Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Interesovao sam se po prodavnicama i po webu oglasaima i sl. Koliko vidim svi imaju kulere ventilatore. Posto bi mi stajao u spavacoj sobi ima li neka varijanta da znate bez kulera? Nije problem novac samo da ne huči. Koliko uopste se čuje taj njegov kuler? Meni smeta i sat sto kuca da spavam a nemam mogucnosti da ga drzim u bilo kojoj drugoj sobi zbog instalacija.
 
Koliko ja znam svi imaju kulere, što je malo čudno s obzirom da recimo Asrock ima matične sa integrisanim Apolo Lake J4205 i Gemini Lake J5005 procesorima. Na to možeš dodati PicoPSU napajanje i dobiješ PC na kojem se samo čuju hard diskovi. Ali pretpostavljam da na NASovima moraju da stave ventilatore zbog malih kućišta.

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 
Ja sam upravo takvu kombinaciju imao. Pasivno hladjeni J1900 i pico napajanje i samo se hard disk cuo dok je radio.
 
Nije problem cpu nego se greju hardovi. Qnap a pretpostavljam i ostali imaju adaptivni fan speed, uz to se postavi da hardovi idu u sleep posle sat vremena i onda ne bi trebalo da bude bucno.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
QNAP TS-251+
Podesi se sleep na npr. 30’, ne čuje se ama baš ništa.
 
Znam da nije tema za VPN ali moze li da se nekako uradi preko openVPN pristup NAS-u od spolja ako je NAS vezan za ruter koji nema javnu IP adresu nego je vezan za Ubee sa public adresom ali koji sluzi prakticno kao modem? Stavio sam IP adresu rutera na DMZ od Ubee ali opet ga ne pronalazi...
 
Poslednja izmena:
Znam da nije tema za VPN ali moze li da se nekako uradi preko openVPN pristup NAS-u od spolja ako je NAS vezan za ruter koji nema javnu IP adresu nego je vezan za Ubee sa public adresom ali koji sluzi prakticno kao modem? Stavio sam IP adresu rutera na DMZ od Ubee ali opet ga ne pronalazi...
Treba i na tom internom ruteru da forwarduješ neke portove ka NASu (ili da ga staviš u DMZ)
 
Naravno da sam to uradio. Ali on i dalje iz nekog razloga nece da se poveze. Jel ima veze sto Ubee ne moze biti u bridge modu?
 
Znam da se ne rade procene vrednosti na forumu ali dobio sam ponudu za Synology ds211j (bez diskova) za 30e. Interesuje me da li je dovoljan za standardno kućno korišćenje i da li vredi tih para ?
 
Mislim da je ok, za media centar, download, storage, ako na to misliš pod kućna upotreba...
 
Šta je najeftinije, novo ili polovno, a da može da tera Plex bez transkodinga?
 
Ja sam 'malo' piglu za problem koji imam :D.

Posedujem:
- TV Samsung le32d550 (https://www.whathifi.com/samsung/le32d550/specs)
IMG_3503.jpg
- Eltex ONT NTU-RG-1421G-Wac (https://eltex-co.ru/en/catalog/ntu-rg-1421g-wac.php)
- PC

Povezano:
- PC u ruter odakle dobijam opticki net

Potreba:
- NAS kao storidz za filmove (1920 x 1080), muziku, koje bih sa NAS-a pustao na tv, i torent klijent na NAS-u koji bi radio 24/7 i skidao sadrzaj.
- Kodi (TV, Radio stanice, Filmovi ...) i servisi tipa Popcorn Time, ShowBox, Terrarium TV ... za glednje serija, filmova online sa podrskom za prevod.
- Koriscenje tableta za pristup NAS-u.

Ne zanima me:
- Igranje igara na TV-u

Sta mi je sve potrebno i sta kacim na sta. Treba mi znaci NAS (koji?), android box?
 
Znam da se ne rade procene vrednosti na forumu ali dobio sam ponudu za Synology ds211j (bez diskova) za 30e. Interesuje me da li je dovoljan za standardno kućno korišćenje i da li vredi tih para ?

Gde da pogledam za polovni jeftini NAS? Treba mi samba share za Kodi na Raspberry Pi 2, a ne bih da palim racunar kad su vrucine. Ventilator, mozda ssh pristup bi bili plus. @zaxxon , ako naleti jos koji, javi, molim te. ;)
 
NAS Q800

Da li neko zna gde ima da se skine noviji firmware za CELVIN NAS Q800 ? Trenutni mi je 3.3.2
 
Uzi neki krs od tower pc-a i stavi Open media Vault ili FreeNAS ili neku server varijantu sto podrzava samo sambu itd.
I onda siris hdd po potrebi...
 
Drugari, da li ima neko skinuto pa da mi na PM posalje instalacioni fajl rtorrent - rutorrent sa poljskog 3rd party app storea za QNAP NAS, treba mi sto novija verzija (novija od ove koju imam: rtorrent_0.9.6-0503-170503_x86_64.qpkg), sad ga u poslednjim/novijim verzijama naplacuju 10e pa ne bih da im placam jer mi za probu prvo treba, hvala.
 
Koji je najjeftiniji NAS a da može da se instalira NextCloud? Može i singlebay.
 
Vredi li preći sa OMV 2.2.14 na poslednju verziju (4.1.11 trenutno)? Godinama koristim ovu verziju i sve radi besprekorno, samo sam je povremeno ažurirao. Sada ažuriranja više nema, pa pretpostavljam da je EOL.
 
Jel ima neki docker container sa OMV da probam?

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
 
Pa jedino valja preci zbog supporta OS,inace nema nista novo :)
Sto se tice kontejnera ima nekoliko tih omv imidza,ali pretpostavljam da su svi zastareli.
 
Godinama u kucnim uslovima koristim Synology 213j i moze se reci da sistem poznajem prilicno detaljno. Sada se pojavila potreba da za firmu kupim model od 4 HDD, preko racuna. Gledam domace uvoznike za Synology i cene su visestruko vece nego za slican Qnap model u Mikroprincu. NAS ce se koristiti za lokalni file share i backup, nema velikih fajlova, sve staje u 100GB sa dnevnim povecanjem od par megabajta.

Posto se ne razumem u Qnap modele koji bi mi model preporucili? Citanjem ove teme u nazad dolazim do informacije da treba uzeti model sa intel procesorom. Najvise bi mi odgovarao rack mount model no ako ima neke mane (sem cene) u odnosu na redovan model onda bi ga preskocio.

Qnap 004-Bay NAS TS-453Be-2G vs Qnap 004U-Bay NAS TS-431XeU-2G sta dobijam a sta gubim u praksi?

HDD WD RED nadam se da se nista nije promenilo po tom pitanju?
 
Smije li se znati zasto se insistira na Intel cpu-u?

Red je ostao Red samo sto sad ima i Pro serija, ali u tvom slucaju nije od preterane vaznosti.

Mozda nije lose porazmisliti i o ovoj soluciji:
https://www.benchmark.rs/artikal/test_qnap_ts-328-4691
Napomena:Treba invenstirati u bolju mrezu ako to nije slucaj.
 
Nazad
Vrh Dno