Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
To sto rekoh, domet srednje zalostan, jedan zid ili krivina (L / Г) i odmah problemi, brzina varira, otvaranje sajtova zna da secka ili uspori bez nekog razloga, itd. Mozda radi ok u jednoj vecoj prostoriji ili po kucama gde u komsiluku ima nekoliko wifi signala, u zgradama je nista bolji od onih operatorskih.
Cak se i ovaj bolje pokazao
 
Inace ne znam da li sam napomenuo, u pitanju je kuca gde ima jaako malo konflikta drugih signala, a sve mreze u samoj kuci mogu rucno da podesim na kojim kanalima rade tako da i to resim lako. Ali ako zna da zeza u tako prostim uslovima onda bih ga zaobisao posto bas to pokusavam da izbegnem sa trenutnim wifi-em koji dolazi iz modema operatora (koji je traditionally shit).
 
Ili za kucu koja je full smart i/ili ima neki advanced home lab. Evo ja licno za svoj mini home lab sa par custom servera i diy smart uredjaja korisim neki TP link archer ruter od ~10k i vise mi je nego dovoljan. Cim budem kupio stadion i treba mi AP za guest wifi network na njemu uzimam neki ozbiljan mesh sistem, obecavam :D
Ne mora da znači da mora mnogo para da se da za neki "ozbiljan" AP. Ja vozim i dalje na Ubiquiti Unifi AC Lite, bio je čini mi se 75e kad sam ga kupio, radi bukvalno savršeno. Ne restartuje se mesecima (samo kad nestane struje), više telefona, laptopova, tv, desktop, sve je na njemu i ima solidno saobraćaja, i nije mi se još desilo da zaglupi. A ovo je dno ponude od Ubiquiti. Većina će biti zadovoljna i sa nekim jeftinijim uređajem, ali ne znači da odmah moraju da se puknu pare za neki top AP da bi sve radilo savršeno. Ja regularno imam 500mbps na laptopu na kom radim, a između AP i laptopa oko 3m i armirano betonski zid. Ali tu mi je iskreno manje važna brzina od stabilnosti. Imam skoro svaki dan po 2-3h sastanke kada radim od kuće i nikad se nije desilo da nešto rikne.

Sve u svemu, za neki home office, ili za ljude koji neće nužno gledati da prođu sa najnižom cenom, mislim da je dedicated AP najbolja priča, naročito ako se prilikom renoviranja predvidi mesto na plafonu, budu vrlo neupadljivi, sjajno pokrivaju stan/kuću. Za veće prostore sam čak siguran da se isplati ići na neki ozbiljniji AP (tipa cisco, ubiquiti, za grandstream sam skoro ovde čuo), pa ako treba da se postavi više AP-ova, prelazak sa jednog na drugi radi neosetno.
 
To sto rekoh, domet srednje zalostan, jedan zid ili krivina (L / Г) i odmah problemi, brzina varira, otvaranje sajtova zna da secka ili uspori bez nekog razloga, itd. Mozda radi ok u jednoj vecoj prostoriji ili po kucama gde u komsiluku ima nekoliko wifi signala, u zgradama je nista bolji od onih operatorskih.
Cak se i ovaj bolje pokazao
Koristim 4A Giga kao drugi ruter za 5GHz (kvazi "mesh") i imam tačno nula problema.
Čak sam isključio primarni ruter, zbog testiranja koliko signal 4A dobacuje po stanu, i ima dobar i normalno upotrebljiv signal kroz više zidova i prepreka.
Niti se ruter zaglupljuje, niti ima usporenja u radu. Sajtovi se otvaraju normalno (koliko je to na SBB moguće).

Ovo je neposredno iskustvo.
 
Super ako ti radi, ja ni licno a ni posredno nemam takva iskustva (a i komentari i testovi su podeljeni). Jedino ako su sredili firmware ili tako nesto, ja sam testirao (i vratio) pre godinu i po
 
Ne mora da znači da mora mnogo para da se da za neki "ozbiljan" AP. Ja vozim i dalje na Ubiquiti Unifi AC Lite, bio je čini mi se 75e kad sam ga kupio, radi bukvalno savršeno. Ne restartuje se mesecima (samo kad nestane struje), više telefona, laptopova, tv, desktop, sve je na njemu i ima solidno saobraćaja, i nije mi se još desilo da zaglupi. A ovo je dno ponude od Ubiquiti. Većina će biti zadovoljna i sa nekim jeftinijim uređajem, ali ne znači da odmah moraju da se puknu pare za neki top AP da bi sve radilo savršeno. Ja regularno imam 500mbps na laptopu na kom radim, a između AP i laptopa oko 3m i armirano betonski zid. Ali tu mi je iskreno manje važna brzina od stabilnosti. Imam skoro svaki dan po 2-3h sastanke kada radim od kuće i nikad se nije desilo da nešto rikne.

Sve u svemu, za neki home office, ili za ljude koji neće nužno gledati da prođu sa najnižom cenom, mislim da je dedicated AP najbolja priča, naročito ako se prilikom renoviranja predvidi mesto na plafonu, budu vrlo neupadljivi, sjajno pokrivaju stan/kuću. Za veće prostore sam čak siguran da se isplati ići na neki ozbiljniji AP (tipa cisco, ubiquiti, za grandstream sam skoro ovde čuo), pa ako treba da se postavi više AP-ova, prelazak sa jednog na drugi radi neosetno.
Slazem se skroz, AP-u je jedini posao da podrzi solidan broj korisnika sa obrim throughput-om (ako je to nekom bitno, ali u vecini slucajeva nije), a za tako nesto nije potrebno nista wow. Ono za sta je potrebno wow je ako hoces da napravis kafic koji ima ko zna koliko mobilnih korisnika i da svi mogu da se nakace bez problema. E sad kad se prica o "ozbiljnim" ruterima (sa svrhom da zapravo budu ruteri), za neke ozbiljnije stvari i konfiguracije nije svejedno, ali tu se svodi da znas sta hoces, a ne da kupis nesto sto ima sve zivo.
 
Dobar AP ne čini samo jačina signala i koliko korisnika može da izdrži istovremeno.
 
Da se prikljucim ja opet diskusiji, samo uz malo vise poznavanja materije posto su ljudi u drzavi (a realno i sire) nauceni da je sve to u sta ide kabal za internet "ruter".
Treba mi simple access point. Sta smatram pod simple: Ne treba mi apsolutno nikakav feature osim da se bocne kabal u njega i da pusta WiFi (2.4Ghz sasvim dovoljno) bez drop-ovanja (par uredjaja). AP ce se nalaziti u sredini sobe i pored nje treba da dohvati u jednu sobu pored. That's it. Budzet je ~45e (znam da je mali, ali istinski mi ne treba nista wow). Ni brzina mi ne igra toliko ulogu, sve sto moze da izgura 50Mbps je dovoljno dobro. Prioritet je stabilnost (no drop) i da ga ne zaustavi list papira, sve ostalo je bonus koji je nepotreban.

Xiaomi Mi Router AX1800 je na granici budžeta, mada sam ga ja kupio na akciji za 4k.

Koristim ga baš za to što tebi treba, tj. u AP modu. Brzine su mu bolje od Ubiquiti AC LR kome pomaže.

p.s. Jedina mana je što baš voli da se javlja kući, pa sam blokirao api.miwifi.com na ruteru
 
Jeli probao neko Mikrotik hap ax3?
Koristim sada hap ac, pa razmišljam da uzmem taj noviji.
Ja ga imam oko mesec dana, zadovoljan sam. Uređaj mi je došao sa RouterOS v7.7, ja sam ga upgrade na trenutno aktuelnu 7.8.

Sviđa mi se kako izgleda konfiguracija wave2 drajvera - bazična konfiguracija, kanal, security mogu da se podese kao template i samo se referenciraju na (pod)interfejsu. Virtualni AP-ovi su mi malo nepregledni u Winboxu, nije kao u v6 gde jasno može da se vidi šta je master interface već mora da se čita kolona Master.

