Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Za pocetak uvek uzimas/pravis krsine dok ne vidis da li ti mozda i to zavrsava posao. Tako da ,sto da ne.
 
Sa softverske strane, da li je QNAP bolji od tih DIY NAS OS, takođe u pogledu mobilnih aplikacija?
Zavisi kako koristiš nas..meni su na mobilnom 3 aplikacije qfile, qget i qmanager...

Qfile mi automatski radi upload slika sa mobilnog na nas, a služi mi i kao file manager za iPad da sa nas dovučem u ipad šta mi treba...knjige, časopise, muziku, itd...

Qget koristim da ponekad odatle pustim neki torrent, a tu i proveravam kako ide torrent download na nas...

Qmanager da proveriš stanje sistema ili da recimo restaruješ nas sa mobilnog i slično...

Meni je nas uglavnom multimedia centar i za to su mi mobilne aplikacije sasvim ok, ali verovatno je nekima to nedovoljno, tako da zavisi šta su ti potrebe i očekivanja...
 
Hardver sklopljen, sve radi bez greške, matična prepoznaje M.2 koji je uboden PCI-E karticu i može da radi kao boot disk (što mi je bilo važno).
Sutra ću da se igram sa softverom, za večeras dosta.
 
Hardver sklopljen, sve radi bez greške, matična prepoznaje M.2 koji je uboden PCI-E karticu i može da radi kao boot disk (što mi je bilo važno).
Sutra ću da se igram sa softverom, za večeras dosta.

+ imas 6 slobodnih sata portova...to je nesto sto ce biti veoma vazno za mene u nekoj blisko-daljnoj buducnosti.
 
Malo se igrah prepodne sa omv-om.....šta reći, 2 x se skršio, a nisam ni RAID napravio. Iskreno, potpuno sam razočaran kvalitetom distribucije, greške samo iskaču jedna za drugom, po drugi put je instalacija postala neupotrebljiva, pa moram sve ispočetka.
I onda treba podatke da turim na ovo????
Probam još jednom, ali mislim da ću da zaboravim na ovo đubre.
Instalirao plugin za zfs, nestao mi disk?
I što je najcrnje, niti znam kako je nestao, niti kako da ga vratim, reboot ne pomaže.
Deinstalirao plugin, nema pomoći.
A nisam ni krenuo da podešavam sistem, šta će tek da bude kad ga opteretim sa aplikacijama i servisima, kada klot ovako brlja.
Da ne pričam što se non-stop radi update svega i svačega, pri čemu opšte nema neke konzistencije u načinu na koji se nešto koristi između verzija 3.x, 4.x i 5.x.
Realno, po meni je ovo softver za Debian linuksaša koji zna da prčka “ispod haube” kad nešto zapne, za nekog prosečnog korisnika ne.
Ako je omv primer kako diy svet NAS-ova funkcioniše, onda sam se žešće zajebao što sam stukao ovolike pare u hardver, a softver bagovit.
 
Poslednja izmena:
Malo se igrah prepodne sa omv-om..... pri čemu opšte nema neke konzistencije u načinu na koji se nešto koristi između verzija 3.x, 4.x i 5.x.
Realno, po meni je ovo softver za Debian linuksaša koji zna da prčka “ispod haube” kad nešto zapne, za nekog prosečnog korisnika ne.
Ako je omv primer kako diy svet NAS-ova funkcioniše, onda sam se žešće zajebao što sam stukao ovolike pare u hardver, a softver bagovit.

Iskreno,

Mislim da su to sve samo "decije bubice" kroz koje moras neminovno proci !!!
Ja se nebi zamajavao 3icom. Vec samo 4kom!!! Nijem mi poznato "koliko daleko" su otisli sa 5icom, posto odavno ne pratim informacije po tom pitanju.

Ali mislim realno da ti najveci problem za Omv predstavlja "matična prepoznaje M.2 koji je uboden PCI-E karticu i može da radi kao boot disk", te se treba dodatno informisati na njihovom forumu. Ti se sjecas vjerovatno, kad sam spominjao instaliranje Omv-a na HPE Server hardver, da su mi chavle iz glave izlazili?! E pa druze, sad su zagazio u te vode(kad si vec ulozio te pare) nema rikverc, nego samo drito drito i samo drito !!!!

A mi cemo ti pomoci ako ti hoces ili ako smo u stanju.

Bas se pitam, kako ce se ponasat taj Os koji si namjerio u prvom planu?
Posto je isto, samo je filozofija druga.

....vjerujem da bi ti sve mnogo lakse islo kad bi instalirao Omv na jedan od onih 6 sata portova.
Ali to nije to!!!

Ps. Softver nije bagovit, nego si naisao na "blokade" za koje ima ili nema tj. nije napravljeno rijesenje.

- Jedno od prvih pitanja bi bilo, da li Debian 4 ili 5 podrzava boot up sa PCI-E kartice te krenuti odatle sa rijesavanjem enigmatike.


E da sad kad si "udario licem u zid" , nema ti druge nego da otvoris drugu temu....da ovu nepotrebno...." !
 
Poslednja izmena:
Stvarno,ja imam nekoliko OMV-va ,sa promenljivim brojem diskova (1-4) i nisam imao nijedan problem koji ti pominjes. Moze da bude stvarno da deb 10(ako si njega stavio,tj omv5 ) ima nekih problema sa tim butovanjem i svim. Sto se tice zfs pluginova,nikako ne bi smeli da ti nestanu diskovi,osim ako nisu formatirani drugacije, pa moras da ih pregazis.
 
OMV 5 je stabilan i koristi tu verziju.

Ne znam šta da ti kažem... Verziju 3 sam koristio oko 2 godine i prestao kada mi je otkazao SSD na koji je bio instaliran. Potom sam instalirao 5-icu dok je bila u beta fazi i dalje je koristim (malo manje od godinu dana). Obe verzije bez problema.

Prošao sam početne bubice sa 3-kom dok sam pohvatao kako funkcioniše OMV i Linux.

Sa druge strane, moj način upotrebe je drugačiji od tvog. Koristim minamalno plugin-ove, nekoliko dokera i to je to. Ne koristim ZFS.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ok, hajmo ovako.

Da li je problem da omv vidi kako treba 3 diska koji su bili u QNAP RAID5?
Sistem vidi sva tri diska kao hardver, ali kad odem u RAID Management kako bih napravio RAID nešto nije kako treba.
Da li moram da ih pobrišem pre nego što ih turim u NAS?
Ne vidim razlog zašto bih to morao.

Meni je problem što ne mogu da mrdnem dalje, da ostavimo i docker i zfs i ostalo po strani....
Izgleda da ću morati da “poubijam” sva tri diska, pa da ih turim RAW unutra, nadam se da onda neće biti problema.
 
Poslednja izmena:
Posle malo promišljanja i promena nekoliko odluka, NAS je osmišljen.

CPU: i3 8100
MB: Asrock Z390M-ITX (6 x SATA, 2 x LAN)
RAM: 32GB DDR4 3000
PSU: Chieftec CSN-450C
CASE: FD Node 304

PCI-E X4 M.2 nvme bootable card + ADATA XPG SX8200 Pro 256GB

Pitanje u vezi napajanja:

1.Da li usisava ili izbacuje iz kucista?

2.Koliko sata uredjaja moze da napaja?
 
1. Izbacuje
2. Dobijaju se 2 grane sa po 3 sata- dakle, odgovor je 6 (dobija se i 1 grana sa molexima).
Ukupno 3 izlaza na psu za diskove.
 
Pitanje kako QNAP radi raid sa njima,realno je da OMV to mozda ne moze da popakuje,mozda bi morao da radis iz cmd-a sa mdadm --assemble bese. JA bih sada i nadalje uvek isao sa ZFSom,bez ikakvog razmisljanja. Ako se ne varam,ima opciju na svakom disku da ga anuliras, valjda nemas podatke na njima>?
 
Podatke imam, ali sam uradio backup, a onda sam ih takve stavio u nov NAS.
Kad se podigne omv, diskovi se uredno očitavaju u odeljku za hardver, vide se sva 3 komada, sa pravom veličinom.
Ali, kad se ode u odeljak RAID Management, gde se koliko sam skontao pravi odgovarajući RAID, ne vide se sva tri komada, vidi se samo 1 disk.
Kad kliknem da hoću da napravim RAID i izaberem RAID5, vidim samo 2 diska i upozorenje da mi je potrebno minimum 3 da bih napravio RAID5 (što naravno znam).
Kad kliknem na wipe disk, da bih ga "ubio", iskoči greška i vrti se u krug kružić, a ništa se ne odradi i omv se zabudali.
2 puta sam probao, skinuo sam 2 puta image, napravio sa Etcherom instalaciju na 2 različite kartice, instalirao sistem, ali nikako da odradim ovo.
Sutra ću da povadim diskove, da ih wipe-jem u case-u sa strane, da pobrišem sve sa M.2 i nanovo instaliram sistem.
Ako negde grešim nije mi jasno gde, jer sve radim po uputstvu i na kraju, krajnje logično.

Što se tiče ZFS-a, kad sam skinuo plugin za ZFS omv se zabudalio potpuno, proradio je kad sam deinstalirao plugin.
Problem sa ZFS-om je što, koliko znam, taj file sistem traži ECC memoriju kao must, pošto, koliko sam shvatio, ako se slučajno desi neka greška sa memorijom, tj, ako nije ECC (serverska, koja ima mogućnost korekcije greške) odoše nepovratno svi podaci, a to ne bih da mi se desi nikako. Moja ploča nije serverska, može da prima ECC memoriju, ali ona radi kao obična, tako da mi je svejedno da li ću da je ubacim ili ne.
 
Poslednja izmena:
To za ECC da je must za ZFS je mit realno. Preporuka je, ali nije must.

I lik koji je učestvovao u kreiranju ZFS kaže
https://arstechnica.com/civis/viewtopic.php?f=2&t=1235679&p=26303271#p26303271
There's nothing special about ZFS that requires/encourages the use of ECC RAM more so than any other filesystem. If you use UFS, EXT, NTFS, btrfs, etc without ECC RAM, you are just as much at risk as if you used ZFS without ECC RAM. Actually, ZFS can mitigate this risk to some degree if you enable the unsupported ZFS_DEBUG_MODIFY flag (zfs_flags=0x10). This will checksum the data while at rest in memory, and verify it before writing to disk, thus reducing the window of vulnerability from a memory error.

I would simply say: if you love your data, use ECC RAM. Additionally, use a filesystem that checksums your data, such as ZFS.

ili recimo
https://www.ixsystems.com/blog/hardware-guide/
The lengthy, Internet-wide debate on whether or not to use Error Correcting Code (ECC) system memory with OpenZFS and FreeNAS can be summarized as:

Using ECC RAM is strongly recommended as another data integrity defense
However:

Not all CPUs or motherboards support ECC RAM
Many FreeNAS systems operate every day without ECC RAM
Any type or grade of RAM can fail and cause data loss
Test all RAM before deployment as it is most likely to fail in the first three months

https://www.freenas.org/hardware-requirements/
Minimum Hardware Requirements:
These specifications are the bare minimum requirements to run a small FreeNAS system with baseline performance for 1-4 users.

64-bit processor
One Operating System Drive (8GB minimum; USB Drive)
8 GB RAM (ECC recommended but not required) will support up to 8 hard drives and an additional 1 GB of RAM is suggested for each additional drive
A SATA or SAS drive controller with any hardware RAID functionality disabled
At least one direct-attached disk
One physical network port
 
Zfs sam gurao na centosu, ne trazi ecc, i lepo radi.

Probaj na tvojoj masini neki drugi distro (ili nas baziran na drugom distrou, recimo freenas, on je valjda bsd?) cisto zbog drajvera...

Meni taj tvoj problem lici na problem sa disk kontrolerom. Vidi mozda da li u biosu imas neka soecificna setovanja za kontroler, iskljuci sve sto mozes, mozda cak i uefi ako ga ploca ima


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Probaj da ih anuliras iz terminala sa dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=512 count=1 gde sdX broj tog diska. Nesto se tu cudno desava sa tim diskom,da li si pogledao smart, i recimo sentinel iz linuxa?
 
I jos nesto, instaliraj proxmox kernel sto pre,mozda pomogne sa podrskom.
 
Drugari, hvala na savetima, predveče ću se posvetiti ovome.
 
freeNAS otpada, pošto je ZFS-only, a u mom slučaju je to prepreka, tj. iziskuje kupovinu još 3 diska, jer online expand pool-a disk po disk ne postoji kao opcija.

OMV otpada, pošto definitivno postoji neki problem na relaciji softver-hardver. Diskovi formatirani, sistem podignut bez problema, softver vidi sva tri diska kad se klikne na opciju disks, ali kad se klikne na RAID Management nema nijednog. Šta je u pitanju ne znam, niti me baš mnogo zanima, što se mene tiče otpada.

Sledeći na redu je unRAID.
Nije free, plaća se, a cena zavisi od broja diskova. U mom slučaju je Basic lic. za do 6 diskova ok, za sada mi ne treba više, uvek može da se uradi upgrade na više. Sistem se podiže sa fleške u RAM i tako radi. Videćemo da li je ovaj opcija.
 
Kad kažeš formatirani - obrisano sve i ostavljen u RAW ili...

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
RingeRaja...de ne odustaj tako lako!

Zaboravio sam da ti kazem da diskove treba izbrisati(ne formatirati nego wipe) na Nas-u odakle vadis.
Uvijek ostane neki pecat od Marke na hdd-u.

A za daljnje rijesavanje savjetujem ti da skoknes i izcitas ili postavis pitanje na OMV forumu.
Strpljen-spasen!!!!!

Da li postoji opcija da u biosu stavis na AHCI?


Pa i OMV mozes dizati sa fleshke....


Ps. Kako se ponasa ventilator na napajanju(da li ima low,medium,high i auto mode) ?
 
Poslednja izmena:
Kad kažeš formatirani - obrisano sve i ostavljen u RAW ili...

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Da.
Svi pobrisani i neformatirani, omv ih uredno prepoznaje u toku instalacije i kad se podigne sistem vide se u sektoru disks, ali kad hoću da ih uvežem u raid nema nijednog.
Kontroler u biosu namešten na ahci.

freeNAS radi bez problema, alu mi ne odgovara iz drugih razloga.
 
Ps. Kako se ponasa ventilator na napajanju(da li ima low,medium,high i auto mode) ?
 
Nisam obraćao pažnju na psu ovih dana, mogu samo da kažem da je cela konfa praktično nečujna.
 
Poslednja izmena:
@ ness1602

Nesto sam se nameracio da stavim Omv 4ku....


Jel se ono moze upgrade sa 3ke na 4ku napraviti ukoliko neutralisem sve plug-inove?

I da li bi trebao da "odjavim(unmount)" sve diskove ili je brisanje afp,ntf,samba veza takodje pozeljno?
 
Ringe,

Evo par klipova, pogledaj ih ,malo prostudiraj, nije sve bas kao kod brendiranih ali mislim da ce ti dosta pomoci u stavljanju raida u pogon...

https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=MLBFhapQgLs&ab_channel=Datapioneer

https://www.youtube.com/watch?v=Tmvvyqt44wU&ab_channel=AddictiveTipsTV

Sledeci link je u vezi raid1 ali ti opet moze dati uvid u funkcionisanje.
https://www.youtube.com/watch?v=NNLbsh17r7U&ab_channel=TechByteswithRonNutter

Mislim da me nisi razumeo, džaba su mi ovi tutorijali, omv mi ne vidi diskove u raid managementu, a vidi ih u disks.
Ne mogu ništa, kad nemam čim.
 
Jedno prosto razmisljanje jer ponekad i ja imam greske koje se javljaju u vidu komunikacije ili da ne vidi prikljuceni hdd.
Probaj kad primetis da imas gresku, da obrises cash, history i cookies iz pregledaca. Omv je mnogo bagovit po pitanju interfejsa.
Ako i onda nece, probaj preko ssh-a ili komandne linije da vidis da li ti se vide diskovi. Proguglaj kako se to radi preko terminala.


Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno