Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Mene ova zver izasla 205e i mislim da je to top cena...
 
Evo i prvih utisaka na wifi iPhone 12 Pro Max
 

Prilozi

  • 5A936DC9-8540-4F5B-895A-6B6E6EFE42B8.png
    5A936DC9-8540-4F5B-895A-6B6E6EFE42B8.png
    448.1 KB · Pregleda: 119
Pusti max brzine, toliko može da izvuče maltene svaki wifi6 ruter, nego kako se ponaša sa većim brojem uređaja, kako radi kad se digne neki VPN server, nešto zahtevnije? :)
 
Kakav je range u odnosu na prerhodni router koji si imao?
 
Hvala puno na predlozima i odgovorima, naručio sam Archer AX23. :)
 
Hvala puno na predlozima i odgovorima, naručio sam Archer AX23. :)
Sa tim routerom nema greške. Sazreo je softverski i u potpunosti je battle tested. Ne znam gde si naručio, ali vodi računa da ti overe garanciju, jer mom drugaru nisu.
 
Treba mi neki ruter da podrzava VPN da ga stavim na LG TV da mogu da gledam i EON i IRIS.
Trenutno mi je tv povezan sa lan kablom direktno iz SBBovog rutera i mislio sam tu da stavim nesto kao mango gl inet, 30 dolara kosta, ima VPN.
Jos jedno pitanje, jel sa svim tim ruterima moram i da placam VPN, nema neka kombinacija da ako uzmem ruter na koji mogu da instaliram firmware, mogu da imam sve sto mi treba i bez placenog VPN-a?
 
Treba mi neki ruter da podrzava VPN da ga stavim na LG TV da mogu da gledam i EON i IRIS.
Asus AX53U ili Asus AX56U.
Trenutno mi je tv povezan sa lan kablom direktno iz SBBovog rutera i mislio sam tu da stavim nesto kao mango gl inet, 30 dolara kosta, ima VPN.
Ne može Mango. To kad piše da neki uređaj ima VPN je jako širok pojam. Kakav VPN? IPSec, L2TP, OpenVPN, WireGuard ??? Za koje od navedenih protokola ima server mode a za koje client mode? Koje su brzine? Pitanja ima bezbroj. Budi siguran da uređaj od 30$ nema OpenVPN ili WireGuard client mode.
Jos jedno pitanje, jel sa svim tim ruterima moram i da placam VPN, nema neka kombinacija da ako uzmem ruter na koji mogu da instaliram firmware, mogu da imam sve sto mi treba i bez placenog VPN-a?
Moraš da plaćaš VPN. Nema ništa za džabe.
 
Preporuka za neki dual band router najjeftiniji, a donekle krsteniji, koristio bih u AP modu da nakacim na ovaj postojeci od operatera.
Bitan mi je 5GHz zbog stabilnosti signala (smetnje) jer gledam TV preko interneta.

Mozda Xiaomi 4A gigabitna verzija? Bilo bi dobro da router ima kacenje na zid ali moze i bez toga...

Uzeo bih od operatera taj dual band, ali ko zna kad ce ga imati.
 
Preporuka za neki dual band router najjeftiniji, a donekle krsteniji, koristio bih u AP modu da nakacim na ovaj postojeci od operatera.
Bitan mi je 5GHz zbog stabilnosti signala (smetnje) jer gledam TV preko interneta.

Mozda Xiaomi 4A gigabitna verzija? Bilo bi dobro da router ima kacenje na zid ali moze i bez toga...

Uzeo bih od operatera taj dual band, ali ko zna kad ce ga imati.
I mene isto zanima, da li si dobio neku preporuku ?
 
I mene isto zanima, da li si dobio neku preporuku ?
Neko iskustvo:

Na kraju povezao najjeftiniji ASUS RTN12+ koji sam imao od ranije u AP mode. Nabacen Padavan firmware najsvjeziji, radi sve odlicno.

Ne mogu da vjerujem, prvo kolika je razlika izmedju fabrickog i Padavan firmwarea, a drugo kolika je razlika izmedju routera od operatera (Huawei neki) i ovog Asusa. Nebo i zemlja u brzini i stabilnosti. Nisam ni znao do sada da nisam probao. Okacio ga na zid na sredini stana (80 m2) i podigao na visinu.

Imam internet 70/35 i ostvaruje tu brzinu u svakom dijelu stana, a signal pun.

Ni ne moram nista kupovati. Primjetih da u AP mode ne radi sinhronizacija vremena sa NTP serverom, nebitno al' eto..
 
Sa tim routerom nema greške. Sazreo je softverski i u potpunosti je battle tested. Ne znam gde si naručio, ali vodi računa da ti overe garanciju, jer mom drugaru nisu.
Gledam u gigatronu ovaj ruter je 14.000.
Da li on moze da zameni ovaj sto sam dobio od supernove?
Hocu da poboljsam kvalitet wifi signala po kuci i oko kuce.
Imamo 2 mobilna telefona i jedan mi stick 4k koji se kaci na wifi. Plus kad neko dodje...
Sta bih sve dobio sa ovim ruterom i da li vredi ove pare?

Domet wifi-a sa ovim od supernove je smesan.
 
Gledam u gigatronu ovaj ruter je 14.000.
Da li on moze da zameni ovaj sto sam dobio od supernove?
Hocu da poboljsam kvalitet wifi signala po kuci i oko kuce.
Imamo 2 mobilna telefona i jedan mi stick 4k koji se kaci na wifi. Plus kad neko dodje...
Sta bih sve dobio sa ovim ruterom i da li vredi ove pare?

Domet wifi-a sa ovim od supernove je smesan.
Ja sam ga naručio sa KP, mislim da me je izašao oko 8000 sa sve poštarinom. Gledao sam u par domaćih radnji ali je cena bila znatno viša pa sam se odlučio na ovo. Ja za sad nemam nijednu primerku, setup je kranje jednostavan, ima i aplikacija Tether na app storeu preko koje možeš da izmeniš podešavanja. Wifi je dobar u celoj kući, iako su mi zidovi oko 40ak cm, na njega je prikačen tv, mi box, telefon, pc, amazon echo, etc.
 
Mene ova zver izasla 205e i mislim da je to top cena...
Poručih ga i ja, ko mu ebe mater, 223e pa nek ide život. :)

Testirao sam WiFi 6 na ovom ISP routeru od provajdera, definitivno veliki korak naprijed u odnosu na AC i svoj TP-Link M4 mesh sad mogu da spakujem slobodno.
 
Javi utiske brzine itd
 
Sta preporucujete kao neki dobar a ne preskup kucni WiFi 6 ruter. Imam neki NetGear vec 10+ godina, radi posao, ali verujem da cu sa novim da pojacam brzinu i signal.
 
Mozda malo glupo pitanje, ako koristim wifi 6 ruter, da li mora od modema do rutera da mi bude povezan cat 6 kablom ili moze i cat 5e da bi ruter bolje radio ?
 
Mozda malo glupo pitanje, ako koristim wifi 6 ruter, da li mora od modema do rutera da mi bude povezan cat 6 kablom ili moze i cat 5e da bi ruter bolje radio ?
Ne treba ti cat6. Svakako su ti verovatno gigabitni portovi. Cim se budes odmakao 5 metara od rutera, najmanji problem ce ti biti tip kabla od modema :D
 
Hvala rodjo na odgovoru :)
 
Castio sam se sa ASUS TUV AX3000 routerom i mogu Vam reci da su utisci super dobri. Wifi na 5G ima brzinu skoro kao preko zice, manja je za nekoliko mbsec od zicne i deklarisane od ISP. Tako sve pohvale za ovaj router i ujedno zahvalnost na preporuci.
 
Potrebna mi je pomoć na optimizaciji wifi mreže. Trenutna situacija je sledeća: imam Supernovin Net paket 100/10, dobio sam Technicolor TC7200.20 modem i na njega sam povezao stari Huawei B315s ruter koji mi je ostao od Telenor Home:

72AC60C5-44E2-4DA9-BE21-E08B1B31A8A8.jpeg
14A06C32-B4E8-4888-925B-65BF8E741124.jpeg

Na TC sam ugasio wifi, preko lan porta povezao B315 koji je zadužen za wifi. Nikakva dodatna podešavanja nisam uradio jer se ne razumem.

Trenutno u kući imam samo jedan telefon i laptop koji podržavaju wifi 6 i ne verujem da ću u narednih godinu dve to dodatno povećati ali zbog kompatibilnosti sa ranijim verzijama razmišljam i o wifi6 ruteru.

Živim u kući na sprat od oko 180m2. Modem i ruter su locirani u hodniku na spratu (crvena tačka na slici):
E9FD5122-3809-4F87-93FD-627E607E6C39.jpeg

Technicolor modem bih gledao ako je moguće da ne pomeram zbog kablova, kanalica i svega. Huawei i sve drugo može.

Problem je stabilnost signala i generalno domet po rubnim delovima kuće i dvorištu. Gledam da li bih, kako i po kojoj ceni mogao to da unapredim.

