Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
200
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Screenshot_20221206_073038_Edge.jpg
Ово је без прикључне таксе, али и даље се не исплати на дуже стазе.
 
Pa i nije loše, bude 7200din na 24 rate.

Edit:
Uhhhh, nisam lepo video... 399din x24mes...
Mislim da je 390din na neodređeno vreme sve dok koristiš uređaj, a minimum 24 meseca...
Što je još nepovoljnije, ali me stvarno nervira što 4. godine ne mogu da mi podese wifi signal u stanu i što i dalje imam crne tačke bez ili sa jako slabim signalom (a nisu garaža, ostava i podzemni bunker).

I dalje imam probleme sa wifi koji su malo manji od kad sam kupio dodatni ruter, a njihov isključio tj. onemogućio mu wifi opciju, ali sam moj ruter silom prilika morao ponovo pomalo "nesrećno" da postavim, tj. samo sam ga odigao na policu i na visinu, a nisam razvlačio kablove da bih ga pozicionirao na drugo - bolje mesto u centru stana.

Ti njihovi izgovori da je na putu signala aluminijumski frižider kao "nepremostiva" prepreka i sl su smešni jer mi nikad nisu ponudili bilo kakvo rešenje problema, pa sad eto razmišljam na glas, da li je rešenje možda ovaj mesh, i to njihov jer onda ne bi imali izgovora ako mi nešto na wifi mreži ne bi funkcionisalo.
 
Sta ces sa terasom, prizemljem, spratom, garazom ili dvoristem?
Sad tek videh ovo. Pa napisah, za stanove 60-80 kvadrata sigurno pokrivaju i jeftiniji ruteri. Za veći prostor, ili bolji ruter/AP (LR) ili više njih. Nema tajnog recepta da se igra protiv fizike. Premda su ljudi koji žive u kućama pošteđeni desetina i desetina različitih mreža koje prave interferenciju i smetaju, pa tu nema potrebe za istim brojem/jačinom rutera kao da je u pitanju stan. Takođe, stanovi (naročito novobeogradski blokovi) su zidani od armiranog betona, što se u kućama retko viđa pa je i to otežavajući faktor za mreže u stanovima. Ne smem da garantujem, ali verujem da jedan Unifi U6 LR pokriva 200 kvadrata kuću na sprat, plus nešto okoline.
 
Porucio bih ovaj mesh. Deluje mi da je ok cena (119e) sa 3 noda. Kod nas je dosta skuplje. Jel ima neko iskustva sa ovim modelom?

edit: Video sam par postova da su ljudi zadovoljni, nego sam vise mislio da li je ovaj model malo outdate i da trazim nesto novije ili je i dalje ok?
 
Ne fali mu ništa sem što nije WiFi 6. Par godina sam ga koristio, radio je odličan posao. Ono što je prednost kod WiFi 6 standarda je što na istoj jačini signala dobijaš dosta bolje brzine. Pogledaj i Xiaomi Mesh Sistem AX3000, skroz pristupačno WiFi 6 rješenje.
 
Kakav je Mi Ruter AX3200? Koja je razlika sa ovim AX3000 ili AX1800?
 
Ono što je prednost kod WiFi 6 standarda je što na istoj jačini signala dobijaš dosta bolje brzine.
Prednost wifi6 je sto ne gubi vreme na skeniranje tudjih signala i sto opsluzuje vise uredjaja istovremeno pa ti ne koci i ne zastajkuje internet. Ono sto si pisao za ax73 nije bas tako, ja sam ax73 kupio za 125€ i ti ga poredis sa uredjajem od 300€ koji navodno ima malo jaci wifi signal i neke bolje sitnice. Ta jacina signala zavisi i od sirine banda koji koristis i jos koje cega. Kome se isplati da za ruter da 300€ i za set mesh-a jos 450-500€ to je licni izbor.
 
Ne fali mu ništa sem što nije WiFi 6. Par godina sam ga koristio, radio je odličan posao. Ono što je prednost kod WiFi 6 standarda je što na istoj jačini signala dobijaš dosta bolje brzine. Pogledaj i Xiaomi Mesh Sistem AX3000, skroz pristupačno WiFi 6 rješenje.
A jel' mora da se kupuje u sistemu dva paketa (dva uređaja) ili i jedan uređaj radi posao na manjim površinama - cca80m2 jedna etaža?

EDIT: Sad sam skočio na Mi sajt da pogledam uređaj koji je postavio @BitrAtE , i ne mogu da se načudim koliko je skočila cena mrežne opreme, AX1800 sam platio nepune 4.000din, a sad skoro 7.990din
 
Poslednja izmena:
Prednost wifi6 je sto ne gubi vreme na skeniranje tudjih signala i sto opsluzuje vise uredjaja istovremeno pa ti ne koci i ne zastajkuje internet. Ono sto si pisao za ax73 nije bas tako, ja sam ax73 kupio za 125€ i ti ga poredis sa uredjajem od 300€ koji navodno ima malo jaci wifi signal i neke bolje sitnice. Ta jacina signala zavisi i od sirine banda koji koristis i jos koje cega. Kome se isplati da za ruter da 300€ i za set mesh-a jos 450-500€ to je licni izbor.
Ako misliš na poređenje sa Asusom, on tek treba da mi stigne, pojma nemam kako će se ponašati u mom stanu, na osnovu iskustava sa neta sam ga poručio za 199e što je odličan deal. Ja sam ovaj TP-link (platio sam ga 155e, u oba slučaja govorim o regularnim kanalima, sa 24 mjeseca garancije) poredio sa routerom od ISP-a Technicolor fga2233, gdje je AX73 zauzeo poziciju pomenutog - nisam zadovoljan.

@Čika_Kure

Taj mesh je zamišljen (kao i svaki) kao 2 pack a onda možeš da dokupiš ovaj 1 pack, po potrebi. E sad, on je sam po sebi i router tako da tehnički ne vidim zašto ne bi mogao da radi i solo mada mislim da slaba vajda od njega u solo režimu, mislim da će svaki klasični router odraditi bolji posao u toj varijanti.
 
Ako misliš na poređenje sa Asusom, on tek treba da mi stigne, pojma nemam kako će se ponašati u mom stanu, na osnovu iskustava sa neta sam ga poručio za 199e što je odličan deal. Ja sam ovaj TP-link poredio sa routerom od ISP-a Technicolor fga2233, gdje je AX73 zauzeo poziciju pomenutog - nisam zadovoljan.

@Čika_Kure

Taj mesh je zamišljen (kao i svaki) kao 2 pack a onda možeš da dokupiš ovaj 1 pack, po potrebi. E sad, on je sam po sebi i router tako da tehnički ne vidim zašto ne bi mogao da radi i solo mada mislim da slaba vajda od njega u solo režimu, mislim da će svaki klasični router odraditi bolji posao u toj varijanti.
A kombinacija ruter AX1800 (koji već imam) i ovaj mesh?
I u kom modu i kako ih upariti?

Izvini što smaram, ali baš me nervira što ne mogu pišljivih 80m2 da pokrijem Wifi signalom...
 
Koliko vidim taj tvoj router podržava mesh u paru sa istim takvim routerom ili nekim Aiot routerom, nisam siguran da bi radio sa ovim AX3000. Kod TP-Linka je to dosta bolje objašnjeno, imaju Deco mesh što bi bio pandan ovim Xiaomi AX3000 nodovima i imaju OneMesh kako oni nazivaju mesh između klasičnih routera. (tvoj slučaj ukoliko sam u pravu)
 
Ne fali mu ništa sem što nije WiFi 6. Par godina sam ga koristio, radio je odličan posao. Ono što je prednost kod WiFi 6 standarda je što na istoj jačini signala dobijaš dosta bolje brzine. Pogledaj i Xiaomi Mesh Sistem AX3000, skroz pristupačno WiFi 6 rješenje.

Za dhcp i ruterovanje da korisitm postojeci ruter, a ovaj xiaomi mesh za wifi tj da budu AP ?
 
Koliko vidim taj tvoj router podržava mesh u paru sa istim takvim routerom ili nekim Aiot routerom, nisam siguran da bi radio sa ovim AX3000. Kod TP-Linka je to dosta bolje objašnjeno, imaju Deco mesh što bi bio pandan ovim Xiaomi AX3000 nodovima i imaju OneMesh kako oni nazivaju mesh između klasičnih routera. (tvoj slučaj ukoliko sam u pravu)
TP-Link je izbacio i novi standard (protokol) i verovatno će zameniti ova dva već postojeća OneMesh i Deco, a novi protokol se zove EasyMesh i dozvoljava da se više routera umreži u jednu mrežu tj. da se napravi jedna mreža sa više (neograničen broj) routera u njoj.
Ovde je spisak modela routera koji su za sada planirani ili koji već podržavaju EasyMesh standard!

Meni je veoma interesantna opcija ta što će routeri osim bežično moći da se međusobno umreže i ethernet kablom! ;)
 
Poslednja izmena:
TP-Link je izbacio i novi standard (protokol) i verovatno će zameniti ova dva već postojeća OneMesh i Deco, a novi protokol se zove EasyMesh i dozvoljava da se više routera umreži u jednu mrežu tj. da se napravi jedna mreža sa više (neograničen broj) routera u njoj.
Ovde je spisak modela routera koji su za sada planirani ili koji već podržavaju EasyMesh standard!

Meni je veoma interesantna opcija ta što će routeri osim bežično moći da se međusobno umreže i ethernet kablom! ;)
Hahahahahahahaha dobro jutro pa to Huawei već godinama koristi za povezivanje čuvenim H dugmetom.
Svaki Huawei ruter koji ima ugrađeno ovo dugme držanjem 3s pravi mesh mrežu sa drugim ruterom koji je već vezan za mrežu.

Čuj TP-Link izmislio novi standard 🤣🤣🤣

Gledajte malo šta radi konkurencija, ima daleko više proizvođača rutera nego što se u Srbiji uvozi.
 
Hahahahahahahaha dobro jutro pa to Huawei već godinama koristi za povezivanje čuvenim H dugmetom.
Svaki Huawei ruter koji ima ugrađeno ovo dugme držanjem 3s pravi mesh mrežu sa drugim ruterom koji je već vezan za mrežu.

Čuj TP-Link izmislio novi standard 🤣🤣🤣

Gledajte malo šta radi konkurencija, ima daleko više proizvođača rutera nego što se u Srbiji uvozi.
Nije lepo smejati se nečemu o čemu nisi pročitao i informisao se kako radi i funkcioniše!

Prvo nisam rekao da je to izmislio TP-Link već da je izbacio novi standard EasyMesh koji će omogućiti da se u mrežu postavi više routera i različitih brendova (proizvođača)!

Naravno da znam da Huawei ima routere koji prave svoju mrežu, ali to je Huawei i to radi samo sa njihovim uređajima, takođe to ima i Asus kao što i TP-Link ima svoju OneMesh mrežu.

Poenta EasyMesh tehnologije, standarda je ta da će moći da se napravi jedinstvena Mesh mreža gde ćeš imati više routera,AP uređaja od raznih proizvođača i bez toga da moraš da budeš vezan samo za jedan brend...
 
@zexoni70 Sam si postavio spisak sertifikovanih uređaja i gle čuda svi su TP-Link modeli?
Koji drugi proizvođači kada niti jedan model nekog drugog proizvođača nema sertifikat Wi-fi EasyMesh?

A drugo ti si i do sada mogao da staviš u istu mrežu različite rutere repeat mod-om.

P.s. To si izmislio da bi se opravdao priznaj 🤣🤣🤣
 
@zexoni70 Sam si postavio spisak sertifikovanih uređaja i gle čuda svi su TP-Link modeli?
Koji drugi proizvođači kada niti jedan model nekog drugog proizvođača nema sertifikat Wi-fi EasyMesh?

A drugo ti si i do sada mogao da staviš u istu mrežu različite rutere repeat mod-om.

P.s. To si izmislio da bi se opravdao priznaj 🤣🤣🤣
Šta sam izmislio? :)
Znam ja sve šta može i kako može da se pravi Wi-Fi mreža u router, reapeter ili AP modu, ali kao što sam već rekao poenta EasyMesh tehnologije je ta da: "Omogući dodavanje Wi-Fi EasyMesh AP-ova od više dobavljača"

Evo i liste uređaja proizvođača koji već sada podržavaju EasyMesh standard:
https://wikidevi.wi-cat.ru/List_of_Wi-Fi_EasyMesh_Hardware
 

Prilozi

  • EasyMesh.jpg
    EasyMesh.jpg
    250.8 KB · Pregleda: 31
Poslednja izmena:
Da apdejtujem stanje, pošto sam obećao kolegama (sad da li na ovoj ili nekoj drugoj temi ne znam)...

Naime, juče (u rekordnom roku kupljeno 25.11, poslato dan kasnije) sa Alije stigao čajniz made Intel(R) Wi-Fi 6E AX210 160MHz.
Instalacija je trivijalna, ima i bluetooth.
Instalacija drajvera je takođe trivijalna, podržava sve najnovije Intel drajvere za taj uređaj i za bluetooth i za Wifi.
Nakon toga W10 ga uredno prepoznaje kao mrežni uređaj tj. karticu.

Posle malo podešavanja DL je na 300/30 Mbps mreži koju imam, skočio sa 30Mbps koliko sam imao na TP-link Wifi adapteru na 120Mbps, ali treba biti pošten i reći da je najčešće oko 100Mbps a ne manje od 90Mbps, ali takođe da su antene (koje mi deluju da su priličan plastični krš) na poleđini kućišta u totalnom budžaku, pa ću gledati da nabavim neke SMA kablove pa da antene izdignem i pozicioniram na vrh TV-a, nešto odavde ili iz domaće radnje.

Mane su: glupo zelena dioda koja svetli kad uređaj radi (to ću morati eliminisati makar je prefarbao markerom), i skrnave plastične antene (koje fakat rade posao)...

Nažalost, kako se ispostavilo Xiaomi Mi ax1800 ruter ipak ne podržava 802.11a 802.11ax standard neophodan za 6Ghz mrežu iako na sajtu proizvođača piše da podržava , ili ja ne umem nešto da namestim.

Napominjem da mrežu nisam optimizovao već je sve ostalo podešeno kako je i ranije bilo na starom TP-Link (ono osnovno merge 2,4 i 5Ghz mreže, traženje kanala koji su najmanje opterećeni, automatska jačina sagnala i Mhz) pa bi mi tu dobro došlo ako neko ima savete korak po korak kako bih mogao još dodatno da utegnem stvari i obezbedim i veće brzine.

Sve u svemu mislim da ne može bolje za 2500din (oko 23USD sa dostavom) koliko je adapter koštao na ALI za BF.
 

Prilozi

  • New Text Document.txt
    2.5 KB · Pregleda: 10
  • thumbnail.jpg
    thumbnail.jpg
    64.5 KB · Pregleda: 30
Šta sam izmislio? :)
Znam ja sve šta može i kako može da se pravi Wi-Fi mreža u router, reapeter ili AP modu, ali kao što sam već rekao poenta EasyMesh tehnologije je ta da: "Omogući dodavanje Wi-Fi EasyMesh AP-ova od više dobavljača"

Evo i liste uređaja proizvođača koji već sada podržavaju EasyMesh standard:
https://wikidevi.wi-cat.ru/List_of_Wi-Fi_EasyMesh_Hardware
Neka bar još jednog vendora sertifikuju da makar napravimo vezu od dva različita rutera, a onda da vidimo na delu kako funkcioniše.
Ovako marketinški su dodali ime (da navuku naivne i neupućene) za tehnologiju koja se uveliko koristi.
 
moj stari Linksys WRT54G je počeo da se zagreva ( i da zuji :oops:) pa mislim da je vreme da ga zamenim.

Ima li neko predlog šta bi moglo da dođe u obzir od novih wi-fi rutera da je istog ili malo boljeg kvaliteta? (ne bih opsivao kuću raspored isl, jer je wrt54g bio na mestu odakle solidno pokriva sve, tako da me samo zanima da ga zamenim modelom sličnog kvaliteta u cenovnom rangu od oko 100 tinak evra ako je moguće?) Hvala unapred
 
moj stari Linksys WRT54G je počeo da se zagreva ( i da zuji :oops:) pa mislim da je vreme da ga zamenim.

Ima li neko predlog šta bi moglo da dođe u obzir od novih wi-fi rutera da je istog ili malo boljeg kvaliteta? (ne bih opsivao kuću raspored isl, jer je wrt54g bio na mestu odakle solidno pokriva sve, tako da me samo zanima da ga zamenim modelom sličnog kvaliteta u cenovnom rangu od oko 100 tinak evra ako je moguće?) Hvala unapred
Mercusys AC12G pokriva 100 kvadrata sa 5GHz, negde i kroz nekoliko zidova, što gipsa, što arm. betona. Jedino ne pokriva najudaljenijih 1,5 metar, što onda pokrije 2.4GHz signal (jedii razlog zašto sam ostavio da radi i taj). Pri tome opslužuje i nekoliko klijenata kablom. I košta 4 hiljade.

EDIT: Pokriva 100 kvadrata ne iz centralne pozicije, već bukvalno iz jednog ćoška, tako da je tih 1,5m skoro dijagonalno od njega.
 
Nažalost, kako se ispostavilo Xiaomi Mi ax1800 ruter ipak ne podržava 802.11a 802.11ax standard neophodan za 6Ghz mrežu iako na sajtu proizvođača piše da podržava , ili ja ne umem nešto da namestim.
Pre svega hvala za recenziju. Cini mi se da taj ruter podrzava 802.11ax WiFi6, ali ne i WiFi6E pa samim tim ne i 6Ghz opseg, a Intel ax210 jeste WiFi6E sposobna.
 
Postoji li neka jeftinija alternativa ovom Asus ZenWiFi AX (XT8) mesh sistemu da nije 350-400 evra, a da tako dobro pokriva kuću na 2 sprata.
Znam za one Asus XD4 sa 3 AP samo po testovima baš dosta slabiji
 
Postoji li neka jeftinija alternativa ovom Asus ZenWiFi AX (XT8) mesh sistemu da nije 350-400 evra, a da tako dobro pokriva kuću na 2 sprata.
Znam za one Asus XD4 sa 3 AP samo po testovima baš dosta slabiji

Od ovoga ne može jeftinije, klipovi su od pre više godina... ali princip je isti:

Kako pojacati WiFi signal ( TP LINK 740N Ruter )


Moj novi WiFi ruter Xiaomi Mi RADI NA 300m!!
 
Jel ima neko iskustva sa nekim od ovih rutera, i sta je najbolje uzeti od ovih?
TP-LINK Archer C6 AC1200
TP-LINK Archer C7 AC1750
TP-LINK Archer AX10 AX1500 Wi-Fi 6 Router
TP-LINK ARCHER AX23 AX1800 Wi-Fi 6 Router

C6 je ubedljivo najjeftiniji. Imam C7 vec u prizemlju kuce, radi u AP modu. Ovaj bi isao na sprat umesto prastarog TP-Linka koji je sinoc u grmljavini nastradao.
 
Nazad
Vrh Dno