Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Kad smo kod Asusa...


Asus routere svakako treba izbegavati. Kod mene AX56U radi u WiFi bridge mode-u iza pfSense-a, i jedino je za to dobar. Custom firmware se podrazumeva, jer je fabrički pun spyware-a. Zapravo, svaki router čiji je firmware baziran na Linux kernelu je danas potencijalna opasnost jer je Linux kernel sam po sebi bušno smeće. SIguran sam da Asus nije jedini proizviđač koji je obuhvaćen ovim problemom sobzirom na to kako ovaj malware funkcioniše.
 
Imam D-Link 809 ruter sa 3 antene na kome je brzina realno ocitana sa speedtestom 54 Mbs ( i koji je povezan sa glavnim / ulaznim ruterom do koga dolazi optika

sada sam uzeo TP-LINK TL-WN722N-V1 (Atheros AR9271) USB sa kojim na istom kompu imam max 46Mbs kako god da ga namestim i pozicioniram
signal je excellent 100%, ping odlican

Torent na primer na D-Linku ide do 6.4 Mb/s dok na 722N isti ide do 5.7 Mbs

citao sam gomilu hvalospeva o ovom 722N V1 ali mi nije jasno da ovaj Dlink ima bolju brzinu od TP linka

da li je to to ili ima neko podesavanje koje bi poguralo brzinu bar na nivo D-linka ?

------------------------------

razmisljam da ga se ratosiljam i uzmem TP LInk TD-W9960 za isto para

 
Poslednja izmena:
Izbegavaj USB routere. Inace ta razlika u brzini moze da bude do kanala.
 
Izbegavaj USB routere. Inace ta razlika u brzini moze da bude do kanala.

nisam razumeo ovo ... do kanala, ali kako god brzina je manja od Dlinka

ili da dodam malo vise para i uzmem ovaj

TP-Link Archer C60 AC1350​

 
Kakav USB ruter, to je usb wifi kartica.

Ako hoces brzi wifi bandwith trebao si da uzmes usb wifi na 5ghz.

Mislim, nije mi jasno imas optiku i koristis, 2.4ghz i zadovoljavas se sa 54mbita??:rolleyes:

ma da ali optika je u paketu na 60mbs ograni;ena tako da je tih 54 relativno ok
 
Frekvencija WiFi-a ne određuje njegovu brzinu. 5Ghz 802.11a je daleko sporije od 2.4Ghz 802.11n, i ima daleko manju pokrivenost. Dakle, tebi za 60mbit optiku treba router koji ispunjava 802.11n standard na 2.4Ghz, odnosno 802.11ac ili bolji za 5Ghz. Ako je prostor koji želiš da pokriješ WiFi signalom veliki, i sa mnogo zidova i sa raznim preprekama, drži se 2.4Ghz. U malim prostorijama i na mestima gde nema mnogo prepreka, prebaci na 5Ghz. Imaćeš manje smetnje.

Kad sam rekao izbegavaj USB, to znači izbegavaj USB WiFi stick, USB konekciju na routeru, USB mrežnu karticu..itd. Izbegavaj USB u svakom smislu gde god je to moguće.
 
Jasno. Thx
 
Nadje se po oglasima...
 
Treba mi malo bolji ruter od trenutne tende ac11. Koristim ga kao universal repeater, ali nisam baš oduševljen koliko je stabilna konekcija i jačinom prijema signala. Da li imate neku preporuku do 100e npr i da je smislen upgrade. Može i polovno.
 
Našao na oglasima.
Radi lepo, stabilan,, nema prekida, odličan ping (3) , našao sve žive mreže u okollini koje ni ruter nije "video" :)
jedino me bunila ta razlika u brzni od -10%
 
AR9271, sem sto cesto vidi vise mreza nego drugi, poznat je po tome sto drzi stabilnu vezu kad je signal slab. Omiljen je za pentesting.
Pomislih da sam TP-Link nije negde iskopao neku zaboravljenu zalihu.
Oglasi, cesce da radim pretragu.
 
Pozdrav svima, prelazim iz stana od 70kvm u kuću na dve etaže od 200kvm. Do sada koristio RT-AX92U (1kom, podržava Mesh), radio odlično, i pokrivao 90% stana. U kući su razvuceni kablovi, ali i dalje želim wifi u svakom delu. Da li je Mesh i kupovina dodatnog rutera najoptimalnije rešenje ili access point? Ako idem sa Mesh-om, da li mora isti/sličan model ili ne?
 
Ja bih u tom slučaju još jedan AX92U povezao kablom (ethernet backhaul). Imam i ja jedan takav, dobro pozicioniran, i odlično pokriva kuću na dva sprata od 130 kvadrata.
 
Ja bih u tom slučaju dodao još 1 ili 2 Asus repeatera sa obaveznim eth. backhaul. Model RP-AC55 nije skup, a ako hoćeš AX imaš i model RP-AX56. Vidi šta možeš povoljnije da nađeš i optimalnije da rasporediš po kući.
 
Slučajno vidim na oglasima u mom mestu polovan Tenda AC6 AC1200 ruter za 4000 din (prejaka cena) i krenem da guglam i znate kako to već ide...
Živim u dvospratnoj kući na nekih 4.5 ari placa, tu "teriroriju" pokrivam sa 2 wifi rutera (3 wifi signala). Ruter je CBN od Supernove (2.4ghz i 5ghz istovremeno) na koji je prikačen TP Link 840N za dvorište i sestrinu sobu(2 x 5dbi), pokrivenošću sam zadovoljan, ali naravno može i bolje od toga... Recimo u sobi sam uvek na 5ghz koji je primetno kvalitetniji od 2.4ghz, ali recimo kad izađem na terasu moram da šaltam sa 5ghz na 2.4ghz, zato što na terasi imam loš 5ghz signal.
Da li bih sa Tendom AC8 AC1200 rešio ove "probleme"? Znači dobar 5ghz signal svuda i hteo bih da ugasim TP Link i da sve ide preko Tende? Isto me zanima da li bih ostvario još neki benefit u samom radu uređaja koji su nakačeni na Tendu? Navodno ima neki procesor i generalno je napredniji? Internet koji koristim je Supernova 80/8.
 
Poslednja izmena:
Hoću da uzmem neki ruter, a neke od stvari koje bi mi trebalo su recimo mogućnost da stavim DNS koji ja hoću, kao i da blokiram neki određeni da nijedan uređaj ne može da ga koristi (npr. 8.8.8.8), da može da se postavi VPN samo za određene uređaje, da konfigurišem svoj VPN na koji ću moći da se nakačim kad nisam kući. Da mogu da ograničim protok određenim aplikacijama i/ili programima bez obzira na kom uređaju se pokreću (npr. da OneDrive da ima max.protok 200/25 i sl.). Trebalo bi da može da se postavi prioritet prema uređajima ili servisima, da može da se blokira pristup pojedinim aplikacijama ili servisima (npr. da određeni telefon ne može da skida ništa sa google play store), da štampaču ne može da se pristupi van lokalne mreže niti da on može da pristupa van lokalne mreže.
Dosta ovoga sam manje ili više uspeo da odradim na Mikrotik hAP AC ruteru. Nedostatak je što mu opada brzina kada postavim mnogo pravila (ili ne umem da odradim na najbolji način). Takođe, slabiji je malo wifi domet i brzo opada brzina kada se malo odaljim.

Ja sam razmišljao o Asus RT-AX86S, koji se može naći sa nekih 160-170eur. Oslabljena varijanta AX86U modela, bez 2.5G porta i sa dual-core cpu. Druga opcija možda AX92U, ali ne vidim da ima neku prednost. Ako Asus-ov softver ne bude skroz odgovarao, rad sam da probam i Merlin. Nisam siguran da ću ovo što sam naveo moći da odradim sa ovim rurerima?
Da li ima neko još predloga?
 
Hoću da uzmem neki ruter, a neke od stvari koje bi mi trebalo su recimo mogućnost da stavim DNS koji ja hoću, kao i da blokiram neki određeni da nijedan uređaj ne može da ga koristi (npr. 8.8.8.8), da može da se postavi VPN samo za određene uređaje, da konfigurišem svoj VPN na koji ću moći da se nakačim kad nisam kući. Da mogu da ograničim protok određenim aplikacijama i/ili programima bez obzira na kom uređaju se pokreću (npr. da OneDrive da ima max.protok 200/25 i sl.). Trebalo bi da može da se postavi prioritet prema uređajima ili servisima, da može da se blokira pristup pojedinim aplikacijama ili servisima (npr. da određeni telefon ne može da skida ništa sa google play store), da štampaču ne može da se pristupi van lokalne mreže niti da on može da pristupa van lokalne mreže.
Dosta ovoga sam manje ili više uspeo da odradim na Mikrotik hAP AC ruteru. Nedostatak je što mu opada brzina kada postavim mnogo pravila (ili ne umem da odradim na najbolji način). Takođe, slabiji je malo wifi domet i brzo opada brzina kada se malo odaljim.

Ja sam razmišljao o Asus RT-AX86S, koji se može naći sa nekih 160-170eur. Oslabljena varijanta AX86U modela, bez 2.5G porta i sa dual-core cpu. Druga opcija možda AX92U, ali ne vidim da ima neku prednost. Ako Asus-ov softver ne bude skroz odgovarao, rad sam da probam i Merlin. Nisam siguran da ću ovo što sam naveo moći da odradim sa ovim rurerima?
Da li ima neko još predloga?
To sve što je tebi potrebno ne može da ti pruži običan router. A pogotovo ne Asus, TP-Link ili Tenda bez obzira na cenu, klasu, firmware...itd. Ovo što si naveo je dosta napredan nivo koji može da ti pruži samo pfSense ili OPNSense. Pa čak ni oni ne mogu da odrade neke stvari koje si gore napomenuo po defaultu, već je potrebna instalacija dodatnih pluginova.
 
Hvala. Ništa onda, smanjiću kriterijum i zahteve. Znam da bar neke stvari mogu da se odrade na Merlin-u. Za ostalo što ne može, preživeću i bez toga... :)

Ukoliko znaš, kako bi sve podneo npr. Mikrotik RB4011? Da li bi mu opadala brzina kao na hapAC?
 
Poslednja izmena:
Da li ima neko još predloga?
Obzirom da se već dobro snalaziš sa MikroTIk ruterima, moj predlog bi ti bio da uzmeš neki jači MikroTIk bez wireless-a (4011 recimo) i na njemu podesiš sav firewalling i routing koji ti treba. Šta god odabereš da ti radi wireless setuješ da radi kao bridge, eventualno rasporediš na više virtuelnih AP-ova i VLAN-ova koje prihvatiš na MikroTiku. Prednost: maksimalna fleksibilnost u podešavanju svega što ti treba, rasterećenost oba rutera jer znaš na šta primarno troše procesorsku snagu. Mana: košta više nego all-in-one rešenje. :)
Ukoliko znaš, kako bi sve podneo npr. Mikrotik RB4011? Da li bi mu opadala brzina kao na hapAC?
Ja kući imam upravo 4011, sa 40 firewall + 20 NAT + 27 mangle pravila (ovde čuvam ne baš ažurnu verziju ovoga što sam pomenuo) CPU je opterećen oko 7% pri maksimalčnom iskorišćenju moje primarne konekcije (MTS 400/160).
 
Poslednja izmena:
Hvala. Ništa onda, smanjiću kriterijum i zahteve. Znam da bar neke stvari mogu da se odrade na Merlin-u. Za ostalo što ne može, preživeću i bez toga...
Merlin je samo fork fabričkog firmware-a koji ti omogućava da skriptama proširiš funkcionalnost. Kao na primer Skynet firewall i Diversion AD blocker. Na žalost, čim počne upotreba skripti, kompleksnih pravila, kao i MikroTik, i on se ceo uspori i kreće sve da koči i laguje i uspori net jer je procesor preslab.
:)

Ukoliko znaš, kako bi sve podneo npr. Mikrotik RB4011? Da li bi mu opadala brzina kao na hapAC?
Problem na tvom starom MikroTik-u je bio slab procesor. Tako da, ako si već vešt sa MikroTik-om, RB4011 je odličan.
 
Hvala. Ništa onda, smanjiću kriterijum i zahteve. Znam da bar neke stvari mogu da se odrade na Merlin-u. Za ostalo što ne može, preživeću i bez toga... :)

Ukoliko znaš, kako bi sve podneo npr. Mikrotik RB4011? Da li bi mu opadala brzina kao na hapAC?
Ako si već naučio ROS ja bih se držao Mikrotika.
Ne vidim koja je to količina pravila koju RB4011 ne bi uspeo da "avari". Ja ga imam i realno je overkill za kuću.

Ono što bih preporučio je da odvojiš WIFI u poseban AP. RB4011 u verziji sa WiFi se malo više greje nego što se meni sviđa.

ubr, sad je najveći problem nabaviti nešto od tog HWa.
 
Ako si već naučio ROS ja bih se držao Mikrotika.
Rekao je čovek da sve podešava gledajući uputstva na youtube.
Ne vidim koja je to količina pravila koju RB4011 ne bi uspeo da "avari". Ja ga imam i realno je overkill za kuću.
Niko nije ni rekao da RB4011 ne može da svari veliku količinu rule-ova i veći bandwidth. Čovek je to rekao za svoj stari router board koji je daleko slabiji. Inače, slažem se da je RB4011 overkill za kuću, pogotovo ako se uzme cena u obzir. Realno plaća se nešto što apsolutno nije potrebno. Kao što je količina portova na primer.
Ono što bih preporučio je da odvojiš WIFI u poseban AP. RB4011 u verziji sa WiFi se malo više greje nego što se meni sviđa.
I ovde se slažem. To je inače nepisano pravilo. Svaki put kada se koristi firewall appliance kao što je MikroTik, pfSense, OPNSense, uvek se preporučuje poseban uređaj za wireless koji će raditi u AP modu.
ubr, sad je najveći problem nabaviti nešto od tog HWa.
Nema nigde ništa. Tražim mini PCIe 4G LTE modem i ne mogu nigde ništa da nađem. Na aliju ih ima za smešne pare, ali mi ne pada na pamet da za karticu koja košta 20 eura dajem 70 eura za DHL i onda na sve to još i carinu da plaćam.
 
Nazad
Vrh Dno