Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

To je to, hvala puno. Jedino što,izgleda,nas sortira muziku po abecednom redu a ne po tagovima. Još da se to namjesti i to je to


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Pitanje za poznavaoce QNAP:
potreban mi je NAS u kućnoj mreži, bio bi priključen na LAN. Koristio bi se kao:
- media server (trenutno koristim Serviio na desktopu, skidam samo fajlove najvećeg HD kvaliteta)
- storage (porodične fotografije i snimci)
- backup sa nekoliko računara/telefona
- torrent klijent

Trenutno je Serviio podešen da ne radi transcoding, tako bih želeo da radi i NAS.
Hteo bih da imam pristup spolja (imam SBB bez cg-nat, imam ruter Asus RT-AC66U), kako za pristup fajlovima (možda i da podignem i ftp server), tako i za kontrolu torrent klijenta (dodavanje torrenta).

Gledam QNAP TS-431 koji je ovde pomenut. Malo me brine svega 512 MB RAM-a (i nemogućnost proširenja). U budućnosti ne vidim da će mi zahtevi biti veći od ovih sada. Mada bi bilo lepo ako može da strimuje 4k filmove, kada takav TV dođe.

Pogledao sam i TS-451, koji je duploskuplji, 4GB RAM-a (proširenje do 8), ali izgleda da je ipak overkill za ovo što a hoću?
Da li je za moje potrebe možda neki Synology boji izbor?

Hvala na sugestijama, nemamo nikakvih iskustava sa NAS.
 
1.Trenutno je Serviio podešen da ne radi transcoding, tako bih želeo da radi i NAS.
2.Hteo bih da imam pristup spolja (imam SBB bez cg-nat, imam ruter Asus RT-AC66U), kako za pristup fajlovima (možda i da podignem i ftp server), tako i za kontrolu torrent klijenta (dodavanje torrenta).
Hvala na sugestijama, nemamo nikakvih iskustava sa NAS.

Vidis na tvoje pitanje je vrlo lako odgovoriti po pitanju "da neradi transkodig"(1.) . U biti mozes onda uzeti bilo koji "ne intelov cpu". Mada ja bih tu ozbiljno i to vrlo ozbiljno porazmislio o maximumu u vidu intel celerona. Sto se memorije tice, tu se ne brini. Sve "brand" marke imaju zategnute Os-eve.Medjutim mislim da ti RingeRaja moze tu bolje pomoci.

Neka ti sledeci link bude vodilja za kupovinu:

https://docs.google.com/spreadsheet...-Ac4oOLPRtCkgUxU0jdj3tmMPc/edit#gid=314388488


2.To moze u biti svaki,sve zavisi od programa/addon`s koji svaka marka nudi.A rekao bih da svaka nudi.
 
Kad smo ko QNAPa, koji je najbolji način za remote shutdown?
Hoću da ugasim NAS kad nestane struja, pre nego što se isprazni UPS.
 
Poslednja izmena:
U android ap. Qmanager imaš mogućnost remote sh.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 
Vidis na tvoje pitanje je vrlo lako odgovoriti po pitanju "da neradi transkodig"(1.) . U biti mozes onda uzeti bilo koji "ne intelov cpu". Mada ja bih tu ozbiljno i to vrlo ozbiljno porazmislio o maximumu u vidu intel celerona. Sto se memorije tice, tu se ne brini. Sve "brand" marke imaju zategnute Os-eve.Medjutim mislim da ti RingeRaja moze tu bolje pomoci.

Neka ti sledeci link bude vodilja za kupovinu:

https://docs.google.com/spreadsheet...-Ac4oOLPRtCkgUxU0jdj3tmMPc/edit#gid=314388488


2.To moze u biti svaki,sve zavisi od programa/addon`s koji svaka marka nudi.A rekao bih da svaka nudi.


Što se tiče transkodinga, može ARM NAS da radi, ali 4K "običan" ARM neće da može. Tu upada neki od novih modela sa Annapurna CPU-om, ali po meni, pošto je isti cenovni rang, bolji je u svakom slučaju neki fin Intel NAS.
Generalno, x51 ti nije overkill, možda ti sad izgleda tako, ali ovaj NAS ćeš sada kupiti i to je to, nema potrebe da radiš upgrade, pošto će ti dugo vremena raditi posao za praktično sve što ti padne na pamet (naravno, uz bar 8GB RAM-a)

A što se tiče toga kom timu se privoleti, meni je stvar jasa - QNAP. Koristio sam i Synology jedno vreme, ali iako im je hardver odličan, softver to ne prati kako treba. Ovo je moje subjektivno mišljenje, možeš da ga uzmepš u obzir ili ne. Generalno, nećeš se zeznuti ni sa nekim solidnim Synology Intel NAS-om.
 
Generalno, x51 ti nije overkill, možda ti sad izgleda tako, ali ovaj NAS ćeš sada kupiti i to je to, nema potrebe da radiš upgrade, pošto će ti dugo vremena raditi posao za praktično sve što ti padne na pamet (naravno, uz bar 8GB RAM-a)

Posto vidim da preporucujes upgrade na 8gb pitanje da li 453A radi drugacije raspodelu memorije ako bih stavio 8GB umesti sadasnjih 4 posto koliko vidim sada mi je zauzece RAM- oko 37% tj da li bi osetio kakav boljitak.

PS inace probao sam da izvucem vecu brzinu izmedju jednog kompa i qnap-a uparivanjem mreznih i na kompu i na qnap-u (upravljivi switch) i ne moze preko 117MB
 
Poslednja izmena od urednika:
Zavisi na koji način koristiš NAS.
Tebi očigledno radi posao i tih 4GB, s obzirom na zauzeće, ali ako planiraš virtualku, savet da se ide na 8GB.
I da znaš, u QNAP-u rade samo memorijski moduli u paru, nema mešanja. Može npr. 1 komad 8GB, ali 4GB + 2GB ne.
 
Zavisi na koji način koristiš NAS.
Tebi očigledno radi posao i tih 4GB, s obzirom na zauzeće, ali ako planiraš virtualku, savet da se ide na 8GB.
I da znaš, u QNAP-u rade samo memorijski moduli u paru, nema mešanja. Može npr. 1 komad 8GB, ali 4GB + 2GB ne.

Ovo nisam znao. Hvala :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Vidim da skuplje NAS mašine imaju i slotove za "M.2 SATA SSD". Ukoliko se ugradi jedan takav SSD i u ostatak sistema stave klasični 3.5" diskovi od više TB da li može da se podesi da OS (QTS/DSM) radi samo preko SSD-a i tako napravi razliku kao kod desktop mašina (odmah da otvara prozore, da nema nikakvog učitavanja i slično), ili je uloga takvih SSD-ova totalno drugačija?
 
Uglavnom kao Read kes,jako je tesko napraviti pravi write cache(kao recimo EMC)
 
U smislu da su uzeli nesto osim Intela i ponegde Annapurne. Znam da su bila 2-3 AMD modela,ali je ovo prvi high end.
 
Smatram da je odlicno,da se diverzifikuje.
 
Zanimljiv proizvod za one koji žele backup na BD

fusGcrj.png
 
to radi fejsbuk valjda, arhiviraju bekape umesto na trake na BD-ove
 
Meni su sve produkcijski nasovi,tako da nema zezanja :D
 
Drugari, postoji li mogućnost da se zaradi preko hard diskova kao što postoji sa grafičkim kartama (trgovanje kriptovalutama itd.), ili da se nekako zaradi da se kupi NAS sa nekoliko mesta za diskove i mnogo TB-a (pod uslovom da stan ima brz net tj. veliki upload) i da se to iznajmljuje, ima li tako nekih rešenja pošto u ovom slučaju na primer račun za struju bi bio minimalan, ne treba dodatno hlađenje/posebna prostorija...?
 
Nekan bilo...
 
Sta koristite kao DLNA server sada kada vise Twonky nije dostupan na QNAP-u?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nisam apdejtovao QNAP, pa mi Twonky još radi :)
Mada koristim i Plex u kombinaciji sa XPlayom.
 
Kod mene na 4.3.3 radi twonky bez problema i placanja dodatnih licenci.
 
Nazad
Vrh Dno