Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Gdje ocitavas brzinu,na Pc-u,routeru ili Ds115j?

Najbolje otvori novu temu u "Hard diskovi,ssd...".


Ps. Ustekaj nas direktno na Pc i vidi brzinu u oba smjera.
 
Poslednja izmena:
Uvek je bolja opcija kod SBB-a uzeti samo modem, a imati svoj ruter.

Upravo tako. Tj. koristiti uredjaj koji je namenjen za odredjenu rabotu - modem za fizicki link, ruter za rutiranje, a switch-eve kao produzetke celokupne mreze.

@ hunder,

Vjerovato/sigurno ces moci, samo nezaboravi da protokol takodje moze igrat veliku ulogu.
Samo ja ne razumijem zasto switch umjesto routera?

Zasto switch umesto rutera?! Pa zadrzace ruter svakako, a switch za LAN switching, ne vidim sta je tu nejasno.

Vec imam sbb ruter i on mi radi posao. Al posto ima samo 2 porta logicno mi je bilo switch. Da ne komplikujem oko podesavanja i sl gluposti sa dr ruterom.

Upravo tako. To je ispravno!

Pa nema tu bas nikakvog podesavanja sem ako se kupi neki vrlo jeftin primjerak.
Imao sam priliku da kacim router na router. I kako kome, se isplati.
Moj problem je bio sto imam previse uredjaja koji se kace na Nas.
I u tom slucaju nije bas najbolja opcija.Ali ako ces nas koristiti kao backup,
u tom slucaju nema zime.
Ipak treba imati na umu kako router funkcionise a kako switch, da nebi sebe kasnije kleo zbog pogresnih koraka.
Ako nisi bas u stisci sa novcem.


SBB router od 2e utp uticnice(wtf) ili zelis reci kako ti je jos ostalo 2e slobodne?

Npr.Imam kablovski modem(router4x), pa opet sam nakacio router sa 8 utp-a.

?! Ruter na ruter u okviru iste LAN mreze je Bogohuljenje bez ikakvog smisla. Zasto bi to iko radio?! Switching je jeftinija operacija od rutiranja (mislim na hardware/cpu mreznih uredjaja).
 
?! Ruter na ruter u okviru iste LAN mreze je Bogohuljenje bez ikakvog smisla. Zasto bi to iko radio?! Switching je jeftinija operacija od rutiranja (mislim na hardware/cpu mreznih uredjaja).

Mozda iz cinjenice da nekom moze nedostajat par utp uticnica.
Uostalom, procitao si i sam da sam na kraju rekao da kao finalna solucija nije sjajna.

U mojoj sadasnjoj situaciji je i dalje "isto", stim da modem(koji je i u isto vrijeme router) spojen sa samo jednim kablom sa 8utp routerom.
Jer je ovaj potaman da se izbori sa svim net-internet "belajisanjem"(ince "skup ko boga kajgana").

Ps.U pravu si kad preporucujes switch kao najjeftiniju varijantu, ali nebi bilo na odmet da se sagleda da li bi to bila najbolja solucija.
Buduci da router i switch ne funkcionisu na isti nacin...sto bi moglo da mu priredi neke neugodnosti ubuduce.Pogotovu kad se radi o streaming-u.
 
Hvala svima na pomoci.Situacija sledeca.Preko ovog asusa ni ziv ni mrtav nece preko 100mbit.Iako pise 300mbit.Kad povezem direktno na sbb modem pc i nas local network prepozna 1gbit i tu dodjem do brzina 305Mbps upis i 360Mbps citanje. Testirano preko LAN speed test aplikacije.Ne mogu da nadjem podatak koji su max portovi na ovom sbb modemu.Ako su gigabitni portovi zar brzine nebi trebale biti vece.Ovo je podatak za moj synology nas(DS115j reads over 102.89 MB/sec and writes over 61.59 MB/sec in a Windows® environment.)
 
