Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
200
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Pozdrav,

Ja sam prosle godine uzeo RT-AC58U V2. ONT je montiran u hodniku i tu sam stavio ruter. Bukvalno je na sredini stana.

Medjutim, 5Ghz ima solidan domet u dnevnoj, dok je 2.4 tu i tamo. Problem sam uocio kad sam neki dan krenuo igrati cod mw2 na PS5. Konstatno sam imao lagove, porast pinga i mrznjenje. Tamo jedva da imam 20-30 Mbps na 2.4/5Ghz. Tek kad sam kablom spojio bilo je tip top.

Da napomenem, da je stara gradnja iz 1980. i sve je radjena po standardu.

Definitivno cu promijeniti ruter, jer je sve vec sredjeno (kablovi, itd), tako da nema sanse da opet provlacim kanalice i ostalo.

Na ovom zidu na slici je ormar. Iza njega je ont. a u ormaru modem od provajdera. A na zidu prema kupatilu je ruter. Znam da je los polozaj za dnevnu/malu terasu. Na njoj skoro da i nema interneta kad se ljeti sjedi. Moram rucno prebaciti na 2.4. U ostalim dijelovima stana je ok. Sta bi bio vas prijedlog. Ici cu na WiFi 6 kad vec opet dajem pare.

Gledao sam:
1. Asus RT-AX3000 TUF GAMING (125€)
2. RT-AX55
(Oba imaju 256 MB ram-a), mozda da ganjam 512, sto kazu neka ima.
3. Xiaomi AX 3600

Budzet, ako se moze naci nesto do 120-130€ bilo bi super.

Sad je na 80%, skoro 100 MB/128. Ima dosta uredjaja na wifi (cca 12).
 

Prilozi

  • F9A0828B-C4EA-416F-832A-C71E95F62BC6.jpeg
    F9A0828B-C4EA-416F-832A-C71E95F62BC6.jpeg
    77.1 KB · Pregleda: 50
Ne moze se pokriti na ovom zidu gdje je sad. Da je na suprotnom zidu gdje je hodnik ne bi bilo problema 100%, jer direkt se vidi ps5 i tv. Samo sto mi je tu bas ruzno da stoji.

Slazem se da je mesh dobra stvar. Gledao sam i mesh, model od Xiaomi-a AX3000.
 
Dobar je to ruter, nista bolje ne bi kupio. Pokusaj sa custom firmwareom nekim, iznenadio bi se kolike su razlike, sto u dometu sto u brzini i stabilnosti, bukvalno nebo i zemlja.
Imam bas dva starija Asusa.
 
Koji preporucujes? Asuswrt Merlin vidim nema ac58u v2 na spisku.
Nećeš dobiti ništa bolji signal sa Merlin firmware-om jer je taj firmware baziran na fabričkom firmware-u i koristi isti drajver. Bez promene drajvera, nema ni promene jačine signala. Merlin je dobar ako ti treba WireGuard client/server VPN i još neke napredne funkcije vezane za sigurnost. Tvoj router svakako ne podržava Merlin-a, tako da je svaka dalja diskusija na tu temu beskorisna.

Pošto vidim da gore razmatraš kupovinu Asus RT-AX3000 TUF GAMING routera, hteo bi da te ovom prilikom odvratim od kupovine tog smeća. Za te pare bolje uzmi Grandstream GWN7615 i montiraj ga na plafon i pokrio si celu površinu.
 
Naručio Archer AX23, po savetima sa ovog foruma. Zovu kažu, nestalo (iako je bilo na stanju kad sam naručivao) i nude Archer AX55 za samo 2000 više, jer je kao njihova greška pa mi daju popust. Ja pristanem. Stigao mi, montirao ga sve super radi za sada (tek 24h).
Sad imam par pitanja, ostavio sam "smart connect", znači da sam hendluje 2.4 i 5ghz mrežu, znači nisam ih razdvojio. Da li je generalna preporuka da se mreže razdvajaju ili ne?
Samo još jedno zapaženje, ne znam da li je vezano za ovo razdvajanje mreža. U jednoj sobi, na jednoj poziciji mi je bio jako loš wifi, skoro da nije ni postojao. Pomerio sam ruter bukavlno za 3cm i nakon toga je brzina maksimalna. Probano desetak puta nije slučajnost.
 
Naručio Archer AX23, po savetima sa ovog foruma. Zovu kažu, nestalo (iako je bilo na stanju kad sam naručivao) i nude Archer AX55 za samo 2000 više, jer je kao njihova greška pa mi daju popust. Ja pristanem. Stigao mi, montirao ga sve super radi za sada (tek 24h).
Sad imam par pitanja, ostavio sam "smart connect", znači da sam hendluje 2.4 i 5ghz mrežu, znači nisam ih razdvojio. Da li je generalna preporuka da se mreže razdvajaju ili ne?
Samo još jedno zapaženje, ne znam da li je vezano za ovo razdvajanje mreža. U jednoj sobi, na jednoj poziciji mi je bio jako loš wifi, skoro da nije ni postojao. Pomerio sam ruter bukavlno za 3cm i nakon toga je brzina maksimalna. Probano desetak puta nije slučajnost.
Ako nije tajna po kojoj ceni si dobio Archer AX55 i šta piše na kutiji, koja je hardverska verzija V1 ili V2?
 
Dobio sam ga po ceni 12.000, a redovna cena je bila 14.000 ali su mi dali popust jer sam naručio ax23 koji greškom nisu imali na stanju pa su mi ovaj ponudili uz popust.
Pogledao sam kutiju i tamo gde piše S/N stoji Ver 1.0
Inače ax23 je bila cena 10.000
 
Nego sad da ponovim pitanje u vezi preporuke da li razdvajati 2.4Ghz i 5Ghz mreže.
Ne postoji razdvajanje. I jedan i drugi opseg dolaze sa istog routera. 2.4Ghz ima veći domet i podložniji je smetnjama zbog "zaprljanosti" sredine drugim WiFi signalima. 5Ghz ima veći protok i manji domet ali je manja verovatnoća da dođe do smetnji. Neki routeri imaju band steering koji može sa 2.4Ghz mreže da pošalje signal tipa "ej dostupna je mnogo brža 5Ghz mreža aj se konektuj na nju".
I šta OFDMA, da li to uključiti ili ne?
Obična google pretraga bi ti rekla šta je OFDMA. Inače da. Treba da bude uključeno.
 
Hvala na odgovoru, samo malo da razjasnim moja pitanja.
Kad kažem razdvajanje mislim na to da li treba da budu posebne mreže. Na prošlom ruteru sam morao da im dam posebna imena jer to automatsko prebacivanje nije radilo nimalo dobro. Bilo je i u ovoj temi preporuka da kod nekih rutera treba razdvojiti mreže, pa sam pitao za preporuku za ovaj moj.
Što se tiče ofdma, upravo ta google pretraga govori da kod jeftinijih rutera ta opcija nije dobro implementirana pa bi je trebalo isključiti. U tom smislu je bilo i moje pitanje, a vezano za konkretan moj ruter.
 
Misliš različiti SSID? Ako je ruter "pismen" ja bih ostavio "spojeno" obe mreže u isti SSID. Ako ih odvojiš, a dolaziš recimo kući, zbog boljeg dometa telefon (laptop) će prvo videti 2.4GHz mrežu i na nju se zakačiti i kasnije neće prelaziti na 5GHz mrežu. A ako su spojene, i ruter ima band steering, telefon će se prvo nakačiti na 2.4ghz, a kada budeš bliže ruteru i signal na 5ghz bude odgovarajući, ruter će te prebaciti na njega.
 
Prosto probaj.
Neki ruteri to odlicno hendluju i kod njih ima smisla ta automatika a neki nikako pa kod njih mora da se ostave zasebne mreže što tek posebno nema smisla jer wifi postaje statičan
Upravo tako!

Kod kuće imam jedan Archer AX73 (Router Mode) i dva komada Archer C80 (Access Point Mode) i kod Archer AX73 to hendlovanje (Smart Connect) savršeno radi, dok kod Archer C80 skoro pa uvek zapinje i ako se neki uređaj prvo nakači na 2.4GHz kasnije se retko kada sam prebaci na 5GHz... već je "jedino rešenje" da ugasiš pa upališ Wi-Fi na uređaju i tek onda odabere 5GHz.

I jedino iz tog razloga držim samo 5GHz mrežu upaljenu na svim routerima, dok mi je opseg na 2.4GHz na svima pogašen!

Tako da kod boljih routera je to mnogo tečnije!
 
Malo sam razmislio sta i kako i mislim da mi nijedan ruter nece pomoci.

Planiram uzeti mesh. Imam pitanje. Ako lan kablom vezem moj isp ruter sa prvim Xiaomi mesh uredjajem. I onda putem wifi prvi vezem sa drugim.

Da li dolazi do polovljenja bandwitha na drugom cvoru, tj drugom Xiaomi mesh uredjaju?
 
Prosto probaj.
Neki ruteri to odlicno hendluju i kod njih ima smisla ta automatika a neki nikako pa kod njih mora da se ostave zasebne mreže što tek posebno nema smisla jer wifi postaje statičan
Pa da, izgleda da jedino proba u ovom slučaju može da mi pomogne. Nije toliki problem ako se on zakači na 2.4 pa neće da pređe na 5, nego obratno ako se zakači na 5Ghz, a slab je signal pa neće da prebaci na 2.4. Takav slučaj sam imao sa starim ruterom Archer c50.
Za sada držim spojene mreže "smart connect" da on sam hendluje mada nisam ovih dana puno kući pa ne stigoh baš detaljno da istestiram ali se ukućani ne žale
 
Sta za kucu na sprat od ~120m2 ukupno, mesh (xiaomi ili tenda, tp-link) ili neki ruter/AP (asus, tenda, tp-link itd.) u sredini (npr. na podu 1. sprata)? Supernova kablovska, raspali Technicolor sa oko 50% brzine preko Wi-Fi i na 1-2m udaljenosti, za 10ak uredjaja i 1 zid (ili pod) prepreke ako se stavi u centar...teoretski bi moglo i jedan (npr. ovaj krs) gore>UTP>drugi dole ali bolje jedan tj. bezicno
 
Drustvo, dosao sam do nekog zakljucka. Izbor se svodi na: TUF AX3000, TP Link AX55/AX72/AX73 ili mesh sistem, Xiaomi AX3000x2 ili AX3200/3600 i AX3000 za donji sprat.
Nekako mi treca solucija vise lezi, samo pitanje sta uzeti. Vidim da ste vas vise predlozili TUF, da li je toliko dobar i jak? Bolji od pomenute TP Link solucije ili Xiaomi X3200 / X3600?
I ja sam dosao do slicnog zakljucka:
Xiaomi AX3600 (IPQ8071/QCN5054) ili
Asus AX58U/AX3000 (i to V1, Broadcom BCM6750/43684, V2 je BCM6756) ili
Archer AX73(V1 BCM6750/BCM43684, V2 IPQ5018/QCN6024) tj. AX72 (IPQ5018/QCN6024) ili
Archer AX55 (V1 Qualcomm IPQ0518/QCN6102, V2 BCM6756) tj. MR80X.
(ili eventualno C80)
Neki testovi se kunu u AX72/73, kod nekih je AX58U/AX3000 bolji, kod trecih izmedju AX55 i AX73 i nema neke razlike...

Licnog iskustva imam sa AX53U (MT7621/7905) koji je solidan, Mi 4A Gigabit (MT7621/7612) koji je srednja zalost i par Tendi (F3 i jos neka AC, koje su OK za par klijenata i manje brzine), TP-Link nisam odavno koristio.
 
Tacno, AX73 V2 je BCM6750/6715, ja sam nesto permutovao, kopirao podatke od AX72... Nego za AX53 ne nalazim nista osim spekulacija, da li je prepakovani AX55 ili AX23 (MT7621/7905).
FCC ID: 2AXJ4AX53
 
Ahm....imam jedno pitanje.
Nisam obratio paznju do sada,Supernova Tehnicolor je u jednoj sobi povezan putem LAN kabla sa Archer C80 u istoj sobi.
Archer C80 je LAN kablom povezan sa racunarom u drugoj sobi.
Brzina je na slikama(inace toliko je brzina i wifi kada sa USBom hvatam signal od Archera bez lan kabla u sobi gde je komp)!?
Zasto nije full brzina?
Paket je 350/20
😐
Kako da to proverim,u WAN sam bocno kabal na Archeru iz Tehnicolora a u lan 1 iz Archera do kompa....
 

Prilozi

  • 20230309_163213.jpg
    20230309_163213.jpg
    454.7 KB · Pregleda: 19
U 90% slučajeva kablovi korisnika su problem. 5% slučajeva mrežna karta i 5% slučajeva problem do provajdera.

Pričamo o kablu, wifi je skroz druga priča i tu nema garancije.
 
U 90% slučajeva kablovi korisnika su problem. 5% slučajeva mrežna karta i 5% slučajeva problem do provajdera.

Pričamo o kablu, wifi je skroz druga priča i tu nema garancije.
Mpgu direktno povezati Tehni sa kompom i proveriti ali 99% da je ispravan kabal lan ako si na to mislio.😐
Koristio sam ga ranije.
 
Nazad
Vrh Dno