Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
200
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Da li ima nečeg čime mogu da zamenim ovaj skrnavi Technicolor koji daju iz Supernove ili ću morati da uzmem "klasični" ruter i povežem na Technicolor?
Takođe, kad budem prešao na optiku (jednog lepog dana), kako bi išlo oko povezivanja šta god daju za optiku sa ruterom koji budem kupio...?

Da pojasnim dalje, treba mi jeftiniji i pouzdan ruter koji bi pokrivao 50-60 kvadrata. Ako može WiFI 6 (nije neophodno), VPN i Linux podrška...
 
Nakon kraće pretrage, izgleda da bi mi Asus AX53U završio posao.
Zanimaju me OpenWRT, WireGuard i port forwarding (poslednje nije preterano bitno) i trebalo bi da podržava to.
Da dodam da sam trenutno na 80 Mb/s kablovskom netu (Supernova) i preći ću na optiku kad se smiluju da je dovedu do mene. Od uređaja bi se koristilo par telefona, tablet, ništa specijalno...
 
Nakon kraće pretrage, izgleda da bi mi Asus AX53U završio posao.
Zanimaju me OpenWRT, WireGuard i port forwarding (poslednje nije preterano bitno) i trebalo bi da podržava to.
Da dodam da sam trenutno na 80 Mb/s kablovskom netu (Supernova) i preći ću na optiku kad se smiluju da je dovedu do mene. Od uređaja bi se koristilo par telefona, tablet, ništa specijalno...

Na njemu radi OPEN VPN?

 
Kakav je TP Link Archer C80 i koji je bolje uzeti, C80 ili AX23? U suštini, ruter bi bio postavljen na jednom kraju trosobnog stana i trebalo bi da šalje dobar signal kroz dva zida na nekih 10 metara. Na primer, SBB-ov Ubee ne radi taj posao kako bi trebalo. Hvala.
 
Kakav je TP Link Archer C80 i koji je bolje uzeti, C80 ili AX23?
Dobri su i jedan i drugi. Jačina signala je ista i na jednom i na drugom. C80 ima malo veće brzine što je apsolutno nebitno.
U suštini, ruter bi bio postavljen na jednom kraju trosobnog stana i trebalo bi da šalje dobar signal kroz dva zida na nekih 10 metara. Na primer, SBB-ov Ubee ne radi taj posao kako bi trebalo. Hvala.
Na žalost, niko ti sa sigurnošću ne može reći da će bilo koji od ova 2 raditi bolje nego taj od SBB-a. Mnogo je faktora u igri. Ali kao što sam rekao u prethodnom postu, router pazari na nekom proverenom mestu gde ćeš sigurno moći da ga vratiš u slučaju da ti ne odgovara.
 
Kakav je TP Link Archer C80 i koji je bolje uzeti, C80 ili AX23?
Archer AX23 je router sa AX Wi-Fi 6 standardom, dok je Archer C80 samo AC router...
Imam Archer C80 i onako nije to loš uređaj, ali spada u niža klasu routera sa Single-Core CPU MEDIATEK čipsetom za razliku od AX23 modela koji ima Dual-Core CPU.
Ako nemaš uređaje koji podržavaju AX standard onda slobodno uzmi Archer C80, a verujem da im je i domet tu negde!



 
Poslednja izmena:
Posto ipak nisam uspio nabaviti RT-AX86U a i svakako mi ni ne odgovara vertical mount na kraju. Da nema ko iskustva sa ASUS TUF-AX5400, dvoumim se između njega i TP-Link AX73, cijena je ista...
 
Od kad sam kupio archer ax73 milina, zaboravio sam na prekide i zastajkivanja rutera. Na spisku wifi signala ih u svakom momentu imam preko 30 i wifi je kod mene prosto neupotrebljiv bez ax rutera. Skuplji jeste, ali ne smara i ne usporava kad je vise prikacenih.
Ja sada idem da preuzmem AX73 i nadam se da je stvarno dobar uređaj kako pišu u recenzijama po netu!?
Ako ti nije cim pogledaj samo na stikeru tvog AX73 koja je HW verzija, da li V1.0 ili 2.0..
Pozz!
 
Ako ti nije cim pogledaj samo na stikeru tvog AX73 koja je HW verzija, da li V1.0 ili 2.0..
Pozz!
bas si me zateko, taj ruter mi je u drugom stanu, 3km dalje. Neki kazu da je bolji asus, ali nije ni tplink za potcenjivanje, uskoro treba da se pojave i wifi-7, video sam ih na njihovom sajtu, oni su za mnogo vece brzine koje i nemamo.
 
bas si me zateko, taj ruter mi je u drugom stanu, 3km dalje. Neki kazu da je bolji asus, ali nije ni tplink za potcenjivanje, uskoro treba da se pojave i wifi-7, video sam ih na njihovom sajtu, oni su za mnogo vece brzine koje i nemamo.
Wi-Fi7 standard će biti aktuelan za široke narodne mase tek za koju godinu i sadašnji uređaji ga definitivno ne pordžavaju...


Čekaćemo još malo da se prvo iscede Wi-Fi6 i Wi-Fi6E. ;)
 
Pa da, to je jos daleko od nas privatnih korisnika. Na sajtu su napisali i da su karakteristike njihovih rutera i bolje od navedenih, sto je bar meni od manjeg znacaja jer za brzine koje koristim je predimenzionisano cak i da radi sa pola kapaciteta. Uglavnom je u odnosu na wifi-5 veliki napredak, ruter se ne zaglupljuje skeniranjem svih signala u eteru, jednostavno ignorise nepotrebne, brzo komunicira sa vise ucesnika istovremeno i ne moras mnogo njime da se bavis. ima i podrsku za mesh
 
Uzeh AX73 na kraju ali sam predvidio da router od mog ISP-a ima fiber port, dok ovaj (a vjerujem i svi komercijalni) nemaju taj port, kako prevazilazite tu situaciju? Kabl sam ubo u WAN od AX73 dok je na drugoj strani u routeru od isp u klasičan ethernet port.

Dobijam internet na AX73 ali kako da namjestim da ovaj od ISP-a ne radi više ništa, rutiranje i slično, da služi bukvalno kao switch? Ili postoji neko elegantnije rješenje?

edit: sad vidim da u suštini meni treba fiber to ethernet media convertor mada nisam siguran da mogu da izbjegnem svakako router od ISP-a iz razloga što mi preko njega ide IPTV (CG Telekom)
 
Провајдер треба свој рутер да пребаци у бриџ-мод за то што желиш.
 
Провајдер треба свој рутер да пребаци у бриџ-мод за то што желиш.
Bridge sam tražio odmah ali nema u opcijama, biće su zaključali, inače u pitanju je Technicolor fga2233. Probaću danas da ih nazovem pa da oni to odrade.

@endreb

Da, ja sam baš juče raskačio svoj Deco M4 kako bih prešao na WiFi 6, šta te konkretno zanima?
 
Interesuje me da li radi stabilno?Ja planiram unutra u kući 2 komada i jedan u garažu iza kuće da pokriva i dvorište.Jel prebacivanje sa uređaja na drugi prelazi bez prekida?Trenutno imam tri routera u ac modu al nije to to.
 
Bridge sam tražio odmah ali nema u opcijama, biće su zaključali, inače u pitanju je Technicolor fga2233. Probaću danas da ih nazovem pa da oni to odrade.
Meni su iz oriona postavili opticki terminal Huawei HG8120 u bridge modu i ac ruter, ali je opet trokiralo. Probao sam jos 2-3 druga rutera i nista bolje, tako da sam na kraju kupio ax73 i sad je ok, nema vise prekida i zastajkivanja.
 
Posto oko ovoga bas nemam pojma, iz citanja teme sam zakljucio da ce mi ax73 biti dovoljan za moje potrebe za kancelariju.

E sad, imamo Yetel optiku koju su hteli da uvedu bukvalno u hodnik i kao ako hocete dalje razvlacite sami. Tu je onaj njihov onaj ruter sto se dobija.

Kada sam pitao sta da radim, rekli su mi da taj kabal mora da ide u njihov ruter i da ax73 povezem na njihov ruter a na njihovom iskljucim wi-fi.

Jel to to, ili nemaju pojma?
 
Posto oko ovoga bas nemam pojma, iz citanja teme sam zakljucio da ce mi ax73 biti dovoljan za moje potrebe za kancelariju.

E sad, imamo Yetel optiku koju su hteli da uvedu bukvalno u hodnik i kao ako hocete dalje razvlacite sami. Tu je onaj njihov onaj ruter sto se dobija.
zavisi koje sve uredjaje zelis da povezes i na koji nacin. Koliko mi je poznato, kod svih provajdera vazi da musterija odredjuje gde ce mu stajati ruter i oni ga tamo instaliraju. To je obicno do desktopa ili tv-a, onog sto mu je najbitnije i to se spaja LAN kablom, a wifi za ostalo ili manje bitno. Ne kupuj nista nego trazi ono sto si platio da radi.
 
Sta bi bila preporuka za stan od 75kvadrata, SBB-ov UBEE je u jednom uglu stana, u sobi dijagonalno jedva da ima signala i nikako ne radi wifi. Trenutno sam na nekih 200mbps, ali mozda bude i neka optika u buducnosti pa bi bilo fino da moze nov ruter da se dobaci lepo sa 5Ghz mrezom. Nesto sam na brzinu gledao, za oko mi je zapao ax10, vidim da su ax50 i ax73 nesto skuplji pa ne znam sta bi bilo optimalno. Nisam gadljiv ni na druge proizvodjace, ni na KP kupovinu. Uzeo bih nesto da konfigurisem i zaboravim na njega :)
 
Nisam nešto oduševljen sa rangeom kod AX73, tj. Smart Connect radi užasno. Technicolor fga2233 od provajdera je ovdje čak i bolji posao radio, ovaj TP-Link se muči sa prelazom između 5Ghz/2.4Ghz konstantno što rezultuje da uređaji po sobama imaju ili nikakav signal ili veoma dobar i to se mijenja svakih pola minuta jer SmartConnect ne može da procijeni da li da uređaj pridruži 5GHz mreži ili 2.4Ghz.

Morao sam da razdvojim mreže što mi nikako ne odgovara, ali jedino tako može da funkcioniše s tim što sad imam jako slabe brzine po sobama jer su svi uređaji na 2.4GHz signalu.

E sad, ne znam da li to ima veze što je krovni router još uvjek ovaj Technicolor (čekam iz Telekoma da ga prebace u bridge), AX73 bukvalno radi sad kao neki access point, tj. koristim ga samo za wifi. Ubo sam iz technicolor-a u wan port ovog TP-linka i na tp linku podesio wireless a na tehnicoloru ugasio.
 
Nije do technicolor-a. Da li si tp-link prebacio u AP mode ako ga ima u podešavanjima? Ako nema, bocni kabl u lan port, ne u wan.
 
Nije do technicolor-a. Da li si tp-link prebacio u AP mode ako ga ima u podešavanjima?
Tako je Archer AX73 ima AP mod i ako želi da glavno ruturanje radi Technicolor fga2233 onda neka AX73 slobodno stavi u AP mod, a kabl koji ulazi u njega mora da bude isključivo priključen u WAN port i sve će to raditi kako treba dokle god mu mts ne prebaci Technicolor fga2233 u bridge mod!

Kada mts Technicolor fga2233 prebaci u bridge mod, onda AX73 treba samo da se vrati u Router mod da bi onda bio glavni router i uključi se DHCP da bi davao IP adrese drugim uređajima koji se konektuju i koji su priključeni na njega.
 
Poslednja izmena:
Nisam nešto oduševljen sa rangeom kod AX73, tj. Smart Connect radi užasno. Technicolor fga2233 od provajdera je ovdje čak i bolji posao radio, ovaj TP-Link se muči sa prelazom između 5Ghz/2.4Ghz konstantno što rezultuje da uređaji po sobama imaju ili nikakav signal ili veoma dobar i to se mijenja svakih pola minuta jer SmartConnect ne može da procijeni da li da uređaj pridruži 5GHz mreži ili 2.4Ghz.

Morao sam da razdvojim mreže što mi nikako ne odgovara, ali jedino tako može da funkcioniše s tim što sad imam jako slabe brzine po sobama jer su svi uređaji na 2.4GHz signalu.

E sad, ne znam da li to ima veze što je krovni router još uvjek ovaj Technicolor (čekam iz Telekoma da ga prebace u bridge), AX73 bukvalno radi sad kao neki access point, tj. koristim ga samo za wifi. Ubo sam iz technicolor-a u wan port ovog TP-linka i na tp linku podesio wireless a na tehnicoloru ugasio.
Smart Connect skoro da pravi probleme na svim Routerima/AP uređajima i ne radi kako je zamišljena, jer baš kao što kažeš radi samo dok si na 5GHz u toj sobi i čim odeš malo dalje i nakačiš se na 2.4Ghz a posle kada se vratiš blizu routera/AP-a on više neće da te prebaci na 5GHz već non-stop ostaješ na 2.4GHz...

Ja sam to rešio tako što su mi po kući svi uređaji (Roter i AP uređaji) isključivo na 5GHz, a opseg 2.4GHz a samim tim i Smart Connect iskllučeni trajno! ;)
 
Nazad
Vrh Dno