Kako 300mbs? To je wifi brzina, proveri da mu nije brzina na kablu 100.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
A da ti lepo uzmes onaj krsteni 5-portni gigabitni switch i da resis probleme? To je svakako dugorocna investicija, tj. univerzalna...
 
Može preporuka za jeftin 16to portni GBit switch?
 
Hvala svima na pomoci.Situacija sledeca.Preko ovog asusa ni ziv ni mrtav nece preko 100mbit.Iako pise 300mbit.Kad povezem direktno na sbb modem pc i nas local network prepozna 1gbit i tu dodjem do brzina 305Mbps upis i 360Mbps citanje. Testirano preko LAN speed test aplikacije.Ne mogu da nadjem podatak koji su max portovi na ovom sbb modemu.Ako su gigabitni portovi zar brzine nebi trebale biti vece.Ovo je podatak za moj synology nas(DS115j reads over 102.89 MB/sec and writes over 61.59 MB/sec in a Windows® environment.)

Evo sta kaze test Synology:
https://www.trustedreviews.com/reviews/synology-ds115j-setup-performance-verdict-page-2
Ali ko zna pod kojim uslovima je to sve testirano.
Ove sad brzine sto imas nisu lose u prvu ruku.Samo ne znam da li na laptopu imas hard disk ili ssd?

Kao sto rekoh...ako hoces uporedi citanje brzine sto kaze Win a sta kaze Nas a nebi bilo lose i sa routera ako nudi tu mogucnost.

Sad sam uporedio brzine sa mojim ARM cpu Nas-om i brzine su manje vise iste(20mb vise).
Dok Nas sa Celeron cpu ima mnogo vece brzine prenosa r/w.
Tako da je to to.

Mozda nebi bilo lose da probas sa drugim protokolom, mozda dobijes koji boljitak.

Ps. Takodje na brzinu utice velicina i format fajlova. Npr. sam format filmova utice na brzinu(mkv,mp4,avi-smijesno zar ne).
 
Poslednja izmena:
Danas uzimam ovaj TP link switch sto mi preporuciste pa cu ponovo sve da izvrtim.Na kompu imam ssd i kopiranje kroz mrezu na njega i sa njega ne prelazi 38mb/s.Mozda je to ogranicenje ovog sbb modema,videcemo.Kablovi su cat5e sto bi bilo dovoljno za gigabitnu mrezu.Da li da bacam pare i da uzmem cat6?
 
Danas uzimam ovaj TP link switch sto mi preporuciste pa cu ponovo sve da izvrtim.Na kompu imam ssd i kopiranje kroz mrezu na njega i sa njega ne prelazi 38mb/s.Mozda je to ogranicenje ovog sbb modema,videcemo.Kablovi su cat5e sto bi bilo dovoljno za gigabitnu mrezu.Da li da bacam pare i da uzmem cat6?


Ma kakvi nemoj menjati pasivu (kablovi). Cak cat5 radi na manjim distancama na 1 Gbit/s.

A SBB ruter/modem igracka... pa stvarno si "neozbiljan" :) Kako si mislio da kroz tu igracku guras bilo sta ozbiljnije, njima je glavna namena gledanje rijalitija i pr0n :d
 
A SBB ruter/modem igracka... pa stvarno si "neozbiljan" :) Kako si mislio da kroz tu igracku guras bilo sta ozbiljnije, njima je glavna namena gledanje rijalitija i pr0n :d

Prvo se drecas kako je blasfemija stavljati router na "router" a sad zboris da su igracke?!
Bas interesantno !
 
Ovaj, SBB sisko jeste krshware nikad grdji. To nema nikakve veze sa stavom da ruter na ruter nije dobra opcija, nego nuzno zlo kao sto si i sam potvrdio. Dakle jedna tema je ruter na ruter a sasvim druga kvalitet tj. rad i pouzdanost istog, prema tome ne vidim uopste korelaciju izmedju ta dva stanovista? Apples and oranges, my friend.
 
Kupljen switch al opet ista brzina kao na sbb modemu.Jel ima negde u podesavanju synology da se mora sta cackati?
 
Jel ti kabl iz kompa u gigabitni switch pa iz switcha u nas? Meni svojevremeno brzino resilo iskljucivanje neki silnih checksuma na podesevanju mrezne na kompu.

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Ili je do tvog kompa (OS/drajver/finetuning) ili do NAS-a (ipak je preslab kako sam se i pribojavao).

Koju mreznu/LAN karticu (chipset) imas na laptopu? Mozda stvarno da probas da iskljucis par stvari tamo kao sto rece @abyss


Ali IMHO laksa varijanta ti je da boot-ujes GNU/Linux sa USB-a (ili CD-a :d) i da mount-ujes tu data particiju gde su ti podaci i da prvo probas read/kopiranje sa kompa na NAS, a onda i obratno ako si mount-ovao kao rw NTFS particiju.
 
Probaj da zameniš i kablove. Cat6 patch kablovi nisu skupi danas.
 
Na desktopu je Realtek PCIe GBE Family Controller.Jedino sta sam video sta utice na brzinu je jumbo frame.Kad se iskljuci ima konstantu brzinu.Sve ostale vrednosti dolazi do zaglusenja protoka.Na nas-u mi je po def postavljeno 1500.Ako vas ne mrzi napisite sta treba da bude strikirano a sta ne.Brzina kopiranja i citanja mi je bukvalno ista.Recimo fajl od desetak gb mi ide oko 30mb/s
 
Jumbo frame neka ti bude off na obe strane. Koliko je dugacak UTP kabl izmedju dve tacke? Mozda da probas sa drugim kablom, mada cisto sumnjam da ce dati rezultata. Uglavnom sada ovo ide u mreze tematiku a ne NAS....
 
Kablovi su 2m do kompa i ja mislim nesto kraci do nas. Koji je dosao uz njega. Mozda je cak i cat 6. Svejedno sam krenuo u nabavku bar 2bay tako da ako ima neka preporuka...
 
QNAP TS-251+
Imao sam ga, fantastičan model - Intel QuadCore.
 
^^ A ako trazis nesto jeftino onda DS215j ili Neki Qnap TS431P 4bay da je sa cijenom oko 250€, mada su ovaj model prestali da prave-mozda se nadje negdje zaboravljen.

@ Ringe raja, za te pare bolje da "napravi" sam svoj Nas.
 
Poslednja izmena:
Hunder,

Ti si spomenuo prije koju stranicu brzine citanja 100mb i pisanja 80mb.
Jeli to postignuto nekim nacinom ili si procitao negdje kao info?
 
@Che Daboli Guz
Nije sve u hardveru...
Ako je napredni korisnik koji poznaje jako dobro Linux, da, onda je bolje da ga sam pravi.
Ako nije na ti sa njim, mislim da je bolje rešenje Qnap.
 
Evo uz resetovanje svega i svacega od nule dodjoh do nekih 60mb/s za upis sa i na disk u nas-u.Ja mislim da je to i neki max za ovo moje sokocalo.Sto se tice ovih brzina 100/60 to su podatci fabricki na njihovom sajtu tako da nije bas tako al dosta blizu.Zadnjih dana sam dosta gledao ove varijante sa freenas konfiguracijom i ne deluje mi nesto komplikovano za napraviti i instalirati.Cak mi i ovaj synology hibrid ne deluje los al izostanak quickconect funkcije mi je veliki minus.E sad pitanje za vas koji ste pravili freenas platformu jel postoji slicno resenje kao kod qnap i synology da se sa mobilnim pristupa i komanduje nas-om?
 
Namena FreeNAS, XigmaNAS, NexentaStor itd je vise enterprise segment, a ne home users. Naravno ima dosta stvari / plugins / jails i za to - ali komandovanje preko mobilnog, really? :)
 
Ja sam lepo napisao...
Ko hoće avanturu neka sklapa :)
 
Nazad
Vrh Dno