Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

^ Koliko sam ga ja razumio, ta 3 hdd-a su vec bila popunjena sa sadrzajem. Problem je nastupio po spajanju sa Qnapom.

A moze biti i do "odjavljivanja" usb hdd-a od Qnap-a ako nije uradjeno na pravilan nacin?!

Npr. Odjavljivanje usb stick-a na Windowsu je bezbolno, cak i bez odjavljivanja preko opcija.
Dok na OsX-u dobijes "zuti karton" iste sekunde-sto cu reci kao sto znas(BigBoy) da je veoma osetljiv.
 
Sasvim je moguće da Qnap ne čita neki Microsoftov format podataka. Ja sam morao da dokupim opciju za FAT support (nekoliko dolara košta licenca).
 
QNAP čita FAT32 i NTFS, makar preko USB-a.
 
Evo sad sve radi normalno. Sta mu je bilo pojma nemam. Rade normalno diskovi. Bio sam se preseko. Ovo mi se prvi put desilo.
 
Je uzeo tu licencu pre skoro 2 godine. Nije da ne vredi.
 
Za eksterni disk koji šetam između Maca i Monumenta (za backup fotki), a koji povremeno zakačim na NAS.
 
Neki savet, presao sam na mATX platformu, izbacio mehanicki HDD iz masine, sada sam na 2 SSD unutra za svakodnevni rad ali je pitanje sta sa mehanickim, ne vracam ga u kuciste zbog buke i zagrevanja.

1. Kupiti namenski NAS
2. Iskoristiti USB 3.0 port na ruteru i nabaviti 3,5" fioku? (ruter je Linksys EA6350, Broadcom dualcore procesor, 128mb rama, gigabitni switch unutra). PC i TV su vezani kablom na njega. Pitanje je koliko je hardver rutera sposoban da zapravo radi normalno u ovoj varijanti, ne bih da pustim torrent pa da se pristup fajlovima razvuce kao puz :D
3. Imam neku staru USB 2.0 fioku sa ESATA portom, imam i isti na ploci, eventualno da vezem na ovaj nacin, pa rucno ukljucivanje HDD-a po potrebi.

Upotreba je za skladistenje filmova i programa, na PC-u koristim Serviio DLNA za share filmova(1080p) tako da tu nema svakodnevnog velikog transfera fajlova, sadrzaj se skida na SSD, povremeno baca na eksterni HDD i to je to.
 
Poslednja izmena:
Ja bih išao na treću varijantu. Ne zvuči kao da ćeš nešto preterano da koristiš taj disk, pa je sve drugo ili nepotreban trošak ili ne baš idealno rešenje.
 
Šta fali drugoj opciji. Kod mene je Asus RT-AC51U koji je inferiorniji od od ovog njegovog rutera...još kod mene USB2.0 na koji sam nakačio externi disk koji služi sad kao mrežni disk za backup i za skladištenje filmova, serija ... Bez problema povlačim sa njega video sadržaj tv boxom, telefonom, laptopom...do duše, to su sve "pargigabajtni fajlovi" nemam nekih ultra mega kvalitetnih od par desetina gigabajta, to vjerovatno ne bi išlo...
Planiram ga sad zamjeniti sa RT-N18U koji ima USB3.0, a nije skup...



Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ako radi streaming sa diska na ruteru, onda sadržaj ide od rutera do Serviia na PC-u, pa se odatle streamuje opet preko rutera ka TV-u. Čini mi se kao nepotrebno zagušenje mreže.
 
Ruter ima ugradjen DLNA server, ali koji i kako radi boga pitaj, neka matora verzija Twonkey-a, moracu da probam prvo kakvo je stanje sa tim, bacicu par stvari na fleshku, ukljuciti DLNA pa da vidim sta kaze.
 
Poslednja izmena:
Probao danas, USB 3.0 je ocigledno marketing jer brzina citanja/upisa varira od 8 do 16MB/s, prosek oko 12MB/s, tj. uklapam se u 100mbit standard, sto je opet dovoljno za filmove i slicno.
Sto se tice DLNA klijenta u ruteru on funkcionise, ali za razliku od Seviio-a svi fajlovi su nabacani na gomilu, uopste ne prikazuje foldere tako da je ocajan za navigaciju.
Inace brzina dosta varira pri kopiranju, na slici se vidi testrasta forma.
 

Prilozi

  • usb tranfer 20.jpg
    usb tranfer 20.jpg
    299.7 KB · Pregleda: 116
Poslednja izmena:
Sam si sebi odgovorio na pitanje.
Ili NAS, ako hoćeš komfor ili barataš sa gomilom fajlova na dnevnom nivou ili fiočica, pa po potrebi boc u eSATA.
 
Pozdrav.

Od pre par dana sam vlasnik QNAP 228A NAS servera. Danas sam primetio da u notification centru imam mnogo pokusaja logovanja od strane raznoraznih nick-ova (admin, root, test, neka imena..).

Da li se to nekome desavalo, i kako resiti taj problem? Kapiram da to internet botovi lupaju adrese pa gde prodje...
 
ako ti ne trebaju root privilegije, kreiraj drugog korisnika sa admin pravima a onemogući default "admin" nalog (do momenta dok ti slučajno ne zatreba sudo... a najverovatnije nikad)
 
Nije to nista cudno, sto kazes ako prodje proslo je.
Mozes da stavis da se nas nakon recimo 3 ili 5 neuspesna logovanja blokira pristup preko te ip adrese. Isto tako mozes i ti rucno blokirati svaku sumnjivu ip adresu sa koje je pokusano logovanje.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Od poslednjeg neuspesnog pokusaja logovanja sa strane (sinoc oko 23:00), vise nije bilo nicega. Notification centar nema nikakvih upozorenja.

MyQnapCloud sam postavio na Private. Tako da je jedino moguce da oni pokusavaju preko nasname.myqnapcloud.com

Jedino me zacudilo to sto, pored stranih imena, se pojavljivala i korisnicka imena poput proba, korisnik...
 
OMG FFS - ostaviti NAS na vetrometini (public IP) tako je skolski primer kako ne treba :) Dobro je da si stavio to na private.

Dakle cim imas uredjaj/server/servis na default portovima (21,22 pre svega) na javnoj mrezi - sansa za brute force je ogromna jer odmah krecu bot scanovi.
 
Pozdrav, ponovo imam jedan problem. Pored postojeceg hdd-a sam ubacio jos jedan od 500gb, koji na sebi ima podataka. Nas konstantuje da disk postoji ali ne mogu da vidim podatke. Inace, kada zakacim eksterni hdd preko usb poeta, nas uredno vidi disk i podatke na njemu. Ima li nego resenja?
 
Ako se radi o nas marki kao Qnap ili Sinology...plasim se da nema. Jer oni traze da se novo pridodati hard diskovi formatiraju.
Stoga prvo kopiraj podatke sa hdd-a putem usb-a ili na Pc. Pa onda posle dodavanja,formatiranja,vratis na na taj hdd.

Da kojim slucajem imas Nas poput Freenas ili OpenMediaVault, podaci bi ti bili odma citljivi i dostupni za pisanje.

- Zapravo probaj ovo prije copy/formatiranja:

Dodaj share folder/user tog hard diska, pa vidi preko Pc-a jel mu mozes prici.
 
Poslednja izmena:
Izvadio sam disk i izvukao podatke preko USB 3.0 na SATA. Disk sam u NAS vratio kao unallocated space, bez particija i NAS je sve to sam odradio.

Imam sada drugi problem. Naime, kada sam NAS spojio direktno na TP Link ruter, opcija Auto router configuration sama podesava protokole za povezivanje preko interneta (PPTP, L2TP, FTP...), samo se cekira sta je potrebno. Kada isti NAS zakacim preko Mikrotika, ta opcija ne funkcionise dok se ne aktivira UPnP, sto i uradim. U podesavanjima odradim i PPTP enable, medjutim NAS ne konstantuje otvoren PPTP 1723 port (ili port za FTP, nebitno). Da li se neko susretao sa tim problemom?
 
Nebi bilo lose da savjet potrazis na forumu od te nas marke ili pak forum od Mikrotik-a.
 
Pozdrav, mozda se ponavljalo pitanje, ali posto mi poprilicno brzo treba odgovor da pitam.

Koja je najbolja opcija za backup/arhiviranje fotografija, video sadrzaja i sl., budzet do 500e?
 
Pozdrav, mozda se ponavljalo pitanje, ali posto mi poprilicno brzo treba odgovor da pitam.

Koja je najbolja opcija za backup/arhiviranje fotografija, video sadrzaja i sl., budzet do 500e?

Posto ti "gori pod nogama" svako gotovo resenje ti odgovara Qnap/Synology.
U tih 500€ mozes svakako naci izuzetno dobre modele 3 do 4 bay/portova za hard disk sa Intel prcesorom.
Dakle neka ti sledece bude odrednica Intel cpu(Celeron-dual/quad core) 3-4bay.
Naravno ovdje govorim o bez hard diskova. Ukoliko to nije slucaj, opet se moze fin izbor napraviti.
 
Ovo bi bio budzet sa diskovima, govorim o polovnoj masini i novim diskovima, za sve novo pretpostavljam da treba dosta vise. Bio je skoro jedan Qnap sa dva diska od po 4tb za 400e, ali sam kasno vidio.
 
Nazad
Vrh Dno