Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
200
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Moracu da uzmem nesto ozbiljnije,al Extreme mi ne treba,dok Express mozda i uzmem.

Sad mi samo treba proveren ruter,jer ako jos jednom pogresim,bilo bi previse.

Isao bih do 150e,to je maximum.
 
Ako vec placas 150 zasto ne dodati jos 50 za ac stamdard, a i mozes spustiti jos cenu kod preprodavaca. Ako sam ja platio 200 verujem da sada moze za 180 vakuum da se uzme, ili za 150 ili manje polovan :)
 
Posedujem https://www.asus.com/Networking/RTAC55U/ ruter i mogu reci da dosta stabilno radi, mozda mu je jedina mana koju sam do sada primetio da je domet slabiji na 5ghz nego na 2.4 ali mislim da je to normlano. pokriva mi ceo stan od 60 kvadrata, i dajem net i komsiji u stanu iznad koji kaze da nema problema. U stanu izgubi crtu dve u najudaljenijoj sobi, inace kad nema previse zidova onda gazi, kod komsije u zgradi preko puta ulice znaci ima jedno 20 metara vazdusne linije u dnevnoj sobi hvatam svoj net.
 
Koji WI-FI ruter uzeti?

Normalno je za 5GHz posto su veci gubici i za domet i kroz prepreke. Sto se tice dometa za Airport Extreme pokriva mi kucu na sprat od oko 170 kvadrata plus dvoriste veliko skoro citavo. Najudaljenija tacka u odnosu na router je wc na donjem soratu i deli ga plafon plus 3-4 zida i na iPhone je signal izmedju 1-2 crtice varira na 2.4 (max je 3). Nisam detaljno testirao ali speedtest kaze 20Mbps a to mi je max download. Sto se tice laptopa testirao sam par puta ali samo sa 1-2 zida izmedju (nisam bas iz tog wc-a hahaha) i znam da je bila brzina dosta veca od 100Mbps (prebacivao nesto sa laptopa na komp na mrezi i nazad - laptop povezan preko wifi, komp preko gigabit lan), ali sam testirao sa laptopom koji ima ac standard...
 
Poslednja izmena:
Moracu da uzmem nesto ozbiljnije,al Extreme mi ne treba,dok Express mozda i uzmem.

Sad mi samo treba proveren ruter,jer ako jos jednom pogresim,bilo bi previse.

Isao bih do 150e,to je maximum.

http://www.itsvet.com/ruter_asus_rt_ac68u-pdaa1-52.i?id=578

Radi za sve pare, AC, 5ghz, gbit lan, usb... Imam ga dve godine skoro, znaci uptime sam imao i po 50 dana bez menjanja ip i dropovanja wifi signala.

Ako ti je puno kod nas, imas na KP za 160E

Ja sam na 60/3 paketu, evo ti screenshot sta sam izvukao preko njega na 5ghz na nekih 5 metara i 1 zid udaljenosti

ImageUploadedByTapatalk1459930811.964329.jpg
 
Hvala na pomoći i informacijama. :)

Razmisliću još jednom ozbiljno šta ću da uzmem,al pošto su mi apple računari verovatno ću ići na nešto njihovo,pošto kao što rekoh sa Asusom brendom imam jako loše iskustvo :(
 
Zbog povećanog opterećenja, kućne mreže treba ozbiljnije projektovati nego ranije kada je bilo dovoljno staviti bilo kakav ruter i sve je radilo ok, odnosno nismo mogli da ga opteretimo dovoljno da osetimo da nešto nije u redu.

Ja bih (tj. ja ću krajem godine u novom stanu) razdvojio rutiranje, LAN i WiFi.

Ruter - Mikrotik sa 1Gbit SFP podrškom (za laki upgrade na FTTH) i nekoliko WAN/LAN 1GBit portova
LAN - Gbit L2 switch
Wifi - Nekoliko Ubiquiti UniFi APova u zavisnosti od konfiguracije prostora

Najvažnije je što ovo ne mora da se radi odjednom.

Ako ti je trenutno prioritet WiFi, sa mnogo direktnog WiFI saobraćaja obavezno pogledaj i ove UniFi APove. Po mojim posrednim saznanjima i onome što piše po netu to je top-notch rešenje.
 
Koji ce vam matrak sfp skupe igracke i bacanje para na optiku?

Necete optiku vuci do racunara, a brzina neta od isp-a vam nece jos 20-ak godina prebaciti brzinu lokalne mreze...


Kupite dobar ac ruter, 1gbit sw i dobro uradite pasivu ko renovira kucu.

Evo konekcije izmedju xiaomi mi4c i rt68u

7b179178f1541d0d3060b666661353df.jpg


Tablet, 3 mobilna, tv, desktop, lap top, synology, 2 chromecast-a. Nista se ne gasi, po citav dan neko nesto nedje strimuje ili se nesto uploaduje ili sinhronizuje.


2 ssid-a za kucnu upotrebu, 2 za goste na razlicitim bandovima pa ko sta voli.
Dyndns i ne koristim toliko od kad sam synology podesio da mi sinhronizuje sve sa cloud servisa koje imam.

I sve radi kao sat.

Mrezu pravite da je jednostavna, laka za odrzavanje i prosirenje.
 
Imam smece hg531 u potkrovlju kuce... wifi ok radi skoro u celoj kuci,osim u jednoj sobi u prizemlju gde je bas potreban.
uzeh pre par dana onaj najjeftiniji Netis wf2411, mislio sam da repeatujem signal samo zbog te jedne sobe. Odmah sam izvalio da je ruter tesko smece, gori je signal od hg531 koji ima internu antenicu od 2cm (limcic mali,otvorio sam da vidim),testirao sam po celoj kuci,stavim ga duplo blize od HG toj sobi,bude slabiji signal nego HG... Posto cu ga najverovatnije vratiti,jer mi ne zavrsava posao nikako, predlozite mi ruter koji ce sigurno raditi jace od hg531,a barem duplo bolje od ovog smrdljivog netisa...
Postoji i opcija u sobi do te kriticne sobe, razvucen je lan kabl... pa mogu lan u ruter,pa da ruter daje wifi po prizemlju celom...

Znaci nesto za sto manje para molim vas, ne daju mi se neke pare zbog jedne sobe... Mislio sam da cu moci to da resim sa 1700din, ali ocigledno ne mogu...

cisto da kazem da sam odavno imao i onaj Jetspeed telekomov sa malom antenicom... cela kuca mi bila pokrivena (potkrovlje,sprat,prizemlje), net odlicno radio... a ovaj bedni netis sa 5 puta vecom antenom ne moze da pokrije jedan sprat...
 
Poslednja izmena:
Koji WI-FI ruter uzeti?

Mogu da potvrdim sta je Uros gore napisao za ac68u koji i ja imam - samo jos vise uredjaja (4 x fon, tv, 2 x laptop, server, 2 x tablet, apple tv, kompjuter, printer, ps3 i mozda sam jos nesto zaboravio) bez dropova, bez zaglavljivanja, setapovane fixne ip adrese...
 
ako budem davao tolike pare,verovatno ću ići onda na Apple Extreme,da ubijem dve muve jednim potezom,mada mi ovo ne treba,al ako već plaćam toliko,sigurno ću koristiti :)
 
Samo da dodam moju situaciju - 2 kompa, 2 laptopa, 2 iPhonea, 2 iPada, 2 wifi stampaca, 4 Androida, 2 D3i, 1 chromecast. Naravno svakodnevno navracaju prijatelji i rodbina, a vikendom na ovaj broj dodajte jos bar 10 uredjaja. 2 kompa su doduse sada povezana preko LAN (sve je radilo ok na wifi), ali posto su odmah uz ruter i cesto prebacujem stvari izmedju njih od vise GB onda bolje da preko Gigabit LAN to radim bez opterecivanja WiFi. Sve u svemu nikad nisam imao nikakvih problema...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
vidim da net bruji oko ovog rutera Netgear Nighthawk R7000-100PES?

Kapiram da ga je nemoguće naći u našoj zemlji :)
 
rešio sam problem.Uzeo sam 20m kabla :)

2 kompa su vezana kablom,a ovi ostali nebitni uređaji neka se kače na ruter i to je to :)
 
Naravno,ne baca mi se 200e za ruter i još da se razmišljam da li će raditi ili ne,pošto oko mene ima gomila kancelarija i rutera,verovatno su neki od tih brutalni i jaki :)

Ovo što mi je bitno ide preko kabla,a ostalo neka se kači na ruter.

Stigle su mi i 3 antene sa Alija od preko 10dbi,al nikako da probam :)
 
Pozdrav svima,

može li preporuka za Mikrotik ruter sledećih karakteristika ? (moze i neki drugi proizvođač)

- da moze da hendluje barem 50 korisnika bez problema (mobilni telefoni, par korisnika s laptopom)
- da ima dobar signal
- podrska za 802.11 AC standard bi bila super

Cena relativno nije problem, samo da uređaj stabilno radi i da zaboravim da postoji
 
Pozdrav svima,

može li preporuka za Mikrotik ruter sledećih karakteristika ? (moze i neki drugi proizvođač)

- da moze da hendluje barem 50 korisnika bez problema (mobilni telefoni, par korisnika s laptopom)
- da ima dobar signal
- podrska za 802.11 AC standard bi bila super

Cena relativno nije problem, samo da uređaj stabilno radi i da zaboravim da postoji

Ne znam zasto bi gledao Mikrotik osim ako ne zelis bas da ispodesavas sve detaljno - tipa prioritete, protoke, QoS....
 
stigle mi antenice i dogurao sam sa ovim ruterom 70Mb/s na mestu na kom nije mogao da ide brze od 40.

Stavio sam jednu od 20dbi i dve od 9 :D
 
Ja htedoh da uzmem jednu od 16dbi za tl-wr741nd, ima na kp za 1000din, ali juče sam ga brikovao kad sam flešovao fabrički softver na gargoyle koji sam imao.. :(

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
domet nisam testirao,al brzinu jesam.

Kapiram da se i ovo drugo popravilo.

Kupio kod Kineza Online.
 
Treba mi neki wifi ruter za vikendicu u CG. Naime, planiram da uzmem onaj usb stik za internet tamo, pa bih ga povezao sa wifi uredjajem da imam net u celoj kuci. Neke preporuke i da li je to uopste izvodljivo?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno