Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Pa nebi bilo lose da pogledas...znas gdje se nalazi.
Bilo bi dobra informcija i onima koji misle isto da urade.
Za plug-in mi je poznato.Mislio sam isto i za ssd da uradim,
medjutim na forumu ne vide potrebu za istim,pa na kraju nisam ni uradio.

Nažalost, fleš memorija ne podržava SMART, tako da nema statistiku o količini upisanih podataka.
 
Jok,ovo je neki polovni ssd na koji sam instalirao. Ja sam pristalica ,sve sto imas ubaci, to je i poenta bekap servera.
Ostali se vrte sa flashmemoryu plugin, nekima gui ,radi sporije ,nekima ok.

Samo mi fali pravi bekap,mada sam pravio sa onim pluginom dd i jos jedan bese,i koliko vidim ok radi.

Za trim mi nije nesto bilo bitno,mislim da nije toliki upis,jedino da imam gomilu doker kontejnera pa da stalno pisu po njima.
 
@nixan
QNAP jos u 212p je imao R1 scrub,ne znam sto synology nema,moracu da pogledam(doduse nemam Synology kod sebe). OMV isto ima ZFS,zato je i tako dobar :) ,samo moras extras da instaliras,plus ja instaliram i proxmox kernel i nema problema.
Sto se tice masina, 2 su mi recimo i3 sakati dual core, 8 ili 16 RAMa,i jedan amd 2650 sempron sa 6gb RAM-a, sto znaci da mozes da vrtis OMV na cemu god hoces u principu.Tek kad prebacis recimo 6-8 diskova ti mozda treba jaca masina.
@jurodivi, u principu samo nam treba neka kanta kao Synology(valjda ima oni kinezi sto valjaju to) microItx ploca i dodas RAID karticu, i mozes sta god hoces da vrtis. Iskreno,najvise sto mi se svidja kod Knap/Synology jeste hotswap i lampice napred na diskovima(znam da i to moze na Debianu da se nabudzi).

I na kraju, OMV vs FreeNAS uvek OMV samo zato sto je Debian.

Ne znam, kod mene to bukvalno ne moze, sve dok bude moglo na R5, necu da panicim. R1 ne moze da mi napravi parity check problem, koliko sam shvatio, tako da nema potrebe da se zamaram. :D

Poceo sam juce da se igram sa dve VM, jedna Freenas, druga OMV, pa cu videti sta mi se vise svidja. Za sada mi OMV izgleda nekako preglednije i sa vise opcija (mozda se varam), ali me je malo bojkotovao, trebalo je vise napora da proradi. :D
 
Jos je OMV5 u nekoj blagoj beti,tako da mozda bolje radis sa 4kom. trebalo bi u petici da bekap konfiguracije bude mnogo laksi,posto je ubacio salt ali videcemo.
 
Kupio sam Synology DS218j i za sada mi stvarno odradjuje sve sto mi treba. Medjutim ima jedna sitnica koja me iritira, a to je da kada uredjaj nije idle cuje se na svakih 10-15 sekundi tup zvuk iz njega. Kao da usled vibracije hard disk udari u kuciste NAS-a. Da li je ovo normalno?

U NAS-u imam dva WD Red diska i prilicnio sam siguran da sam ih dosta dobro usrafio kroz one gumice za vibraciju (po 4 srafa za svaki HDD).
Da li neko ima predlog kako ovaj problem da se eliminise? :)

p.s. uz uredjaj je dosla i neka plocica sa otvorima za dva srafa (ima i gume za vibraciju). Nisam siguran cemu ona sluzi, moja pretpostavka je bila da se mozda koristi kod diskova od 2.5 incha, ali mozda gresim i mozda nju treba negde da iskoristim da bih eliminisao ovaj problem :D.
 
Mislim da je taj tup zvuk vise parkiranje glave hdd-a,pa prenosi na kuciste.
Inace,kad sam shrafio hdd-ove,srafio sam ih tako jako da one gumice jednostavno propadnu, te i nemaju neku jaku upotrebnu vrijednost.

Ajd snimi telefonom da vidimo da li je glava hdd-a ili nesto drugo.
 
Trebalo bi za praznike da pustim u rad QNAP TS-473, pre toga da ga opremim ssd za rad i hdd-ovima za storage. Imam par nedoumica ako je neko radio nesto slicno, cimacu i njihov support, ali da pitam i ovde ako neko zna.

Moj model ima 2x interni m.2 sata ssd slot. Plan mi je bio da stavim jedan ili dva SSDa u te slotove i koristim ih za OS (QTS, poslednja verzija je 4.4.1) i za cache, eventualno nesto sitno za storage. Trazeci po njihovom sajtu sam nasao ovo:
https://www.qnap.com/en/how-to/faq/article/why-i-cannot-use-nvme-pciem-2-ssd-to-create-stroage-space

1. Da li bi uopste pci-e/NVMe radio u internom m.2 sata slotu? Na tabeli ne vidim to uopste kao opciju. Port znam da je fizicki slican, samo ne znam da li su podrzali oba ili ne (tj da li je moguce ugurati M.2 koji nema M+B key vec samo M key tj pcie x4).

2. Ako bi radio NVMe, da li mogu da koristim m.2 NVMe diskove za OS? Tj da li diskovi moraju da budu iskljucivo m.2 sata? Predpostavljam da za OS trebaju iste privilegije kao za kreiranje storage-a, ili gresim? Mozda bi starija verzija QTSa radila, posto vidim da pominju da postojeci storage ce raditi, samo ne moze novi da se kreira?

Ovo pitam najvise zato sto je sada vecina m.2 diskova u ponudi NVMe, razmisljao sam u smeru Kingston A2000 od 250 ili 500gb. Upareno sa ovim ce verovatno biti 3 ili 4 EFRX Red diska, ali na njima ne bih nista sem podataka drzao, pogotovo jer razmisljam da ih vezem u RAID 5 (u trenutnom racunaru koji mi glumi nas imam 2 diska u RAID 1, ili ce tako ostati ili ce 3 ili 4 u RAID 5).
 
Poslednja izmena:
Super, hvala za info. Gledajuci podrzanu listu za tvoj uredjaj, cak i pise da je podrzano:
https://www.qnap.com/en/compatibility/?model=354&category=23

Medjutim za moj, posto je verovatno stariji model, nema pomena o pci-e, samo sata modeli.
https://www.qnap.com/en/compatibility/?model=315&category=23

Eto kako mali trenutak nepaznje pri kupovini moze potencijalno da mi napravi glup problem da ne mogu da nadjem odgovarajuci m.2. Mada mi to nije bio primarni razlog za izbor ovog modela, ali svejedno nisam ni razmisljao o tome da ne moze da podrzi NVMe. Poslao sam im upit preko supporta, kad odgovore javljam.
 
Ove nedelje sam uzeo TS-332X i greškom sam uzeo Kingston KC2000 NVMe, vodeći se sa 5 godina garancije :d
Za početak, ne mogu da stanu fizički (ne, nije naopako okrenuto), pa sam morao da uzmem SATA M.2, obrati pažnju pre kupovine.
 

Prilozi

  • NVMe.jpg
    NVMe.jpg
    276.9 KB · Pregleda: 103
  • SATA.jpg
    SATA.jpg
    764.4 KB · Pregleda: 96
Poslednja izmena:
TS-332X ima slican compatibility list kao TS-473 koji imam, tako da predpostavljam da su slotovi isti. Nervira me sto je m.2 sata izbor diskova sa jakom garancijom smesan, pritom je losiji odnos $/GB. Garancija na taj WD Blue je 3 godine?
 
Tako je, WD Blue ima 3 godine garancije.
Od modela sa 5 godina garancije, ima kod nas Samsung 860EVO.
 
Poslednja izmena:
Tako je, WD Blue ima 3 godine garancije.
Od modela sa 5 godina garancije, ima kod nas Samsung 860EVO.
Nasao sam i Kingston UV500 i Crucial MX500 sa 5 godina garancije. Samo sad naci koji od ova tri je najdugotrajniji/najmanje se greje i prelomiti koju velicinu da uzmem... Mada grejanje moze da se resi i sa nekim heatsinkom.

