Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
200
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Posto je i na wifi isto, da nije mrezna karta od 100 mbps?
Nije.Pokusao direktno sa Tehnicolora pa pukle ave veze...ni wifi ni lan...raskacio kabal,ubo ponovo u archer a Tehni ponovo povezao sa Archerom.Sve proradilo,brzina 315/20...moglo je i bilje ali tu ke oko 300 🤨
 
Ja imam Asus RT-N66U Dark Knight jako jako dugo. Pre dve godine mi je otisla ploca pa sam nasao neki polovni i zamenio je :) Jutros mi je crkao prekidac sam od sebe, kada pristisnem skroz na dole svetle lampice. Nadam se da ce da ga sredi majstor :) Nego, na njemu imam Merlin firmware, instalirao sam ga zbog pracenja temp. Koje jos prednosti njegove koristite? Vidim da ima adblocker, to cu obavezno da probam. Nadam se da nije mnogo zahtevan obzirom da je model prilicno star.

Bilo koji Asus router koji podržava Merlin firmware ima adblocker. Imaš listu ovde pa biraj.
 
Koje jos prednosti njegove koristite?
Odavno ne koristim Asusa. Adblocker i WireGuard VPN klijent/server su najveće prednosti novog Mrelin firmware-a.
Vidim da ima adblocker, to cu obavezno da probam. Nadam se da nije mnogo zahtevan obzirom da je model prilicno star.
Sa standardnom (malom) block listom bi trebao da radi bez problema na slabijim routerima. Veća lista bi ga verovatno jako usporila jer ima preko 1.1M hostova a to je preveliki zalogaj i za neke jače modele.
 
Hvala, probacu kad ga popravim.
Nego, malo off topic ali pitanje... U cemu zavisi brzina wifi na telefonu ka ruteru?

Sa ovim ruterom (Asus RT-N66U Dark Knight) i telefonom (Redmi Note 10 Pro) izvlacim oko 120Mps uvek. Preko laptopa Thinkpad 14s izvlacim i 200. Ovo je dosta puta probano razlicitm danima, godinama :)

Sad posto sam primoran da ukljucim wifi na sbb technicolor, preko telefona izvlacim oko 220 kao i na laptopu. Na Lan uvek ide max, 300.

Sta moze da bude? Neko podesavanje rutera ili?
 
Ima mnogo faktora. Zavisi od pozicije routera. Zavisi da li se kačiš na 2.4 ili 5Ghz. Zavisi od kanala na kojem se nalaziš. Zavisi koliko je u momentu testiranja "zaprljana" okolina u kojoj se nalaziš. Zavisi od jačine signala. Nije uvek jak signal koji ima veliku pokrivenost najbolji. Ponekad smanjivanje jačine signala može doneti veće brzine ako si u solidnom dometu tog signala. Itd...
 
Bolesno...evo od jutros nije radio internet,pa restartovao Archer 1x...pa ne radi,pa proradilo i evo rezultat sa kompa,da ponovim povezan Comfast usb-om a iz druge sobe hvata signal.
Ovako sam do sada imao samo kablom.
Ne znam od cega to zavisi i zasto stalno ne moze tako putem wifi i tog Comfast-a,od cega zavisi obzirom da su.obe sobe zatvorene i svi ruteri / modemi i sam Comfast stoji gde je i stajao,pomereno nista nije.
 

Prilozi

  • 20230311_120912.jpg
    20230311_120912.jpg
    365.7 KB · Pregleda: 28
  • 16785332602006795929094026398469.jpg
    16785332602006795929094026398469.jpg
    330.8 KB · Pregleda: 28



Počeli polako Wi-Fi 7
 
Poslednja izmena:
Da se prikljucim ja opet diskusiji, samo uz malo vise poznavanja materije posto su ljudi u drzavi (a realno i sire) nauceni da je sve to u sta ide kabal za internet "ruter".
Treba mi simple access point. Sta smatram pod simple: Ne treba mi apsolutno nikakav feature osim da se bocne kabal u njega i da pusta WiFi (2.4Ghz sasvim dovoljno) bez drop-ovanja (par uredjaja). AP ce se nalaziti u sredini sobe i pored nje treba da dohvati u jednu sobu pored. That's it. Budzet je ~45e (znam da je mali, ali istinski mi ne treba nista wow). Ni brzina mi ne igra toliko ulogu, sve sto moze da izgura 50Mbps je dovoljno dobro. Prioritet je stabilnost (no drop) i da ga ne zaustavi list papira, sve ostalo je bonus koji je nepotreban.
 
Da se prikljucim ja opet diskusiji, samo uz malo vise poznavanja materije posto su ljudi u drzavi (a realno i sire) nauceni da je sve to u sta ide kabal za internet "ruter".
Treba mi simple access point. Sta smatram pod simple: Ne treba mi apsolutno nikakav feature osim da se bocne kabal u njega i da pusta WiFi (2.4Ghz sasvim dovoljno) bez drop-ovanja (par uredjaja). AP ce se nalaziti u sredini sobe i pored nje treba da dohvati u jednu sobu pored. That's it. Budzet je ~45e (znam da je mali, ali istinski mi ne treba nista wow). Ni brzina mi ne igra toliko ulogu, sve sto moze da izgura 50Mbps je dovoljno dobro. Prioritet je stabilnost (no drop) i da ga ne zaustavi list papira, sve ostalo je bonus koji je nepotreban.
Nema to za te pare.
 
Neki jeftini TP Link ili Mercusys (jeftiniji brend TP Link), za jednu sobu će da prođe neki AC (WiFi 5), sad apsolutna stabilnost neće biti, ali relativna.
 
Koje pare mi trebaju da dobijem wifi koji ne dropuje u istoj sobi gde se nalazi AP. Nesto sumnjam da tako nesto ne moze da se nadje za male pare.
Ozbiljni AP-ovi kreću od 13000 din pa na gore. A "stabilnost" svako tumači na različite načine. Sobzirom da ti je budžet ograničen, moraćeš da se zadovoljiš sa nekom od ovih igračkica što su ti preporučene u prethodnih par postova. Sve to može da radi a i ne mora. Cena govori sve.
 
Ja sam šuraku (za kuću) i sebi (za između 2 stana koja su 2-3 zida/plafona distance) uzeo tp-link RE350K wifi range extender pre par godina sasvim lepo radi. Glavni ruter/modem od provajdera je neki Technicolor CGM4140(400dl/60up).
Screenshot_20230320_140907_Speedtest.jpg
 
Ozbiljni AP-ovi kreću od 13000 din pa na gore. A "stabilnost" svako tumači na različite načine. Sobzirom da ti je budžet ograničen, moraćeš da se zadovoljiš sa nekom od ovih igračkica što su ti preporučene u prethodnih par postova. Sve to može da radi a i ne mora. Cena govori sve.
U celom mom zahtevu ima sve osim necega "ozbiljnog".
Uzeci neki od jeftinijih TP link AC modela. Hvala @Dark Magician i @Lanikor za predlog.
 
Da se prikljucim ja opet diskusiji, samo uz malo vise poznavanja materije posto su ljudi u drzavi (a realno i sire) nauceni da je sve to u sta ide kabal za internet "ruter".
Treba mi simple access point. Sta smatram pod simple: Ne treba mi apsolutno nikakav feature osim da se bocne kabal u njega i da pusta WiFi (2.4Ghz sasvim dovoljno) bez drop-ovanja (par uredjaja). AP ce se nalaziti u sredini sobe i pored nje treba da dohvati u jednu sobu pored. That's it. Budzet je ~45e (znam da je mali, ali istinski mi ne treba nista wow). Ni brzina mi ne igra toliko ulogu, sve sto moze da izgura 50Mbps je dovoljno dobro. Prioritet je stabilnost (no drop) i da ga ne zaustavi list papira, sve ostalo je bonus koji je nepotreban.
Možda
 
Možda
Mikrotik po meni nije najbolje rešenje za wifi, ne daje nešto snažan signal i ne isplati se ikome ko nema potrebe za nekim specifičnim mogućnostima RouterOS-a. Po meni, za ove nezahtevne potrebe, poručiš online neki uređaj iz odgovarajućeg budžeta i imaš 14 dana da isprobaš da li ti odgovara. TP link recimo, tenda i slično.
 
Ima i @alex303 neka svoja posebna ocekivanja, covjek kao da ima svemirsku stanicu kuci. Pa ja za 15eura pokrio 80 kvadrata pun signal i brzina u svakom cosku, a da ne moze za 50e.
Spomenuo je čovek ozbiljni AP, a to verovatno košta. Sada je pitanje kolikom broju korisnika treba ozbiljna stvar i šta mu završava posao.
 
Spomenuo je čovek ozbiljni AP, a to verovatno košta. Sada je pitanje kolikom broju korisnika treba ozbiljna stvar i šta mu završava posao.
Treba mi simple access point.
Koje pare mi trebaju da dobijem wifi koji ne dropuje u istoj sobi gde se nalazi AP. Nesto sumnjam da tako nesto ne moze da se nadje za male pare.
Ne citas nista...🫣

A i ne znam sta vi to radite kuci te treba neka profi oprema od par stotina eura, neka me neko prosvjetli. 😁
 
Ja ne radim, ali kapiram ako nekome treba. :D
 
Ili za kucu koja je full smart i/ili ima neki advanced home lab. Evo ja licno za svoj mini home lab sa par custom servera i diy smart uredjaja korisim neki TP link archer ruter od ~10k i vise mi je nego dovoljan. Cim budem kupio stadion i treba mi AP za guest wifi network na njemu uzimam neki ozbiljan mesh sistem, obecavam :D
 
Da se prikljucim ja opet diskusiji, samo uz malo vise poznavanja materije posto su ljudi u drzavi (a realno i sire) nauceni da je sve to u sta ide kabal za internet "ruter".
Treba mi simple access point. Sta smatram pod simple: Ne treba mi apsolutno nikakav feature osim da se bocne kabal u njega i da pusta WiFi (2.4Ghz sasvim dovoljno) bez drop-ovanja (par uredjaja). AP ce se nalaziti u sredini sobe i pored nje treba da dohvati u jednu sobu pored. That's it. Budzet je ~45e (znam da je mali, ali istinski mi ne treba nista wow). Ni brzina mi ne igra toliko ulogu, sve sto moze da izgura 50Mbps je dovoljno dobro. Prioritet je stabilnost (no drop) i da ga ne zaustavi list papira, sve ostalo je bonus koji je nepotreban.
Bukvalno tražiš Xiaomi 4A Gigabit Edition.
 
Nazad
Vrh Dno