Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
200
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Koji WI-FI ruter uzeti?

Pa sve zavisi od toga koliko ti je opterecen opseg, odnosno koliko imas n mreza okolo. Ti treba da ides na 5ghz i AC, ako imas uredjaje za to. Znam da je skupo ali ruter kupujes svakih 5-6 godina...

Imas i AC-55U ako nemaš ac uredjaje, on je odlican za 5ghz a oko 10000 je
 
Poslednja izmena:
Od 200 do 250e ...

Sa jeftinim ruterima neces izgurati normalne brzine, a jos kada uzmemo u obzir ta 2 zida... Ja ti mogu reci nor da d-link dir-655 koji imam je odoican ruter za protok i domet, ali isti ima problema sa stabilnosti... Takodje QoS za upload mu je limitiran na 2, tako da ako koristis QoS pozdravi se sa uploadom kod njega. Ako ti to ne smeta imas ga jeftino po oglasima polovnog.

Ja cu i dalje da se vratim i kazem uzmi nesto od bar 100-150 eur ako hoces da ti ispuni navedene kriterijume.
 
Sada imam d-link neki stari, 'g' standard, 2,4ghz, i uspe sa kraja na kraj stana max 10Mb da posalje, dok kad sam pored njega 20Mb, nemam ac uredjaje, laptop(dell 3537 15R) je 'n' standarda i to 2.5ghz, jedino su mi telefoni i tablet dual band...meni je upload 2Mb, i to mi nije toliko bitno, razmisljao sam samo download da ogranicim, jer kako ko dodje i nakaci se, ne zelim da imam smetnje na laptopu. Ili mozda cak 2 rutera sa ap pa da nesto iskombinujem?
Izvinjavam se na zamaranju...
 
Piše negde da radi u repeater modu, nije mi više pri ruci, pa da gledam detalje. Ne znam da li sam lepo objasnio, Cisco i dalje radi kao kablovski modem, i kompletno rutiranje, a Xiaomi je postavljen samo za Wifi. Koristio bih Xiaomi i kao ruter, ali provajderov Cisco ima zaključanu opciju prebacivanja u bridge.
Ovako izgleda podešavanje u opcijama.
1280f5a8fb369b1607d88ec019f83618.jpg

To je to! Super, hvala ti, odo da naručujemmmm :d
 
Stigao mi je Xiaomi ali nikako da stignem da napišem utiske. Sve ukupno me je izašao 37-38€.
Fabrički FW radi stabilno ali sam ipak flašovao OpenWRT PandoraBox verziju. Nekako mi je normalniji za rad i bogatiji je opcijama.

Imam problem da istestiram maksimalan protok jer telefon mi je jedini N i AC uređaj u kući i na N se spaja sa 72Mbps, a na AC na 325Mbps.
U odnosu na stari ruter signal je dosta bolji i kad sam na drugom kraju kuće gde sam jedva imao protok sad imam oko 2MB/s.
S obzirom da 5GHz ne pokriva celu kuću ostavio sam samo 2.4 uključen.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/42114626/Screenshot_2015-10-08-12-39-59.png
https://dl.dropboxusercontent.com/u/42114626/Screenshot_2015-10-08-12-42-26.png

Ko misli da ga koristi u stanu ili kući u jednom nivou mislim da sa ovim ruterom može lepo da se pokrije signalom na oba opsega, ostaje mana LAN port koji je samo 100Mbps.

Bilo bi dobro da sastavimo spisak šta još može da se kupi za sličnu cifru, tipa do 60€, pa da uporedimo koji je najbolja kupovina.

@mitar1982 kakve ti protoke izvlačiš i sa kojim klijentima?
 
Nisam nikad ništa merio, imam neki ubogi 12 mbit/s ADSL tako da mi brzina nije od nekog značaja. Bitnije mi je da sve radi fino i stabilno, kao što radi, za razliku od nekih drugih jeftinih rutera. Jedino gde bih eventualno mogao da bacim na muke je stream preko Wifi na TV, ali nemam nijedan zahtevniji Blueray rip sa kojim bih probao.
 
Kimi, koji telefon ? Kod mene neki ruter stariji u kooperaciji sa nexus 4 baca 4.5-5MB kad kopiram nesto sa pc-a iz ovog es file menadzera.
 
Tp-link 1043nd V2 kod mene sa fabričkim softverom na 15m razdaljine,kroz 3 zida(kuća do mene),desktop-laptop 10-12Mb/s konstantno.U kući ide od 15-22Mb/s.
 
E ovo je vec pristojno.
 
Kao što piše MB/s.
Da je drugačije bilo bi poražavajuće loše :)
 
Znaci ono kopiranje je 40.000-50.000kbit/s, u N standardu?Onda SBB laze da ja imam 100Mb internet kad mi pokazuje dawnload 10MB?A, ovako je kod mene
Untitled.pngUntitled1.png
Komander vs explorer.Malo cudno?
Ili ja negde gresim?
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,

Nasao sam Asusov ruter kod nas(postavicu link ispod) koji mi se cini ok, pa ako moze mala pomoc...
Zanima me da li za te pare ima neki bolji kod nas, bez narucivanja preko neta iz inostranstva i slicno... Bitna mi je sto veca brzina prenosa(download) preko wifi, pokrivenost oko 50 kvadrata(stan je u pitanju), da ima mogucnost da ga povezem s eksternim hardom kako bih imao pristup fajlovima s istog na telefonu i laptopu i to je to ukratko...

http://www.emmi.rs/wireless-ap-bežični-ruter-asus-rt-ac51u-ac750.11.html?productId=49197
 
Asus ruteri generalno imaju dobar SW i HW koji isporučuje ono što piše u specifikacijama.

Npr sa prikključenim USB diskom i podešenim DDNSom možeš da imaš sasvim pristojan personal cloud.

Da li planiraš da koristiš LAN portove na ruteru? Imaj u vidu da su 100mb.

U svakom slučaju pogledaj koji je najslabiji model koji ima i GBit LAN i AC WiFi pa ako ti odgovara cena sa Asusom nećeš pogrešiti.

Boris
 
Ne bih rekao sa Asusom neces pogresiti. Jedan od razloga zasto sam isao na Airport Extreme je bila nestabilnost cak i najstabilnijih Asus routera kod kojih 5GHz prestane da radis pa mora reboot. To kod mene ne sme da se desi, AE nije imao ni jedan jedini reboot od kada je kupljen, spojen i podesen i ni jednom nije DC ni jedan od 20-ak wifi uredjaja niti pravio probleme.

Ja cu te samo savetovati da ako vec ides na Asus pogledaj po netu koji su stabilni modeli i sa kojom verzijim firmware jer se desava cesto da izadje novija, ti update i prc. svako malo reboot i sl. Mislim da je najstabilniji Asus u nekom nizem cenovnom rangu AC87U (mogao je da se nadje za oko 200 eur kada sam ja kupovao, sada vrv ima i za 180) sa odredjenom verzijom firmware. Takodje ima i jako dobru pokrivenost i QoS koji zaista radi.
 
Ne bih rekao sa Asusom neces pogresiti. Jedan od razloga zasto sam isao na Airport Extreme je bila nestabilnost cak i najstabilnijih Asus routera kod kojih 5GHz prestane da radis pa mora reboot. To kod mene ne sme da se desi, AE nije imao ni jedan jedini reboot od kada je kupljen, spojen i podesen i ni jednom nije DC ni jedan od 20-ak wifi uredjaja niti pravio probleme.

Jel si koristio Express?

Ne treba mi backup,već ozbiljan ruter,pošto sam se izgleda z... sa ovim što trenutno imam.

Pokušaću da mu zamenim antene,da vidim da li će biti barem malo bolje od sadašnjeg stanja.

Plaćam 100Mb/s,a ruter ne može da mi pogura to ni u ludilu :(
 
100 Mbps ces tesko izvuci sa bilo kojim ako nisi tipa prostorija pored/ispod routera. To sto pise tipa 2400Mbps ili koliko vec to ne moze client ni jedan da izvuce, vec samo mozes negde oko pola te brzine na maloj razdaljini sa istim takvim routerom u bridge mode.

Koristio sam i koristim jos uvek Airport Express ovaj poslednji sto je izasao (pre neku godinu) i sljaka super i pokrivenost je dobra pogotovo na 2.4.
 
soba do je u pitanju,1 zid i razdaljina nekih 5m :)

Bacio sam pare na neki tp link 941,sad pokusavam sa antenama da dobijem nesto vecu brzinu,jer 30 mi je zaista zalosno,a placam 100.

Kad bi isao 50+ bilo bi odlicno
 
U tom slucaju mozda bi ti i jeftinij taj Asus N56U odradio posao, ali nazalost nisam ga probao da ti kazem. Mozda da te @gigibogus posavetuje i odgovori da li moze toliko da izvuce na toj daljini bez problema.
Ako hoces skuplju varijantu - 200 eur i Airport Extreme radice ti bez problema na toj daljini i na 2.4 i na 5GHz.
Btw. Ne treba da znaci da ti kod trenutnog routera radi lose wifi - neki routeri ne mogu da rutiraju toliko protoka i tipa mozes preko wifi da ostvaris brzinu sa njim od lupam 60Mbps a on moze da rutira (opet lupam) 30Mbps i ti dobijes net od 30Mbps. Znam da Airport Extreme sa starim firmware je mogao max da rutira sa WAN porta(net) oko 350Mbps, ali firmware update-om je to dignuto na jos vise tako da svakako ti to ne bi bio problem.
 
cekam da stignu antenice,posto ima 3 od 3db i mislim da je u tome problem.

Ako ni to ne podigne barem za 10-20,moracu da se istalim za neku ozbiljniju pricu.

Hteo sam da skinem novi FM i to da probam,al nikako da se setim.

Hvala
 
uradio sam upgrade firmware i ubrzao se dosta,al šta se sad dešava?prekida mi net :(

Otvara stranice kako treba minut,pa 10 minuta dođe do pola,pa onda opet otvara minut i tako u krug :(

Zakačio komp diretkno kablom prvo za modem,pa onda za ruter i sve radi kako treba :)

Mislim da će ovaj ruter da ide u kantu.Mnogo mi je živaca potrošio :)
 
Kao sto sam ti rekao - ja sam iz razloga stabilnosti uzeo Airport Extreme. U istoj klasi od 200 eur bio je AC87U (mislim da se tako zove), za koji sam citao da isto povremeno ima wifi probleme pa se mora reboot pogotovo na 5GHz i Linksys WRT1200AC i WTR1900AC koji se bukvalno sami od sebe svako 2-5 minuta reboot skoro uvek sto je neprihvatljivo za ruter od 2000 din, a ne 200 eur. Airport Extreme nije ni droppovao jedan jedini uredjaj sa wifi (da se trebas ponovo konektovati ili da ti na mestu dobrog signala nestane wifi pa se vrati nakon par sekundi) sve ove mesece i zbog toga kada budem radio upgrade bice iskljucivo na novu verziju kad izadje.
 
Nazad
Vrh Dno