Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Vec sam probai sa nekim programom iz sysinternals TCPstats ili tako nesto video da je svchost.exe taj koji se kaci ali cu probati i sa ovim.

Takodje problem sam delimicno resio tako sto sam zapamtio username i password kad me je NAS odblokirao tako da sad kad upalim win on skenira network i pokusava logovanje sa pravim podacima i onda me NAS ne blokira i normalno mu pristupam. Ali ne zelim ovako da ostavim vec hocu svaki put da unosim sifru zbog sigurnosti (mada pitanje da li mi treba ovaj stepen bezbednosti sobzirom kad se jednom ulogujem ostajem ulogovan dok ne ugasim racunar).

Ja mislim da je negde problem u zadnjoj verziji win da on dok skenira mrezu na svaku lokaciju na mrezi pokusava da se poveze sa default login podacima ako je SMB tip konekcije i da to ima veze sa Windows Hello i logovanjem preko otiska prsta sto ja koristim.
 
Malo sam rovario po QNAP forumu i tamo saznao par stvari:

- Novije verzije Windowsa ne dozvoljavaju da se pristupi shared folderima ako se ne ulogujes na njih tj guest nalog je iskljucen (moze se ukljuciti)

- ako se koristi Local Account ti login podaci se koriste za logovanje na share foldere po defaultu. Ljudi na forumu kreiraju usere na QNAP NASovima da imaju isti username i pass kao na windowsu tako da kad se uloguju u win automatski ce se ulogovari i na shared foldere.

- ako se koristi Windows (outlook, office 365...) accoint da se prijavis na windows onda ovo gore ne radi vise pa mnogi koriste local account

- ako se koristi PIN za logovanje neki imaju problema sa logovanjem na shared foldere i mountovane diskove

- neki koji su previse zabrinuti za bezbednost, iskljuce Network Discovery, pristupaju NAS-u sa \\NAS_name a nakon sto zavrse rad sa NAS-om koriste "net use" da obrisu login podatke

E sad ja koristim moj Windows account za logovanje, imam podesen PIN ali koristim citac otisaka za logovanje tako da windows koristi po defaultu win login podatke da bi pristupio shared folderima.

Moje pitanje je kad Windows radi Network Discovery? Kad ja kliknem na Network u Windows Exploreru ili kad se podigne Windows? Ja mislim da to radi cim se podigne bas zbog mountovanih diskova. Ako je tako to znaci da se desava bas ovo sto je kod mene, pretraga se okida cim se windows podigne i onda se koriste login podaci koji su korisceni za logovanje na windows i nastaje problem
 
Poslednja izmena:
@Pegazbre - otkači NAS sa mreže, a na PC-u iz command prompta (mora run as admin) probaj ovu komandu jedno 12 sekundi (ako se svakih 10 sekundi kači):

netstat -nob 1

Zaustavi sa CTRL+C, pa skroluj na gore dok ne nađeš pokušaj konekcije ka NAS adresi. Ako imaš sreće, pisaće koji proces pokušava da uspostavi konekciju.

Probao sam ovo sa netstat i kao sto sam saznao ranije, cim se windows podigne svchost.exe pokusava dosta puta da pristupi NAS-u ali bezuspesno jer koristi pogresne login podatke.

EDIT: Ponovo sam ovo pokrenuo i u principu sam skontao da vise dasHost.exe procesa se konektuje na NAS (192.168.0.20) i da nakon toga me NAS blokira ako nisam snimio prave login podatke.
 
Poslednja izmena:
Da li neko ovde ima QNAP TS-230 i moze da mi potvrdi da li mogu preko njega da pustam 4k H265 fajlove na smart tv?
 
Da li neko ovde ima QNAP TS-230 i moze da mi potvrdi da li mogu preko njega da pustam 4k H265 fajlove na smart tv?
ARM ali Quad...zasto da ne?!

Da si samo otisao na njihovu stranicu dobio bi instant odgovor.

 
Prvo, na sajtu piše 2K i 4K, ali ne za H.265, već za H.264.
A onda pročitaš ono što piše sitnim slovima, pa vidiš da se i za to ograđuju.
“Note: The TS-230’s hardware provides H.264 10-bit hardware decoding, encoding and transcoding capabilities. However, playback quality may vary due to factors including playback software, file formats, system usage, and available bandwidth. The TS-230 reserves some RAM for shared graphics memory.”
Post automatically merged:

Da dopunim, ono što je moje iskustvo sa QNAP/Synology, koje je dugogodišnje, je da bilo koji entry level NAS (a ovaj TS-230 to jeste) skoro nikad ne radi baš sve ono što piše u specifikaciji, a apsolutno nikad kako treba najzahtevnije procese.
 
Poslednja izmena:
Prvo, na sajtu piše 2K i 4K, ali ne za H.265, već za H.264.
A onda pročitaš ono što piše sitnim slovima, pa vidiš da se i za to ograđuju.
“Note: The TS-230’s hardware provides H.264 10-bit hardware decoding, encoding and transcoding capabilities. However, playback quality may vary due to factors including playback software, file formats, system usage, and available bandwidth. The TS-230 reserves some RAM for shared graphics memory.”
Post automatically merged:

Da dopunim, ono što je moje iskustvo sa QNAP/Synology, koje je dugogodišnje, je da bilo koji entry level NAS (a ovaj TS-230 to jeste) skoro nikad ne radi baš sve ono što piše u specifikaciji, a apsolutno nikad kako treba najzahtevnije procese.
Da, u pravu si....pa zavrsimo na kraju kao i kod vecine da je nesto kao M8S-2 sasvim dovoljno...
 
Molim vas za mišljenje o QNAP TS-228A.
Osnovna namena bi mu bila skladištenje podataka kojima bi se pristupalo gotovo uvek iz lokalne mreže.
Ako mu performanse nisu zadovoljavajuće, molim za predlog boljeg uređaja koji bi korektno radio duži period. Hvala.
 
Molim vas za mišljenje o QNAP TS-228A.
Osnovna namena bi mu bila skladištenje podataka kojima bi se pristupalo gotovo uvek iz lokalne mreže.
Ako mu performanse nisu zadovoljavajuće, molim za predlog boljeg uređaja koji bi korektno radio duži period. Hvala.
imao ga, u okruženju od 10 korisnika kao primarno skladište. za SMB server, više nego adekvatan. za bilo kakvu multimediju, 0 poena.
 
imao ga, u okruženju od 10 korisnika kao primarno skladište. za SMB server, više nego adekvatan. za bilo kakvu multimediju, 0 poena.
Duško, misliš li da neće moći da se izbori čak ni sa strimovanjem mp3 muzike, gledanjem fotografija i snimaka snimljenim aparatom ili telefonom?
 
Duško, misliš li da neće moći da se izbori čak ni sa strimovanjem mp3 muzike, gledanjem fotografija i snimaka snimljenim aparatom ili telefonom?
ako ga koristiš kao storage kojem pristupaš nekim programom za pregled multimedije, to radi bez problema (smb pristup). ako hoćeš da koristiš media server, da strimuješ video na tv, da održavaš media library i druge slične funkcije, za te operacije (DLNA, AirPlay, Chromecast..), ovaj nema dovoljno snage
 
Za striming i slicno Intel/AMD, barem dok se ne pojavi neki jaci ARM.
 
Pa ovaj ima cetri glavica, zar to nije dovoljno??

Ja ipak mislim da je dovoljno jak da se izbori sa strimovanjem, sve dok je u pitanju single i/o.
Direktno na tv ili preko media plejra/android ili sta god drugo.
Imao sam iskustva i sa Sinologiem(2xhdd) ali sa jednim cpu arm,single core.
Koji je opet kako tako radio.
Ovaj bi trebao da "pojede".
Osim toga i nemora da dekodira, dovoljno je da samo propusti a brzina protoka podataka od Nas-a do Tv-a ili media plejra je smijesna cak i za uhd materijal.
A pored smb-a, moze pustiti i preko drugog protokola, koji je kud i kamo pogodniji za strimovanje.
 
Da li neko ovde ima QNAP TS-230 i moze da mi potvrdi da li mogu preko njega da pustam 4k H265 fajlove na smart tv?
Ja ga imam. Ne moze da radi transkoding H265 (govorim o FHD ripovima 2-7GB, 4K nisam probao) ali pustanje u original kvalitetu radi bez greske. Koristim Plex na PC i na AndroidTV uredjajima to radi (u free verzijama programa dozvoljena je opcija pustanja filmova u original kvalitetu, bez transkodovanja). Za obican Android imam odavno pazarenu Plex app preko Amazona pa mi radi i na telefonu.
 
Poslednja izmena:
Procesorska snaga nije problem sve dok format koji imaš na NAS-u može direktno da se pusti na tv-u, telefonu i sl, onda se bukvalno samo kroz mrežu provlači fajl, bez obrade na NAS-u. Ako tv recimo ne podržava neki format, kao h265 kod mene, a skineš h265 fajl, mora da se transcode-uje na NAS-u, i tu nastaje problem. Dakle obavezno gledati šta se skida da ne bi bilo transcode-ovanja. Kada audio kodek ne odgovara, i to se transkoduje ali je to drastično manje posla za NAS, kod mene nijednom nije štucnuo zbog zvuka.

Plex aplikacija je valjda uvek besplatna, Plex media server ima mogućnost da se plati plex pass da imaš neke dodatne opcije, tipa gpu transcode i slično. Ali u svakoj verziji imaš mogućnost za transcoding, čak i da biraš koji ćeš bitrate. Ono što ograničavaju je kad si van lokalne mreže, jer za to traže da imaš plex pass da bi mogao da radiš stream u najvišem kvalitetu, ali i to se rešava vpn-om.
 
Za obican android free verzija pusta samo po minut videa. Bas bas davno, da li sam kupio da li je Amazon davao dzabe Plex app tako da moram preko Amazona da je instaliram (GPlay verzija mi ne vrsi posao) i ne treba mi Plex pass da bi mi app radila van mreze. AndroidTV Plex sa GPlay radi bez problema (nisam probao van mreze). PC verzija preko browsera "insistira" na transkodingu, a PC aplikacija radi i bez tj u originalu!?

Sta jos moze da se koristi za filmoteku sa NAS-a? Ne vidim da bi nesto moglo da mi zameni Plex (poster, opis, prevod...). Transkoding mi ne da nije obavezan, naprotiv. Moze da ima svrhu samo za koriscenje na slabijim uredjajima ili ustedu neta van mreze... slabi uredjaji koji ne otvaraju h265 su stvar proslosti a svakako koristim slabije ripove od od 2 do redje 7GB.
 
Poslednja izmena:
Bio sam ubeđen da se plex app ne plaća, I sad uđem I vidim da sam platio nekad 5$ za app. Od ostalih imaš emby, jellyfin I Kodi, mislim da su im ista ograničenja, s tim da kodi ima nekih prednosti tipa, ima netflix addon gde možeš iz njega da gledaš netflix.
 
Bio sam ubeđen da se plex app ne plaća, I sad uđem I vidim da sam platio nekad 5$ za app. Od ostalih imaš emby, jellyfin I Kodi, mislim da su im ista ograničenja, s tim da kodi ima nekih prednosti tipa, ima netflix addon gde možeš iz njega da gledaš netflix.
Da, ali taj Plex Pass je potpuno opcion naravno. Nekom bi možda i značilo ali većini ljudi mislim da ne. Emby takođe ima pretplatu a Jellyfin je potpuno besplatan i open source.
 
Jedno pitanje, posto imam nedoumicu. Planiram da napravim NAS baziran na OMV-u, sa 3 Toshiba P300 3TB diska u raid 5. Ono sto me zanima je da li je pametno mesati proizvodjace i modele diskova, posto imam jedan, isto Toshiba disk ali model dt01aca300, disk od 3TB koji mi je sluzio kao storage. Pa sam mislio eventualno da ubacim njega i jos 2 P300 diska. Oba su 7200 obrtaja i 64MB kesa.
 
Jedno pitanje, posto imam nedoumicu. Planiram da napravim NAS baziran na OMV-u, sa 3 Toshiba P300 3TB diska u raid 5. Ono sto me zanima je da li je pametno mesati proizvodjace i modele diskova, posto imam jedan, isto Toshiba disk ali model dt01aca300, disk od 3TB koji mi je sluzio kao storage. Pa sam mislio eventualno da ubacim njega i jos 2 P300 diska. Oba su 7200 obrtaja i 64MB kesa.
U principu pod OMV bi to trebalo nesmetano da radi, mesao sam diskove pod om4, omv5 sistemima i sve je bilo ok, a preporuka uvek stoji da diskovi budu identicnih oznaka.
 
Ja poslovno uglavnom drzim istih oznaka, ali po kucama koji ti je pri ruci taj u RAID ubaci.
 
imam trenutno ts-112 1 bay qnap sa wd red od 3tb...planiram da uzmem 2 bay a možda i 4 bay qnap neki polovan...

qnap mi služi kao media storage, na njega skidam filmove i puštam ih kroz mrežu na android boxu, tu mi je i muzika koja preko minim servera ide dalje na par strimera...tu se praktično završava ono za šta ga koristim...pitanje je da li bi završio posao neki qnap starije generacije koji ima slične ili iste iste karakteristike kao ts-112? što se njega tiče meni on obavlja posao, ali samo mi je dilema da li će ipak i to što meni treba biti problematično kad stavim recimo 4 diska u neku stariju nas mašinu?
 
Ne bi trebalo, posto to sto ti radis je minimalno procesorski optereceno.
 
imam trenutno ts-112 1 bay qnap sa wd red od 3tb...planiram da uzmem 2 bay a možda i 4 bay qnap neki polovan...

qnap mi služi kao media storage, na njega skidam filmove i puštam ih kroz mrežu na android boxu, tu mi je i muzika koja preko minim servera ide dalje na par strimera...tu se praktično završava ono za šta ga koristim...pitanje je da li bi završio posao neki qnap starije generacije koji ima slične ili iste iste karakteristike kao ts-112? što se njega tiče meni on obavlja posao, ali samo mi je dilema da li će ipak i to što meni treba biti problematično kad stavim recimo 4 diska u neku stariju nas mašinu?
Pogledaj recenzije tih starijih Qnapova.
Mozda u biti ti i moze posluziti ali isto tako moze ispasti da mu je brzina i sirina mreze najslabija karika.
 
računam ako mi ovaj vrši posao da će isto tako da radi i neki iz te ili slične generacije...tu je sad samo pitanje kako će raditi sa rekoh 4x6tb diskovima na primer...mada kao media storage NAS nema neke velike napore...
 
Gledao sam neke microAtx ploce za NAS, baziran na OMV-u, ali me zanima jel svaka sata3 ploca ima podrsku za raid? Mislim, nikad na to nisam obracao paznju, mislio sam da svaka ploca ima podrsku za raid, ali dok sam citao o nekim plocama koje su mali potrosaci vidim neki lik pise za neke ploce da su dobre, ali nemaju podrsku za raid. :/
 
U principu imas dve opcije:
1) Hardverski RAID - kartica koja u sebi ima cip,bateriju itd
2) Softverski RAID - mdadm ,zfs ,btrfs i ne znam sta jos vec.
Ako ploca reklamira RAID, to znaci da ima softverski ali koji ne podpada pod ove uglavnom, vec neku budzevinu koju treba izbegavati, tj ne koristiti. Ako ti se svidja ploca,kupi je i vrti na njoj opciju 2.
 
imam trenutno ts-112 1 bay qnap sa wd red od 3tb...planiram da uzmem 2 bay a možda i 4 bay qnap neki polovan...

qnap mi služi kao media storage, na njega skidam filmove i puštam ih kroz mrežu na android boxu, tu mi je i muzika koja preko minim servera ide dalje na par strimera...tu se praktično završava ono za šta ga koristim...pitanje je da li bi završio posao neki qnap starije generacije koji ima slične ili iste iste karakteristike kao ts-112? što se njega tiče meni on obavlja posao, ali samo mi je dilema da li će ipak i to što meni treba biti problematično kad stavim recimo 4 diska u neku stariju nas mašinu?
Svaki će raditi to za šta ti treba.
Gledao sam neke microAtx ploce za NAS, baziran na OMV-u, ali me zanima jel svaka sata3 ploca ima podrsku za raid? Mislim, nikad na to nisam obracao paznju, mislio sam da svaka ploca ima podrsku za raid, ali dok sam citao o nekim plocama koje su mali potrosaci vidim neki lik pise za neke ploce da su dobre, ali nemaju podrsku za raid. :/
Danas skoro svaka matična iz srednjeg segmenta i bolja ima softverski RAID, ali neće svaka raditi kako treba kad se napakuje sa diskovima i upregne u npr. RAID5.
Proguglaj za konkretan model i vidi šta se piše po internetu.
Ja bih na tvom mestu gađao konkretan model ploče za koji postoji dosta informacija po internetu da radi kako treba sa OMV-om.
 
@Nabukodonosor koju si plocu gledao, da vidimo broj portova i karakteristike?
 
Nazad
Vrh Dno