Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Uspeo sam da "nateram" omv da mi konačno vidi sva tri diska.
Morao sam najpre da diskove "propustim" kroz mini partition tool na win-u, koji je našao i neke male partijice koje su izgleda pravile problem, a koje su verovatno bile zaštićene, pa nisu bile wipe-ovane.
Kako god, počistio sam sve, i sad se builduje raid5
 
Uspeo sam da "nateram" omv da mi konačno vidi sva tri diska.
Morao sam najpre da diskove "propustim" kroz mini partition tool na win-u, koji je našao i neke male partijice koje su izgleda pravile problem, a koje su verovatno bile zaštićene, pa nisu bile wipe-ovane.
Kako god, počistio sam sve, i sad se builduje raid5

Uzas (kojeg sam se i sam kasno sjetio) !!!!!!

Dakle....prije upotrebe i ubacivalnja hard diskova u drugi Nas Os. potrebno je prvo "zbrisati" particije u domacinu.
Pa tek onda stavljat u gosta.

Sve je dobro kad se dobro svrshi !!! :)
 
Kazem ja da mora da se obrise, jedino su problem te skrivene particije, a za sam zfs bese ima neki zap da ocisti na kraju diska particije.

@ ness1602

Nesto sam se nameracio da stavim Omv 4ku....


Jel se ono moze upgrade sa 3ke na 4ku napraviti ukoliko neutralisem sve plug-inove?

I da li bi trebao da "odjavim(unmount)" sve diskove ili je brisanje afp,ntf,samba veza takodje pozeljno?

Da,koliko se secam sa 3 na 4 treba samo pluginovi da se ociste,sve ostalo je radilo dobro. Mada je 8ica EOL,tj bese u ELTS stanju,mada moze da se koristi tako sigurno jos 2 godine.
 
Poslednja izmena od urednika:
@RingeRaja masina vec na prodaju? Sto si odustao?

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Da ne idem u detalje....nije to za mene.
 
Znas kako, ja vec godinama koristim neki dual bay qnap i radi super. Siluje se svakodnevno, sva media ide odatle, projekti su mi tamo, bekapi svih racunara, torenti, vpn. Sad ima verovatno fabrickih babaroga.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Eto, sam si dao odgovor na pitanje koje si postavio.
 
Da li se ovi nas OS-ovi slažu sa ryzen procesorima? Mislio sam prvo da sastavim novu mašinu za nas ali sam shvatio da desktop skoro i ne palim pa razmišljam da uradim upgrade I napravim jednu mašinu koja će biti malo jača pa da mogu nešto I da odradim na njoj.

Dakle media server (ne više od 2 strima istovremeno), torrent, ftp server, home assistant, neki backup, eventualno nešto ako otkrijem novo što bih koristio. 2x4tb za početak. I u mislima sam da držim ili dual boot ili kroz VM da podignem win kad treba da odradim nešto.

Mislio sam ryzen 3100 recimo, 16gb ram, SSD imam. Da li je to dovoljno?

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Naravno da jeste,komotno ce to raditi.
 
Kazem ja da mora da se obrise, jedino su problem te skrivene particije, a za sam zfs bese ima neki zap da ocisti na kraju diska particije.



Da,koliko se secam sa 3 na 4 treba samo pluginovi da se ociste,sve ostalo je radilo dobro. Mada je 8ica EOL,tj bese u ELTS stanju,mada moze da se koristi tako sigurno jos 2 godine.

Gdje da trazim upgrade sa 3 na 4?

Pitanje jeste de-bi-l-no, ali po Omv-u nisam prchkao dobrih par godina, da sam vecinu zaboravio...
 
Daklem....

Probao sam da uskočim u diy vode u vezi NAS jedinice, ali ste videli da nije išlo, pa sam se tako okrenuo, za mene, proverenom rešenju - QNAP.

Rasprodao sam komponente, a naručen je TS-873-4G

Dobro sam razmislio i odlučio da je ovaj model ono što će da mi koristi dugo vremena, uz par dodataka.
Po meni, ultimativan NAS, uz dodatak RAM-a i grafike.
NAS je poručen, stiže za 10-ak dana, pa kad ga budem propustio kroz šake napisaću par utisaka.
 
Fino deluje taj Qnap. Kada stigne i namestiš, baci neki utisak.
 
Gdje da trazim upgrade sa 3 na 4?

Pitanje jeste de-bi-l-no, ali po Omv-u nisam prchkao dobrih par godina, da sam vecinu zaboravio...

omv-release-upgrade
Trebalo bi tako da se radi upgrade,samo pre toga uninstall pluginova.
 
Sve malo po malo i povećavam budžet za komp. Pošto će mi to biti jedini desktop u kući, voleo bih nešto nekad na njemu i da radim, a i ne sviđa mi se pristup gde se NAS-u pristupa preko browser-a sa drugog računara. Da li ima neki OS koji se koristi kao "normalan" komp, pa tu eventualno da dignem VM ako/kad mi zatreba windows?

Ili još gore, da li mogu da dignem NAS kao VM iz windowsa? I zašto ne :D
 
Jao bre ljudi, ne znam zašto sam bio nejasan....

Dakle, problem sa funkcionisanjem hardvera sa različitim operativnim sistemima u principu nisam imao (osim situacije sa “ostacima” na HDD sa QNAP-a, zbog čega ih OMV nije video).
PCI-E kartica koja je bila ubodena u odgovarajući slot, sa M.2, je radila perfektno, sa svakim operativnim sistemom. Prepoznata najnormalnije, bootabilna, instalirao sam svaki OS regularno.

Ono zašto sam na kraju odustao od diy opcije i vratio se dedicated rešenju je jednostavno to što sa diy, koji god OS da sam probao, uvek mi je ili nešto nedostajalo ili nešto smetalo. Kao što već i sam napisao, nemam vremena da nameštam nešto što treba da mi radi kako treba, a da mi nije neophodno da uvek moram nekoga da cimam ako krene da štuca.
 
QNAP TS-873 stigao nešto ranije, skockan je (trenutno se builduje RAID5 sa 4. diskom), pa da napišem par redaka kakav je prvi utisak.
NAS je prilično robustan, nema plastike, osim nosača za same diskove i tu imam prvu zamerku - od plastike su komplet. Ovo nameće obavezu da se bude pažljiv i mislim da često vađenje i vraćanje diskova nije pametno, pošto se, bar je to moj utisak, može desiti da plastika pukne. Ovde su definitivno gledali da uštede sa time što nosače nisu napravili od metala kao i ostatak NAS-a.
NAS se lako otvara (3 minijaturna šrafa), a unutrašnjost je pregledna i sve je prilično dostupno, osim PCI-E proširenja - ustvari, problem su šrafovi kojima su zašrafljeni limčići sa zadnje strane koje je potrebno skinuti kada se želi staviti neka PCI-E kartica; krvnički su zašfrafljeni, nikako nisam uspeo da odšrafim nijedan od dva komada.
RAM sam odmah upgrade-ovao, stavio sam Micron SODIMM DDR4 2400 16GB, komada 2, nisu kupljeni kao KIT, ali su se savršeno uklopili u dual channel. Postoji 4 mesta za RAM, max kapacitet 64GB.
M.2 od TS-351 nije prepoznat, u pitanju je Intel 660p 1TB nvme, ali se isti ne nalazi na listi onih koji su preporučeni (kod TS-351 se ovaj M.2 nalazi na listi), pa nemam na šta da se žalim.
CPU je aktivno hlađen. solidan kuler i vent na njemu, praktično nečujan.
Pozadi su dva velika ventilatora, nečujni su i za sada nisam primetio da idu preko 700-800 rpm.
Napred se nalaze statusne lampice koje su pregledne i jasno vidljive.

Softver je poznat, a ono što mi je ovde bilo fenomenalno je što sam samo prebacio diskove po redosledu koji je bio u TS-351 i sve je na svom mestu, nije morao čak ni RAID da se rebuilduje (a razlikuje se CPU: TS-351: Intel J1900; TS-873 AMD RX-421ND).
NAS je mnogo brži i komforniji za rad, brže se podiže sistem i radi tečnije (što nije ni čudo, s obzirom da je ovde quad core sa 32GB RAM-a, a tamo je bio dual core sa 8GB RAM-a).
Sve aplikacije naravno rade najnormalnije, tu nisam primetio nikakav problem.

Za početak sam jako zadovoljan sa ovom tranzicijom, sve je prošlo manje-više bez ijednog problema, sad samo da sačekam da uradi rebuild i to je to.

Što se tiče proširivanja, nema improvizacija, mora da se sledi hardver koji se nalazi na listi podržanog - što se tiče PCI-E slotova, tu je još jedan uslov: veličina koja mora da odgovara da bi se grafika ili neka kartica uklopila, ne može bilo šta.

Za sad toliko, kad se malo više poigram napisaću i malo detaljniji review.
 
Sve malo po malo i povećavam budžet za komp. Pošto će mi to biti jedini desktop u kući, voleo bih nešto nekad na njemu i da radim, a i ne sviđa mi se pristup gde se NAS-u pristupa preko browser-a sa drugog računara. Da li ima neki OS koji se koristi kao "normalan" komp, pa tu eventualno da dignem VM ako/kad mi zatreba windows?

Ili još gore, da li mogu da dignem NAS kao VM iz windowsa? I zašto ne :D

Naravno da mozes!

Ima tonu klipoova na YT-u, koji su bas napravljeni iz VM-a.
 
Odlicno Raja, meni je taj Ryzen bas izgledao zverski, jedino sto mu je i cena bese bila bas jaka.
 
1K €
I ako pogledate cene po internetu, ispada da sam ga dobio po sasvim dobroj ceni.
 
Nisi pratio, čovek je već pravio nas i nije se sjajno završilo.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Pa ne moze bas da kupi diskove za 8bay,ili cak ni za 4bay *mjau**mjau**mjau*. Samo to ti je oko 500e minimum, da ne kupuje diskove na pijaci,malo presli.
 
Iskreno, nemam ništa protiv ako neko smatra da mu je bolje da sam sastavlja NAS, nego da kupuje gotovo rešenje koje je uvek skuplje.
Ja sam probao, video da to nije za mene i vratio se “na gotovo”. I zadovoljan sam što nisam potrošio više vremena, već sam sve odradio u kratkom roku.
Ponavljam, freeNAS OS je ozbiljno parče softvera, ali po meni nije all round igrač. Kao business rešenje je ultimativan, uz kvalitetan i jak hardver koji mora da ga prati. Kao multimedijalni server, tanak.
 
Ja sam sastavio masinu sa supermicro itx plocom koja podrzava ecc mem(stavljeno 2x16GB), ipmi, cpu i3, xeon 21xx, 22xx. 4 sata porta(mali zal sto nema 6 portova, a ne podrzava ni bifurcation, ali realno nemam toliko potrebe za velikim prostorom, a mogu se staviti veci diskovi), raid 0,1, 5, 10. Za sada ce ici i3 8100T(kupljen na ebay, a i3 podrzava ecc mem), sa zeljom da predjem na xeon 2246G. Kupljena je 2 SFP+ port 10Gbps mellanox connectX-3 kartica. Ideja je da za sad povezem NAS i laptop direktno preko qnap thunderbolt to SFP adaptera (10Gbps), kasnije preko 10Gb switcha. Ostalo je da se instalira proxmox. NAS ce biti samo jedna app.
 
Poslednja izmena:
Kupio sam hardver, pa pokušavam da definišem šta želim da uradim. Imam ryzen 3100, 16gb ram, 4tb hdd, 120gb ssd.

Pomislio sam da idem na Win mašinu jer će mi povremeno trebati za ponešto, gde bih onda podigao VM sa nekim nas os-om. Sada ipak razmišljam da mi windows neće prečesto trebati pa možda da njega podižem kao VM i da mu onda dodelim maksimalno resursa da na NAS-u radi torrent i eventualno jedan stream.

Moje pitanje je, koji je najjednostavniji NAS OS za početnika, s tim da ne želim headless sistem? Dakle na samoj mašini bih radio podešavanje svega, i po potrebi na istoj mašini podignem VM sa win10 gde opet nešto radim (lightroom u suštini, bez igara). Potrebno je da kasnije dodavanje hdd-ova bude relativno jednostavno, i za sada bez raida (jedan disk samo imam). Na NAS-u bih držao plex i nextcloud, možda pi hole, možda Home assistant (ovo je na raspberry pi trenutno).

Treba mi da podržava wake-on-lan, podesio bih skriptu koja proverava da li je računar uključen i da ga uključi ako nije.

Izvinite ako smaram, ali mi treba pomoć jer sam potpuni početnik, a ne želim da podesim nešto pogrešno u startu i da se posle patim sa time.
 
Uzmi instaliraj OMV, pa imas gui kao dodatak da instaliras.
 
Da li neko koristi Xpenologu/Synology od vas koji imate diy nas-ove? Ja sam jako zadovoljan brzinom i stabilnoscu.
I da li ste pravili kucista ili su kupovna?

OMV i Synology
Nisu neka remek dela ali imaju dobro hladjenje :)
Naravno ovo belo jos nije gotovo.
ac65cfe16923c07568d024ca628a6014.jpg
0fdd582b3cad272634097a3aa1b555d3.jpg
33911aba6209907af8e384abbbc628f0.jpg
2e57fada051c7c0096b7363c6bc0f4d4.jpg
4ca6ee892dcc6bf7873b8c795194f8bd.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno