Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

owim

Slavan
Učlanjen(a)
03.03.2011
Poruke
6,281
Poena
395
(Nadam se da sam pogodio pravu temu. Ako ne molim moderatora da premesti.)

Hteo bih da napravim ili eventualno kupim NAS (Network Attached Storage). Šta mi je potrebno ako sam pravim?

- Imam dva HDD-a koja bih stavio u NAS. Jedan za početak, WD Green, 2TB, SATA II.

- Povezao bih Ethernet kablom za ruter i NAS bi bio dostupan iz cene mreže.

- Voleo bih da NAS server bude bešumni (bez ventilatora)

Muđutim, ono što imam od stare opreme van upotrebe je glomazno i teško da mogu da iskoristim. To su računari iz 2004-05, od kojih samo jedna ploča podržava SATA I, pa bi ovaj SATA II disk morao da radi u SATA I režimu. Ima li smisla time da se bakćem ili bolje da kupim gotov NAS server u koji stavim HDD-ove? Ili kupim neku jeftinu ploču... možda i polovnu, Limundo i te fore.

Da li je to ovo?

Najjeftiniji nov NAS je 15.000 din.

Hvala!
 
Ja sam rešio da krenem putem samogradnje.
Sa ovim integrisanim rešenjem + kućište + memorija + HDD je negde oko 150€.
Sve bih to spakovao na nosače u ostavi iznad vrata, gde bih premestio i modem i ruter.
Jedino nisam siguran, da li da uzimam mini-iTX kućište?
Mislim da je standardno kućište (u koje može mini-iTX) bolje rešenje radi hlađenja.
 
Poslednja izmena:
Dobar predlog! Inače imam notebook 12" upravo na istoj AMD E-350 platformi koja je sjajna. Ovakav NAS može da se koristi i kao veoma pristojan računar.
 
Jeftinije je praviti svoj NAS nego kupovati gotovo resenje...
 
Najjeftiniji NAS nije 15000 din, ima i za tipa 80e.
Ali slazem se da je bolje praviti, dosta je fleksibilnije i brze.
Ne mora to biti nova masina, FreeNAS 0.7 je vrlo malo zahtevan, tako da treba gledati u smeru sto manje potrosnje.
Ideje da bude beshuman je dobra ali pitanje koliko je to preporucvljivo ako ce raditi non stop. Ja ipak volim da hladim svoje diskove. :)
 
Idealno bi bilo da se NAS smesti u neki deo kuce koji je izolovan, gde ce moci aktivno da se hladi a da buka ne smeta ukucanima, suvo i hladno mesto, tipa spajz, dobro izolovan podrum... Pod uslovom da mu je primarna svrha samo da radi kao NAS, a ne i kako multimedijalna masina.
 
Apsolutno, ja imam ogroman tavan za te stvari, samo leti pojacam hladjenje i sve je ok.
 
Slazem se da je bolje da NAS bude samo NAS, ne i multimedijalna masina.

- Mozete li da mi pomognete kako da napravim NAS koji ce biti besuman, raditi skoro 24/7, za kucne uslove.

- Ne treba mi hladjenje HDD-ova, jedan ionako stoji i rack-u i ne hladi se, a rack se zagreje od WD Blue-a unutra.

- Moze jeftinija varijanta, E-350 je ipak mocna masina.

- Ne mogu da biram gde cu da stavim NAS, Ethernet-om bih ga povezao sa ruterom; ruter mora da bude tu gde jeste, a ne bih da razvlacim kablove, oslobodio sam se svih u stanu.

Hvala! :)
 
Idealno bi bilo da se NAS smesti u neki deo kuce koji je izolovan, gde ce moci aktivno da se hladi a da buka ne smeta ukucanima, suvo i hladno mesto, tipa spajz, dobro izolovan podrum... Pod uslovom da mu je primarna svrha samo da radi kao NAS, a ne i kako multimedijalna masina.

Apsolutno, ja imam ogroman tavan za te stvari, samo leti pojacam hladjenje i sve je ok.

To je najbolje resenje ko ima mogucnosti. Ja sam NAS i svu komunikacionu opremu (modem, ruter i switch) stavio u garderober, koji je zasebna izdvojena prostorija (velicine spajza). To sve sam podigao na najvisu policu (malo ispod plafona), tako da ne smeta. Diskove hladi jedna 12ica i temperature su sada ispod 30C, a masina je prilicno tiha iako to nije toliko bitno.
Jednu rupu sam probusio gde ulazi kabl za kablovski net, i jos jednu rupu gde izlaze mrezni kablovi do 2 racunara u drugoj sobi. :)

@owim
Ako hoces potpuno besumnu masinu (ako se kaze besumna onda se mislim 100% necujna) to ces tesko postici. A smatram da to nikako nije dobro za masinu koja ce da radi non stop.
 
Poslednja izmena:
Ako hoces potpuno besumnu masinu (ako se kaze besumna onda se mislim 100% necujna) to ces tesko postici. A smatram da to nikako nije dobro za masinu koja ce da radi non stop.
NAS mi, na zalost, ne bi stajao u garderoberu, sto bi bilo sjajno. Zvuk HDD-a smatram besumnim. Za sta treba i kakav ventilator? Ako je buka kao ventilatora na laptopu pri najmanjem opterecenju procesora, i to smatram necujnim. :)
 
A sta ces sa ventilatorom u napajanju, na procesoru? :)
 
Na laptopu imas jedan ventilator (retko 2), tako da je to tise od desktop masine.
 
Da li postoji neki ruter sa USB portovima na koji bi se samo povezao externi USB rack i da to radi zadovoljavajućom brzinom (tu pre svega mislim na to da usko grlo bude N wireless standard, a ne USB konekcija između rutera i diska).
 
Znam za ventilatore, sve ih cujem na postojecim masinama. ;) Sta je tvoj konkretan predlog za home budget NAS version? D-LINK za 80e ili sklapanje kakvog racunara za koliko para?
 
Mozda bi ova tema mogla da bude sticky, da u njoj diskutujemo generalno o svemu vezano za NAS.

@ owim

Ja bih ti savetovao sledece:

Ako hoces tiho resenje, zaobidji mini itx kucista, jer ces sve zbudziti unutra i komponente ce se grejati puno, s obzirom da ces ventove ili ugasiti ili smanjiti na minimum obrtaja.

Lepo uzmi neko normalno manje kuciste, u njega stavi sta vec planiras da stavis, na cpu stavi dobar jeftini kuler, tipa cm 212, kapiram da bi mogao i pasivno da bude hladjen. U kuciste samo ubaci jedan vent dvanesticu tipa noctua i smanjis mu obrtaje. E sad za napajanje, recimo ja sam koristio lc5550, vent mu se pali tek pri odredjenom opterecenju, tako da je i ono besumno.

Takodje, mogao bi kuciste da izolujes filterima za prasinu i sundjerima, da sto manje "ispusta" zvuk.
 
Poslednja izmena:
Nije li to nekako preterano veliko da bi se u njemu držalo 1-2 diska?

Funkciju NAS danas može da odrađuje jedan čip integrisan u ruter ili USB rack, nekako mi je skroz nesvrsishodno sklapanje celog računara u velikom kućištu, bez obzira što je možda jeftinije...
 
Ja sam pre za E350 ako ce vec da ima ventilator na sebi. :)

Nije li to nekako preterano veliko da bi se u njemu držalo 1-2 diska?

Funkciju NAS danas može da odrađuje jedan čip integrisan u ruter ili USB rack, nekako mi je skroz nesvrsishodno sklapanje celog računara u velikom kućištu, bez obzira što je možda jeftinije...
Pa ono jeste, ali oni jeftini NASovi sa CPUom na tipa 800Mhz, iako imaju Gb LAN, su prilicno spori, tipa ispod 20MB/s.
 
Poslednja izmena:
Pa ako mu vrsi posao, nek lepo ubaci jedan hd u usb rack i nek ga nakaci na ruter koji ima usb podrsku, i resio je posao za male pare, plus je besumno. :)
 
Nije li to nekako preterano veliko da bi se u njemu držalo 1-2 diska?

Funkciju NAS danas može da odrađuje jedan čip integrisan u ruter ili USB rack, nekako mi je skroz nesvrsishodno sklapanje celog računara u velikom kućištu, bez obzira što je možda jeftinije...
Potpuno se slazem. @Lanmi, koliko bi tvoje resenje kostalo?

Ne treba mi ni OS na NAS-u, sto kaze Marko, samo USB-om rack da se ubode na ruter (da/ako moze) i -- voila! :)

Sem toga, Marko, pitanje da li je jeftinije. No, kako sam ja ovde n00b, prepustam da mi predlozite jednostavno i jeftino resenje. ,)
 
Poslednja izmena:
Pa onda idi na tu varijantu i ne pitaj mnogo. Moje resenje bi dosta vise kostalo, al opet, to sam ja, uvek sam za homemade varijantu gde cu sve podesiti prema mojim potrebama, nego da uzimam gotova resenja. Al za tebe je onda definitivno najbolje resenje usb rack + ruter sa usb-om na sebi :)
 
Ja sam pre za E350 ako ce vec da ima ventilator na sebi. :)
Pa ono jeste, ali oni jeftini NASovi sa CPUom na tipa 800Mhz, iako imaju Gb LAN, su prilicno spori, tipa ispod 20MB/s.

Zato ja već godinu+ dana kupujem/sklapam NAS i još uvek ništa nisam uradio. :) Jedva sam dočekao da se ratosiljam desktopa i gomile kablova, pa je poslednja stvar koja mi se radi sklapanje NASa u ružnom kinez kućištu koje opet moram negde da stavim da mi zauzima prostor. Razimšljao sam o onom ZBOX-u, ali je skup... ali eventualno tako nešto, računar malog formata i da ima prostora unutra za 2 diska 3.5", plus par USB portova za eventualno proširenje. Realno takva mašinica bi danas trebalo da košta 150e max, e sad što deru nenormalno to je već drugi problem.
 
Potpuno se slazem. @Lanmi, koliko bi tvoje resenje kostalo?

Ne treba mi ni OS na NAS-u, sto kaze Marko, samo USB-om rack da se ubode na ruter (da/ako moze) i -- voila! :)

Sem toga, Marko, pitanje da li je jeftinije. No, kako sam ja ovde n00b, prepustam da mi predlozite jednostavno i jeftino resenje. ,)

_
Znaci to moze? Pogledacu koji WiFi ruter N-standarda ima USB. Koja je mana ovog resenja? ,)

Tebi ako ne treba OS na NASu..tebi onda ne treba NAS..zna se šta je NAS i čemu služi..po meni NAS bez minimum 3 HDDa nije NAS :)


Zato ja već godinu+ dana kupujem/sklapam NAS i još uvek ništa nisam uradio. :) Jedva sam dočekao da se ratosiljam desktopa i gomile kablova, pa je poslednja stvar koja mi se radi sklapanje NASa u ružnom kinez kućištu koje opet moram negde da stavim da mi zauzima prostor. Razimšljao sam o onom ZBOX-u, ali je skup... ali eventualno tako nešto, računar malog formata i da ima prostora unutra za 2 diska 3.5", plus par USB portova za eventualno proširenje. Realno takva mašinica bi danas trebalo da košta 150e max, e sad što deru nenormalno to je već drugi problem.

Kućišta ima koliko hoćeš do 100e i nisu sve kinezi :)
 
Pa ako mu vrsi posao, nek lepo ubaci jedan hd u usb rack i nek ga nakaci na ruter koji ima usb podrsku, i resio je posao za male pare, plus je besumno. :)
_
Znaci to moze? Pogledacu koji WiFi ruter N-standarda ima USB. Koja je mana ovog resenja? ,)

Slazem se, ne znam sta ce OS na NAS-u, ne razumem se. Ovo je za kucne potrebe, kakva crna 3 HDD-a, u pocetku ce biti jedan WD Green 2TB koji mi je u drugom rack-u sad.
 
Istina... Tebi treba mrezni hard koji ce raditi nezavisno od sistema i uvek biti up. Resenje se samo namece: usb rack za hard, i da ga nakacis na ruter.

Besmisleno je da kupujes gotovo resenje jer ne mozes da izvuces maksimum iz njega, a da gradis NAS od nule, izacice te dosta para, a za 1-2 harda i ne isplati se.
 
Owime jedna od osnovnih funkcija NASa je zaštita podataka...zato se i gradi sa minimum 3 HDDa..jer ne želiš da izgubiš 2,3 TB podataka ako ti crkne neki hard. Ili želiš...svakom svoje :) A to da li je za kućnu ili ne nema veze...izgradnja NASa uopšte nije toliko skupa, pogotovo ne danas kada je jeftina RAM memorija..za 200-300e lep NAS može da se napravi. Jedini problem je sada cena HDDova..
 
Kućišta ima koliko hoćeš do 100e i nisu sve kinezi :)

U tome i jeste problem, ja hoću za 100e celu mašinu, a ne samo toliko da platim kućište. :) Kad pogledaš onaj ZBOX, unutra E-350 platforma, sve integirsano, malo plastično kućište i AC adapter. To ne bi trebalo da košta više od 100e, sa RAM memorijom i extra profitom neka je 150e, a oni lupiše neku cenu od 250e.

E sad, kome treba 3+ diskova, tu nema dileme, isplativije je praviti i onda ima i smisla veliko kućište. Ali ima dosta nas koji bi se zadovoljli sa 1-2 diska, da budu dostupna wirelessly uz bar minimalna podešavanja prva pristupa. Koji ruter ovo može lepo da odradi i da usko grlo bude sam wireless, a ne komunikacija disk-ruter, pitanje je, lutrija.
 
Poslednja izmena:
Pa za takve potrebe ti može koristiti i sopstveni računar :) Kao meni trenutno..jedini je problem šta ćeš ako crkne jedan od ta dva diska..ukoliko ne koristiš RAID 1 :)
 
Hvala svima, trazimo onda WiFi N ruter koji bi ovo lepo odradio za Marka i Owim-a. ,)
 
Pa za takve potrebe ti može koristiti i sopstveni računar :) Kao meni trenutno..jedini je problem šta ćeš ako crkne jedan od ta dva diska..ukoliko ne koristiš RAID 1 :)

Ono što je vredno bekapa ima već bekapovano (workspace, dokumenti, slike i video snimci koje sam ja pravio, muzika) i to je sve skupa do 300GB, dok sve ostalo sw, games, movies stoji nebekapovano (uz najbolje nade :D) i to bih sve mogao i da obrišem, ali čuvam čisto ono da imam, a u slučaju da disk rikne, skinuću ponovo.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno