Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
200
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Da se razumemo, meni i B315s pokrije svaki ćošak kuće i uglavnom ima dobar signal ali se oscilacije javljaju predveče ili kad je više korisnika u kući. Ne znam da li može i opterećenje mreže u komšiluku da utiče na to ili samo korisnici u kući. U smislu da telefon izgubi wifi signal i prebaci na 4G ili ima wifi signal ali nema internet, nema protok jednostavno. Pročitao sam na netu da to može biti i do rutera, da navodno ti obični stariji ruteri pate čim se nakači 5-6 korisnika.
 
Ovo sa random ruterima ti je najgora varijanta jer tu nemaš rešeno prelaženje sa jednog uređaja na drugi kako slabi prijem signala kako se udaljavaš od rutera već ti nestane signal, pa se telefon/laptop kače na drugi ruter.

Mesh tu bolje radi i prebacuje te sa rutera na ruter u zavisnosti od jačine signala sa svakog od njih. Naravno, ostaje isto ime mreže, a ruter sam odlučuje na koji će da usmeri klijenta da se prikači.

Ja sam vise za ove "enterprise" brendove (iako ubiquiti nije baš enterprise) jer su napravljeni tako da ga podesiš i zaboraviš da postoje, ništa ne zabada, stabilno je, nemaš restarte... Iako na papiru ima slabiji hardver ili neke brzine, u praksi bolje rade od jeftinih rutera sa boljim hardverom. Jedino što ti AP nije all-in-one rešenje već moraš imati i ruter.

Kolika ti je kuća u osnovi?
 
Znači u situaciji da povežem dodatne obične rutere u AP režimu telefon bi ostajao povezan na jedan ruter sve dok ga u potpunosti ne izgubi iz dometa i tek bi se onda prebacio na drugi ruter? Tu suštinski ništa ne dobijam, tj tehnički dobijam širu pokrivenost ali tek izvan granica koje su trenutno pokrivene.

U mojoj situaciji da li bih koristio TC7200.20 i Ubiquity AP ili treba i Huawei između? Koliko sam razumeo ruter je tu da "napaja" Ubiquity koji je glavni za pokrivanje kuće i okoline wifi signalom?

Kuća je u osnovi 120m2.
 
Huawei ti onda nije potreban. TC je u toj varijanti ruter, isključiš mu wifi, AP priključiš na neki od njegovih lan portova i to je to. 120 kvadrata mislim da neće biti nikakav problem za bolji AP, a ako uspeš da ga postaviš centralno u kući mislim da bi prošao čak i sa AC Lite. Možda da kupiš online pa da isprobaš, ako ne radi vratiš ga i uzmeš bolji.
 
Da da, razumeli smo se. Obavezno AP za maksimalni domet da staviš na plafon na najvišem spratu, tako su postavljene antene da u takvom položaju najbolji domet ima.

Ponavljam, kod mene ima oko 8-9 metara od ap-a do najdaljeg dela stana, kroz dva AB zida od oko 25cm i jedan gipsani zid, imam super signal na 5ghZ.
 
Recimo negde u ovom osenčenom delu plafona na spratu s obzirom da je modem već tu?
FB2D0B97-F9BB-4545-89AD-EC56CE77FA3C.jpeg

Hvala ti na savetima, svakako ću još razmisliti da li mesh ili Ubiquity. Prikupljam informacije i savete, lakše mi je ovde na forumu nego da gledam Induse i Pakistance. 😄
 
@daxyco osnova kuće je oko 120m2 (neto oko 105m2). Što reče @bakara bilo bi dobro i bar neki deo dvorišta gde stalno provodim vreme da pokrijem, što zbog telefona/laptopa što zbog Smart uređaja u budućnosti. E sad, tu je pitanje da li bi sve to bolje pokrio jedan Ubiquity LR, koliko sam video oko 200€ su ili neki mesh sistem sa recimo 3 uređaja.

@bakara vidim da imaju 3 verzije te Tende - MW5, MW5c, MW5s. Da li si možda istraživao u čemu je razlika i koje bi bilo optimalno rešenje od ta tri? Cene im se kreću od oko 150 do 200€ (set od 3 kom) po nekim prodavnicama, na KP su od 100 do 150€? I još me zanima, da li je kod Tende dovoljno da ostale kocke priključim u struju ili je poželjan i kabl/vizuelna povezanost između kocki?
Bolji je Ubiquity od tende ali ti nece biti dovoljan jedan komad, trebaju ti bar dva, a ni tenda ne kosta toliko vec dosta manje.

Razlike izmedju ta tri modela su u prikljuccima, glavni nod je uvek isti, a dodatni moze ici u zid, a moze biti da svi budu isti

Ne moraju nodovi da se vide, a ne moraju ni svi nodovi da imaju kabl, a mogu i da imaju.

Nije ovo sve ni specificno vezano za tendu, vec uopsteno za sve mash sisteme.

Ovo sa vise rutera je najgore resenje jer se meze preklapaju i stalno bi morao rucno da prebacujes ili si osudjen na los signal.

Obican ruter ne moze lepo da pokrije takvu celu kucu, provereno u praksi.

Inace taj Ubiquity je takodje mash sistem.

Ja koristim dve kocke, realno nemam potrebu za trecom, ali bi voleo da imam 3 za 250m2
Kupi komplet sa 3 kocke ja cu da otkupim jednu :)

Jedina mana ove tende je sto softverski ruter nema naprednih opcija, ali to me nikad nije ni zanimalo, za to postoje jaci i skuplji modeli.
 
Poslednja izmena:
Dzaba slika to moraš probati da bi znao.

Čvorovi između sebe emituju signal i kada nadjes dobar položaj između kocki svetli zelena le dioda.

Jedna kocka pokriva više nego klasični ruteri, ne znam kako ali pokriva.

Ono što je dobro u svemu tome je što čak i ako ne oikrijes sve uvek možeš da dođeš još jednu kocku i pokrijes taj deo jer su sve medjusobno kompatibilne
 
Razmišljam o kupovini novog routera i trenutni izbor je pao na TP-Link Archer AX73, pa me konkretno zanima mišljenje i iskustvo vlasnika tog routera?
 
Ja sam ga juče montirao AX72. Odličan ruter. Velik domet za wifi, velik broj korisnika, media server radi i otvara sve u 2 sekunde. Nisam merio jačinu signala i pokrivenost, ali ako treba mogu. Kuća je u pitanju pa nema mnogo smetnji. 130m2 sam do sad testirao i svuda je 5G u full signalu. Ako te nešto konkretno interesuje , pitaj.
 
Poslednja izmena:
Dobar dan. Hteo sam da uzmem neki wi-fi 6 ruter. Gledao sam neke modele pa me interesuje vase misljenje koji uzeti:
ASUS TUF Gaming AX5400
Tp link ARCHER AX20
Tp link ARCHER AX55
Ne igram igre preko neta, prve stveno mi je bitno da ima dobar domet i da je stabilan u radu. Na njega bi se kacilo 3 telefona, smart tv, dva laptopa, tablet, desktop racunar. Nekih 10-ak uredjaja. Takodje, ni prostor nije mali, kuca je na sprat, oko 250m2.
Imam telekomov adsl ruter, interesuje me da li ovi modelimogu normalno da se povezu sa njihovim ruterom? Ili imate preporuku za neki drugi model…
 
Poslednja izmena:
Je l' ima neki dobar ruter do 50e, da zamenim stari Netgear? Nesto novije, sa jacim signalom i novijim tehnologijama.
Sve o cemu pisete je skuplje, a ne vidim razlog zasto toliko novca za obican ruter.
 
Da se razumemo, meni i B315s pokrije svaki ćošak kuće i uglavnom ima dobar signal ali se oscilacije javljaju predveče ili kad je više korisnika u kući. Ne znam da li može i opterećenje mreže u komšiluku da utiče na to ili samo korisnici u kući. U smislu da telefon izgubi wifi signal i prebaci na 4G ili ima wifi signal ali nema internet, nema protok jednostavno. Pročitao sam na netu da to može biti i do rutera, da navodno ti obični stariji ruteri pate čim se nakači 5-6 korisnika.
Naravno da je sve do rutera. Ne pate stariji ruteri od broja klijenata, nego loši ruteri.
 
Ja sam ga juče montirao AX72. Odličan ruter. Velik domet za wifi, velik broj korisnika, media server radi i otvara sve u 2 sekunde. Nisam merio jačinu signala i pokrivenost, ali ako treba mogu. Kuća je u pitanju pa nema mnogo smetnji. 130m2 sam do sad testirao i svuda je 5G u full signalu. Ako te nešto konkretno interesuje , pitaj.
Hvala za info verujem da je AX73 samo malo novija varijanta od AX72?
Imam dosta uređaja, šest IP kamera, nekoliko telefona i notebook, dva TV-a i tri desktopa, pa reko da li AX73 može sve da opsluži što Wi-Fi što preko LAN-a i da li je ustvari tu bitan sam CPU routera ako ima dosta uređaja povezanih preko LAN-a...

Ustvari posle AX73 ide jedan LAN kabl do 24-portnog Switch-a, a iz njega LAN kablovi do svih ostalih uređaja.
 
Za jako veliki broj uređaja, bitno je da router bude sposoban. Pogotovo kada imate brz net. Ne možete jeftinu Tendu AC5 zakačiti na 300Mbps net, i onda na nju nakačiti 15 uređaja preko WiFi-a i još 3 na LAN portove i očekivati da sve radi bez problema.

I dobar router nije samo onaj koji može da baca WiFi signal po celoj kući, dvorištu, i komšiluku. Bitan je kvalitet tog signala, bitan je software, stabilnost...itd. Postoji vrlo dobar razlog zašto jedan Grandstream WiFi 6 AP košta 18000 din.
 
Ja jedino mogu da poredim ono što sam koristio. Hardver je najbitniji. Uvek. Pre ovog sam koristio stari TP-Link (1043), koji je sa mrežnim kablovima spojen na 2 sviča, a preko njih na 3 TV-a, android box, 2 desktop računara i 1 PS. Svi rade minimum skoro 15/7. Wifi klijenti su uvek 6 kom. Kad su neke proslave bude i po 30 kom. Bez ikakvih smetnij i problema skoro 4 godine. + medija server na njemu. Strim preko mreže kad ih ima mnogo, bez problema. Ovaj što sam sad kupio je mnogo bolji, ali i skuplji. Naravno , prošlo je i vreme pa je sve to napredovalo. Svako kupi ono što može da priušti i šta mu treba.
 
pa reko da li AX73 može sve da opsluži što Wi-Fi što preko LAN-a i da li je ustvari tu bitan sam CPU routera ako ima dosta uređaja povezanih preko LAN-a...
ax72 je dual core.
koliko uredjaja, zavisi koliko opteretis raspolozivu konekciju. Navode se razni podaci, i preko 250, ali to su neke teoretske cifre. Racunaj max. do 25, mada pitanje i to koliko je na 5G, na 2.4 i na lan.
 
Poslednja izmena:
ax72 je dual core.
koliko uredjaja, zavisi koliko opteretis raspolozivu konekciju. Navode se razni podaci, i preko 250, ali to su neke teoretske cifre. Racunaj max. do 25, mada pitanje i to koliko je na 5G, na 2.4 i na lan.
Archer AX73 je Triple-Core i onda bi u mom slučaju svakako trebalo da vrši posao, ali kao što sam rekao preko Wi-Fi bi se kačilo nekoliko telefona, klima i jedan notebook, a sve ostalo ide preko LAN-a tj. sve prvo ide preko gigabitnog 24-portnog TP-Link TL-SG1024D Switch-a pa bi onda jednim LAN kablom iz Switch-a išlo u Archer AX73!?
 
Poslednja izmena:
Sve o cemu pisete je skuplje, a ne vidim razlog zasto toliko novca za obican ruter.
Због тога што повољни и старији рутери нису способни да раде добро уз данашње брзине интернета, као и да опслужују све уређаје који су повезани на нет. И мени је пре 10-ак година био довољан TP-Link од 15 Евра, али данас су такви рутери потпуно неупотребљиви.
 
Због тога што повољни и старији рутери нису способни да раде добро уз данашње брзине интернета, као и да опслужују све уређаје који су повезани на нет. И мени је пре 10-ак година био довољан TP-Link од 15 Евра, али данас су такви рутери потпуно неупотребљиви.
I pri tome pričamo o klasičnom korišćenju. Ako u celu tu priču dodamo i VPN, čak i ti skuplji routeri postaju neupotrebljivi.
 
Mnogo toga sam procitao. Cini mi se iz komentara da je bolje uzeti neki tp link ruter nego asus. Mozete li mi preporuciti neki ruter do 120€? Bitno mi je da je konstantan protok i dobar domet. Kuca je na sprat, kvadratura 80m2 prizemlje, isto toliko i sprat. Na njega bi bilo nakaceno oko 10-ak uredjaja.
 
Uzmi bilo šta u tom cenovnom rangu. Jako je nezahvalno bilo kome preporučivati neki brend, iz prostog razloga što niko ne zna kakva je sredina u kojoj se ti nalaziš. Nemoguće je predvideti kako će neki uređaj raditi u sredini koja je "zaprljana" mnoštvom WiFi signala. Ono što meni radi savršeno, tebi će raditi jako loše, ili neće raditi uopšte. Ja ti samo mogu dati savet da kupiš uređaj na nekom proverenom mestu gde imaš zagarantovano zakonsko pravo da uređaj vratiš u slučaju da ne radi kako treba.
 
Nazad
Vrh Dno