Zanima me sledeće:

1) Prvenstveno sam setup u pogledu povezivanja modema i rutera i podešavanja istih, da li tu treba nešto promeniti/dodati?

2) Čini mi se da ovaj Technicolor ima slab wifi domet zato sam između ostalog i prebacio na Huawei. Da li bih možda nešto dobio i da li je uopšte moguće da na oba uključim wifi ali da recimo Huawei pomerim u sobu gore levo jer bi mi npr jači signal i u tom delu dvorišta bio koristan?

3) Koliko vidim mesh sistemi su skupi, bez 200inak evra teška priča a iskreno to mi je mnogo. Da li bih mogao kupovinom rutera ili AP da sredim situaciju s obzirom da mi je wifi bitan, s kablom nemam problema a ostale funkcije nešto ni ne koristim. U tom slučaju, da li se isplati uzeti neki Wifi 6 ruter za 70-80€ uz ovaj modem i ruter pa sa ta 3 da pravim mrežu i da li je to moguće uopšte? Da li nabaviti još jedan Huawei ili neki ruter s jakim signalom pa njega staviti u sobu pravo gore, postojeći Huawei gore levo a Technicolor tu gde je? Ovde nisam siguran oko wifi protokola, Technicolor valjda nema AC, wifi 6 je AX, a svaki noviji je bolji, napredniji ali ne znam da li bi mi i koliko značio za moje potrebe.

4) S obzirom da nemam potrebe za većim protokom ali i da u kući imam najmanje 3 uređaja (2 telefona i laptop) nekad i 5 koji koriste wifi, da li bih većim protokom poboljšao brzinu na svakom od uređaja? Kao, veći protok delim na isti broj korisnika pa će svaki od njih imati brži. Znam da to ne menja situaciju sa pokrivenošću i dometom. Jer pretpostavljam da ako imam paket 100mbps , toliko "stiže" na Technicolor i ne mogu ruteri tih 100mbps da preraspodele na 3 korisnika i da pritom svaki korisnik ima protok 50mpbs zar ne? Verujem da su noob pitanja ali u mreže se ič ne razumem.
 
Taj huawei ruter je slabiji od tog tehnikolora.

tebi za ovu kucu treba prvenstveno mesh, a ne wifi 6

Ako neces nista da kupujes ja bi jedan ruter stavio dole a drugi kablom povezao na sprat i pokusaj sto vise da ih udaljis i na oba ukljuci wifi 2.4ghz posto 5ghz nema sanse da pokrije ovo.

I onda ces imati problem sto imas 2 wifi mreze koje se preklapaju ali ces verovatno sve pokriti
 
@bakara za koliko može da se kupi neki pristojan mesh? Ja koliko sam gledao bar 25k. Ukoliko je to ubedljivo najbolje i dugoročno rešenje onda svakako bolje da sad samo ova dva razmestim ili se strpim pa kad budem mogao uzmem mesh i gotovo. Suludo je kupovati sad ruter ili AP i "budžiti" ako to nije to.

Ako sam te dobro razumeo, da udaljim modem i ruter i po horizontali i po vertikali?

Jedno tehničko pitanje, pošto si rekao ako bih uključio wifi i na Technicolor i na Huawei imao bih dve wifi mreže, da li je moguće da se Huawei podesi kao AP ili repetitor ili već šta, da suštinski emituje istu mrežu kao Technicolor, kako ne bi došlo do preklapanja bezveze?
 
Razmisli da uzmeš neki long range access point, to je bukvalno use case koji tebi treba. Postaviš na gornji sprat otprilike na sredinu kuće, na plafon, trebalo bi da pokrije sve. Ja koristim ubiquiti, imaju i wifi6 LR varijantu, oko 200e je.
 
@daxyco da, razmišljao sam i o takvom rešenju ali koliko sam ja razumeo LR AP su više za veće otvorenije prostore a po kući sa dosta zidova bolje je više emitera tj više AP ili mesh sistem. Baš nisam pametan šta mi je činiti...
 
generalno jeste bolje, ali to ne znači da ti LR ne bi radio dobro, ili čak odlično. Meni u stanu od 80 kvadrata sa velikim brojem mreža u okruženju Ubiquiti UAP AC Lite (najjeftinija njihova varijanta), centralno postavljen, bez i najmanjeg problema radi u svim delovima stana i 2.4GHz i 5GHz mreža, sa povelikim brojem klijenata i betonskim zidovima. Ako je tebi osnova kuće 90 kvadrata, ne vidim zašto UAP AC LR, ili U6 LR ne bi sve to pokrio bez ikakvih problema.
 
Mislim da on ima puno vise od 80m2 (kao i ja) i to je tesko pokriti klasicnim ruterima i samu kucu a verovatno mu net treba i u dvoristu.

A ono AP pojacivaci i sve to...gluposti.

Ja sam korstio tendu AC11 ona dobro pokriva i jaka je, a sada koristim tendu MW5 ona nije skupa a pokrivenost je neverovatna za tako maleni uredjaj.

Od tih jeftinijih mesh uredjaja imas Tendu, i D link sve drugo je mnogo skuplje narocito ako hoces i neke naprednije opcije...ovo pokriva dobro i nije skupo.

Bilo bi dobro da se te kocke prodaju posebno a ne samo u kitovima od dva ili 3 komada, ili ako neko kupi vise pa mu ostane da je baci na oglase
jer ako ti je malo pokrivenosti uvek mozes da dokupis jos jednu.

Jedna kocka pokriva oko 100m2 i to vrlo realno.
 
U firmi imamo 1 AP AC LR, pokriva 180m2 bez problema, radi odlično. Konektovano je u svakom momentu barem 15 uređaja, što laptopova što telefona.
 
@daxyco osnova kuće je oko 120m2 (neto oko 105m2). Što reče @bakara bilo bi dobro i bar neki deo dvorišta gde stalno provodim vreme da pokrijem, što zbog telefona/laptopa što zbog Smart uređaja u budućnosti. E sad, tu je pitanje da li bi sve to bolje pokrio jedan Ubiquity LR, koliko sam video oko 200€ su ili neki mesh sistem sa recimo 3 uređaja.

@bakara vidim da imaju 3 verzije te Tende - MW5, MW5c, MW5s. Da li si možda istraživao u čemu je razlika i koje bi bilo optimalno rešenje od ta tri? Cene im se kreću od oko 150 do 200€ (set od 3 kom) po nekim prodavnicama, na KP su od 100 do 150€? I još me zanima, da li je kod Tende dovoljno da ostale kocke priključim u struju ili je poželjan i kabl/vizuelna povezanost između kocki?

@BitrAtE jel Ubiquity u pitanju ili? To je 180m2 na jednom nivou, dva?

Ne znam, generalno nije neka razlika velika razlika u ceni između Ubiquity i ovog Tendinog mesh sistema. Šta vi mislite da je bolje rešenje?

Dodatno, možda je glupo pitanje i too good to be true ali da pitam, šta ako bih nabavio još jedan-dva neka "bezveze" rutera (poput ovog Huawei za ne znam, 20e po kom) i da onda sva 3 rutera raštrkam po spratu, prizemlju i spolja na terasu i da rade u AP modu? Onda bih imao samo 1 wifi mrežu, veću pokrivenost i sl. zar ne? Koji su nedostaci u odnosu na Ubiquity/mesh rešenje? Opet kažem, pod pretpostavkom da je moguće izvesti ovo sa ruterima. Pa da onda kroz par godina kada wifi 6 (ili koji već) dodatno zaživi (bar u mom domu) uzmem neko od prva dva pomenuta rešenja. A i taman da ovi ša.ani iz Supernove unaprede infrastrukturu pa da mogu da mi puste više od 100mbps.

Još jednom kažem, nemam ja tu neke specifične zahteve, samo što veća pokrivenost i stabilna konekcija. Ne trebaju mi ne znam kakve funkcije ako je to relevantno.
 
Poslednja izmena:
Dodatno, možda je glupo pitanje i too good to be true ali da pitam, šta ako bih nabavio još jedan-dva neka "bezveze" rutera (poput ovog Huawei za ne znam, 20e po kom) i da onda sva 3 rutera raštrkam po spratu, prizemlju i spolja na terasu i da rade u AP modu? Onda bih imao samo 1 wifi mrežu, veću pokrivenost i sl. zar ne? Koji su nedostaci u odnosu na Ubiquity/mesh rešenje? Opet kažem, pod pretpostavkom da je moguće izvesti ovo sa ruterima. Pa da onda kroz par godina kada wifi 6 (ili koji već) dodatno zaživi (bar u mom domu) uzmem neko od prva dva pomenuta rešenja. A i taman da ovi ša.ani iz Supernove unaprede infrastrukturu pa da mogu da mi puste više od 100mbps.

Još jednom kažem, nemam ja tu neke specifične zahteve, samo što veća pokrivenost i stabilna konekcija. Ne trebaju mi ne znam kakve funkcije ako je to relevantno.
Treba ti jedan ruter koji ima dobar domet na 2,4G i ap mod. 5G ima domet jedino za dosta novca i dodatnih uređaja.
 
Nazad
Vrh Dno