Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Ne znam koliko sam puta savetovao, ali opet ću da ponovim...

Za komforno korišćenje potreban je Intel QNAP/Synology NAS sa bar 4GB RAM-a. Ovo pišem na osnovu bogatog iskustva, jer sam kroz šake proturio brdo različitih mapšina.
Bilo koji NAS sa ARM CPU-om je čisto bacanje para, osim ako nećete da ga koristite kao čist storage, a to je besmisleno.
Da bi NAS iole iskoristio sav potencijal mogućnosti koje su u okviru softvera potreban mu je jači CPU i dovoljno RAM memorije.

TS-251 je odlično rešenje, jedan od ponajboljih 2bay NAS uređaja na tržištu ya onoliko koliko košta.
TS-251+ je još bolji, imao sam i njega...zverka od NAS-a.
Trenutno koristim TS-351, nov model, odličan budžet NAS sa Intel CPU-om. Ono što je prednost je da ima mesta za 2 x M.2, jako dobra opcija je ubaciti bar jedan komad i instalirati sistem na njega.

mozes i da koristis recimo HC2 OMV sa dockerom,tu ti ne treba puno RAM-a
 
Pozdrav svima, treba mi savet, nisam siguran da li je ovo prava tema, ako sam pogresio neka se prebaci u odgovarajucu.
Trenutno imam desktop racunar sa nekoliko HDD-ova punih HD filmova i serija. Kako desktop sve manje koristim razmisljam da ga prodam i kupim laptop, ali onda mi ostaje pitanje svih tih filmova i pogotovo serija koje se skoro svakodnevno dopunjuju kako izlaze nove epizode.
Kolekcija HD filmova mi nije toliko bitna u smislu da mi svaki dan treba pristup tim filmovima, ali ovaj deo oko novih serija i filmova koje redovno gledam i pratim mi je jako bitan. Napominjem da download vrsim na drugoj lokaciji, kuci to donosim na usb drajvu gde sam to onda kopirao na racunar i sortirao.
Dakle sta mi je resenje? Neki NAS? Moze preporuka za model koji bi mi radio ovaj posao? Znam da NAS nije samo media server i da ima gomilu drugih funkcija, ali meni bi prevashodno sluzio upravo kao media server.
 
Qnap ili synology, nema tu neke velike nauke...ako ti je manje više media server mislim da će bilo koji raditi posao, samo da vidiš jel ti dovoljan sa 1 ili 2 diska...po meni neki osnovni model ti je dovoljan, ja imam qnap pa preporučujem njega...
 
Najjeftinije rešenje ti je da uzmeš jedan od onih sata adaptera (+napajanje ako su ti diskovi 3.5") i da ih ubadaš u laptop po potrebi, tada ti oni postaju eksterni disk. Ako ti kućni ruter ima USB port, možeš disk zakačiti i na njega, pa mu onda pristupati uz SATA adapter i tako.

Ako imaš više od 2 diska, ganjaćeš neki od NAS uređaja koji imaju 4 drajva, rekao bih da je to oko 400e, a kako ti treba samo pristup podacima, onda je 400e mnogo. Ako je Netflix mesečno 10e, 400e će ti dati skoro 3.5 godine pretplate na njihov servis. Ne znam kakve serije skupljaš i da li ti je net kod kuće brz (pretpostavljam da nije i da zato dovlačiš sadržaj sa druge lokacije), ali vidi i za to.

Plus, trebaće sistem da se instalira na jedan od tih drajvova, ne znam da li se i ostali diskovi moraju obrisati ili se mogu samo ubaciti (trebalo bi da mogu), ali je svejedno mnogo cimanja.
 
@ dzidza_bidza

Posto si rekao da imas nekoliko hard diskova, vodit cemo se logikom da ti treba Nas sa 4 hard diska.

Ono sto trebas da imas na umu jeste za iole lijepo uzivanje video media sa Nas-a ti treba Intel(Celeron)/Amd, znaci Ne ARM cpu.

Cijene gotovih(shicaju od +/-300€ pa navise) resenja nisu mala ali daleko su isplatljivija od "napravi sam".
U ovom tredu imas jednu temu u kojoj su kolege sa foruma napravili sami svoj Nas. I pored "najjeftinijih"
odluka, krajnja cifra se zavrsava oko 600€ ili 200€ vise od gotovih resenja.
Da sam na tvom mjestu,ozbilno bih prazmislio o HP Proliant Gen10 Microserver. Stim da ovdje moras sam SysOs(Open Media Vault ili nesto drugo)instalirati.
Takodje u ovom slucaju mozes instalirati i "5"-i disk samo za Os.Tako Da ostala 4 diska ostaju slobodni za ono sto ti treba.
Takodje treba imati u vidu da HP Gen8 nema maximum podrzavanja velicine hdd-a. Ostali Nas uredjaji imaju.
Npr. moj Backup Nas Synology DS215j ide do 16Tb.
Tako da se treba informisati i po pitanju drugih Nas uredjaja.Mozda ti sada to ne igra ulogu.Ali u buducnosti ti sigurno moze odigrati odlucujucu ulogu.
Pogotovu ako si "Hrchak" koji backup-uje internet sadrzaj.
Nemoj se plasiti, nisi jedini!!! ;)

Naravno sve ovo zavisi od tvojih novcanih mogucnosti.
Deset puta mjeri, jednom sjeci!!!
 
Poslednja izmena:
Plus, trebaće sistem da se instalira na jedan od tih drajvova, ne znam da li se i ostali diskovi moraju obrisati ili se mogu samo ubaciti (trebalo bi da mogu), ali je svejedno mnogo cimanja.

U velikoj mjeri, treba samo ubaciti. Takodje treba imati u vidu u kom su fromatu formatirani i da li doticni Nas-Sys podrzava citanje i pisanje.
 
U principu ako je OMV uvek moze da kreira degraded Raid niz i polako da ubacuje podatke. Ukoliko ne zeli raid,moze one snapraid,merge zajebancije,tj da slozis sve diskove u jedan pool.
 
Nebih ih nazvao "zajebancijama", meni su i te kako odlicno dosle.
A inace plugin se zove Unionfilesystem).

A ako namjerava od samog pocetka da koristi raid, onda nazalost mora da formatira diskove u startu.
 
Drugari hvala svima na javljanju i savetima, ali malo ste preiskomplikovali, imam vise hdd-ova, ali mi nije toliko vazno da sav materijal sa svih diskova bude dostupan u svakom trenutku. Nesto sam razmisljao da jedan RED 4TB stavim u singel bay NAS (ili mozda da uzmem odmah NAS za dva diska) Taj RED bi mi sluzio za punjenje aktuelnim filmovima i serijama i uvek bi mi bio online. Ovo ostalo bi mi bio cold storage. Kolekcije HD filmova, serija, muzike koje bih kacio putem nekog usb adaptera samo po potrebi.
Dakle treba mi savet oko nekog budzet single (dual) bay NAS-a koji bi mi sluzio prvenstveno kao media server.
 
Qnap 2x serija, neces pogresiti

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Najjeftiniji Qnap/Synology onda u tom slucaju. Ili OMV na Odroid HC2
 
Pa nemoj bas da ides na najjeftinije Qnap/Synology , mogu oni posluziti za gledanje filmova ali ocekuj kad tad da biti problema sa "streaming" media sadrzaja.
Npr. Ja i imam ds215j i radio je neko vrijeme Ok. dok se svremena na vrijeme nije poceo "pucat" u toku filma.Tada sam presao na Celeron cpu.
Takodje nemoj skidati nevazne update, pogotovu ako je Nas baziran na ARM arhitekturi.Samo ga bespotrebno opterecujes stvarima koje tebi neigraju veliku ulogu.
A nece uticati na svakodnevnu upotrebu.

Uglavnom gledaj/citaj recenzije gdje se izricito napominje da je Nas za gledanje multimedia sadrzaja. Losa strana ovoga je to sto ces to isto naci na svakom Nas-u.

Mislim da Synology DS216 ili DA218 dobar izbor...ali ipak procesljaj vise recenzija...
 
NAS za gledanje/strimovanje multimedije?! Pored zivih Android/Media box-eva koji to rade vrhunski? NAS treba samo da sluzi/servira podatke a ne da bude server za sve i svasta ali ljudi (i proizvodjaci) ce svasta blesavo smisliti :)
 
^ Slazem sa tobom po ovom pitanju!
Jer i ja koristim Libre elec i Medi8er(2 razlicita media playera).
Ali moramo isto tako misliti i na one koji gledaju filmove preko media playera ugradjenim u tv.
E kod takvih slucajeva moze dolaziti do pucanja veze. I tako je bilo i u mom slucaju dok nisam kupio "stand alone" media player.
Od tada zime vise nema.
 
Plus, trebaće sistem da se instalira na jedan od tih drajvova, ne znam da li se i ostali diskovi moraju obrisati ili se mogu samo ubaciti (trebalo bi da mogu), ali je svejedno mnogo cimanja.

U velikoj mjeri, treba samo ubaciti. Takodje treba imati u vidu u kom su fromatu formatirani i da li doticni Nas-Sys podrzava citanje i pisanje.


"Kakva greska ala mi se cheshka"-digitalni bebikubi pubissss!

Za potrebe backup-a sam uzeo "cetvorokrilni Qnap TS-431P"sa podrzavanjem po hdd-u do 12Tb.
Ovdje je cijena imala prvenstvo, jer je bio najjefinija varijanta koja se mogla naci.
Voyager bi u pravu po pitanji instalacije Os-a na hdd. To nisam ocekivao, jer je Syn.DS215j svoj Os smestao i mem. na ploci.
Dakle, da sam sebe popravim u vezi "U velikoj mjeri, treba samo ubaciti", nije tacna.Barem kad se radi o Qnap uredjajima.
Takodje, Qnap se "dize" mnogo sporije od Syn-a DS215j.

Davno je bilo kad sam ubacivao hard diskove iz usb kucista u DS215j, te ne mogu biti 100% siguran da li ce biti instant spremni za R/W ?!
Ili se mora prolaziti kroz inicijalizaciju i formatiranje.Neka ovo potvrde oni sto imaju Synology uredjaje.

Ono sto vam mogu sa 100% sigurnoscu reci jeste da sa prebacivanjem hdd-a iz Synology-a DS215j u Open Media Vault Nas, diskovi su bili odmah u upotrebi
po pitanju citanja i pisanja(formatirani kao ntfs i ext4)!!!

Ako hocete, mogu da isprobam takodje i sa hdd-om koji se nalazi u Qnap-u, ukoliko vas uopste i interesuje ?

Inace brzina backup-a na Qnap(Arm cpu) je sasvim na nivou u odnosu DS215j.
Prosjecno 80mb/s (sekvencijalna) afp protokol.

Malo rijeci o TS-431P:
Mala minijaturna plasticna kutijica.Hladjenje tiho. Ukoliko stavite IronWolf sa 7000rpm ima da cujete klokotanje i to mnogo jace nego u nekom metalnom kucistu.
Sa WD RED-om sa nizim rpm-om toga nema.
Upotreba sistemske memorije je otprilike uvijek na sredini(od 1gb ram-a). Cpu oko 60% mada zna kadkad da skakuce na vise.

Moram priznati da Qnap-ov sistem opcija pogotovu kad se radi on o stavljanju hdd-a i svemu ostalom sto slijedi(od inicijalizacije,format,opcije mijenjanja velicine trashold-a, pa do davanja ovlasti nad korisnicima) mnogo prakticniji u odnosu na Synology kod koga se mora skakati iz opcija u opcije.
Medjutim sve je stvar navike i interesovanja.
 
Isti djavo, samo je u principu QNAP jeftiniji i ima vise opcija.
 
Jedno pitanjce. Imam synology ds115j koji je povezan na switch 100mbs zajedno sa pc. Max brzinu koju mogu da izvucem kod kopiranja fajlova je 10mbs. Jesam negde pogresio kod povezivanja ili je to max brzina?
 
Vodi racuna o jedinicama mere. Mreza ti jeste Fast ethernet - 100 Mbit/s wire speed, a sto znaci da efektivno max kopiranje koje vidis kroz svoj OS bi trebalo da bude izrazeno u MB - oko 10-11 MB/s (teoretski 12.5 MB/s).


Dakle to je to, dostigao si max. Uzmi lepo gigabitni switch (TP Link, 5 port) ako ti treba 1 Gbit/s konekcija.
 
Znaci sa 1gbit switch mogu ocekivati blizu 100mb/s? Hvala na brzom odgovoru. Jel moze neka preporuka koji da uzmem?
 
Najjeftiniji
 
Znaci sa 1gbit switch mogu ocekivati blizu 100mb/s? Hvala na brzom odgovoru. Jel moze neka preporuka koji da uzmem?

Da li si citao moj odgovor do kraja? Da jesi, video bi da sam bas dao preporuku za switch.

Sto se tice pitanja oko brzine na 1Gbit/s mrezi, to zavisi od vise faktora - teoretski moze oko 120 MB/s da se dobije - ali da li obe strane mogu da izguraju tu brzinu je drugo pitanje. Ta igracka od NAS-a nisam bas uveren da to moze, naravno govorimo o sekvencijalnom upis/ispis scenariju, sto ovakvi NAS-evi i u principu najcesce rade.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam na model. Vidim ima dosta razicitih modela. Neki nude samo kroz dva porta gigabitni protok. Pa rekoh da pitam da ne pogresim opet :)
 
?! Najjeftiniji gigabitni switch od TP link-a ima full duplex switching kapacitet od 10 Gbit/s - sto znaci svih pet portova mozes da teras do max istovremeno, full duplex.

https://www.nebo.co.rs/prodavnica-h...gabit-10-100-1000-Mb-s-Switch--Desktop-detail

(slika je stara, sada su skroz redizajnirani)

Prosto mi ne ide u glavu gde si nasao te switch-eve koje opisujes, kod TP-Linka sumnjam, mozda neki SLJ brendovi :)

Dakle imas preporuku - ali vodi racuna da li ces moci da izvuces te brzine sa tim NAS-om je drugi padez.
 
Poslednja izmena:
Hvala na preporuci i savetu. Ako izvucem brzinu bar usb 3.0 protoka ja zadovoljan. U buducnosti planiram da uzmem 2bay pa bih imao jedno pitanje za isti. Posto mi nas uglavnom sluzi da vucem sadrzaj kroz mrezu za pc,player...znaci nista ozbiljno samo pouzdan i brz pristup fajlovima. Planiram ovaj disk sto sad koristim da mi bude sistemski a drugi disk koji mi je sad vezan na usb port ubacim unutra. E sad jel moze to tako? Da ga ne formatira nego da bude samo kao storage.
 
@ hunder,

Vjerovato/sigurno ces moci, samo nezaboravi da protokol takodje moze igrat veliku ulogu.
Samo ja ne razumijem zasto switch umjesto routera?
 
Vec imam sbb ruter i on mi radi posao. Al posto ima samo 2 porta logicno mi je bilo switch. Da ne komplikujem oko podesavanja i sl gluposti sa dr ruterom.
 
Uvek je bolja opcija kod SBB-a uzeti samo modem, a imati svoj ruter.
 
Pa nema tu bas nikakvog podesavanja sem ako se kupi neki vrlo jeftin primjerak.
Imao sam priliku da kacim router na router. I kako kome, se isplati.
Moj problem je bio sto imam previse uredjaja koji se kace na Nas.
I u tom slucaju nije bas najbolja opcija.Ali ako ces nas koristiti kao backup,
u tom slucaju nema zime.
Ipak treba imati na umu kako router funkcionise a kako switch, da nebi sebe kasnije kleo zbog pogresnih koraka.
Ako nisi bas u stisci sa novcem.


SBB router od 2e utp uticnice(wtf) ili zelis reci kako ti je jos ostalo 2e slobodne?

Npr.Imam kablovski modem(router4x), pa opet sam nakacio router sa 8 utp-a.
 
Poslednja izmena:
Evo sad sam nasao neki asus n12e ruter sa 300mbit i opet ne mogu da prebacim 10mb. Kablovi su cat5e. Da oni ne prave problem? Sbb ruter od 4 porta samo 2 su u funkciju
 
Nazad
Vrh Dno