5GHz mreža mi je setovana bazično - AX mode sa 80Mhz širinom kanala, frekvencija 5320, dva virtualna AP. Virtualni AP-ovi su u bridge sa VLAN-ovima i terminirani na RB5009 koji je vezan na ISP ruter. Na laptopu izvlačim preko 500Mbps kroz dva zida (3-4m udaljeno od rutera), a na telefonu oko 550Mbps u istoj prostoriji par metara od rutera. Telefonom u najudaljenijoj sobi u stanu izvlačim oko 90Mbps kroz 3 zida. Ovo mi sasvim zadovoljava potrebe jer mi je uplink 600Mbps, pa zbog toga nisam setovao 160Mhz širinu kanala.
2GHz je setovan na 40Mhz AX mode sa dva virtualna AP-a. Koristim ga za samo za IoT i goste, a kad sam testirao izvlači oko 150Mbps sa telefona.

Vidim da se masa ljudi na njihovom forumu žali na performanse, iskreno nisam se udubljivao u problematiku jer me ne interesuje šta im je problem obzirom da ne postoje dve fizički iste situacije sa setupom. Vodim se hardverskom specifikacijom uređaja koju uredno objave, i "fingers crossed" da će drajvere da upeglaju kako treba. Uređaj se koristi u kući samo na jednom spratu, tako da nema komplikacija koje bi bile u zgradama, npr. veći broj wifi rutera u blizini (kod mene je samo jedan Archer na spratu ispod), debeli noseći zid i sl.
 
Svu konfiguraciju koja nije vezana za wireless ćeš moći da importuješ. Wireless ćeš morati da podesiš ručno, jer ne koristiš wave2 drajver na hAP AC. Ako se dobro sećam specifikacija za korišćenje wave2 paketa je minimum 256MB RAM na ruteru a hAP AC ima 128MB.

Takođe, nemoj da loaduješ binarni bekap sa hAP AC na AX3, generalno to ne bi trebalo raditi čak ni na istim modelima već da služi samo za vraćanje cele konfiguracije na istom uređaju. Koristi config export u rsc format, počisti MAC adrese i slične stvari koje identifikuju hardver na starom uređaju, i na kraju to loaduj na novi uređaj.
 
Xiaomi BE7000 WiFi 7 Router Announced With Qualcomm Networking Pro 820 And Competitive Price

514e17c7-a18b-40be-af79-b24c238d1c8c.png



Najavljena cena od 150 - 200€ :)
 
Poslednja izmena:
Treba mi ruter-ap za stan od 40 kvadrata, ne bih trošio previše para jer na wifi bude par telefona, chromecast i ponekad laptop.
Dakle ništa od dodatnih opcija nije bitno samo da radi stabilno kao AP.

U izbor su ušli:
TP-LINK ARCHER AX23
ASUS RT-AX55
ili neki drugi za oko 60€.
 
Imate li preporuku za najjeftiniji ruter koji podržava da se na njega digne openvpn server? Služio bi mi samo za to i ništa drugo
Zavisi koja ti je brzina potrebna na OpenVPN tunelu i koliko će se klijenata kačiti na taj router.
 
Samo da javim da sam prezadovoljan sa modelom TP LINK Archer C80.
Radi,jos uvek :) mada to nije problem i nadam se da nece biti dok je u garanciji.
Kroz 2 zida debela,dvoje vrata,povezan je u spavacoj sa Tehnicolorom a u drugoj sobi putem nekog WiFi Comfast Kineskog sa 2 antenice USB spojen na komp,nije zicno znaci daje sjajan rezulatat


Inace,max brzina je 350/20 :)

Samo da potraje.moja preporuka je ako neko trazi dobar a jeftin ruter da uzmem ovaj.
Inace,po nekad ali bas po nekad za razliku od ranije pre Archera,desi se da mi je ping iznad 250-300 pa me kickne iz igre.ima li tu leka ili kabal samo?
Hvala (y)

Meni je dosta dobra veza i u prizemlju cak i u podrumu imam neta :LOL:
 
Treba mi ruter da malo poboljsa wifi pokrivenost i stabilnost....
Trenutno koristim sbb-ov EPC3928, brzina 150/10, na wifi zakaceno 10-ak uredjaja stalno...
Da li uzeti TP-Link Archer C80 ili TP-Link Archer AX23, jeste da nemam nista wifi6, ali gledajuci na duze staze i da se ruter ne menja cesto, mozda je bolji izbor...?! :unsure:
Hoce li ovi ruteri raditi ok sa sbb-ovim gateway-om, nema nekih problema i to...?
 
Nazad
Vrh Dno