Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

WD je prepakivao D-Link hardver i prodavao ga kao svoj. Cinjenica da su znali za backdoor i nista nisu ucinili da zatvore govori da su ili neozbiljna kompanija (u sta sumnjam) ili da je backdoor namerno napravljen.

Weirdly, the issue stems from a password from another vendor - D-Link which has remained hardwired into firmware. The username mydlinkBRionyg and a very guessable password will give you root access.

Although D-Link is better known for security cameras and networking, it does white label NAS devices and it appears that WD uses them in whole or in part.

Username: my...d-link...BRionyg

James Bercegay disclosed the vulnerability to Western Digital in mid-2017. After allowing six months to pass, the full details and proof-of-concept exploit have been published. No fix has been issued to date.
 
Pratim ovu temu dugo, ali ne preterano pomno, i sad me drug uhvatio na brzaka da mu dam odgovor, jer večeras ide da uzme NAS. Gleda 2-bay, ja sam mu rekao da ide na QNAP, i to intel. Odlučio se za 253A, išao bi na 2x8TB. Ima li neka bolja varijanta za slično novca? 4-bay izričito neće.

E sad, da li je kasnije moguće dodati drugi disk bez problema ili je bolje kupiti oba odjednom? Neće biti RAID-a. Namena samo multimedija. I može li neko uputstvo za podešavanje kad to dođe, njega zanima upotreba u stanu, ali i pristup van mreže, sa laptopova, telefona...

Izvinjavam se što ovako ulećem, verujem da sve piše u temi, ali nemam dovoljno vremena da sve pređem, a ne bih da ga zeznem.
 
krastavac realno je to dobar. Je se ovih dana igram sa TS-228 za neke osnovne bekape. Lepo radi 2x4TB.
 
Ako neće stavljati diskove u RAID niz, može naknadno da doda drugi disk, čak ne mora da bude ni iste veličine. Intel obavezno, kao što mu već i rekao. Uputstvo mu nije neophodno, toliko je jednostavno a opet toliko mogućnosti pruža, da bi bilo greota da sve dobije sažvakano :)
 
Super, hvala vam! Uzet 253, čini mi se sa 2 gb ram. Ako bude pravio problem, proširiće se.
 
Ne kapiram zasto ljudi uzimaju NAS ovog tipa a ne stave nikakvu redudansu. Ocigledno im se hebe za podatke koje stavljaju na njih :d

Onda sto neko rece ovde nadjes USB fioku koja ima i neki drndavi ethrnet kontroler/cpu na sebi, pa vozi direkt. Jeftinije mnogo nego QNAP ili Synology.
 
Poslednja izmena:
Redundansu u smislu RAID-a na NAS-u ili nekog dodatnog, nezavisnog backup-a za podatke? Za ovo prvo ne smatram da je bas neophodno, mislim uvek moze da se krene sa jednim diskom, narocito ako finansije ne dozvoljavaju da se kupi jos diskova. Ali imati drugi, nezavisni backup podataka sa NAS-a, narocito bitnih, je svakako veoma korisno (bio to eksterni disk, USB, CD/DVD, cloud ili neki drugi nacin).
 
Ne kapiram zasto ljudi uzimaju NAS ovog tipa a ne stave nikakvu redudansu. Ocigledno im se hebe za podatke koje stavljaju na njih :d

Onda sto neko rece ovde nadjes USB fioku koja ima i neki drndavi ethrnet kontroler/cpu na sebi, pa vozi direkt. Jeftinije mnogo nego QNAP ili Synology.

Multimedija prosto ne traži redundansu IMO. Ja recimo imam NAS sa 6 diskova, od prvog dana. 4x2TB u RAID5 i 2x3TB JBOD. Na JBOD diskovima su filmovi i serije, ono što nije odgledano do sada. Ako i crkne neki disk, lako će se skinuti ponovo mada ako već stoji na disku par godina, šanse da će biti odgledan rapidno teže ka nuli. Na diskovima u RAID5 se već čuvaju bitne stvari, bar u mom slučaju.
 
3-2-1

Zlatno pravilo čuvanja bitnih podataka:
3 lokacije
2 medijuma (za kućnu upotrebu moguće preskočiti)
1 bekap na drugoj lokaciji

A RAID ne bih preporučio za (jedini) bekap, već tek kad se ispuni 3-2-1 bekap sistem.
 
RAID nije bekap, tako da dajte nesto drugo.
 
Pozdrav ljudi,
da li neko ima iskustvo sa ZYXEL NAS326 nas-om?
Uskoro idem iz srbistana pa sam resio da pazarim nas posto nosim samo laptop a u desktopu imam 6 harda. Ideja je da se pazare 2x3tb wd red i da se ubace u ovaj nas...
Naravno otvoren sam za predloge :)
 
Poslednja izmena:
Može migracija na RAID1 na živo. Isto tako može i kasnije na RAID5 dodavanjem trećeg (i više diskova).
 
Pa, sa moje tačke gledišta, malo je podataka koji zaslužuju neki backup. Naravno, ne bavim se it-jem, fotografijom, videom... Pa da mi treba da nešto bekapujem u većim količinama. Poslovne stvari su bekapovane na poslu, kako oni to rade mene ne dotiče previše. Imamo i one drive 1TB, i namešten je bekap nekoliko bitnih foldera sa mog kompa.

Što se ličnih podataka tiče, multimedija se ne bekapuje, osim neke baš baš egzotike ako je nemoguće naći. Fotografije porodične, snimci i slično su na internom i eksternom hardu, I povremeno se aplouduje na cloud, aes256 enkripcija I tako čuči.

Ko čuva poslovne podatke, ko je IT u ozbiljnim kompanijama, razume se da radi i ozbiljan bekap, ali ne mislim da su 2-bay qnap ili synology ozbiljan bekap.
 
RAID nije bekap, tako da dajte nesto drugo.

Naravno da nije. Nisam to ni rekao. Ali da li neko ima backup soluciju a uzeo je NAS za kucnu upotrebu? Backup soluciju da mu nocu makar radi rsync na neki servis na netu?
Ali sta je onda poenta ovih NAS uredjaja? Multimedijalni centar zabave? Ima i mnogo boljih resenja za to onda. Ne znam, pokusavam da shvatim. Ja sam mislio da je to uredjaj za cuvanje podataka - centralizovan mrezni, kao i svaki NAS. Ali da nudi neki nivo redudanse. Sto i nudi. Ali dzaba ako se i ne koristi...

3-2-1

Zlatno pravilo čuvanja bitnih podataka:
3 lokacije
2 medijuma (za kućnu upotrebu moguće preskočiti)
1 bekap na drugoj lokaciji

A RAID ne bih preporučio za (jedini) bekap, već tek kad se ispuni 3-2-1 bekap sistem.
Word!

Ali da li je solucija samo bekap? Nije. Jer kako ces da vratis recimo 12 TB na NAS-u koji se koristi u nekoj firmi kada crkne taj jedan jedini disk? I to sa neta. Trajace danima.
Za kucne korisnike - naravno da nije od znacaja downtime.


Multimedija prosto ne traži redundansu IMO. Ja recimo imam NAS sa 6 diskova, od prvog dana. 4x2TB u RAID5 i 2x3TB JBOD. Na JBOD diskovima su filmovi i serije, ono što nije odgledano do sada. Ako i crkne neki disk, lako će se skinuti ponovo mada ako već stoji na disku par godina, šanse da će biti odgledan rapidno teže ka nuli. Na diskovima u RAID5 se već čuvaju bitne stvari, bar u mom slučaju.

Kao sto rekoh - zavisi koliko je kome stalo do podataka koje drzi na takvom NAS-u. Verovatno da pr0n nije na spisku kandidata za redudansu :d


Može migracija na RAID1 na živo. Isto tako može i kasnije na RAID5 dodavanjem trećeg (i više diskova).

RAID5 je strogo zabranjen za normalnu upotrebu danas. Bolje RAID0 (nista) nego RAID5. Dakle samo RAID1 dolazi u obzir s obzirom na dobre cene po TB mehanickih diskova. RAID5 je izmisljen kad je HDD space bio papreno skup. RAID5 = fail u najavi.
 
Naravno da nije. Nisam to ni rekao. Ali da li neko ima backup soluciju a uzeo je NAS za kucnu upotrebu? Backup soluciju da mu nocu makar radi rsync na neki servis na netu?
Ali sta je onda poenta ovih NAS uredjaja? Multimedijalni centar zabave? Ima i mnogo boljih resenja za to onda. Ne znam, pokusavam da shvatim. Ja sam mislio da je to uredjaj za cuvanje podataka - centralizovan mrezni, kao i svaki NAS. Ali da nudi neki nivo redudanse. Sto i nudi. Ali dzaba ako se i ne koristi...

Hajde da prvo definisemo sta po tebi predstavlja redundansa (mislim da sam ovo vec pitao)? Mislim da nam je ovo kamen spoticanja. Koliko sam video poruke ostalih, gotovo svi, na ovaj ili onaj nacin imaju kopije bitnih podataka.

Sto se mene licno tice (iz perspektive kucnog korisnika): NAS vidim kao centralizovan storage, nesto sto dovoljno brzo radi, tiho je i jako malo trosi, kako bi moglo da bude uvek dostupno. Da li mi je potrebna redundansa?
- Ako pod redundansom smatramo neki RAID, koji bi smanjio downtime, odgovor je: bilo bi lepo da ga imam, ali nije mi neophodno. Kucni sam korisnik i nece biti smak sveta ukoliko NAS ne bude radio par sati/dana i ako bitne podatke mogu da povratim sa nekog drugog mesta. Ako tom prilikom ode nesto sto mi nije bitno od podataka, boze moj, skinucu opet. Naravno, bilo bi lepo da postoji neki RAID, i tome bih svakao tezio, ali nije kriticno.
- Ako pod redundansom smatramo kopiju bitnih podataka, odgovor je apsolutno da. Bio to dodatni USB/CD/DVD/eksterni_HDD/cloud. Ono sto mi je stvarno bitno ne zelim da cuvam na samo jednom mestu, cak i ako to jedno mesto radi pod RAID-om 1 ili 10.

Dugorocno gledano, cilj mi je da postoji primarni NAS (po mogucnosti sa RAID-om 1 ili 10) koji bi bitne podatke periodicno rsync-ovao sa drugim racunarom i/ili nekim cloud-om. Meni bi to bilo vise nego dovoljno.

Ali da li je solucija samo bekap? Nije. Jer kako ces da vratis recimo 12 TB na NAS-u koji se koristi u nekoj firmi kada crkne taj jedan jedini disk? I to sa neta. Trajace danima.
Za kucne korisnike - naravno da nije od znacaja downtime.

Ovde vec izlazimo iz domena kucnih korisnika. Nekako mi je prirodno da firma gde duzi downtime nije opcija, pored RAID-a, ima i neko resenje izmedju jednog NAS-a i cloud backup-a. Moze da se doda i recimo neki hot-spare server koji se rsync-uje sa glavnim NAS-om ili neko drugo resenje u okviru iste mreze. Racunam da nece biti toliki Rtardi da im poslovanje firme zavisi od jednog storage-a. Opcije postoje, samo nisu bas od interesa kucnim korisnicima. Nije bas vezano za temu, ali odusevio sam se kada sam video admina da je migrirao VM sa jednog na drugi host bez downtime-a, dok je guest OS radio.

Pozdrav
 
Mogao si da napraviš svoj NAS. Ja sam prodao svoj TS251 jer mi je bio spor, napravio na J4205-ITX ploči svoje rešenje sa ssdom i WD Red 8TB i OpenMediaVault. Sve radi brže, mogu da namestim šta god želim, a ne da budem ograničen na QNAPov softver. QNAP je baš za ljude sa nula tehničkog znanja ili za one koji baš ne žele da se malo iscimaju i naprave svoje rešenje, imho. :)

Gde si kupio tu ploču, koji OS si stavio, koje napajanje i koje kućište?
 
Koliko su Intel-based QNAP NAS-ovi brži u radu sa torentima? Kada dodajem neke baš velike torente na QNAP NAS-u sa ARM procesorom Transmission Remote GUI se zaglupljuje, gubi vezu sa daemonom i treba mu dosta vremena da se oporavi.
 
Ja imam sa Intelom i torrente dodajem preko web interfejsa ili Qget aplikacije na telefonu i sve mi je instant.
Probaj tako.
 
Mogao si da napraviš svoj NAS. Ja sam prodao svoj TS251 jer mi je bio spor, napravio na J4205-ITX ploči svoje rešenje sa ssdom i WD Red 8TB i OpenMediaVault. Sve radi brže, mogu da namestim šta god želim, a ne da budem ograničen na QNAPov softver. QNAP je baš za ljude sa nula tehničkog znanja ili za one koji baš ne žele da se malo iscimaju i naprave svoje rešenje, imho. :)

Word! Couldn't agree more! :)

OMV i dalje ziv hehe? Nisam to koristio godinama. Razmisli i o N4F (nas4free, zapravo originalni FreeNAS). Mada ako ti radi OMV - uzivaj... mnogo bolje nego bilo koja skupa igracka.



Hajde da prvo definisemo sta po tebi predstavlja redundansa (mislim da sam ovo vec pitao)? Mislim da nam je ovo kamen spoticanja. Koliko sam video poruke ostalih, gotovo svi, na ovaj ili onaj nacin imaju kopije bitnih podataka.

Sto se mene licno tice (iz perspektive kucnog korisnika): NAS vidim kao centralizovan storage, nesto sto dovoljno brzo radi, tiho je i jako malo trosi, kako bi moglo da bude uvek dostupno. Da li mi je potrebna redundansa?
- Ako pod redundansom smatramo neki RAID, koji bi smanjio downtime, odgovor je: bilo bi lepo da ga imam, ali nije mi neophodno. Kucni sam korisnik i nece biti smak sveta ukoliko NAS ne bude radio par sati/dana i ako bitne podatke mogu da povratim sa nekog drugog mesta. Ako tom prilikom ode nesto sto mi nije bitno od podataka, boze moj, skinucu opet. Naravno, bilo bi lepo da postoji neki RAID, i tome bih svakao tezio, ali nije kriticno.
- Ako pod redundansom smatramo kopiju bitnih podataka, odgovor je apsolutno da. Bio to dodatni USB/CD/DVD/eksterni_HDD/cloud. Ono sto mi je stvarno bitno ne zelim da cuvam na samo jednom mestu, cak i ako to jedno mesto radi pod RAID-om 1 ili 10.

Dugorocno gledano, cilj mi je da postoji primarni NAS (po mogucnosti sa RAID-om 1 ili 10) koji bi bitne podatke periodicno rsync-ovao sa drugim racunarom i/ili nekim cloud-om. Meni bi to bilo vise nego dovoljno.



Ovde vec izlazimo iz domena kucnih korisnika. Nekako mi je prirodno da firma gde duzi downtime nije opcija, pored RAID-a, ima i neko resenje izmedju jednog NAS-a i cloud backup-a. Moze da se doda i recimo neki hot-spare server koji se rsync-uje sa glavnim NAS-om ili neko drugo resenje u okviru iste mreze. Racunam da nece biti toliki Rtardi da im poslovanje firme zavisi od jednog storage-a. Opcije postoje, samo nisu bas od interesa kucnim korisnicima. Nije bas vezano za temu, ali odusevio sam se kada sam video admina da je migrirao VM sa jednog na drugi host bez downtime-a, dok je guest OS radio.

Pozdrav

Pa u principu sve sto sam ja rekao si i ti - samo na drugaciji nacin :) Dakle slazemo se. Problem je sto znam previse ljudi koji misle da ako imaju externi HDD da su zavrsili poso' za vjek vjekova sto se tice bekapa i da im komp/NAS/stagod nikada nece da crkne - jer su pod garancijom :d


Inace za firme haha... bolje da ne otvaramo taj etalon ludih prica na sta su ljudi sve spremni svojim ludilom da (ne)urade...
 
Poslednja izmena:
Stigao server: HPE Proliant microserver gen 10, sa x3126 Opteron-om i 8GB Ram-a

Razmisljam da uzmem 850EVO 256SSD za sistemski disk I da na njemu dignem CentOS 7.

Za storage nisam pametan. On ima Marvell 88SE9230 chip sa hardverski RAID-om (0,1 i 10), tako da je dilema da li ici na HW RAID(1) + EXT4 ili BTRFS.

Isto ne znam da li da uzmem 4x WD Red 4TB ili 2x8TB pa da dokupim kasnije jos 2.

Ako bih isao 4x4TB onda bih najverovatnije isao RAID10 + EXT4 (nema mesta vise za ekspanziju).

Sta vi mislite?
 
Uvek softverski RAID. ako radis mdadm onda ti je lakse da siris u odnosu na ZFS.
JA bi digao na njemu OMV bez razmisljanja.
 
Da li je moguće da Plex server više ne podržava moj TS-212P? Ne mogu da nadjem pravu verziju da skinem, pretrazio sam ceo net. Znam da je lakse sa Twonky-em, ali svi ostali uredjaji su mi na Plexu. Kada skinem sa plexovog sajta, izbaci da je nekompaktibilan, a to je jedini za Arm procesore. Molim za pomoć


Sent from my iPad using Tapatalk

Sad sam i ja probao da instaliram na TS-219 Plex i ne radi. Može li se instalirati starija Plexa verzija koja ga podržava?
 
Uvek softverski RAID. ako radis mdadm onda ti je lakse da siris u odnosu na ZFS.
JA bi digao na njemu OMV bez razmisljanja.
Po HPE podržavaju RHEL, Windows i ClearOS. Tako da cenim da će Centos da firca super (uz malo više truda, ali svakako će da padnu lepe Ansible skripte za konfiguraciju sistema)

FreeNas I Zfs nisam ni uzimao u obzir.

Šta dobijam uz omv što ne mogu na centos 7?

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
 
Uspeo sam da instaliram stariju verziju Plex Media Servera na NAS-u, ali ne mogu da nađem neku staru verziju Plex Media Playera, koja bi mogla da se poveže na server. Baš mučenje oko ovoga.
 
Stigao server: HPE Proliant microserver gen 10, sa x3126 Opteron-om i 8GB Ram-a

Razmisljam da uzmem 850EVO 256SSD za sistemski disk I da na njemu dignem CentOS 7.
Novi Gen10, cool.
Zasto za ime Boga mrtvi CentOS bi stavljao?! Stavi onda bolje ESXi kao bare metal OS pa teraj i CentOS preko njega ako ti bas za nesto treba - a za NAS svakako nesto krsteno sto vozi ZFS (N4F, FreeNAS...).


Po HPE podržavaju RHEL, Windows i ClearOS. Tako da cenim da će Centos da firca super (uz malo više truda, ali svakako će da padnu lepe Ansible skripte za konfiguraciju sistema)

FreeNas I Zfs nisam ni uzimao u obzir.

Šta dobijam uz omv što ne mogu na centos 7?
?! E sad ne razumem zasta ce ti uopste ta masina. Da bude obnican GNU/Linux box? Ovo je tema za NAS.
 
Laksi i lepsi GUI,realno nista drugo.
 
Novi Gen10, cool.
Zasto za ime Boga mrtvi CentOS bi stavljao?! Stavi onda bolje ESXi kao bare metal OS pa teraj i CentOS preko njega ako ti bas za nesto treba - a za NAS svakako nesto krsteno sto vozi ZFS (N4F, FreeNAS...).



?! E sad ne razumem zasta ce ti uopste ta masina. Da bude obnican GNU/Linux box? Ovo je tema za NAS.
Nas+media centar + docker

ESXi nemam licencu.

BSD mi ne igra (patnje s istim pre 10 godina) , tako da samo Linux-i.

Lagane opcije: OMV ili Rockstor (mada čuo sam loše stvari o kombu Rockstor + btrfs-centos-samba)

Više posla: Centos 7 ili Ubuntu Server

Što si tako osetljiv na ovu temu?



Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno