Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Ako moze mala pomoc. Trazim ruter do 100EUR, nov ili polovan, iz radnje ili oglasa a da:
  • ima wifi6
  • idealno mogucnost za neki pristojan OpenWRT ili Asus-buckuris rom
  • barem pristojne VPN performance (40-50+ MBit preko Wireguard-a)

Svaka sugestija je dobrodosla.
 
Ako moze mala pomoc. Trazim ruter do 100EUR, nov ili polovan, iz radnje ili oglasa a da:
  • ima wifi6
  • idealno mogucnost za neki pristojan OpenWRT ili Asus-buckuris rom
  • barem pristojne VPN performance (40-50+ MBit preko Wireguard-a)

Svaka sugestija je dobrodosla.
Za te pare nov nema, a koliko ja znam, nema ni polovan. Jedini način da na Asus routeru imaš WireGuard je OpenWRT, Fresh Tomato, DD-WRT i ostali firmware forkovi. Samo stari Asus routeri kao što je RT-AC66U/AC68...itd, mogu da teraju gore spomenute romove bez problema sa pristojnim brzinama. Problem je što nemaju WiFi 6, ili ako imaju, ključne prednosti WiFi 6 kao što su MU-MIMO/OFDMA ne rade jer je drajver closed source bez obzira što je ostatak firmware-a open source.

Postoji opcija da virtualizuješ OpenWRT x86 firmware, kupiš najobičniji WiFi 6 capable router i još jednu LAN karticu. Na taj način dobijaš ono što tražiš, samo je problem što mašina koja hostuje VM mora biti stalno upaljena.

I naravno, poslednja opcija je da zaboraviš na WireGuard i uzmeš neki WiFi 6 router koji podržava samo OpenVPN client režim kao što je Asus RT-AX56U koji je 14000 din nov. Po oglasima ga možeš naći za mnogo manje para ali on podržava samo Merlin firmware.

Na žalost, previše zahtevaš za 100 eura.
 
Kakva je stuacija ako bi se umesto WGom, zadovoljo OpenVPNom?
Da bi ti dao odgovor na to pitanje, moraš mi reći...
  • Koja ti je brzina interneta upload / download?
  • Koliko se uređaja kači na router žično + wireless?
  • Da li sam praviš VPN iznajmljivanjem VPS-a, ili kupuješ gotovu uslugu tipa expressvpn / nordvpn / cyberghost ?
  • Za šta će se koristiti taj VPN ?
 
1. 100/40 - za vpn mi je ok sve preko 40, ne treba mi punih 100
2. Žičano 2, bežično 15ak, ali mogu smart home da prebacim na stari, tako da na novom bude 3 WiFi 6 uredjaja
3. Kupljeni servis
4. UDP striming, osetljiv na latenciju (gaming ali casual)
 
Problem je u tome što je dovoljno da se nakači samo jedan WiFi 6 uređaj i svih 100Mbps će otići na njega, a to će se jako negativno odraziti na ping. A ti planiraš da nakačiš 3 takva uređaja + imaš još 2 uređaja koji se kače žičano. Dakle tebi treba WiFi 6 router koji ima OpenVPN klijent + QoS/bandwidth limiter sa kojim ćeš tih 100 / 40 Mbps ravnomerno raspodeliti. Dakle pored routera potrebno je i malo podešavanja da bi to sve lepo radilo. Prioritet treba da ima UDP/ICMP saobraćaj koji ide preko VPN tunela. Dakle traži polovan router koji ima:

  • OpenVPN klijent.
  • QoS/Bandwodth limiter
  • WiFi 6 sa MU-MIMO / OFDMA podrškom.
  • Barem Quad Core procesor i 256Mb RAM-a.
U prvoj tački je klijent podvučeno i o tome moraš jako voditi računa kod kupovine. Postoji mnogo jeftinih routera koji naglašavaju da imaju podršku za OpenVPN, ali to je samo mogućnost routera da radi kao OpenVPN server. A to nije ono što tebi treba.
 
Trebao da uzmem neku wifi pcie karticu, ali pade mi na pamet drugo resenje, pa treba mala pomoc.. Koji wifi router uzeti, a da ima bridge mode?
Wireless router mode mu dodje isto sto i bridge mode?
Imam telekomov opticki pa bih se wifi routerom povezao na njihov. Stavio novi ruter na kuciste i povezao sa lan kablom
 
Manje-više svaki kršten ruter će imati bridge mode opciju, ali proveri konkretno kada suziš izbor. Nisi naveo budžet, ali pokušaću malo da razjasnim:

  • Proizvođači različito nazivaju svoje opcije, ali svakako Wireless router mode teško da je isto što i bridge mode. Bridge mode možeš da shvatiš kao da ti je ruter samo komad kabla, i propušta sve dalje. Npr. staviš ruter od provajdera u bridge (ne dozvoljavaju svi provajderi) a na njega ti je nakačen tvoj privatni ruter koji je zahvaljujući tome "glavni" - na njemu konfigurišeš svoju mrežu, DHCP, VLAN i sl.
  • Iz tvoje poslednje rečenice deluje da tebi ne treba bridge nego u slučaju povezivanja kablom dodatnog rutera na taj mts-ov koristićeš access point (AP) mod, ili ako nećeš kabl onda bi to što hoćeš eventualno bilo "wifi repeater" mod što je manje verovatno.
U svakom slučaju sve to ima većina rutera. Prvi i najpovoljniji koji mi pada na pamet je Mi router 4A giga version. Nema WiFi6 ako ti je to bitno, ali je prilično jeftin i relativno lak za podešavanje.
 
Manje-više svaki kršten ruter će imati bridge mode opciju, ali proveri konkretno kada suziš izbor. Nisi naveo budžet, ali pokušaću malo da razjasnim:
Ja evo gledam tp link i tendu.. Otvaram svaki wifi6 ruter jer smatram da oni to imaju, ali ne.. imaju samo opcije router mode i ap mode.. nigde ne pise bridge mode.. pa pomislih da je router i bridge isto..
  • Iz tvoje poslednje rečenice deluje da tebi ne treba bridge nego u slučaju povezivanja kablom dodatnog rutera na taj mts-ov koristićeš access point (AP) mod, ili ako nećeš kabl onda bi to što hoćeš eventualno bilo "wifi repeater" mod što je manje verovatno.
ja imam pc kuciste koje nema wifi karticu.. nema nikakav pristup internetu osim ako razvucem kabal kroz ceo stan do sobe i pobezem.. Dakle treba samo taj racunar da povezem sa tim telekomovim. Opcija mi je wifi pcie kartica (a da budem iskren izbor kod nas je ocajan).. ili neki wifi ruter pa da ga povezem sa telekomovim i od tog novog rutera (stavim na kuciste) utp kabal..
ili ako ima neko bolje resenje :)
 
Ako ti je relativno dobar signal tu gde ti je PC (mozes da proveris brzinu telefonom) a neces kabl, i neces imati posle potrebu za jos klijenata,
onda upovina dodatnog rutera/AP-a i nema nekog smisla. Ostaju ti opcije kao sto si rekao wifi kartica ili usb wifi dongle, kao npr. asus USB-N10 nano...
 
Ja sam uzimao taj Xiaomi i meni je bio uzasan,vratio ga i uzeo od madjara Tendu AC8 jer je tad samo ona bila na stanju i sasvim je ok.
ima li ta tenda bridge mode? evo gledam na njigovom sajtu i pise:
Wireless Router Mode
Universal Repeater Mode
WISP Mode
AP Mode
Ako ti je relativno dobar signal tu gde ti je PC (mozes da proveris brzinu telefonom) a neces kabl, i neces imati posle potrebu za jos klijenata,
onda upovina dodatnog rutera/AP-a i nema nekog smisla. Ostaju ti opcije kao sto si rekao wifi kartica ili usb wifi dongle, kao npr. asus USB-N10 nano...
dobar je signal nego nemam internet na racunaru ako ne razvucem kabal!!
 
ja imam pc kuciste koje nema wifi karticu.. nema nikakav pristup internetu osim ako razvucem kabal kroz ceo stan do sobe i pobezem.. Dakle treba samo taj racunar da povezem sa tim telekomovim. Opcija mi je wifi pcie kartica (a da budem iskren izbor kod nas je ocajan).. ili neki wifi ruter pa da ga povezem sa telekomovim i od tog novog rutera (stavim na kuciste) utp kabal..
ili ako ima neko bolje resenje :)

Možda nisam dobro razumeo, ali zar ti onda nije lakše odmah kabl iz Telekomovog rutera u komp, jeftinije, ako već ne želiš da ti dodatni ruter, koji bi postavio na kućište i do njega dovukao kabl, služi i da prosledjuje WiFi signal 😃
 
Možda nisam dobro razumeo, ali zar ti onda nije lakše odmah kabl iz Telekomovog rutera u komp, jeftinije, ako već ne želiš da ti dodatni ruter, koji bi postavio na kućište i do njega dovukao kabl, služi i da prosledjuje WiFi signal 😃
mozda sam ja pogresno razumeo razne tutorijale.. nije li bridge mode da se povezem na telekomov ruter putem wifi-ja, pa onda od tog novog rutera 20cm kabla utp. ?
 
Povežeš kablom tvoj novi ruter na Telekomov, na kome omogućiš bridge mod, a ne možeš na svakom njihovom, i onda ti je tvoj ruter glavni za dalje konfigurisanje mreže, kao što ti je @mladj napisao 😃
 
Povežeš kablom tvoj novi ruter na Telekomov, na kome omogućiš bridge mod, a ne možeš na svakom njihovom, i onda ti je tvoj ruter glavni za dalje konfigurisanje mreže, kao što ti je @mladj napisao 😃
Povezivanje kablom novi ruter i telekomov nije opcija.. Jer bih taj novi ruter stavio na kuciste u spavacoj sobi.. Ako sad od njega treba da vucem kabal kroz stan onda jebiga.. to imam i sad (direktno iz kucista u telekomov).. Zato sam pitao sta je router mode, jer ne mogu da nadjem nigde u specifikacijama da pise bridge mode..
Trazio si alternative i dobio si ih. Ako hoces bas tako kako si zamislio, moze tako, samo treba znanja da se podesi.
Hvala,, nisam znao za taj usb dongle.. Gledao sam kod nas neku pcie wifi ali su lose za linux.. A kod madjara imaju ali su oko 50-60evra.. PA gledam dal kod nas ima neki ruter kao alternativa za te pare. Eventualno neka doplata ako je bas dobar i na duze staze..
Koliko je tesko podesiti ovo sto sam zamislio ?
 
Dakle hoces da kupis ruter i zakacis se preko wifi na svoj mts ruter, pa onda UTP kablom u racunar. Bar smo utvrdili da ti je ta opcija najdraza :D
Zavisi koliko znas, ali nije tesko, iscimaces se malo ili malo vise u zavisnosti koji model uzmes. Iskljucis DHCP, povezes lan na lan port i manje-vise je to to.
Preporuku modela je malo onda nezahvalno dati posto tvoj use case nije primarna namena za wifi ruter.

I kao sto je @nuk rekao , zaboravi reci "bridge mode". Mozda ces ga i koristiti da namestis ali samo unosis konfuziju time. Zna se kada se koristi bridge mode.
Ja sam se npr. namucio na tom Xiaomiju jer imaju glupu terminologiju za te modove a uopste ne preciziraju sta svaki mod podrazumeva, tako da svasta moze da te saceka ali definitivno je izvodljivo na svakom ruteru.
 
Tebi treba ruter koji će da radi u repeat modu, ne u bridge modu.
iskreno nemam pojma o toj terminologiji i sta koji mod radi.. nadjoh ovaj video Wireless Bridge Mode pa pomislih da je to to.. Druga zgrada ili druga soba koja je razlika :)..

Dakle hoces da kupis ruter i zakacis se preko wifi na svoj mts ruter, pa onda UTP kablom u racunar. Bar smo utvrdili da ti je ta opcija najdraza
Ovo bih hteo zbog linuksa.. Nasao sam pcie wifi karticu tp-link archer t4e ali ne moze za linux.. Pa zato razmisljam o ovoj opciji da bih bio miran. A i imao bih jak ruter.. nikad se ne zna kad ce zatrebati..
Zavisi koliko znas, ali nije tesko, iscimaces se malo ili malo vise u zavisnosti koji model uzmes. Iskljucis DHCP, povezes lan na lan port i manje-vise je to to.
Preporuku modela je malo onda nezahvalno dati posto tvoj use case nije primarna namena za wifi ruter.
Ne znam nista :D.. Ali vreme da se nauci.. Zato i trazim preporuku nekog modela cca 80evrica mozda i malo preko ako je opravdana razlika
 
Kod mene radi u repeat modu sa telekomovim ZTE.
Dobija wifi od zte i salje dalje a na racunare povezan kablovima.
 

Prilozi

  • Screenshot 2022-08-24 at 11-56-24 Tenda Wireless Router.png
    Screenshot 2022-08-24 at 11-56-24 Tenda Wireless Router.png
    9.8 KB · Pregleda: 30
  • Screenshot 2022-08-24 at 11-56-37 Tenda Wireless Router.png
    Screenshot 2022-08-24 at 11-56-37 Tenda Wireless Router.png
    6.9 KB · Pregleda: 30
To je dual band ruter koji može da radi kao AP ili ripiter.
Ja ga koristim kao ripiter upravo da ne bih razvlačio kabal. Jednostavan za povezivanje, stabilna veza, solidan domet, pored glavnog računara preko njega je povezan još jedan računar i nekoliko drugih uređaja.
 
ac10 i ac21 imaju Wireless Router Mode,Universal Repeater Mode,WISP Mode,s tim sto ac21 ima 6 antena i brziji wifi
ac8 ima Wireless Router Mode,Universal Repeater Mode,WISP Mode,AP Mode
mada im specifikacije na sajtu nisu kompletne.
AC21 je bolji izbor ali ti i AC8 zavrsava posao.
 
Poslednja izmena:
Razlika u ceni je mala izmedju ac10 i ac21.. a ac8 nema nigde..
Mada nadjoh sad i Linksys AC1200 E5400. Da li je bolja tenda ac21 ?
 
Poslednja izmena:
Stigao ruter.. Mislio sam da ce biti dosta komplikovano (menjaje portova, adresa ko zna sta sve..), medjutim, prostije ne moze biti..
od 98-100/18-19 koliko imam preko utp-a, preko tende ac10uv2.0 dobijam 94/19
Hvala na preporuci :)
 
Nazad
Vrh Dno