Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Pozdrav svima,
treba mi preporuka za sistem mash rutera.
U pitanju su dve etaze.
Sprovedeni su cat6 kablovi na strateskim lokacijama po jedan za rutere blizu plafona i za tv-e.
Mislio sam da uzmem ,

Mi Mesh Sistem AX3000.​

Danas je na akciji kombo 2kom, oko 14000.
Jel ima neko iskustva sa istim?
 
Zdravo svima, prelistao sam dosta strana ove teme ali i dalje nisam siguran. Na SBB-u sam i htio bih da unapredim postojeće WiFi performanse. E sad ono što mene zanima ima li smisla da ulažem u neki bolji ruter ako trenutno imam tehnicolor EPC3925. Nemam neke specifične potrebe kao VPN. Paket je 100/10 međutim 2.4 spektar je dosta zagušen a i povećao se broj uređaja koji se kači. Ima li smisla da uzimam nešto kao TP Link Archer AX20 ili AX50?
 
Ako taj nema 5ghz, zašto prvo ne tražiš od SBB da ti zamene za model koji ga ima?

Inače za briznu koju imaš svaki 5GHz ruter/ap od 30+ eur će biti bolji od tog ako ima samo 2.4ghz
 
Ako je samo Wifi sporan neki Access point rešava to. Ja sam tako sredio Wifi na dve lokacije sa SBB netom i takvim EPC3925.
 
Pozdrav svima, skoro sam presao na Eon Premium paket 500/50mbit/sec, EPC3925 modem koji sam imao zemenili su mi sa TC CGA2121 zbog jaceg paketa, EPC3925 koji je kod mene ja mislim 8 god. je radio perfektno u kombinaciji sa Tenda A9 extenderom. Nakon neupotrebljivog neta sa CGA2121, pucao je po 5-10 puta na dan (puca WIfi , Lan i Eon TV Box istovremeno) i natezanja sa podrskom da mi zamene sa Ubee, konacno sam ga i dobio. Net na Lanu i Eon boxu mi je sada stabilan, jedino je wifi problem koji je jako nestabilan.
Imam dosta uredjaja koja cesto rade istovremeno i pretpostavljam da procesor i memorija Ubee modema ne moze da podrzi 4-5 telefona, Eon box + Smart tv sa Eon box, Xiaomi robot usisivac, tablet i moj racunar preko Lana .Cesto uploadujem po 50-100GB dnevno zbog posla kojim se bavim.
Stabilnost Wifi-a sam donekle resio tako sto sam spustio snagu Ubee modema sa 100% na 75%, protok je opao dosta zato sto extender dobija slabiji signal od modema ali je WIfi bar stabilan.
Planiram da uzmem ruter koji cu direkt na Ubee Wan port da nakacim, ugasim WIFI na Ubee i aktiviram samo na ruteru, access pointu ili sta god.
Uzi izbor nakon gledanja testova sam sveo na :

Slabiji je od AX20, samo dual core, nema USB ali opet stoji kao opcija.

Za sada je ovo favorit ali je problem trenutno poruciti od Madjara jer kazu da nemaju mogucnost da poruce iako oglas stoji na Kupujem prodajem

Ne znam dovoljno o njemu.

Ovaj mi se svidja posto ima OpenWrt ali me plasi stabilnost i domet.

Znam da cu sve da resim ako se otvorim sa 200-300 evra za ruter ili probusim zidove i razvucem kablove po kuci ali to mi nije trenutno opcija.
Ako neko ima iskustva sa nekim od ovih ili mozda neka druga preporuka, bicu zahvalan da saslusam komentare.
 
Ako ti je samo WiFi sporan, razmisli o Access Pointu kao rešenju.
 
Ako ti je samo WiFi sporan, razmisli o Access Pointu kao rešenju.
Kako sam ja video, ovi ruteri imaju opciju da rade kao access point ako mi zatreba, opet, hteo bih da imaju i dobar domet i dobru procesorsku snagu za tipa "Smart home", "Alexa" ako budem odlucio da nesto napravim . Ja imam jedan Access point (TL-WA801ND) nekih 8 god. koji sam prestao da koristim nakon uzimanja Tende A9, koja ima i bolji domet i stabilnije radi, TP link sam morao da resetujem cesto, jako buguje. Znam, stari je i prevazidjen Access Point ...
 
Mislio sam više na nešto ovako > Aruba AP22
 
Mislio sam više na nešto ovako > Aruba AP22
Super je ta Aruba, pogledao nekoliko testova.

Fora je sto ja jos ne uvak kontam koja je razlika u odnosu na ruter, ruter moze da bude access point a Access point ne moze da bude ruter, osim sto je mozda Aruba stabilnija, ne mogu da nadjem uporedne testove sa recimo Tp-Link AX20, AX55 da vidim razliku u dometu, stabilnosti sa vise uredjaja istovremeno.
Za Tp-link AX20 znam da ima Broadcom BCM6755 1.5Ghz Quad Core CPU koji se ne greje mnogo i brz je, dosta uredjaja moze da radi bez laga.
Aruba Ap22 tvrdi da moze da opsluzi 75 uredjaja odjednom ali nigde ne mogu da nadjem cpu data.
Sto se tice karakteristika, vrlo su slicni, Beamfoaming, Mu-Mimo 2x2, OFDMA, slicne brzine transfera ali je cena Arube 2.5x veca.

Izvinjavam se zbog smaranja, sta god da kupujem, moram dobro da istrazim,
 
Zašto bi dodatno plaćao opcije I dodatni HW rutera, ako ti ne trebaju?
Kupiš uređaj (AP) koji radi posao koji ti treba (WiFi).
Ako znaš šta bi radio sa dva rutera u jednoj mreži onda uzmi ruter.
 
Super je ta Aruba, pogledao nekoliko testova.

Fora je sto ja jos ne uvak kontam koja je razlika u odnosu na ruter, ruter moze da bude access point a Access point ne moze da bude ruter, osim sto je mozda Aruba stabilnija, ne mogu da nadjem uporedne testove sa recimo Tp-Link AX20, AX55 da vidim razliku u dometu, stabilnosti sa vise uredjaja istovremeno.
Za Tp-link AX20 znam da ima Broadcom BCM6755 1.5Ghz Quad Core CPU koji se ne greje mnogo i brz je, dosta uredjaja moze da radi bez laga.
Aruba Ap22 tvrdi da moze da opsluzi 75 uredjaja odjednom ali nigde ne mogu da nadjem cpu data.
Sto se tice karakteristika, vrlo su slicni, Beamfoaming, Mu-Mimo 2x2, OFDMA, slicne brzine transfera ali je cena Arube 2.5x veca.

Izvinjavam se zbog smaranja, sta god da kupujem, moram dobro da istrazim,
Brkaš pojmove, ali ne čudi, jer gomila ljudi to radi zato što su idiotski sklepali taj pojam "konzumerskog rutera".
Ti "ruteri" poput tih što daju provajderi su ti 3u1 uređaji.
U to kućište su uglavili ruter+switch+access point.
U normalnim firmama se koriste 3 različita odvojena uređaja.
 
Zašto bi dodatno plaćao opcije I dodatni HW rutera, ako ti ne trebaju?
Kupiš uređaj (AP) koji radi posao koji ti treba (WiFi).
Ako znaš šta bi radio sa dva rutera u jednoj mreži onda uzmi ruter.
1. Stvarno ne znam gde sam spomenuo da mi trebaju 2 rutera
2. Mislim da si nisi dobro procitao tekst unazad, pitanje je trebalo da bude "Zasto bi dodatno placao za access point koji nema funkcije rutera a kosta skoro 3x vise", znam samo da "Od viska ne boli glava" ;).

Hvala svima, dobio sam konkretan odgovor od osobe koja ima Tp-Link Archer AX23 preko direktne poruke, uzimam ili njega ili AX20 ako se pojavi kod Madjara.
 
Brkaš pojmove, ali ne čudi, jer gomila ljudi to radi zato što su idiotski sklepali taj pojam "konzumerskog rutera".
Ti "ruteri" poput tih što daju provajderi su ti 3u1 uređaji.
U to kućište su uglavili ruter+switch+access point.
U normalnim firmama se koriste 3 različita odvojena uređaja.
Zato i sluzi forum, da te upute u tematiku u koju se ne razumes bas najbolje, za 3u1 ne znam da li mislis na Ubee ili TP-link AX20/23.
Meni ne treba nista za firmu nego za kucu, sve potrebe firme resavam Desktopom PC-em povezanim preko Lana, tu nikad nije bilo problema, na Wifi-u mi samo treba stabilna veza, nije bitan cak ni protok, zadovoljan sam cak sa 20mb/sec u udaljen delovima kuce na sprat od 200m2.
 
Super je ta Aruba, pogledao nekoliko testova.

Samo da ne bude nekih nesporazuma ako se odlučiš za ovaj model.
Spomenuo sam ga jer ga trenutno razmatram za jedan specifičan scenario (noviji Apple only devices) ali imaj u vidu da je ovo WiFi 6 only uređaj, u smislu da podržava samo 802.11ax. Ima i drugih modela koji podržavaju i AC/N/G standarde, zbog starijih uređaja...
 
Nemam ni jedan Wifi 6 uredjaj, ali zar ne bi trebalo da bude backwards compatible sa Wifi 5 i starijim standardima.

"WiFi 6 routers are 100% backwards compatible with WiFi 5 and older WiFi devices. While you may not get to experience WiFi 6 from day one, you can make sure that your network is ready for new devices with WiFi 6 sooner than later."

Konkretno ova Aruba je imala deo testa sa Wifi 5 clientima gde je normalno radila:
 

Prilozi

  • Aruba1.jpg
    Aruba1.jpg
    99.6 KB · Pregleda: 45
Pogledaj detaljno specifikaciju sa linka koji si poslao, videćeš da AP22 podržava samo WiFi 6 standard (802.11ax) i na 2.4GHz i na 5GHz, pogotovo što nemaš još uvek nijedan WiFi 6 uređaj. Pitaj ovde na forumu za neki konkretan model ako nisi siguran.
 
Pogledaj detaljno specifikaciju sa linka koji si poslao, videćeš da AP22 podržava samo WiFi 6 standard (802.11ax) i na 2.4GHz i na 5GHz, pogotovo što nemaš još uvek nijedan WiFi 6 uređaj. Pitaj ovde na forumu za neki konkretan model ako nisi siguran.

Ako nista, bar ces sada znati da ce ti raditi i bilo sta drugo osim Iphone-a :).
 

Prilozi

  • Aruba2.jpg
    Aruba2.jpg
    59.8 KB · Pregleda: 24
  • Aruba31.jpg
    Aruba31.jpg
    221.4 KB · Pregleda: 20
Poslednja izmena:
Planiram da uzmem ruter koji cu direkt na Ubee Wan port da nakacim, ugasim WIFI na Ubee i aktiviram samo na ruteru, access pointu ili sta god.
Uzi izbor nakon gledanja testova sam sveo na :

Ja sam bio u slicnoj situaciji skoro, doduse ja sam gledao uglavnom asus rutere. Pik mi je bio RT-AX58U ali na kraju sam se ipak otvorio malo vise i uzeo RT-AX86U. Jeste dosta skuplji, ali iskreno se nadam da ce posluziti. Predhodni ruter mi je bio rt-ac66u i moram reci da se vidi poboljsanje u stabilnosti mreze, cak i GREE klime imaju stabilnu konekciju dok su u prosloj postavci non stop gubile signal.
 
1. Stvarno ne znam gde sam spomenuo da mi trebaju 2 rutera
2. Mislim da si nisi dobro procitao tekst unazad, pitanje je trebalo da bude "Zasto bi dodatno placao za access point koji nema funkcije rutera a kosta skoro 3x vise", znam samo da "Od viska ne boli glava" ;).

Hvala svima, dobio sam konkretan odgovor od osobe koja ima Tp-Link Archer AX23 preko direktne poruke, uzimam ili njega ili AX20 ako se pojavi kod Madjara.
Čovek se nekad "ujede za jezik" što je i pokušao da pomogne.
Drago mi je što si rešio sve svoje dileme.
 
Što više čitam o ruterima, sve manje znam šta da kupim. U potrazi sam za novim ruterom jer je stari već na izdisaju posle dobrih 10godina 😁 Stan ima 80kvm, koristim 250/25 sbbov internet. Čitao sam prethodne strane i nalazio sam preporuke za archer ax10, ax20, ax23 ali su svi van mog cenovnog ranga. Nisam zahtevan korisnik, koristim samo jedan lan port za lagani gejming, ostalo sve ide na wifi (telefoni, ps, tv, echo) i budžet mi je 45-50e.

Čini mi se da sam da sam negde video preporuku za archer c6 ali ne mogu pronaći tu temu sada. Da li da uzmem ovaj ili nešto slično? Hvala. :)
 
Zato i sluzi forum, da te upute u tematiku u koju se ne razumes bas najbolje, za 3u1 ne znam da li mislis na Ubee ili TP-link AX20/23.
Meni ne treba nista za firmu nego za kucu, sve potrebe firme resavam Desktopom PC-em povezanim preko Lana, tu nikad nije bilo problema, na Wifi-u mi samo treba stabilna veza, nije bitan cak ni protok, zadovoljan sam cak sa 20mb/sec u udaljen delovima kuce na sprat od 200m2.
Mislim na tvoje pitanje da ne znas koja je razlika izmedju rutera i access pointa. Nadam se da sam ti razjasnio. 👋
 
Što više čitam o ruterima, sve manje znam šta da kupim. U potrazi sam za novim ruterom jer je stari već na izdisaju posle dobrih 10godina 😁 Stan ima 80kvm, koristim 250/25 sbbov internet. Čitao sam prethodne strane i nalazio sam preporuke za archer ax10, ax20, ax23 ali su svi van mog cenovnog ranga. Nisam zahtevan korisnik, koristim samo jedan lan port za lagani gejming, ostalo sve ide na wifi (telefoni, ps, tv, echo) i budžet mi je 45-50e.

