Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
CaptainCrash, pročitao sam i na prethodnoj temi u čemu se sastoji tvoj problem. Rekao si da od routera do kompjutera imaš 5 metara. Za tu distancu je bizarno rešavati WiFi USB-ovima ili dodatnim routerom.

Ne znam zašto ethernet nije opcija, iako su dve sobe, pa ne živiš u palati od 20000m2. Mrežni kabl Linkom (Cat6) od 20m je 550 dinara, video sam i Hama kabl (Cat5) od 10m za 900 dinara. Lepo povežeš sve, provučeš kabl kroz kanalice i imaš stabilan internet. U bankama gde IT ima neograničene resurse (maltene) se sve rešava kablovima, ništa kroz vazduh. Pritom, kabl ti je najmanji trošak (obzirom da vidim da su limitiran finansijama za ovo sve).

Možeš da sprovedeš kabl uz ramove vrata, preko plafona, da ga ne preskačete svaki dan. A ne da gubiš vreme s antenama od 2-3€...
 
Ne žele svi da razvlače kablove po kući. Antene od 2-3 evra i najjeftiniji ruteri jesu bacanje para, ali uz adekvatan budžet Wifi je itekako praktičan i pouzdan.
 
CaptainCrash, pročitao sam i na prethodnoj temi u čemu se sastoji tvoj problem. Rekao si da od routera do kompjutera imaš 5 metara. Za tu distancu je bizarno rešavati WiFi USB-ovima ili dodatnim routerom.

Ne znam zašto ethernet nije opcija, iako su dve sobe, pa ne živiš u palati od 20000m2. Mrežni kabl Linkom (Cat6) od 20m je 550 dinara, video sam i Hama kabl (Cat5) od 10m za 900 dinara. Lepo povežeš sve, provučeš kabl kroz kanalice i imaš stabilan internet. U bankama gde IT ima neograničene resurse (maltene) se sve rešava kablovima, ništa kroz vazduh. Pritom, kabl ti je najmanji trošak (obzirom da vidim da su limitiran finansijama za ovo sve).

Možeš da sprovedeš kabl uz ramove vrata, preko plafona, da ga ne preskačete svaki dan. A ne da gubiš vreme s antenama od 2-3€...

Nije problem kabal, to sam imao kao privremeno resenje. Evo sad sam opet kablom spojio dok ne vidim sta cu. Jedna vrata mogu da zatvorim druga. odbija. i jako tesko se zatvaraju, da ne kazem da ga skoro pa preseku koliko su napregnuta.
I dalje mi nije jasno zasto mi putem lan kabla brzina samo 35Mb sada a 60 sam imao preko tp linka putem usb a pre par meseci kada sam potpisivao ugovor i testirao kablom bilo je 115.
Drugo,sad sam izgubio totalnu wifi komunikaciju sa drugim uredjajima, pokusao sam reset na fabricka tog Supernova smeca medjutim i dalje isto.Pise da ne mogu da uspostavim konekciji, tacnije niko od nas u kuci. Ne znam sta je uzrok tome kad nisam cackao taj njihov ruter i podesavanja unutar njega a svakako i da jesam, nakon fabrickog reseta trebalo bi da trazi lozinku i da. radi ali meni ne ddaje ni opciju za upisivanje lozinke.
 
@mitar1982 Upravo, ali on nije u prilici da napravi kvalitetan WiFi setup koji košta. Takođe, ako se uzme i aspekt zdravlja, obzirom da se u kući živi/spava, kabl je bolji izbor.

@CaptainCrash Ne bih da ti preuređujem kuću, ali kabl nije toliko debeo, malo šmirglom prođi na dnu vrata i proći će kabl. Nakon fabričkog reseta routera, resetuje se naziv WiFi konekcije (SSID) i password. Moraćeš ponovo da podesiš WiFi konekciju, tojest postojećoj promeniš naziv i password. Što se tiče brzina, možda je pitanje za Supernovu, vikend je, ne znam kakav je load kod njih i kako to rešavaju.

Možda možeš i njih da pozoveš da ti spoje računare kablovima? Znam da SBB to radi. Simbolična je cena usluge.
 
@mitar1982 Upravo, ali on nije u prilici da napravi kvalitetan WiFi setup koji košta. Takođe, ako se uzme i aspekt zdravlja, obzirom da se u kući živi/spava, kabl je bolji izbor.

@CaptainCrash Ne bih da ti preuređujem kuću, ali kabl nije toliko debeo, malo šmirglom prođi na dnu vrata i proći će kabl. Nakon fabričkog reseta routera, resetuje se naziv WiFi konekcije (SSID) i password. Moraćeš ponovo da podesiš WiFi konekciju, tojest postojećoj promeniš naziv i password. Što se tiče brzina, možda je pitanje za Supernovu, vikend je, ne znam kakav je load kod njih i kako to rešavaju.

Možda možeš i njih da pozoveš da ti spoje računare kablovima? Znam da SBB to radi. Simbolična je cena usluge.
Ok.. svi se zale na te cigle od Supernove na los prijem wifi itd... da li su kvalitetniji i da li bi bilo poboljsanja u hvatanju wifi signala ako bi tu njihovu buksnu zamenio sa archer c24 ili c54 od tp linka? Ili je to bacanje para a efekat iati. To stoji u spavacoj sobi na spratu a naravno ovaj je njihov je bacao signal i dole u d. sobi u prizemlju. Samo ne sve crte pune...
------------------------
izgleda da ne mogu jer sad vidim da nema ulaz pozadi kao za "antenu" tj za internet.
 
Poslednja izmena:
Ne možeš da zameniš operaterov uredjaj (ruter/modem), ali možeš da ga povežeš na novi ruter.
 
ne moze opticki ruter da zameni, a obican zasto ne bi mogo, ne vidim razlog. Ja sam za jaci wifi signal kupio tendu F9, ima je na KP za 3000 din. i ima bas jak signal. Ona je bas za to i pravljena i ima 4 antene po 6 db, a podrzava do 600 Mbps, moze da radi i kao ripiter i AP. Kada se prvi put ukljuci, ima wizard i ukucaju se podaci, passwordi i user name za provajdera i wps. Jedino sto mi kod te tende baguje sto kad iskljucim wifi na dugme, on se opet sam ukljuci, ali se ne iskljucuje. Ima i na netu da se nadju misljenja o njoj i pisu da pokriva celu kucu, kod mene pokriva ceo stan kroz sve betonske zidove.
 
ne moze opticki ruter da zameni, a obican zasto ne bi mogo, ne vidim razlog. Ja sam za jaci wifi signal kupio tendu F9, ima je na KP za 3000 din. i ima bas jak signal. Ona je bas za to i pravljena i ima 4 antene po 6 db, a podrzava do 600 Mbps, moze da radi i kao ripiter i AP. Kada se prvi put ukljuci, ima wizard i ukucaju se podaci, passwordi i user name za provajdera i wps. Jedino sto mi kod te tende baguje sto kad iskljucim wifi na dugme, on se opet sam ukljuci, ali se ne iskljucuje. Ima i na netu da se nadju misljenja o njoj i pisu da pokriva celu kucu, kod mene pokriva ceo stan kroz sve betonske zidove.

Sutra dolaze majstori, net je u autu... wifi nemam ni na jednom uredjaju a lanom kao sto napisah 34-35 od max 120...

 
Bili i zamenili uredjaj za TC 7210, kakav je, pojma nemam spram proslog... proslom istekao vek trajanja 😁Evo i rezultata...

Putem lana direktno u komp. Kada povezem TP LINK sa kompom a signal hvatam istim sa WIFI onaj sto imam, tada je brzina oko 35-45.
Na wifi telefonima 50 brzina. To je valjda to?
 