Svakako hvala na korisnim informacijama, iz QNAP podrske mi jos nisu odgovorili a mislio sam vec danas da porucim SDD/HDD da krenem igranku sa NASom za vikend.

Koliko je "alav" QTS i sta sem OSa drzite na SSDu pa da ima koristi od veceg kapaciteta?
 
Meni služe kao SSD Cache, ubacio sam i 8GB RAM-a ali ga još nisam stavio u produkciju.
 
šta podrazumevate kada kažete da OS stavljete na SSD? QNAP ima embedded system na internoj flash memoriji
 
Meni je ovo prvi dodir sa QNAP pa nisam sasvim siguran kako radi. Predpostavio sam da neke osnovne stvari drzi na toj flash memoriji (tipa kernel i tako to), a da mu za ostalo ipak treba neki storage? Na primer, gde smesta korisnicke programe, nemoguce da svi stanu u tih 512mb (npr. Firefox, Skype itd.).

SSD cu svakako uzeti za cache-ing, ali me zanima kako radi QTS :)
 
Korisničke aplikacije se instaliraju na HDD ili SSD, možeš da biraš gde ih instaliraš a možeš i da premeštaš kasnije pojedinačne aplikacije.
 
kada se ima više Storage Volume-a, prilikom instalacije aplikacija, bira se volume na koji će se pojedinačne aplikacije installirati

operativni sistem je na internoj flash memoriji i prilikom butovanja se učitava u ramdisk

korisnička podešavanja (šifre, nalozi, mreža, domen...) se upisuju u jednu RAID1 particiju koja se replicira na sve diskove - ovo rezultuje da možete da izvučete svaki pojedinačni disk od više njih a da sistem bude operativan i da pamti podešavanja... ili da preselite disk na novi QNAP (stari crkne npr) i da nastavite da radite kao da se ništa nije desilo
 
Ok, jasno, donekle sam tako i predpostavio da radi. Odlicna opcija za tu RAID1 particiju i seobu na novi uredjaj.
Dodatno pitanje za 2xSSD i caching.
Pored te replicirane RAID1 particije, da li je moguce ostatak podeili na RAID1 i RAID0 particije? RAID1 particiju bih koristio za aplikacije, RAID0 za caching.

Bar je meni to bila ideja, ali nije mi presudno i da nije izvodljivo u tom formatu - bice sve RAID1.
 
Da odgovorim sam sebi - ne moze. RAID se formira fizicki na nivou diskova, ne logicki. Predpostavljam da koriste hardverski RAID pa zbog je zbog toga ovako organizovano. Storage pool ukoliko ima dva diska u sebi moze da bude samo jednog RAID tipa. Tako da nije moguce deo od oba SSDa koristiti za caching, drugi deo kao storage. Ja sam podelio bez RAIDa pa jedan ssd koristim kao storage, drugi kao cache za hdd.

Inace, odusevljen sam QTSom, kao i samim uredjajem (TS-473), iako sam u vrlo ranoj fazi podesavanja. Ne znam sto ovo nisam ranije koristio. Ima prilicno ozbiljnih opcija koje nisam ni ocekivao u uredjaju ove cenovne klase.
 
Da odgovorim sam sebi - ne moze. RAID se formira fizicki na nivou diskova, ne logicki. Predpostavljam da koriste hardverski RAID pa zbog je zbog toga ovako organizovano. Storage pool ukoliko ima dva diska u sebi moze da bude samo jednog RAID tipa. Tako da nije moguce deo od oba SSDa koristiti za caching, drugi deo kao storage. Ja sam podelio bez RAIDa pa jedan ssd koristim kao storage, drugi kao cache za hdd.

Inace, odusevljen sam QTSom, kao i samim uredjajem (TS-473), iako sam u vrlo ranoj fazi podesavanja. Ne znam sto ovo nisam ranije koristio. Ima prilicno ozbiljnih opcija koje nisam ni ocekivao u uredjaju ove cenovne klase.

QTS koristi softverski RAID. Ova tvoja zamisao vrv je teoriski moguća ali imaj na umu da se upravljanje ovim ograničeno opcijama koje su definisane u QTS-u. Možda bi nešto mogao da uradiš preko terminala gde nema ovih ograničenja ali onda može da se desi da se sudariš sa nekim predefinisanim načinom na koji QTS posmatra patricije, volumes I sl.
Još jedna stvar o kojoj treba da razmisliš je uticaj ovakve konfiguracije na performanse...

Treba sredinom januara da mi stignu dva SSD-a koje ću da ubacim u 451... Baš ću da se poigram malo da vidim dal je ovakvo što moguće

Sent from my POCO F1 using Tapatalk
 
Kopah celo vece sinoc ali nisam uspeo da iskonfigurisem tako. Ne bih da prckam kroz terminal, nov sam sa qts, ne bih da ga ubijem zbog gluposti. Sa cache-om na jednom disku ce access time svakako biti manji nego sa HDD, sto mi je bitno za gomilu malih fajlova. Za vece fajlove mi je trenutno switch usko grlo dok ne predjem na 10Gbps switch. Zato i prvobitno napisah, nije strasno ako ne uspem cache u raid 0.

Sa RAID 5, kada budem radio migraciju na vece diskove, da li cu moci samo jedan po jedan disk da zamenim (dok ne rekonstruise na novom disku niz) i na kraju promenim velicinu ukupnog storage pool-a na velicinu novih diskova?
 
Tako je,samo menjas diskove i na kraju grow(ili kako sada vec se zove)
 
Drustvo sta predlazete za malu firmu?
Potreban je NAS jer za sada ce samo podaci biti skladisteni, nikakav poseban sw.

Potrebno je da moze da se pristupa iz drugih gradova, cisto kazem bezbednosti radi, jer nisam nikad podesavao nijedan server.
Posto je poslovni prostor bivsa banka, ima rack, mada ima prostora za sta god :) Bukvalno ima mesta i za PC da napravim da bude NAS, ali ima i rack.
Koji OS, koji raid? Videh da su WD Red diskovi ti koji se preporucuju, naravno bitna je sigurnost tih podataka. Znam da bi najbolja opcija bila i online cloud, ali za sada to nije opcija ali ce biti u buducnosti.
Uz to, verovatno ce morati da ide i neki switch, pa moze preporuka i za to.

Ako nesto zaboravljam, ispravite me :)
 
Kako pristupaju podacima,imate svoj VPN?
Koliko ocekjes podataka, kako ces raditi bekap tog NAS-a?
I naravno koliki ti je budzet.
 
Budzet ne znam, ali zavisnosti od toga sta mi se kaze :D Okvirno oko 50000. Za sada ne previse podataka, tako da kapacitet ne mora bitin ogroman. Backup sam mislio mozda radi raid 1, znam da je online kao treca opcija najbolja varijanta, ali od nje za sada nema nista.

VPN nemamo, mislim uzimamo mts biznis internet, a njihova optika bi trebala biti ugradjena za koji mesec.

Послато са Mi 9T Pro помоћу Тапатока
 
Repeat after me: RAID is not a backup :)

Tebi trebaju 2 različita storage sistema, jedan za produkciju a drugi za backup. Taj za backup bi trebalo da je dostupan na mreži i da je što se tiče autentifikacije izolovan od ostatka mreže (useri tog sistema da postoje samo tu i nigde drugde - ransomware zaštita).

Dalje, backup bi u teoriji i praksi trebao da bude veći od produkcije da bi mogao da drži odredjenu "istoriju" - npr. 2 full backupa (1 mesečno) i inkrementali za ostale dane. Od količine podataka (sadašnje i očekivan rast u dogledno vreme), backup strategije i software-a će zavisiti koliki treba da bude backup sistem.

A sve ovo zavisi od vrednosti podataka. Odnosno koliko firma para gubi ako ostane bez svih ili dela podataka. Ako gubitak podataka znači katanac, onda se ulaže sve. Ako znači da će 5 ljudi mesec dana da "pravi" podatke ispočetka onda uračunate njihove plate za taj mesec i gubitak posla i/ili poverenja klijenata pa u odnosu na to ideš dalje.

Tako da, probaj da pružiš što više podataka ovog tipa da bi dobio adekvatnu preporuku.

Sent from my EML-L09 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Hvala puno, promislicu o svemu sto si napisao.

Послато са Mi 9T Pro помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno