Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Zelim da imam bolji internet u sobi , za sada su uredjaji povezani sa 5ghz a ruter koji je u dnevnoj sobi udaljen prilicno i imaju dva zida izmedju, ruter Supernova zte f680 bez antena cini mi se, i on super radi ovako latency je 3-4 ms ali fali brzine , e sad bi zeleo da povezem Tv,ps5 i PC u sobi , prvenstveo ethernet kablom, Posto ne verujem nesto u Powerline jer hocu dobar latency a necu da razvucem kabal iz dnevne do sobe,

Gledao sam neke rutere repetere Tenda RX3 TX3 , Huawei AX3 , koji bi to mogao bez problema da se ripituje/boostuje signal ili prosto da bude povezan kao AP bezicno sa ovim Supernova ruterom F680 , da li je neko povezivao i koji ruter mi predlazete da radi kao repeter ili kao AP , ne razumem se bas u mreze

Hvala.
 
Izgleda da mi je ruter pri kraju, doduše koristim ga već više od 10godina, a već ste mi ranije preporučili TP-LINK ARCHER AX23, koji upravo gledam da kupim. Mada vidim da ste dosta pisali i o Mi Mesh AX3000, a cena im je maltene identična, pa me zanima šta je bolji izbor od ova dva?
 
Po meni je glavni kriterijum za kupovinu, podrška za custom firmware a onda hardverske mogućnosti.
 
Po meni je glavni kriterijum za kupovinu, podrška za custom firmware a onda hardverske mogućnosti.
Iskreno, nisam napredan niti zahtevan korisnik tako da ni ne znam o čemu tačno govoriš :D Meni je samo bitno da mi je wifi pokrivenost dobra, ne znam ništa oko firmwarea i osim podešavanja za wifi slabo šta čačkam u admin panelu. Može i nešto drugo, ako ne ova dva :)
 
Iskreno, nisam napredan niti zahtevan korisnik tako da ni ne znam o čemu tačno govoriš :D Meni je samo bitno da mi je wifi pokrivenost dobra, ne znam ništa oko firmwarea i osim podešavanja za wifi slabo šta čačkam u admin panelu. Može i nešto drugo, ako ne ova dva :)
To o čemu on govori, ne koristi ni 10% korisnika iz grupe naprednih korisnika. :)
 
Slazem se...

kao biramo ruter koji ima custom firmware i onda kada vidimo koliko je komplikovano ubaciti ga, batalimo i koristimo stock FW

Treba birati sveobuhvatno dobar ruter a ne budziti stalno nesto.

ja uzeo tendu MW5 i mogu samo da kazem da je pokrivenost signalom 5Ghz prosto neverovatna za ovako malu spravu sa integrisanim antenama.
Softver je glup i ogranicen ali radi.

Odustao sam od wifi 6 na neko vreme, mislim da mi ruter sa tim jos uvek nije potreban i ako sam prvo trazio takav ruter shvatio sma da time sebi mnogo suzavam izbor.
 
Već par godina koristim TP-Link Deco M4 sa dva noda u stanu od 86m2 i sve je radilo kako treba. Jedan nod je spojen sa routerom od operatera ethernet kablom dok je drugi nod u drugom dijelu stana, u sobi, bežično spojen sa prvim nodom. Brzina u okviru dnevne i trepezarije gdje je "centrala" je maximalnih 330/30 u svakom ćošku, dok je najmanja izmjerena brzina u drugom dijelu stana, u sobama oko 70/25 što je i dalje skroz ok i za 4K streaming.

Međutim, žulja me ovaj WiFi 6 standard, volio bih malo spustiti ping (nije da je sada nešto pretjerano visok), nego ovaj TP Link mogu da prodam baš dobro i ne bi bila neka prevelika doplata za ovo šta sam naumio. Mislio sam uzeti Xiaomi AX3200 router koji bi zamijenio router operatora i dodijelio bih mu 2 AX3000 noda.

Je li imao ko iskustva sa ovim setupom, je li ovo ok varijanta za AX priču ?
 
Slazem se...

kao biramo ruter koji ima custom firmware i onda kada vidimo koliko je komplikovano ubaciti ga, batalimo i koristimo stock FW

Treba birati sveobuhvatno dobar ruter a ne budziti stalno nesto.

ja uzeo tendu MW5 i mogu samo da kazem da je pokrivenost signalom 5Ghz prosto neverovatna za ovako malu spravu sa integrisanim antenama.
Softver je glup i ogranicen ali radi.

Odustao sam od wifi 6 na neko vreme, mislim da mi ruter sa tim jos uvek nije potreban i ako sam prvo trazio takav ruter shvatio sma da time sebi mnogo suzavam izbor.

Meni je u principu svejedno koji uređaj uzmem, samo mi je bitno da mi ovo bude dugoročno rešenje. Stan je 82kvm, jedan lan kabl će ići u desktop računar dok će na wifiju biti tv, box, echo, telefoni, etc (najviše 10ak uređaja). Vidim da je i ova Tenda MW5 neki mesh sistem, i cena je tu negde. I da, koristim SBBov internet, 600/60 ako to igra neku posebnu ulogu ili ako treba zbog toga da obratim pažnju na to koji uređaj izaberem.
 
Meni je u principu svejedno koji uređaj uzmem, samo mi je bitno da mi ovo bude dugoročno rešenje. Stan je 82kvm, jedan lan kabl će ići u desktop računar dok će na wifiju biti tv, box, echo, telefoni, etc (najviše 10ak uređaja). Vidim da je i ova Tenda MW5 neki mesh sistem, i cena je tu negde. I da, koristim SBBov internet, 600/60 ako to igra neku posebnu ulogu ili ako treba zbog toga da obratim pažnju na to koji uređaj izaberem.
Za 600/60 samo standard wi-fi 6/6e.
Ni jedan neće izgurati tu brzinu
Huawei AX3 quad-core verzija
 
Zaboravio sam još jedan bitan detalj, a to je da su mi zidovi baš debeli, oko 40ak cm. Koliko vidim ovaj Huawei AX3 Quad je 50e na Amazonu, što je sjajno :D

Što se tiče max brzine za wifi, ne bih rekao da mi je to presudno, kao što rekoh ni ne obraćam pažnju na te stvari toliko. Uostalom budžet je 100e, na nemačkom Amazonu.
 
Iskreno, nisam napredan niti zahtevan korisnik tako da ni ne znam o čemu tačno govoriš :D
Za takve stvari služi forum. Pitaš ako te zanima, i javiće se mnogo njih da objasni šta i kako. Custom firmware je zamena za fabrički software koji se nalazi u routeru. Taj fabrički software na većini routera ima rok trajanja, to jest, u jednom momentu prestaje tehnička podrška za njega u vidu fabričkih softverskih nadogradnji. Tako da, ako se u međuvremenu otkrije neki sigurnosni propust, router neće dobiti zakrpu pa ćeš morati da kupiš novi u kojem je to ispravljeno. Custom software (custom firmware) nema tih problema jer se konstantno nadograđuje.

Još jedan primer, pogotovo ako se koristi VPN, je zastareli OpenVPN klijent / server unutar fabričkog software-a zbog kojeg usluge kao što je NordVPN uopšte neće raditi, ili će raditi sa jako malim brzinama iako je router (hardware) itekako sposoban za veće brzine. Instalacijom OpenWRT-a ne samo da se dobija poslednja verzija OpenVPN klijenta koja će rešiti sve probleme, već se dobija i podrška za neke stvari koje originalan fabrički software nema od samog starta. WireGuard protokol na primer. A taj protokol donosi još veće brzine, rasterećuje procesor u samom routeru i potencijalno mu produžava životni vek zbog manjih temperatura. Takođe se dobijaju daleko manji pingovi, a to je spas ako se VPN koristi za online gaming. Ovo su samo 2 od milion mogućnosti koje donosi custom software.

Meni je samo bitno da mi je wifi pokrivenost dobra, ne znam ništa oko firmwarea i osim podešavanja za wifi slabo šta čačkam u admin panelu. Može i nešto drugo, ako ne ova dva :)
Ljudi se plaše da ne ubiju router flešovanjem pogrešnog software-a ili ako sami nešto ne urade kako treba ili ako prate pogrešno uputstvo. Ljudi misle da je ovo previše komplikovano i samo za napredne korisnike, a to nije tačno. Smejao bi se samom sebi koliko je ovo sve prosto i sigurno. Samo treba odabrati pravi router.
Slazem se...

kao biramo ruter koji ima custom firmware i onda kada vidimo koliko je komplikovano ubaciti ga, batalimo i koristimo stock FW
Zato treba odabrati pravi router kod kojeg je ubacivanje custom firmware-a prosto. Asus ili Linksys recimo. Ti routeri imaju integrisan recovery koji uvek daje mogućnost flešovanja fabričkog firmware-a u slučaju da nešto krene naopako. Ljudi su spremni da menjaju router na svakih 3-5 godina, a bukvalno možete kupiti jedan router koji će imati podršku dok god je router hardverski ispravan i taj jedan router može da traje 10 ili više godina i da ima mogućnosti koje trenutno aktuelni routeri nemaju.
Treba birati sveobuhvatno dobar ruter a ne budziti stalno nesto.
Nema tu budženja. Custom firmware se uradi jednom, i to je to.
ja uzeo tendu MW5 i mogu samo da kazem da je pokrivenost signalom 5Ghz prosto neverovatna za ovako malu spravu sa integrisanim antenama.
Softver je glup i ogranicen ali radi.
Upravo je to problem. Dok radi, radi. Kad ne bude više radio, završiće u kontejneru. Dok recimo jedan matori Asus AC68 i dan danas živi zahvaljujući open source zajednici. Redovno dobija sigurnosne zakrpe i nove mogućnosti koje trenutno aktuelni najskuplji Asus routeri sa fabričkim firmware-om nemaju.
Odustao sam od wifi 6 na neko vreme, mislim da mi ruter sa tim jos uvek nije potreban i ako sam prvo trazio takav ruter shvatio sma da time sebi mnogo suzavam izbor.
Jedine korisne stvari su OFDMA i MU-MIMO mogućnosti koje mogu da pojačaju signal stacionarnim WiFi uređajima.
Već par godina koristim TP-Link Deco M4 sa dva noda u stanu od 86m2 i sve je radilo kako treba. Jedan nod je spojen sa routerom od operatera ethernet kablom dok je drugi nod u drugom dijelu stana, u sobi, bežično spojen sa prvim nodom. Brzina u okviru dnevne i trepezarije gdje je "centrala" je maximalnih 330/30 u svakom ćošku, dok je najmanja izmjerena brzina u drugom dijelu stana, u sobama oko 70/25 što je i dalje skroz ok i za 4K streaming.

Međutim, žulja me ovaj WiFi 6 standard, volio bih malo spustiti ping (nije da je sada nešto pretjerano visok), nego ovaj TP Link mogu da prodam baš dobro i ne bi bila neka prevelika doplata za ovo šta sam naumio. Mislio sam uzeti Xiaomi AX3200 router koji bi zamijenio router operatora i dodijelio bih mu 2 AX3000 noda.
Imaš odlične brzine, ja tu ništa nebi menjao.
Je li imao ko iskustva sa ovim setupom, je li ovo ok varijanta za AX priču ?
Imam ja. Kao što rekoh gore, OFDMA i MU-MIMO su odlične stvari. Zbog toga se jedino isplati prelazak, ali ti svakako imaš dobre brzine i realno nemaš potrebe.
 
Hvala na iscrpnom odgovoru 👏 čitao sam o razlikama između običnog rutera i mesh sistema jer nisam baš razumeo šta je mesh sistem do sad. Koliko vidim, meni je tako nešto nepotrebno jer pokrivam prostor od ~80kvm, ali me jedna stvar buni. Vidim da na xiaomi sajtu imaju AX 3200 u ponudi i mesh sistem AX3000, da li ja ovaj AX3000 mogu koristiti samostalno kao ruter ili on samo radi kao node koji se vezuje za ruter (recimo ax3200)?
Ako sam dobro razumeo, u mom slučaju je bolje uzeti ruter jer će mi dva nodea verovatno biti overkill za ovu kvadraturu. Nadam se da je moje pitanje dovoljno jasno :)
 
Da li onda uzeti AX3200, AX3000, Archer ax23 ili Huawei AX3 quad core? Ili nešto peto.
 
Da li onda uzeti AX3200, AX3000, Archer ax23 ili Huawei AX3 quad core? Ili nešto peto.
Archer AX23 ako ne želiš da eksperimentišeš sa custom software-om jer on ne podržava ništa osim fabričkog. Ako hoćeš dugoročno, jeftinije rešenje sa mnogo više mogućnosti koje zahteva malo učenja, onda odaberi nekog TP-Link-a sa ove liste.
Tema mi je interesantna, jer sam u problemu, video sam neki tutorijal sa ASUS Ruter RT-AX53U pa me interesuje da li vredi kupovine
AX53U podržava Open WRT, ali MediaTek hardware koji je u njemu se nije pokazao baš sjajno kada su u pitanju WiFi brzine kada se ne koristi fabrički firmware. Merlin firmware ne podržava taj model, tako da ćeš korišćenjem custom firmware-a malo izgubiti na brzini. Sve zavisi od toga koja je tvoja brzina interneta, da li ćeš koristiti VPN, i koliko će se WiFi uređaja kačiti na njega.
 
Archer AX23 ako ne želiš da eksperimentišeš sa custom software-om jer on ne podržava ništa osim fabričkog. Ako hoćeš dugoročno, jeftinije rešenje sa mnogo više mogućnosti koje zahteva malo učenja, onda odaberi nekog TP-Link-a sa ove liste.

AX53U podržava Open WRT, ali MediaTek hardware koji je u njemu se nije pokazao baš sjajno kada su u pitanju WiFi brzine kada se ne koristi fabrički firmware. Merlin firmware ne podržava taj model, tako da ćeš korišćenjem custom firmware-a malo izgubiti na brzini. Sve zavisi od toga koja je tvoja brzina interneta, da li ćeš koristiti VPN, i koliko će se WiFi uređaja kačiti na njega.
Koristio bih za 2 telefona 2 laptopa Tv i box (6) i interesatna mi je VPN opcija. Imam supernova technicolor modem ali je wifi katastrofa, inace brzina na kablu je 120/15. Ne znam koji router da odaberem do nekih 150€. Svaki savet dobrodosao
 
Sjetih se da mi router od provajdera podržava WiFi 6 standard (ugasio ga odmah kad su mi ga donijeli jer sam imao svoj mesh koji je AC doduše), uglavnom upalim ga malo, testiranja radi. Ono što mi je za sada jako upečatljivo što u najudaljenijoj tački u stanu od WiFi 6 routera (koji je btw zatvoren u TV komodi) na samo jednoj crti dometa, čak se u par slučajeva domet izgubio, na deset speedtest mjerenja ping je 11ms u prosjeku, a brzina odličnih 90Mbit u prosjeku, dok na ovom meshu, full signal (drugi nod mi je u sobi odakle i radim testiranje dok je prvi na komodi, lan kablom spojen sa glavnim routerom) u prosjeku ping je duplo veći, oko 21ms (ka istom serveru naravno) a brzina tek nešto većih 105Mbit!

Eto i u praksi direktno poređenje, ogroman je napredak WiFi 6 definitivno!
 
Poslednja izmena:
Glavna poenta je trenutno manje zagušenje kanala za WiFi 6 (koliko ljudi ima takve rutere?!?), čak iako ima manji domet, prosto...
 
Koristio bih za 2 telefona 2 laptopa Tv i box (6) i interesatna mi je VPN opcija. Imam supernova technicolor modem ali je wifi katastrofa, inace brzina na kablu je 120/15. Ne znam koji router da odaberem do nekih 150€. Svaki savet dobrodosao
Za te pare možeš uzeti Asus TUF-AX3000 koji podržava OpenVPN client mode. Na žalost, sa tim routerom nema ništa od custom firmware-a i proširivanja mogućnosti. Ne znam koliko ti je to bitno.
Glavna poenta je trenutno manje zagušenje kanala za WiFi 6 (koliko ljudi ima takve rutere?!?), čak iako ima manji domet, prosto...
Postoji WiFi 6 i na 2.4 Ghz gde itekako postoji zagušenje kanala. WiFi 6 je na većini uređaja na 5Ghz, a beamforming i ofdma su najviše zaslužni za odličan odziv i brzine kada je signal slab. Jer se WiFi signal bukvalno fokusira na uređaj koji taj signal prima.
 
Mislio sam na pravi WiFi 6 (pa i E), ne na 2.4 sigurno! 😁
I AC ruteri imaju Beamforming i MU-MIMO...
Dok kod OFDMA nisu samo prednosti, ima i mane.
 
Svi oni imaju svoje probleme. Zato ja izbegavam WiFi gde god je to moguće. Bez kabla nema ništa.
 
Stigla zverina💪
 

Prilozi

  • A21A9D35-38AD-48F9-810B-B282182395A3.jpeg
    A21A9D35-38AD-48F9-810B-B282182395A3.jpeg
    245.3 KB · Pregleda: 107
Hehe, već 3-4 dana se lomim da ga naručim, piši utiske kad stigneš ako te ne mrzi :)
 
Nazad
Vrh Dno