Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Može predlog i ako ima neko jeftnije rešenje.
Tenda AC5 v3 je budžet router. Ispod tog cenovnog ranga zaista nebi trebalo ići ako želiš stabilnu konekciju. Router ostavlja i malo lufta za budućnost i radiće mnogo rasterećenije. Ima i 5Ghz band što je bitno ako si u WiFi zagađenoj sredini.
Da se već ne otvaram ako nije potrebno. Ipak, AC5 deluje kao dobra kupovina.
AC5 je odličan. Ako baš baš nemaš izbora i ne želiš da daješ 3000 din, onda uzmi Asus RT-N12E. Imaš ga kod nas za 2000 din. Ali za njega ti ne garantujem apsolutno ništa. Može da se desi da radi sjajno, može da se desi da ne radi nikako, jer nema 5Ghz band.
 
onda uzmi Asus RT-N12E
Ne kupujte te najjeftinije Asuse, ja sam pre par godina uzeo ili N12E, ili N10E, koristio nekoliko dana, posle spakovao nazad u kutiju i na kraju odneo na deponiju. Nikad lošiji ruter nisam kupio, tad sam i shvatio da ti osnovni ruteri ne rade kako treba sa današnjim brzinama neta, količinom uređaja itd.
 
Ja imam Archer C80 placen lepo ali razocaran , 2,4 h neverovatno slab isto kao modem. 5 h je ok u dvoriste 5h ima dobar signal dok 2,4h jednostavno gubise
 

Prilozi

  • Screenshot_20220727-084138_Tether.jpg
    Screenshot_20220727-084138_Tether.jpg
    46.1 KB · Pregleda: 24
Onda Tenda završava posao.
Pričate o Ac5 1200 ili ac5 v3?
Kod mene sbb, imam neki xiaomi jeftin, povezan sa sbb-ovim Ubee putem wifi, a dalje prosledjuje signal wifi za dvorište i preko lan do kompa na donjem spratu. Lan radi bez greške, dok je wifi neupotrebljiv, puca veza svaki čas. Da li je do shit rutera i da li bi pomenuta Tenda to sredila i koja od ove dve?
 
Poslednja izmena:
@kalin62
Provjeri kanal za taj 2.4GHz signal, javlja se neka interferencija ili je gužva. Ne postoji šansa da 5GHz može da bude stabilniji od 2.4GHz, sa iste pozicije. :)
 
Pričate o Ac5 1200 ili ac5 v3?
Kod mene sbb, imam neki xiaomi jeftin, povezan sa sbb-ovim Ubee putem wifi, a dalje prosledjuje signal wifi za dvorište i preko lan do kompa na donjem spratu. Lan radi bez greške, dok je wifi neupotrebljiv, puca veza svaki čas. Da li je do shit rutera i da li bi pomenuta Tenda to sredila i koja od ove dve?
Tenda je bolja od xiaomija
Kroz isto sam prošao

Jedino što xiaomi ima više opcija u aplikaciji, ali tenda bar radi bez problema stabilnost je neuporediva
 
Skineš na telefonu neki WiFi Analyzer, proskeniraš mrežu i vidiš na kom kanalu ima najmanje preklapanja.
U postavkama WiFi routera posle promijeniš na taj kanal.
 
Ne kupujte te najjeftinije Asuse, ja sam pre par godina uzeo ili N12E, ili N10E, koristio nekoliko dana, posle spakovao nazad u kutiju i na kraju odneo na deponiju. Nikad lošiji ruter nisam kupio, tad sam i shvatio da ti osnovni ruteri ne rade kako treba sa današnjim brzinama neta, količinom uređaja itd.
Upravo zbog toga sam se ogradio od bilo kakve odgovornosti. Ti jeftini asus routeri su super ako kući imate spori ADSL. I još jedna jako bitna stvar, na njih je moguće instalirati OpenWRT, DD-WRT, Fresh Tomato...itd, što im drastično povećava uporebljivost i vrednost.
Ja imam Archer C80 placen lepo ali razocaran , 2,4 h neverovatno slab isto kao modem. 5 h je ok u dvoriste 5h ima dobar signal dok 2,4h jednostavno gubise
Moj drug ima Archer C80 i radi mu bez ikakvih problema. Nakačeno 18 wifi uređaja na njega.
Pričate o Ac5 1200 ili ac5 v3?
Ja pričam o belom v3 sa 4 antene.
Kod mene sbb, imam neki xiaomi jeftin, povezan sa sbb-ovim Ubee putem wifi, a dalje prosledjuje signal wifi za dvorište i preko lan do kompa na donjem spratu. Lan radi bez greške, dok je wifi neupotrebljiv, puca veza svaki čas. Da li je do shit rutera i da li bi pomenuta Tenda to sredila i koja od ove dve?
Pucanje, kočenje, slabi signali...itd, to je u većini slučajeva problem sa sredinom u kojoj se nalazite i sa lošom konfiguracijom. U velikim gradovima routeri ne rade na principu, zabodem kablove u njega, stavim ga na, sto i gotovo. Motrebno je mnogo podešavanja i fine tuning-a.

Zbog toga uvek ima 5 osoba sa routerom X, kojima taj router radi bez greške, i 5 osoba sa istim tim routerom X kojima ne radi nikako. Tako da savete tipa, "imam ja isti takav, ne radi mi nikako" treba uzeti sa dozom rezerve.
 
Pa gledaj, pošto sam napisao da prima signal sa ubee putem wifi i prosleđuje ga dalje, očigledno je valjda da je xiaomi u repeater modu. A u tom modu nema nikakvih podesavanja, čak ni kanal naravno ne može da se promeni. Tako da priča o dobrom podešavanju u ovom slučaju pada u vodu.
 
@prashinar A koliko daleko ti je wi-fi izvor sa koga bi hvatao signal?

I kakve su fizičke prepreke ( zidovi, ploče, daljina između objekata itd.) između tvog računara (gde primaš signal) i wi-fi izvora (rutera koji ti šalje signal).
 
Xiaomi AX 1800 ruter, iznenada brzina pala maltene 10x, prvo sam mislio da je 2.4ghz preopterećen, menjao kanale, resetovao i ništa, onda vidim da je brzina identična i na 5GHZ, na kraju stavim lan kabl i isto.
Šta može da bude problem, da li je do rutera( da li ovaj problem potpada pod reklamaciju), da li je neki prekid u dolaznom kablu do rutera...?
 
ali zanimljivo je da na 2.4 brzine neta ide do 10mbps, a na 5 skoro ceo protok bez pardona.
Na 2.4 bi trebalo da imaš približno iste brzine. Verovatno ti je sredina zaprljana mnoštvom WiFi signala na 2.4 Ghz. Treba naći pravi kanal. Ako on uopšte postoji u tvojoj sredini. Ako ne, ostaje ti samo 5Ghz za punu brzinu.
 
Kupljena i postavljena Tenda AC5 1200.
Još se tu i tamo igram sa podešavanjima, ali zanimljivo je da na 2.4 brzine neta ide do 10mbps, a na 5 skoro ceo protok bez pardona.
To je normalno
Menjanjem kanala možda popravila malo protok na 2.4g ali samo na 5g možeš imati sav protok i to ako imas mali stan 🤫

Ja hoću da probam ove mesh sisteme i nije mi jasno kako oni pokrivaju veliki prostor sa tako malim antenama od 3db
 
Na koliko držite jačinu signala i bandwidth, na netu kažu ne treba pojačavati?
 
Pre svega se izvinjavam ali je tema povelika a ja moram hitno da kupim ruter, do veceras ili sutra ujutru.
Moje znanje oko mrezne opreme je jako slabo pa bih cenio vasu pomoc.

U selu imam SBB kablovski internet, njihov modem u koji je uboden koaksijalni kabl i neki njihov wifi ruter koji je povezan sa modemom. Nisam u selu pa ne mogu da vidim tacan model.
Zeleo bih da imam stabilniji wifi signal i pojacam pokrivenost.
Treba mi preporuka za proveren wifi ruter i eventualno jos jedan wifi ekstender koji ce pokriti dvoriste i dve kuce.
Koristio sam D-link DAP 1320 koji ne radi kako treba, odnosno puca mreza ili se diskonektuju posle nekog vremena. Imam 3 komada i sa svima je isto.
Budzet nije limitiran ali ne bih ni da dajem neke sulude novce ako ne mora.

Hvala unapred.
 
@ericm
Huawei AX3 quad-core verzija (ima i dual-core, ali je lošiji)
Koristim ga godinama za to što ti treba savršen.

Cena: 100€ u prodavnici sa domaćom garancijom ili 75€ na KP sa mađarskom

p.s. Pročešljaj po net-u da vidiš sve karakteristike garantujem da ćeš se oduševiti za domet i mogućnosti koje njegove opcije pružaju.
A opet za pare koje sam ti naveo.
Imaš i aplikaciju za telefon da sve kontrolišeš preko nje ne moraš uopšte paliti kompjuter, brouzer i kucati adresu za logovanje.

Kažem ruter vrh za te pare.
 
Poslednja izmena:
^ Hvala ti puno na preporuci. Bas mi znaci iskustvo i preporuka iz prve ruke. Pogledacu sada karakteristike i gde se kod nas moze naci. Cena je isto fer.
Ti ne koristis nikakav wifi ekstender, mislis da nije potreban?
 
@ericm
Kod nas prodavnica na G ili KP kao što rekoh i naveo ti cene sa garancijom.
Uz njega nećeš ni ti koristiti wi-fi extender domet je u idealnim uslovima neverovatnih 500m u radijusu.
Čudo od rutera su napravili.
Ja kod mene hvatam signal od kuće gde je smešten pa preko puta ulice sa dve trake od 4,5m i drvored i trotoar sa obe strane od 1,5m.
Na drugoj lokaciji u zgradi gde je zagušenje na max povezao tri stana sa tri takva rutera, a ima i jedna crta ispred zgrade.

Ja sam sa njim oduševljen.

Nema VPN podršku kao Asus i usb za kačenje fleške ili diska, al' koji će ti to. To se jako retko koristi na ruteru.
 
Poslednja izmena:
Niko ga nema na stanju kod nas, barem ove blize meni. Moracu da porucujem sa KP-a.
VPN i usb fleske necu sigurno da koristim.

Hvala ti puno jos jednom na preporuci pa javljam utiske kad ga nabavim i isprobam.
 
Nazad
Vrh Dno