Čini mi se da sam da sam negde video preporuku za archer c6 ali ne mogu pronaći tu temu sada. Da li da uzmem ovaj ili nešto slično? Hvala. :)

Ja bih ti preporučio da ne kupiš nista dok ne sakupis za ax20 ili ax23.
80kvm sa stabilnim wifi, iz jedne tačke nije uopšte jednostavna operacija, u zavisnosti od zidova.

C6 će možda da ti uradi posao, možda i neće. Slično kao i xiaomi modeli, tako da ja licno ne mogu ni jedan da ti preporučim, neko drugi možda može.

C7 znam da hoće, ali ako ga ima košta slično kao ax20, tj bar kad sam zadnji put video, a ovaj drugi je bolji. Da si bliže pozajmio bih ti c7 na probu, ali ovako teško.
 
Hvala puno na odgovoru :) Koliko vidim ax23 ima za 60-70e na KP dok je ax20 oko 100e, to mi ide preko budžeta ali je svejedno nešto što moram kupiti u skorije vreme. Da li vredi dodati 30 i uzeti ax20 ili je ax23 dovoljan?
 
Hvala puno na odgovoru :) Koliko vidim ax23 ima za 60-70e na KP dok je ax20 oko 100e, to mi ide preko budžeta ali je svejedno nešto što moram kupiti u skorije vreme. Da li vredi dodati 30 i uzeti ax20 ili je ax23 dovoljan?
Ne znam da li je dozvoljeno quote-ovanje direktnih poruka ali pretpostavljam da ovde nema nista sto bi zalazilo u neciju privatnost.
Odgovor na moje pitanje u vezi Tp-Link AX23 :

"Pozdrav, što se rutera tiče zadovoljan sam, radi odlično.
Na njega se kače 4 telefona, 2 tableta, 3 Smart TV i 2 box-a, PS4, 2 PC-a, Roborock, wifi štampač i još neke sitnice. Pokušao sam da sve ove uređaje nateram da rade u isto vreme i nisam primetio nikakve probleme, ruter je bio na oko 3-8% CPU, a RAM je uvek oko 50%.
Pokriva mi kuću oko 200 m2 na sprat.
Onaj Huawei što sam dobio od Oriona, nije uspevao da pokrije svaki deo, a i bile su sporije brzine.
Ruter se nalazi tačno na sredini kuće u prizemlju.
Uzeo sam Archer AX23 jer sam mislio da kupim neki njihov extender pa da mi radi u one mesh sistemu, ali pošto ovaj ruter pokriva celu kuću, odustao sam od extendera. "
 
Preporuka za RT-AC68U od mene i bar još 6 drugara koji su kupili isti na preporuku. Kod mene je u stanu trenutno 11 klijenata na žici, 15 preko wifi, ni da štucne.
Nisam koristio AX20 da bih znao gde je u odnosu na Asusa ali mi na 68U sem AX i WPA3 ništa drugo ne fali.
 
I ja ga koristim duze vreme i bez premca je. Nema sta nije nakaceno na njega i ni da stucne. Paket 1000/100 a brzzina na wifi
C48DDE8E-5CA5-425C-9492-01C842589EE4.jpegC48DDE8E-5CA5-425C-9492-01C842589EE4.jpeg
 
Meni je na Tajlandu 1000/300 ax23 I to ona ex verzija, koja je osakaćena (ide kroz providere), daje oko 600, upload je 300 max. Telefon mislim da ne može više. Vozim tv, desktop, 2 laptopa I 2 telefona. Verovatno se i neko od komšija grebe. 80kvm, nikad nisam video ispod 500mbit.

Evo kući sbb premium na ax20. Rade eon premotan nick junior, žena gleda youtube, I jos speed test. 100kvm stan, betonski stubovi, kupatilo u sred stana. Ne stuca nikad.

C7 je realno imao imao problem u spavaćoj sobi, čak i mrtvu tačku od kupatila. ax20 baca preko 200 u celom stanu.

Verovatno nije greska ni asus za iste pare, ali evo da imamo realno poredjenje. Uz to, svi novi telefoni u kući i nov laptop imaju ax, tako da dobro dodje.
 

Prilozi

  • Screenshot_20220321-202140_Chrome.jpg
    Screenshot_20220321-202140_Chrome.jpg
    44.8 KB · Pregleda: 29
Nazad
Vrh Dno