Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
200
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Potrebe su razlicite.

Dok sam imao mikrotik bile su i nize brzine od provajdera pa je trebalo podeliti, ograniciti korisnike, dati prioritet i slicno... tada je to bio dobar ruter.

Danas kada imamo par stotina megabita, prioriteti se menjaju

Vise nisam ni malo zainteresovan da nesto podesavam, jedino sto volim da vidim ko je gde zakacen i na kojoj frekvenciji i da mogu da mu ogranicim pristup, i da to radi bez zabadanja posto imamo sve veci broj bezzicnih uredjaja.

Danas je dobar ruter koji ima dobru pokrivenost i moze da opsluzi sto veci broj uredjaja.
 
Poslednja izmena:
Na koliko da držim podešavanja za 2.4ghz na ovom huawei ruteru? Na 20mhz ili 40mhz?
 
Slicna prica kao i sa 5GHz. Proveri okolinu i kanale na kojima rade ruteri. Ako se sa 40MHz mozes uklopiti da se ne preklapas sa ostalima odaberi to, u suprotnom 20MHz.
 
Da, on je po difoltu na 40. Pretpostavljam da to da li je na 20 ili 40 ne utiče na domet signala.
 
Po mom iskustvu veci domet ces imati sa manjom sirinom, ali ces imati manju brzinu i obrnuto.

Ne postoji pravilo moras da vidis sta tebi odgovara.
Najbolje je naravno da se dobija max brzina i najveci domet.

Krenes od vecih brojki pa ako nesto ne stima smanji, bitno je da dobijes stabilnost a ne po svaku cenu da trazis max brzinu
 
Na kraju ipak na 20mhz deluje stabilnije kod mene i bolji protok i signal uz promenu kanala koji je najmanje korišćen u komšiluku. Živim u kući pa je situacija bolja, nema puno ometanja. Na 5ghz mi je podešeno na 20/40/80/160, i to mi je za bliže uređaje i max protok.
Inače net mi je 150/15 (supernova), i ovaj Huawei ruter to lagano isporučuje i deluje da ima snage za dosta više od toga.
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-01-27-17-04-36-035_org.zwanoo.android.speedtest.jpg
    Screenshot_2023-01-27-17-04-36-035_org.zwanoo.android.speedtest.jpg
    40.2 KB · Pregleda: 102
Savet za one koji razmisljaju da predju sa N na AX modem, zbog boljeg signala, jer navodno, AC ima dosta bolji signal od N, a AX jos bolji od AC. Sada imam TP-Link AX23, a pre toga sam imao 1043ND. Ovaj sada ima duplo slabiji signal. Gledam na mestima gde cesto boravim. Evo npr. Sada sedim u sobi koja je dva zida odvojena od rutera, na nekih 3-4m. Ovde sam imao pun signal na telefonu, sada imam pola. Ista situacija u prizemlju direktno ispod rutera. Imao sam pun signal, sada imam pola. Generalno, svuda u kuci sam imao pun signal, sada imam mozda na 2m od rutera, i to je to. Dosta lose iskustvo. Pricam od 2.4ghz.
 
Konačno posle više mjeseci čekanja stigao. Do sada sam koristio TP-Link AX73 koji mi nije radio posao kako treba za stan od 86m2 (range, tj. smart switch je radio loše)

Javljam utiske
 

Prilozi

  • 74D8A6D4-FC75-4A6A-BF48-77C8967E2B1B.jpeg
    74D8A6D4-FC75-4A6A-BF48-77C8967E2B1B.jpeg
    236.8 KB · Pregleda: 88
Da li je cena tajna?
Ja sam porucio ax3000 jer mi je ovaj bio skup.
Inace, malo mi je falilo da uletim u pricu sa nekim N5105 mini racunarom kao ruterom. Ima ih po aliju za oko 150usd. 4x2.5gb porta, moze da se ubaci nvme ssd, rama koliko treba i cak i neki 2.5" hdd/ssd (verovatno i budzenje 3.5"). Jedino sto nema wifi pa bi dodatni AX ap duplirao cenu i onda dodjosmo do slicne stvari samo sto moram da se patim oko podesavanja.
 
210e, mada radim s uvoznikom dosta pa sam imao dobru cijenu, 3 godine garancije.

Btw prvi utisci fenomenalni, u najudaljenijoj tački u stanu imam 200 od mogućih 300Mbps, svuda ostalo zakucano na 300. Gotovo u cijelom stanu pun signal čak i na 14 Pro ajfonu koji ima baš loš range.
 
Poslednja izmena:
Da, to je odlicna cena za njega.
Ne trebala ti garancija.
 
Koje uredjaje kacite na AX
 
Ja lično trenutno nemam ax uređaj, ali kada već kupujem ruter i dajem parice, naravno da ću uzeti nešto za budućnost. Razlika nije toliko velika da se ne uloži.
A biće ih sigurno. Android boxovi će imati ax standard sigurno. Ja ću raspberrypi koji služi kao NAS probati da nabudžim na ax1800 preko usb adaptera
 
Mi u kući 3 telefona, 3 laptopa i jedan desktop, svi imaju AX. Za desktop sam kupio fenvi ax karticu (nisam je još montirao), jer ću morati u nekoj budućnosti da premestim desktop u drugu prostoriju, pošto ćemo klinca i krevetac da prenesemo u tu sobu.
 
Ljudi, pomoć
Motam se između dve varijante za kućnu mrežu.
1. asus ax3000 + 2.5g switch + raspberry pi za nas + usb to 2.5g adapter za rpi.
2. kineski n5105 mini pc sa 4x 2.5g porta i ubačenim ssd i nekom ovakvom wifi karticom .

prednost za 1. Znam da radi, većinu opreme već imam. relativno plug and play.
Mana za 1. Prostor i strujne utičnice, 4x minimalno, a pitanje je da li bi stalo sve na istu letvu tako da bi jedan produžni skoro sigurno bio iskorišćen samo za to.

Prednost za 2. zbudžio bih da sve ide preko jednog ispravljača. Zauzelo bi znatno manje prostora. Otvaraju se dodatne mogućnosti.
Mana za 2. oteliću se dok ga namestim, ako uošte namestim.
 
Au koje ti muke imas...
Druga kombinacija te resava i RPI?
Ali nemas pojma kako ce da radi, a definitivno ces da se napatis sa time...zivot treba biti jednostavan

i meni treba nesto za HA ali nemam nameru da imam jos jedan racunar za prostu stvar, tezim ka tome da sto vise smanjim broj uredjaja.
Narocito postane jako glupo kada se nakupi mnogo "pametnih" uredjaja.
 
Au koje ti muke imas...
Druga kombinacija te resava i RPI?
Ali nemas pojma kako ce da radi, a definitivno ces da se napatis sa time...zivot treba biti jednostavan

i meni treba nesto za HA ali nemam nameru da imam jos jedan racunar za prostu stvar, tezim ka tome da sto vise smanjim broj uredjaja.
Narocito postane jako glupo kada se nakupi mnogo "pametnih" uredjaja.
Da, druga me rešava svega. Na mini pc bi bio instaliran debian kao jedan od os i na njemu podešan nas. Možda čak i neki freenas.
Ovime i rešavam da sve ide pod jedan uređaj, ili je to bar ideja.

Šta je HA inače?
 
A zašto ti treba 2.5gbps na Rpi? Jesi li uopšte siguran da njegov procesor može da isprati tu brzinu? Shvatam da će se možda prikazati kao tolika brzina, ali nešto mi je teško da poverujem da može da izdrži upis ili čitanje pri tim brzinama?

Ja bih išao na drugu varijantu, ali ja volim da čačkam i zezam se sa tim stvarima, pa i da naučim ponešto novo. Ako nemaš vremena i živaca da se zezaš sa time, idi na neko gotovo rešenje. Meni je ovo iskočilo pre par nedelja, razmišljao sam se da ga uzmem, ali nikako da prelomim. Pretpostavljam da se mora platiti carina i PDV, da nije toga uzeo bih ga:

 
A zašto ti treba 2.5gbps na Rpi? Jesi li uopšte siguran da njegov procesor može da isprati tu brzinu? Shvatam da će se možda prikazati kao tolika brzina, ali nešto mi je teško da poverujem da može da izdrži upis ili čitanje pri tim brzinama?

Ja bih išao na drugu varijantu, ali ja volim da čačkam i zezam se sa tim stvarima, pa i da naučim ponešto novo. Ako nemaš vremena i živaca da se zezaš sa time, idi na neko gotovo rešenje. Meni je ovo iskočilo pre par nedelja, razmišljao sam se da ga uzmem, ali nikako da prelomim. Pretpostavljam da se mora platiti carina i PDV, da nije toga uzeo bih ga:


To je isto ovo što ja hoću, samo gotovo. OK, koristi 6005 umesto 5105 cpu. Mogu i taj da kupim, mada je on još malo skuplji.
Inače koriste truenas (bivši freenas) i openwrt pod proxmox. Upravo kombo o kome sam se mislio. Ja bih možda išao na esxi
Namenska ploča ima više sata portova, mada meni nije potrebno.
Glavno je što dolazi podešeno i u lepom kućištu.
 
Potrebna mi je preporuka za wi-fi ruter sa kojim bi se rešio reklama i da ima najprostiji File Sharing preko usb-a (da mogu da ubodem hdd sa fimovima).
Trenutno imam TP LINK AX1500, pokriva odlično stan, brzine su fantastične.
Ideja mi je bila da kupim Malinu i metnem Pi Hole, ali obzirom na trenutne cene tog voća, jeftinije mi da zamenim ruter, jedan uređaj manje, a radi isto.
Dobio sam preporuku za ove, ali to jedino da se poruči sa sajta, pa me zanima koje alternative imamo ovde, da ne moram da poručujem taj sa neta?
Hvala
 
Bilo koji Asus router koji podržava Merlin firmware ima adblocker. Imaš listu ovde pa biraj.
 
Potrebna mi je preporuka za wi-fi ruter sa kojim bi se rešio reklama i da ima najprostiji File Sharing preko usb-a (da mogu da ubodem hdd sa fimovima).
Trenutno imam TP LINK AX1500, pokriva odlično stan, brzine su fantastične.
Ideja mi je bila da kupim Malinu i metnem Pi Hole, ali obzirom na trenutne cene tog voća, jeftinije mi da zamenim ruter, jedan uređaj manje, a radi isto.
Dobio sam preporuku za ove, ali to jedino da se poruči sa sajta, pa me zanima koje alternative imamo ovde, da ne moram da poručujem taj sa neta?
Hvala
Next dns ima opciju filtera. Radi vrlo slično kao pi hole. Malo manje funkcija, ali osnovno blokiranje radi. Možež da dodaš bilo koju block listu.
image_2023-02-14_144822474.png

Svaki ruter ima mogućnost da se promeni dns ISP. Jedino što nećeš imati mogućnost DoH i DoT već moraš legacy preko ip adrese.
Ništa strašno, gubiš mogućnost praćenja svakog uređaja ponaosob.

EDIT:
Adguard je konačno pokrenuo i svoj servis. Isto što i pihole i adguard home, samo na njihovom serveru. Možda ima malo više podešavanja nego nextdns, ali je free verzija ograničena na 5 uređaja i 300k zahteva mesečno.Generalno sasvim dovoljno za većinu korisnika.
Ne košta ništa da probaš i jedan i drugi
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovorima, probaću i to, čisto da vidim kako radi "adblocker", ali mi ne rešava ovo sa file sharing-om, tako da bi išao na novi ruter.
Uvek je bolje ići na router varijantu nego na free DNS gluposti.
 
Nazad
Vrh Dno