Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Šta bi bio glavni benefit ovog custom Merlin firmware-a? Vidim da ima i za moj RX-AX86U PRO ali ako samo otključava neki napredni networking, onda da ne diram ništa jer sam "pokriven" i sa ovim fabričkim sasvim dovoljno za moje potrebe.
 
Šta bi bio glavni benefit ovog custom Merlin firmware-a? Vidim da ima i za moj RX-AX86U PRO ali ako samo otključava neki napredni networking, onda da ne diram ništa jer sam "pokriven" i sa ovim fabričkim sasvim dovoljno za moje potrebe.
pa upravo to, napredne funkcije.
Dobijas neke mogucnosti kao sto je pokretanje skripti, a cak i instaliranje debian paketa, ali ne bih se zezao sa time na ruteru koji nije bas previse snazan.
Jedna od vecih stvari je npr wireguard server i klijent.
 
Šta bi bio glavni benefit ovog custom Merlin firmware-a? Vidim da ima i za moj RX-AX86U PRO ali ako samo otključava neki napredni networking, onda da ne diram ništa jer sam "pokriven" i sa ovim fabričkim sasvim dovoljno za moje potrebe.
Pa ovo su neke od najbitnijih stvari:

Blokiranje reklama.
WireGuard Server/Klijent.
SkyNet firewall.

Na modelima sa jačim procesorom,

Blokiranje reklama sa većim feed listama.
Squid Proxy sa mogućnošću dekripcije HTTPS saobraćaja.
Mogućnost instalacije dodatnih paketa bez bojazni da dođe do bitnijeg usporenja.
 
Bez Merlin firmwarea, može na ruteru da se podesi alternate-dns za reklame
To su dve potpuno različite stvari. Ovo što ti opisuješ je remote DNS adblocking nad kojim nemaš nikakvu kontrolu. I ne samo da nema kontrole, nego i drastično usporavaš DNS odziv i overall brzinu učitavanja stranica. A dešava se i da nema odziva od DNS-a jer je to free servis koji koristi jako mnogo ljudi.

Blokiranje reklama na Asus routerima sa Merlin + Diversion je lokalno DNS unbound blokiranje koje koristi lokalnu black listu i default DNS od tvog provajdera. Ne samo da se dobija instant odziv od DNS-a, nego se i web stranice brže učitavaju jer ne moraš da čekaš na masovni remote DNS resolution i sinkholing.
Za VPN ima OpenVPN (Asus i ima i svoj DDNS - Dynamic Domain Name System), Asus u sebi ima i Firewall,
OpenVPN Client na slabijim Asus routerima će tvoju internet konekciju u najboljem slučaju usporiti za 50%. A na nekim routerima i više od toga ako postoji veliki broj korisnika. Tako da je WireGuard na Asus routerima u Merlin firmware-u jako velika i bitna stvar za neke ljude.
Meni su ti asus ruter besmisleno skupi.
Upravo tako. Ja sam to naučio na teži način. Nekoliko godina sam korisio Merlin-a na raznim Asus routerima. OpenWRT, FreshTomato, DD-WRT takođe. A onda skontaš da sav taj consumer hardware jednostavno ne može da se nosi za svim tim zahtevima. Uvek negde praviš kompromis.
pa bolje mi je uzeti mini PC
Tačno tako. Bilo koji mini PC koji tera VyOS, OPNSense, MikroTik, pa čak i OpenWRT u X86 varijanti će pojesti za doručak svaki fancy Asus router. Da stvar bude još gora, cene nekih takozvanih "naprednijih" Asus routera prevazilaze cenu nekog pristojnog mini PC-a. Na žalost, ljudi vole gotova plug & play rešenja i niko nema vremena da uči i da se cima sa podešavanjem.

Par screenshotova koji će valjda nekoga zaintrigirati.

1676476218279.png1676476339022.png
 
Ako već poredite cene, onda je i potrošnja struje jako bitna stavka, jer taj uređaj radi tokom cele godine, struja pojede tu razliku u ceni.
Malina je jako dobra za tu namenu, ali ne po ovim cenama, za daleko manje pare mogu da se uzmu polovne mini mašine, što mi je bila namera, ali ako ruter do 150e može da reši problem i da radi kako treba, onda nema poente cimati se sa drugim rešenjem, pogotovo ne zbog para, osim ako nisu potrebne neke funkcije koje ruter ne obavlja kako treba.

Juče sam postavio Adguard public DNS kao test, da vidim kako se ponaša, reklame sa web-a uspešno uklanja, iz Andorid aplikacija i sa YouTub-a ne, što se tiče brzine, po neki put imam osećaj da je usporen, možda je subjektivno, videćemo, mada mi je ovo samo privremeno rešenje.
 
Ako već poredite cene, onda je i potrošnja struje jako bitna stavka, jer taj uređaj radi tokom cele godine, struja pojede tu razliku u ceni.
Potrošnja mog uređaja je 6W u full load-u. A full load ne vidi 90% vremena. Pa ti izračunaj.
Malina je jako dobra za tu namenu, ali ne po ovim cenama, za daleko manje pare mogu da se uzmu polovne mini mašine, što mi je bila namera,
Opet se postavlja pitanje šta dobijaš za uložen novac? RPI je vrlo ograničen jer je u pitanju ARM arhitektura. A koristiti RPI samo za PiHole je po meni bačen novac. Jer RPI je odlična sprava za neke daleko ozbiljnije stvari.
ali ako ruter do 150e može da reši problem i da radi kako treba, onda nema poente cimati se sa drugim rešenjem, pogotovo ne zbog para, osim ako nisu potrebne neke funkcije koje ruter ne obavlja kako treba.
OP je naglasio da mu treba router sa mogućnošću da blokira reklame. Za 9000 din može da pazari Asus RT-AX56U, uflešuje Merlin firmware, i završio je posao za male pare.
Juče sam postavio Adguard public DNS kao test, da vidim kako se ponaša, reklame sa web-a uspešno uklanja, iz Andorid aplikacija i sa YouTub-a ne, što se tiče brzine, po neki put imam osećaj da je usporen, možda je subjektivno, videćemo, mada mi je ovo samo privremeno rešenje.
Radi sporije iz razloga koji sam naveo gore. Ipak je to besplatno "rešenje". Za blokiranje youtube reklama postoji rešenje, ali to prevazilazi okvire ove teme
 
Potrošnja mog uređaja je 6W u full load-u. A full load ne vidi 90% vremena. Pa ti izračunaj.
To je odlična potrošnja, kao Malina, koji uređaj je u pitanju? Inače kad sam pričao o potrošnji, odnosilo se na mini računare, oni troše 15-20w u idle....
Za blokiranje youtube reklama postoji rešenje, ali to prevazilazi okvire ove teme
Imam App i za telefon i za TV koji blokira reklame na YT, to gore sam napisao više zbog drugih, da znaju šta mogu da očekuju.
 
onda da ne diram ništa jer sam "pokriven" i sa ovim fabričkim sasvim dovoljno za moje potrebe.


Ne diraj ništa :)

Za početak, ako nisi iza CGNAT-a, možeš da uključiš ove dve besplatne opcije:

I created my own Private Cloud Storage for free with Asus router AiCloud


How to setup VPN server on your home router, OpenVPN
 

@Pajser Brigada

WireGuard sam odmah setovao i to je otprilike to što mi je trebalo van nekih standardnih mogućnosti. Private Cloud već imam (NAS), tako da nema potrebe za externim diskom na routeru :)
 
Da li moze neko od iskusnijih da mi pojasni razliku izmedju ova 2 uredjaja?Slicne cene,jedno je 2 a drugo 3 pack.
Sta je bolje i iz kog razloga?
Ako se glavni poveze na ruter operatera a sporedni putem wifi poveze lanom za komp,da li se drasticno gubi na brzini ili ne?Svakako je savet ovo pre nekog WIFI 6 rutera do nekih 6000-7000?
Paket 350/20


Tenda MW5S 2 pack

MERCUSYS Mercusys Halo S12 (3-pack), AC1200 Whole Home Mesh Wi-Fi Sistem
 
Ne preporučujem kupovinu ni jednog ni drugog. Oba sistema su smeće. Samo je Mercusys malo veće smeće jer je napravljen od najgore plastike i smeće komponenti. A priču o firmware-u neću ni da započinjem. 100Mbps portovi sa zadnje strane govore više nego sva ta "bogata" specifikacija koja veze sa realnošću nema.

Čisto poređenja radi, jedan Ubiquiti U6 Lite košta 25000 din. Zapitajte se zašto je to tako.
 
A priču o firmware-u neću ni da započinjem. 100Mbps portovi sa zadnje strane govore više nego sva ta "bogata" specifikacija koja veze sa realnošću nema.

Čisto poređenja radi, jedan Ubiquiti U6 Lite košta 25000 din. Zapitajte se zašto je to tako.

Tih 100Mbit konkretno znaci da ako iz njega sprovedem kabal necu imati ni svoju brzinu koju isporucuje operater!?
Taj Ubi verujem da je top ali ta cifra je daleko iznad budzeta za ovo.
Kakva je situacija onda sa ovako necim?

Imam ga za 6000 novog?Da ga prikacim na Tehnicolor a jbga koliko bude davao signal svuda po kuci,valjda ce vise davati od samog sadasnjeg Tehnicolora. 😐
 
Koliko daje Tehnicolor preko wifi brzinu?
 
Ovo je u prizemlju telefonom,Tehnicolor je na spratu.U sobi gde je Tehnicolor 🫣🫣 ova slika sa jos gorom brzinom,soba preko puta 60-70 ali evo sad mobilnim mereno...desno skroz slika.

Mod edit: uklonjen nepotreban sadržaj.
 

Prilozi

  • Screenshot_20230216_143238_Speedtest.jpg
    Screenshot_20230216_143238_Speedtest.jpg
    86.3 KB · Pregleda: 40
Poslednja izmena od urednika:
Jedino da dovučeš drugi ruter (povežeš ga na taj tehnicolor preko kabla) tamo gde ti treba veća brzina pa pokriješ taj deo kuće, a taj prvi (od operatera)pozicioniraš da ti što bolje pokriva drugi deo kuće. Najjeftinije rešenje.
 
A valja li cemu ovaj wifi 6 MR70X AX1800 iz poruke iznad,on je najjeftiniji sa wi fi 6.

Iskreno se NADAM DA GORE OD OVOGA ne moze biti sa tim ruterom 😂
 
Tih 100Mbit konkretno znaci da ako iz njega sprovedem kabal necu imati ni svoju brzinu koju isporucuje operater!?
Tačno tako.
Taj Ubi verujem da je top ali ta cifra je daleko iznad budzeta za ovo.
Ne kažem ti da izmeš Ubiquiti nego ti kažem da se kloniš Mercusys, Tenda i ostalog jeftinog "WiFi 6" smeća.
Kakva je situacija onda sa ovako necim?

Imam ga za 6000 novog?Da ga prikacim na Tehnicolor a jbga koliko bude davao signal svuda po kuci,valjda ce vise davati od samog sadasnjeg Tehnicolora. 😐
Moj savet ti je da uzmeš TP-Link Archer C80 AC1900. Uvek je bolje uzeti provereni AC router za nešto više para, nego bacati novac na "pristupačne AX" poluproizvode.
 
Moj savet ti je da uzmeš TP-Link Archer C80 AC1900. Uvek je bolje uzeti provereni AC router za nešto više para, nego bacati novac na "pristupačne AX" poluproizvode.

Hvala na savetu!Samo mi nije jasno AX poluproizvodi,bez obzira na marku?Pitam jer ima i neki ASUS RT-AX1800U AX1800 Dual Band WiFi 6 Router koji je kao 50e ali isto ima oznaku AX.
Pa sta znaci onda kod onih Mesh sistema koje sam pomenuo sto daju kao 500+ na 2.4Ghz i 1300+ na 5Ghz ako se spoji kablom kada si u tom slucaju ograničen na brzinu od pre 5.godina 🙄
 
Hvala na savetu!Samo mi nije jasno AX poluproizvodi,bez obzira na marku?
802.11ax ili WiFi 6 implementacija na WiFi uređajima u cenovnom rangu od 5 do 10000 din je vrlo diskutabilna stvar. Kako će taj sistem raditi ne zavisi od toga da li ga uređaj poseduje ili ne a još manje zavisi od jačine signala. Kod nas se ljudi vode jednostavnom logikom "što jači signal i 802.11ax podrška i na konju sam" a to veze sa realnošću nema.
Pitam jer ima i neki ASUS RT-AX1800U AX1800 Dual Band WiFi 6 Router koji je kao 50e ali isto ima oznaku AX.
Bolji je Archer koji sam ti preporučio gore.
Pa sta znaci onda kod onih Mesh sistema koje sam pomenuo sto daju kao 500+ na 2.4Ghz i 1300+ na 5Ghz ako se spoji kablom kada si u tom slucaju ograničen na brzinu od pre 5.godina 🙄
Marketing gimmick i ništa više od toga. Čak i da je sposoban za te brzine, to su neki idealni uslovi koje u životu nećeš videti. Ne moram ja ništa da ti pričam. Cena govori sve.
 
Je l koristio neko https://stopad.cgood.ru za blokiranje reklama na Mikrotik ruteru? Je l radi posao? Je l usporava internet saobraćaj?
 
Je l koristio neko https://stopad.cgood.ru za blokiranje reklama na Mikrotik ruteru? Je l radi posao? Je l usporava internet saobraćaj?
Svaki eksterni DNS usporava saobraćaj za onoliko koliki ti je odziv u milisekundama do tog DNS-a x 2. Ako sajtovi koje posećuješ imaju jako mnogo reklama i ako sve dolaze sa različitih domena moraš čekati da se svaki od njih resolvuje što će surf i na najbržim konekcijama učiniti primetno sporijim kao što su neki već primetili. Ništa ne može da zameni lokalni DNS Unbound koji nude PiHole, Diversion, pfBlockerNG...itd.
 
Prijatelj mi se obratio za pomoć, a moje znanje o mrežama jadno pa da probam uz vašu pomoć da pomognem čoveku. Situacija je sledeća:
-stan 60ak m2. (skiciraću raspored kasnije radi boljeg razumevanja)
-Internet MTSov VDSL, isporučuju mu nekih 80/10 (provereno preko kabla), modem/ruter zte h168n wifi samo 2,4ghz.
-Ukupno svakodnevno prikačenih uređaja 10ak, neki maximum ne bi trebao da prelazi 15.

Problem je u sobi “ najudaljenijoj“ od rutera gde brzine variraju oko 40 Mb/s, ali i dosta baguje.
On bi želeo stabilniji wifi a pre svega max ili što bliže maksimanoj brzini na TVu zbog 4k strimovanja.

Moj predlog o kablu kao najboljoj vezi, decidno odbijen… žena ne dozvoljava kablove po stanu.

Da li probati sa nekim ruterom kao APom na boljem mestu ili uzeti npr. Tp linkov TL-WA1201 AP, jer ima POE mogućnost što može biti plus zbog manje kablova, ili čak neki powerline?
Šta bi po vama najverovatnije dalo max brzinu od navedenih uređaja?

Zaboravih, samo jedan od navedenih uređaja je AX svi ostali su WiFi 5, pa ne znam da li i za ruter gledati WiFi 6 varijantu, sobzirom da je brzina koju provajder isporučuje mala, a neke veće brzine i optike neće biti bar još par godina.
 
IMG_20230216_203153.jpg ...evo skice stana.

Znači u sobi br. 1 je i sad sve OK (crvena tačka modem/ruter, zelena tačka TV povezani kablom) i WiFi je logično u ovoj sobi OK, nema ni nešto puno smetnji od komšijskih mreža.

Soba 2 takođe jedan zid relativno tanak nije problem za signal

Soba br. 3 je problem. TV (zelena tačka) je mesto gde treba ostvariti stabilnu max brzinu, takođe ljubičasti deo je mesto gde se često sedi, a gde je WiFi jako loš, zbog mreža iz susedne zgrade.

S obzirom da bušenja zida i razvlačenja kabla. nema kao opcije, moje mišljenje je da u hodniku (plavi x) dobra lokacija za AP.

Šta vi mislite?

I imate li neki uređaj na umu koji bi isporučio zahtevano, a da je u budžetu oko 50€?

Da li je TP linkov AP TL-WA1201 može da prima 2,4 signal a da podesimo da šalje 5ghz dalje?
 
I imate li neki uređaj na umu koji bi isporučio zahtevano, a da je u budžetu oko 50€?

 
802.11ax ili WiFi 6 implementacija na WiFi uređajima u cenovnom rangu od 5 do 10000 din je vrlo diskutabilna stvar. Kako će taj sistem raditi ne zavisi od toga da li ga uređaj poseduje ili ne a još manje zavisi od jačine signala. Kod nas se ljudi vode jednostavnom logikom "što jači signal i 802.11ax podrška i na konju sam" a to veze sa realnošću nema.

Bolji je Archer koji sam ti preporučio gore.

Marketing gimmick i ništa više od toga. Čak i da je sposoban za te brzine, to su neki idealni uslovi koje u životu nećeš videti. Ne moram ja ništa da ti pričam. Cena govori sve.


Samo da se javim da sam KUPIO Archer i da stiže od nedelje 🙂
Jedva čekam!
Sad mi treba još neki savet,pomoć,smernica...

1) Najproduktivnije je da ga zakačim na Supernova Tehnicolor a ne da ga koristim kao AP u drugoj sobi,da li bi gubio jačinu signala u toj drugoj prostoriji jer tamo moram improvizovati nešto da dobija PC stabilan wifi jer kabal ne mogu provlačiti?
Nadam se da sam se dobro izrazio 🙄
2) Primetio sam da mi Tehnicolor tj PC nakon restarta,bilo čega sam menja čas je 2.4 čas je 5Ghz a na 2.4 toliko puca mreža,toliko je loša konekcija na PC da nemam reči.Da li mogu da i da li je pametno da isključim 2.4Ghz,šta bi time dobio i da li to može da mi pravi problem?Mislim sam da sam video opcije na 192....168....disable i/li 2.4Ghz kao i 5Ghz.
3) Može li link ako ovde ima na sajtu,za podešavanje i uparivanje Archera sa Tehnicolorom Supernove da sve šljaka 👌👌

Ako imate još neki savet,slušam 🙂
 
Nazad
Vrh Dno