Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
200
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Ne znam da li na tom nešto posebno treba da se uparuje kod mene sam samo povezao kupljeni na onaj od operatera i to radi bez problema, ako ugasiš 2.4ghz od operatera izgubices na jačini signala za dalje prostorije pošto 5ghz nije poznat po tome da baca dobro signal na daljinu i kroz više zidova. 5ghz mnogo manju daljinu može da pokrije nego 2.4ghz bar je kod mene tako.

I ne očekuj da ćeš višespratnu kuću dobro da pokriješ signalom (5ghz), sa ruterima koji će da bacaju signal sa jednog mesta. Taj noviji ruter koji ćeš da uzmeš možda ti da malo bolji signal, ali pre svega može da utiče da ti ne puca konekcija kad se nakače više uređaja na net.
 
Poslednja izmena:
Samo da se javim da sam KUPIO Archer i da stiže od nedelje 🙂
Jedva čekam!
Sad mi treba još neki savet,pomoć,smernica...

1) Najproduktivnije je da ga zakačim na Supernova Tehnicolor a ne da ga koristim kao AP u drugoj sobi,da li bi gubio jačinu signala u toj drugoj prostoriji jer tamo moram improvizovati nešto da dobija PC stabilan wifi jer kabal ne mogu provlačiti?
Nadam se da sam se dobro izrazio 🙄
2) Primetio sam da mi Tehnicolor tj PC nakon restarta,bilo čega sam menja čas je 2.4 čas je 5Ghz a na 2.4 toliko puca mreža,toliko je loša konekcija na PC da nemam reči.Da li mogu da i da li je pametno da isključim 2.4Ghz,šta bi time dobio i da li to može da mi pravi problem?Mislim sam da sam video opcije na 192....168....disable i/li 2.4Ghz kao i 5Ghz.
3) Može li link ako ovde ima na sajtu,za podešavanje i uparivanje Archera sa Tehnicolorom Supernove da sve šljaka 👌👌

Ako imate još neki savet,slušam 🙂
Čekaj ako staviš taj Archer u drugu sobu onda do njega svakako moraš da dovedeš i LAN kabl od Technicolora, a onda će taj Archer da emituje Wi-Fi signal na koji će taj PC da ti se kači... ako sam te dobro razumeo i jedino tako nećeš imati gubitak signala ako Archer radi u AP ili Router modu!?

Ali ni u kom slučaju ne možeš namestiti da ti taj Archer radi kao repeater i da bežično primaš Wi-Fi signal od Technicolora i da ga onda Archer opet bežično šalje (reemituje), jer ti je u tom slučaju isključivo potreban uređaj zvani Repeater, a ne Router kao što je Archer!
 
Čekaj ako staviš taj Archer u drugu sobu onda do njega svakako moraš da dovedeš i LAN kabl od Technicolora, a onda će taj Archer da emituje Wi-Fi signal na koji će taj PC da ti se kači... ako sam te dobro razumeo i jedino tako nećeš imati gubitk signala ako radi u AP ili Router modu!?

Ali ni u kom slučaju ne možeš namestiti da ti taj Archer radi kao repeater i da bežično primaš Wi-Fi signal od Technicolora i da ga onda Archer opet bežično odašilje (reemituje), jer ti je u tom slučaju isključivo potreban uređaj zvani Repeater, a ne Router kao što je Archer!
Nisam mislio da ga on nakon bežičnog preuzimanja signala,bežično i šalje na PC već sam mislio ako može da prima bežično a njega spojiti lanom sa PC jer ne mogu povezivati na daljinu kablovima ali očigledno da taj Archer onda to ne može ili bi bio loš signal ...svakako ću probati sa Tehnicolorom prvo pa šta Bog da.Ako ne,onda leti Tehnicolor u dečiju sobu zbog kompa samo zbog toga i dolaska ovih na teren....muka mi je.Čekanje,sečenje,premeštanje.... 🫣
To mi je krajnja nužda ali...🙄

Da li će raditi na 5 ili 2.4Ghz kada se prikačim?Kako ja sad da proverim na kojoj je frekvenciji recimo u d.sobi u prizemlju signal!?Ovo je slika sa telefona u hodniku u prizemlju samo sa TC...

-_-------------------
a ova druga je iz yebene garaže....još etaža niže,koliko od sprata do prizemlja toliko i od lrizemlja do garaže sa tim što je logično iznad garaže beton+armatura +Bog otac ..ali ima signala
 

Prilozi

  • Screenshot_20230219_200044_Settings.jpg
    Screenshot_20230219_200044_Settings.jpg
    52 KB · Pregleda: 44
  • Screenshot_20230219_200350_Settings.jpg
    Screenshot_20230219_200350_Settings.jpg
    52.4 KB · Pregleda: 33
To ti je verovatno 2.4ghz signal. Ja na mom huawei ruteru kada se konektujem vidim preko aplikacije tačno koji uređaji su na koju mrežu nakačeni. Verujem da ima slična aplikacija i za druge proizvođače rutera, ili neka univerzalna na google play.
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-02-19-20-10-26-445_com.huawei.mw.jpg
    Screenshot_2023-02-19-20-10-26-445_com.huawei.mw.jpg
    73.5 KB · Pregleda: 39
Poslednja izmena:
To ti je verovatno 2.4ghz signal. Ja na mom huawei ruteru kada se konektujem vidim preko aplikacije tačno koji uređaji su na koju mrežu nakačeni. Verujem da ima slična aplikacija i za druge proizvođače rutera, ili neka univerzalna na google play.
Skinuo neku app 🙂 hvala!
Vidim i kod mene je 2.4...da ostavim tako ili da promenim na 5!?
 

Prilozi

  • Screenshot_20230219_214129_All Router Admin.jpg
    Screenshot_20230219_214129_All Router Admin.jpg
    77.7 KB · Pregleda: 36
Kakav ti je mod podešen na ruteru da deli zasebno 2.4 i 5ghz signal ili da bude kao jedna konekcija? Ako je ovo drugo uređaj se onda automatski prebaci na 2.4 ili 5ghz zavisno koji je od ta dva signala bolji/jači, ako je ovo prvo onda ti ručno moraš da šaltaš između dve konekcije. Svakako na većoj razdaljini 5ghz nećeš moći ni da hvataš.
 
Kakav ti je mod podešen na ruteru da deli zasebno 2.4 i 5ghz signal ili da bude kao jedna konekcija? Ako je ovo drugo uređaj se onda automatski prebaci na 2.4 ili 5ghz zavisno koji je od ta dva signala bolji/jači, ako je ovo prvo onda ti ručno moraš da šaltaš između dve konekcije. Svakako na većoj razdaljini 5ghz nećeš moći ni da hvataš.
To ne znam....znam da imam u podesavanjima da biram ili ili ali nisam nikad nista ja cackao.Znam samo da na kompu radi 5 pa kad iskljucim usb ili restartujem komp onda krene 2.4 i onda je net krs ...aj sacekacu dvantri dana da stigne Archer 😐
 
Evo na šta sam mislio, na prvoj slici imaš dve zasebne konekcije, a na drugoj zajedno 2.4/5ghz. Prednost kada je u jednoj konekciji je da ne moraš ručno ništa da prebacuješ u telefonu/kompjuteru nego se uređaji sami prebace na mrežu koja je bolja.
 

Prilozi

  • IMG_20230219_221407.jpg
    IMG_20230219_221407.jpg
    63 KB · Pregleda: 28
  • IMG_20230219_221309.jpg
    IMG_20230219_221309.jpg
    85.7 KB · Pregleda: 43
Može neka preporuka za POE Access Point ili POE ruter? WiFi 6 ili WiFi 6E.

100 kvadrata jedan nivo, bio bi pozicioniran u centralnom hodniku blizu plafona, oko 20 uređaja, ali da može da podrži barem 40.
 
Ako možeš, idealno na plafonu, ubiquiti unifi u6 Lite. U zavisnosti od budžeta može i pro. Nisi naveo ni kakvo je okruženje, da li je firma pa ima dosta laptopova i telefona, velika količina podataka... Ili neki stan sa dosta iot uređaja?
 
Ne mogu na plafonu. Stan u kući, IOT uglavnom, ali je ideja da taj uređam može da se koristi i za poslovni prostor u budućnosti.

Budžet za AP+POE+kontroler (ako nije integrisan) mi je relativno skroman, 150 max 180 evra.
 
Kontroler za Ubiquiti ti ne treba, podiže se kao aplikacija na bilo kom računaru i treba ti samo dok ne podesiš sve, a posle toga samo kada želiš nešto da menjaš. Osnovnu konfiguraciju možeš i preko app na telefonu da uradiš. Ako nema nekog jačeg saobraćaja, ja bih tu i dalje u6 lite, ali budžet dozvoljava i u6 pro ako bi da ga dovučeš iz DE.


Na ovo dodaš 20e za "uvoz".
 
Nisam mislio da ga on nakon bežičnog preuzimanja signala,bežično i šalje na PC već sam mislio ako može da prima bežično a njega spojiti lanom sa PC jer ne mogu povezivati na daljinu kablovima ali očigledno da taj Archer onda to ne može ili bi bio loš signal ...svakako ću probati sa Tehnicolorom prvo pa šta Bog da.Ako ne,onda leti Tehnicolor u dečiju sobu zbog kompa samo zbog toga i dolaska ovih na teren....muka mi je.Čekanje,sečenje,premeštanje.... 🫣
To mi je krajnja nužda ali...🙄

Da li će raditi na 5 ili 2.4Ghz kada se prikačim?Kako ja sad da proverim na kojoj je frekvenciji recimo u d.sobi u prizemlju signal!?Ovo je slika sa telefona u hodniku u prizemlju samo sa TC...

-_-------------------
a ova druga je iz yebene garaže....još etaža niže,koliko od sprata do prizemlja toliko i od lrizemlja do garaže sa tim što je logično iznad garaže beton+armatura +Bog otac ..ali ima signala
Kako god i šta god da si mislio ali taj Archer nema u sebi to što si mislio da on može...
Za to što si hteo treba da kupiš neki uređaj koji u sebi ima Range Extender mode, https://emulator.tp-link.com/TL-WA1201(EU) 3.0_RE_Emulator/index.html#quickSetup
Pozz!
 
Poslednja izmena:
Stigao,upalio,pokrenuo...extra izgleda 🙂
E sad...podesio sam pass i skinuo app tether za fon.
Jedno pitanje,nista ne cackam?
Da li ce automatski menjati mrezu sa 2.4 na 5ghz ili?
da li je vazno u koji ulaz utaci lan kabal,na Tehnicoloru imam 4 ulaza,njihov lan je u 2 uboden,ja sam moj u 1 bocno i sproveo do Archera.i tamo xabo u wan?Da li sam trebao u obican lan port!?Hvala😉🖐️
 
Ako daje net dobro si uboo😁
Daj sliku konekcija kao što sam ja okačio, ne možemo napamet da znamo kako je po difoltu podešen taj ruter.
Kakav je generalno signal tog rutera uporedi ga sa tim od provajdera, tu pre svega mislim na pokrivenost?
 
Evo nekih slika,ne znam sta jos trreba da okacim ako je jos nesto potrebno 🙂

Samo ne znam ko ke ovo hidden sto stoji,nije ga bilo do sada 🙄

2 i 3 slika od nazad su iz sobe pored,gde je komp 2 zida,2 vrata...na telefonu mada sam testirao komp i malo mi varira latency na testu,par puta 300+ dovoljno da me opet izbaci iz igre 😔😔😔😔
Definitivno imam problem jbga,kada sam ga samo zakacio i testirao sve super bilo i latency oko 55 download a upload oko 35...mada upload je full 20 a download 95Mbit od mogucih 350(hvatam signal sa nekim Kinezom sa 2 antene a on je usb-om ubacen u komp).😐

----------------------
Pokrivenost,pa ne znam meni deluje isto,5ghz imam u prizemlju,napolju u dvoristu nemam pored toga sto je Archer sa te strane i u toj sobi do dvorosta.Dole imam 2.4 i radi msm kao sto je i radio da je brzina 🙄🙄
Bar mi tako deluje posle provere brzine.
 

Prilozi

  • 20230222_182744.jpg
    20230222_182744.jpg
    493 KB · Pregleda: 30
  • 20230222_182758.jpg
    20230222_182758.jpg
    550.5 KB · Pregleda: 25
  • Screenshot_20230222_182841_Tether.jpg
    Screenshot_20230222_182841_Tether.jpg
    52.5 KB · Pregleda: 25
  • Screenshot_20230222_182936_WiFi Analyzer.jpg
    Screenshot_20230222_182936_WiFi Analyzer.jpg
    72.6 KB · Pregleda: 28
  • Screenshot_20230222_182944_WiFi Analyzer.jpg
    Screenshot_20230222_182944_WiFi Analyzer.jpg
    75 KB · Pregleda: 26
  • Screenshot_20230222_183000_WiFi Analyzer.jpg
    Screenshot_20230222_183000_WiFi Analyzer.jpg
    73.7 KB · Pregleda: 24
  • 20230222_183016.jpg
    20230222_183016.jpg
    656.4 KB · Pregleda: 20
  • Screenshot_20230222_183651_Settings.jpg
    Screenshot_20230222_183651_Settings.jpg
    53.2 KB · Pregleda: 16
  • Screenshot_20230222_183632_Settings.jpg
    Screenshot_20230222_183632_Settings.jpg
    53.7 KB · Pregleda: 16
  • Screenshot_20230222_184142_Chrome.jpg
    Screenshot_20230222_184142_Chrome.jpg
    58.4 KB · Pregleda: 20
Poslednja izmena:
Tebi su tu odvojene konekcije tako da neće automatski uređaji da se prešaltaju sa 5ghz na 2.4ghz i obrnuto zavisno od jačine mreže, ako hoćeš tako da bude moraš u wifi podešavanjima rutera to da namestiš, potraži sigurno ima.
 
Koji ruter preporučujete za podizanje VPN?
Ideja je da mogu da pristupim svojoj mreži dok sam u inostranstvu.

Znam za DD-WRT instalaciju, postoji li neko fabričko rešenje, tj da sam ruter ima tu funkcionalnost?
Hvala za preporuku modela unapred
 
I radi odlično WireGuard, koristim ga svakodnevno.
 
Koji ruter preporučujete za podizanje VPN?
Ideja je da mogu da pristupim svojoj mreži dok sam u inostranstvu.

Znam za DD-WRT instalaciju, postoji li neko fabričko rešenje, tj da sam ruter ima tu funkcionalnost?
Hvala za preporuku modela unapred
A cemu konkretno želiš da pristupiš?
Wireguard na ruteru je sjajno rešenje, ali ruter nije jeftin, a ponecijalno možeš besplatno da rešiš problem.
Ako nisi pod CGNAT, DDNS usluga i otvoreni portovi ti daju pristup svim lokalnim servisima. Jedino nisam siguran da li tako može da se odradi wake on lan računara, ali mislim da može.
 
A cemu konkretno želiš da pristupiš?
Wireguard na ruteru je sjajno rešenje, ali ruter nije jeftin, a ponecijalno možeš besplatno da rešiš problem.
Ako nisi pod CGNAT, DDNS usluga i otvoreni portovi ti daju pristup svim lokalnim servisima. Jedino nisam siguran da li tako može da se odradi wake on lan računara, ali mislim da može.
Konkretno mojoj kućnoj mreži, ideja mi je da me sajt (privatni tracker) vidi kao da sam na lokalnoj adresi kod kuće, dok sam recimo u Italiji.
Nadam se da sam se dobro izrazio, bukvalno želim da virtualizujujem kućnu konekciju što sam već radio preko DD-WRT i jeftinog Linksys rutera.
Ipak mi treba nešto ozbiljnije, i potencijalno lakše.
 
Poslednja izmena:
Koliki ti je budžet? Pošto je torentovanje u pitanju, verovatno očekuješ dosta visoke brzine. Ja sa Wireguard na Mikrotiku dobijam oko 150mbps, obični komercijalni (jeftiniji) ruteri pretpostavljam i manje od toga.
 
Za download preko vpn si ogranicen upload brzinom na kucnoj mrezi. Kod nasih provajdera, to obicno nije nesto impresivno. Yettel daje 2/1 ul/dl, ali ostali su bas losi, 8/1 ako nesto nije menjano u zadnje vreme.
Naravno, necu da insistiram da sam u pravu, ali nekako izvlacim zakljucak da izdvajanje 300eur za opremu ne opravdava zahtev.
Debrid i seedbox resenja kostaju po 2-3 eur mesecno ako je do toga.
Lokalni servisi kao sto su kamere ili smb share se mogu otvoriti i na isp ruterima.
Realno, cak bih radije drzao komp ukljucen 24h kao server (sto utice kao 400rsd na mesecni racun za struju) nego da izdvojim 300eur za overkill mrezu. Nas mi takodje izgleda kao bolja investicija.
 
Koliki ti je budžet? Pošto je torentovanje u pitanju, verovatno očekuješ dosta visoke brzine. Ja sa Wireguard na Mikrotiku dobijam oko 150mbps, obični komercijalni (jeftiniji) ruteri pretpostavljam i manje od toga.
Zapravo nije mi potrebna brzina,potreban mi je se samo normalan ulaz na sajt, download ide preko Seedboxa.
Voleo bih oko 100eur ali vidim da je više 200eur hah. Onaj Asis mi deluje kao sigurna opcija za sada.

Video sam kineske GL.Inet rutere valjaju li čemu?
Debrid i seedbox resenja kostaju po 2-3 eur mesecno ako je do toga.
Slažem se zato i koristim seedbox, samo mi treba nešto da upadnem na sajt, da izgleda kao da sam kod kuće.
 
Ja sam baš pre neki dan probao Mikrotik mAP Lite (joj kolicki je) i radi savršeno (uz jednu *). Kući je 4011 sa statičkom IP. Remote ruter se nakači čim uhvati internet.

* Ako se povezuje na novi wifi (kao station) mora preko LAN, što znači da mora da se nosi laptop.
Problem je što ruter ima samo jedan radio pa ugasi wifi dok radi scan.

Taj GL-INET se pominje na nekoliko mesta kao odlično rešenje, baš gde ljudi ne uspeju sa Mikrotikom. To je Openwrt, pa bi trebalo da sve što treba i može. Nisam imao prilike da probam lično. Javi utiske ako ga nabaviš.
 
Isčitao sam poslednjih dvadesetak strana ove teme i mislio sam da ću naći odgovor bez postavljanja pitanja ali džaba, moram da pitam.
Treba mi preporuka za kućni ruter, u pitanju je stan od nepunih 100 kvadrata. Sada koristim archer c50 i poprilično sam zadovoljan ali mi smeta to što mu je wan samo 100 mb/s. Pored toga 5Ghz signal mu je slab u udaljenijim sobama ali to ne znam da li je rešivo sa bilo kojim ruterom.
Na osnovu isčitane teme sveo sam izbor na nekoliko preporučenih ovde:
Archer AX23
Asus RT-AX53U
Archer AX55
Honor 3
Mogao bih da idem i na nešto skuplje ako mora;
Asus TUF AX3000
Archer AX73
Nisam neki zahtevan korisnik, bitna mi je stabilnost veze i da pokriva stan od stotinjak kvadrata, velika je gužva okolnih signala. Možda mi i ne treba wifi6 ali bih ga uzeo upravo zbog ove gužve okolnih signala, a i nameravam da ga koristim sledećih nekoliko godina. Nekako sam najbliži ovom Archer AX23 ali da vidim šta vi mislite
 
Nazad
Vrh Dno