Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Drustvo, dosao sam do nekog zakljucka. Izbor se svodi na: TUF AX3000, TP Link AX55/AX72/AX73 ili mesh sistem, Xiaomi AX3000x2 ili AX3200/3600 i AX3000 za donji sprat.
Nekako mi treca solucija vise lezi, samo pitanje sta uzeti. Vidim da ste vas vise predlozili TUF, da li je toliko dobar i jak? Bolji od pomenute TP Link solucije ili Xiaomi X3200 / X3600?
 
Ne ocekuj neki posebno jak signal ni od jednog rutera. Ako vec imas i gornji i donji sprat, onda obrati paznju da ruter ima podrsku za mesh (nemaju je svi koje si naveo), da bi mogao da dodas extender wifi6 za gornji sprat ili udaljenije mesto u stanu.
 
Pa Xiaomi jesu Mesh, recimo stavim AX3200 gore, pored ovog od kablovske, nakacim komp na njega i to je to. A AX3000 stavim dole pored tv-a i konzole ili na policu pored i tako pokrijem donji sprat? To mi je neka zamisao. A u varijanti TUF ili TP, onda samo taj jedan gore i to je to, sa nadom da su jaki, a verujem da jesu za razliku od trenutnog NetGear-a starog deceniju i vise.

Ali vise sam za prvu soluciju. Net80/8.
 
Uzmeš dva Asus rutera i staviš ih u Asus AiMesh



Lista AiMesh rutera
 
Nije ni jedan mesh koliko mi se cini?

Mada ja se ne secam da sam video xiaomijeve mesh nodove negde da se kupe.
izgleda da sam ja pogresio (izvinjavam se zbog brzopletosti), sad sam proveravao na sajtu tplink-a i svi navedeni tp-link mogu u mesh modu da rade. @Labello , pa i vreme je da zamenis ruter ako ima toliko godina, a i brzine neta su sada puno vece od te navedene.
 
Huawei AX3 (Quad-Core) nadjoh za 40e u DE trenutno pa se razmisljam uzeti 2-3 komada posto imam 1000/300 optiku trenutno i povezati u Mesh. Da li je neko imao iskustva sa slicnim setupom? Takodje nigde na netu ne mogu da nadjem podatak o 2.4GHz signalu koji mi je izuzetno bitan zbog Smart Home uredjaja u dvoristu..
 
Huawei AX3 (Quad-Core) nadjoh za 40e u DE trenutno pa se razmisljam uzeti 2-3 komada posto imam 1000/300 optiku trenutno i povezati u Mesh. Da li je neko imao iskustva sa slicnim setupom? Takodje nigde na netu ne mogu da nadjem podatak o 2.4GHz signalu koji mi je izuzetno bitan zbog Smart Home uredjaja u dvoristu..
Apsolutno DA 🤗
Ako si uzeo sa belim plastičnim kućištem on podržava 2,4Ghz i 5Ghz frekvencije
Ako si našao noviju verziju crno plastično kućište on podržava 2,4Ghz, 5Ghz i 6Ghz

Ruter je savršen za brzine današnjice jer je 6-ta generacija i naravno u mesh sistemu radi savršeno.
Mreža uopšte ne puca izuzetno stabilan

U SRB ga sada prodaju za 60€ što je i dalje best bay kupovina za takvu klasu rutera.
 
U pitanju je bela (non-Pro) verzija, ako sam dobro shvatio model WS7200-20 koja citiram ”nema zasebne amplifiere za 2.4GHz i 5GHz”. Na nekom kineskom sajtu gde rade teardown i sve detaljno uporedjuju su zestoko zamerili ovo, mada iskreno za tu “bolju“ verziju treba dosta vise.
Crni koji ti pominjes ima slabiji dual-core procesor koliko sam shvatio, i takodje je dosta skuplji.
Dodatno me malo brine koriscenje AC mreze i 2.4GHz jer mi je polovina uredjaja tih standarda trenutno.
Svakako razmisljam da porucim 2 komada i probam, pa cu ih lako prodati dalje ako ne odgovaraju..
I hvala ti na komentarima!
 
Pozdrav ljudi, molio bih vas za savjet za ruter za wifi (izvinjavam se ali nisam procitao komplet temu, djelomicno ne stizem na miru a djelomicno sam se pogubio kada sam poceo)

Imam (u BiH) Mtel-ov opticki internet i njihov Huawei HG8245H5 ruter/modem. Komp mi je spojen direkt lan kablom i brzina je u fulu kolika treba biti - 70/35 Mb/s, radi savrseno.

Medjutim sve sto je nakaceno bezicno ima od 5 - 20 mbps maksimalno, cak i kada sam pola metra od rutera. Laptop izvlaci od 30-40 i to je to. Tv box i iptv steka maksimalno.
Igrao sam se sa nekim osnovnim podesavanjima, koliko mi znanje i google pruzaju, ali nikakvog pomaka nije bilo (nema guzve od drugih kanala i to, nije do toga)

Pokusao sam sa dva obicnija jeftina rutera rutera od po oko 20 evra, tenda i neki everst pa sam ih spajao lan kablom a blokirao wifi iz mtelovog rutera medjutim (sto me je malo iznenadilo) rezultat je slican.

Koji (najpovoljniji) ruter mi preporucujete da moze iz ovoga izvuci neki moguci maksimum ?
Hvala unaprijed!
 
Ima li neko ovde ASUS Ruter RT-AX53U? Iskustva, jel ok ili ima nešto bolje do 80e?
Bitno mi je da ruter ima ok brzine preko wifi, i solidan domet.
 
Ima li neko ovde ASUS Ruter RT-AX53U? Iskustva, jel ok ili ima nešto bolje do 80e?
Bitno mi je da ruter ima ok brzine preko wifi, i solidan domet.


To je Ok ruter, ovde možeš da uprediš karakteristike



Druga dva imaš ovde

Tu izabereš pa ljudi iz Subotice ti to pošaju (imaš ih na kupujem prodajem)
 
Naručio na kraju Huawei AX3 quad-core wi-fi 6 dual bend koji je @GoranIT preporučio, našao ga ipak za oko 70e. Preko kp, čekam da me obaveste kada ga dobave, biće valjda ok.
 
Na tom linku vidim samo dual core verziju.

Ovaj sam naručio
 
Stigao juce 2-Pack Xiaomi AX3000, imate neki savet da li da menjam nesto od podesavanja? Odradio plug and play, sve na default, brzine duplo brze, testirao prvo sa starim ruterom odredjene lokacije u kuci, posle sa novim, ludilo. Jedna pozicija u kuci sto mi je bila 0.8-1mb neta, sad je 77mb (net mi je 80/8). Ludilo. Pokrio sam sve uglove, terase i oko kuce sa ovim sistemom.

Preporuka za kupovinu.
 
Zdravo,
Moze li neko da mi preporuci neki mesh sistem, od recimo 3 ili 4 uredjaja?
Potrebno mi je da pokrijem prizemlje i sprat kuce gde su veoma debeli zidovi, i postoje unutrasnje stepenice koje su dodatna prepreka. Recimo ruter koji je podesen na 2.4ghz u jednoj sobi, ima veoma slab signal u sobi koja na istom spratu ali su izmedju unutrasnje stepenice.
Da napomenem da ne postoji mogucnost povezivanja kablom, vec samo bezicno.
Bilo bi idealno ako postoji nesto u rangu cena oko 30k.
Kakav je ovaj Xiaomi AX3000, vidim da ima solidne preporuke?
 
To sa bežičnim uređajima teško ide. Kupi jedan dobar ruter i dva tri powerline kompleta, za ostale prostorije. Biraj bolje powerline uređaje koji imaju veću brzinu, i mogućnost da ih povežeš i LAN kablom na računar ili druge uređaje koje tu koristiš.
 
Ma naravno da ide sa mesh sistemima.
Ali se uglavnom prodaju u paketima od 2 i 3, tako da za početak kupiš 2 pack istestiras i posle uzmeš još jedan 2pack i pokrivas sve.

Kolika je kvadratura?
Predpostavka je da je kuća u pitanju?
 
Da, u pitanju je kuca, otprilike malo manje od 200 kvadrata, ali sa poprilicno debelim zidovima i preprekama u vidu hodnika i stepenista.
Kako su se pokazali ti powerline kompleti, s obzirom da nisam cuo dobre komentare vezano za njih, uglavnom svi preporucuju mesh sisteme?
Da li je ovaj Xiaomi AX3000 best buy u tom rangu ili postoji mozda nesto bolje za slican novac?
 
Da, u pitanju je kuca, otprilike malo manje od 200 kvadrata, ali sa poprilicno debelim zidovima i preprekama u vidu hodnika i stepenista.
Kako su se pokazali ti powerline kompleti, s obzirom da nisam cuo dobre komentare vezano za njih, uglavnom svi preporucuju mesh sisteme?
Da li je ovaj Xiaomi AX3000 best buy u tom rangu ili postoji mozda nesto bolje za slican novac?

Uvek je stabilnije povezivanje preko kabla nego bežično, u ovom slučaju strujnog kabla. Za powerline je jedino bitno da imaš dobru strujnu instalaciju, ja koristim u stanu TL-WPA4220 TP-Link, 3 godine bez ikakvih problema, on podržava brzine do 300Mbps, postoje i brži, 1000 i preko 1000Mbps. Da, gubi nešto od max brzine, ali je to zanemarljivo u odnosu na stabilnost. Gubitak je nešto veći kod WiFi, nego kod LAN naravno, kao što je i slučaj kad koristiš samo ruter. U suštini taj gubitak na brzini zavisi najviše od kvaliteta strujnih kablova, kao i kako je uređena strujna mreža (tu električari znaju više, ima neke fore iste faze moraju biti ali ne znam detalje), da li se uređaji uključuju direktno u utičnice ili u produžne i sl. Nemam apsolutno nikakve prigovore na powerline.
 
U pravu je @bakara , par tih ax3000 ce pokriti sav prostor sa punim 5G signalom. Ima ih za 8000 din oba. U opisima pise da pokrivaju oko 360 kvadrata, koliko se secam da sam procitao o njima. Bolje je resenje od powerline i bolje pokriva prostor, a gubici na brzini su zanemarivi. Sa ranijom tehnologijom je dolazilo do zastoja kad se nakaci jos neko na net, a to sa wifi6 nije slucaj, a sa powerline jeste.
 
Nazad
Vrh Dno