Prilozi

  • IMG_20220118_172539.jpg
    IMG_20220118_172539.jpg
    199.5 KB · Pregleda: 14
pa moze da se izvuce bolji rezultat na wifi sa jacim ruterom, a pravi rezultat brzine koju ti dostavljaju mozes izmeriti na pc sa lan prikljuckom i iskljucenim wifi. Sad je solidna brzina na lan prema postvljenoj slici, pod uslovom da ti ne secka net.
 
Na Xiaomi 1800 AX aktivne su mi i 2.4 i 5ghz, nisam primetio da se gubi konekcija na 5ghz, ali na telefonu koji koristi 2.4ghz često se gubi veza, nije se dešavalo na drugim ruterima.
 
Par tu mojih iskustava, sa nekim drugim kineskim ruterima, xiaomi nisam probao.
Moguce da imas ugusen kanal - jako puno 2.4 mreza okolo i cim tvoj signal malo oslabi, gubi vezu. Ovo je pogotovo izrazeno ako imas na telefonu zapamcenu jos neku mrezu, ili ako ti je isti ssid za 24 i 5.
Kinezi nasviraju snagu na max - ovo pojaca i sum, tako da npr mi se desavalo da imam sve crte, ali da je konekcija izuzetno nestabilna (opet verovatno vezano za zagusen kanal) - npr max brzina ni blizu ocekivane, gubitak veze i slicno.
I jedno i drugo sam mitigovao smanjivanjem max snage, sto je opet skratilo domet, ali je resilo probleme nestabilnosti signala kad sam blize izvoru (citaj ili ima postenog signala ili ga nema uopste).
E sad, prelazak na archer C7 je resio vecinu problema po stanu, ostala je jedna mrtva rupa (tu bas gde zena spava), tako da sam to pokrivao repeaterom.
Posto je SBB-ov modem zaglupeo C7, a vec sam imao ax20 na tajlandu, doneo sam ga sa sobom - e on je resio i mrtvu rupu, tako da trenutno imamo preko 200mbit svuda u 100kvm stanu, bez repeatera.

Ja bih izvukao zakljucak da se preporuke za xiaomi ruter uzimaju sa rezervom. Ja sam licno poceo i sve druge preporuke da uzimam sa rezervom na ovom forumu jer mi se dosta puta odbilo o glavu :D
 
Xiaomi ima rutere u cenovnom rangu od 20-ak,pa do preko 100 evra, kao i TP-Link i svi ostali. Preporuke treba gledati u okviru klase i cenovnog ranga, ne samo generalno brend ovaj ili onaj.
 
Ima zagušenja, ali bilo ga je i pre mesec dana kada sam koristio mts tuter i nije bilo prekida.
Videću za ssid da nije isti, kod mts nije po difoltu.
Kasnije sam promenio kanal, tj, radio sam optimizaciju preko xiaomi app i sam je našao čistiji kanal, automatski podigao snagu na max, ja postavim na srednje.
 
Nedavno sam uzeo veci paket interneta (1000/300) pa bih sada trebao i opremu da promenim.
Posto mi se kucna mreza sastoji iz 2 rutera, jedan od njih sam resio (tu mi je potreban velik domet zbog smart home uz solidnu brzinu - 400/300) i on je u AP modu i za sada radi posao.
Preostaje mi da resim drugi ruter, koji bi se koristio kao glavni, a ovaj od ISP-a bih stavio u bridge mod jer je veoma limitiran sa opcijama i lose mu radi DHCP. U ovom slucaju domet nije bitan jer treba da pokrije samo jednu prostoriju, ali bi bilo dobro kada bi se izvukla veca brzina (800+ Mbit).
Budzet gledam da sto vise limitiram pa me najvise zanimaju Xiaomi ruteri.
 
Archer C7 za 9500 hiljada? Provereno dobar ruter, lepo podrzava OpenWrt. Slabo ga nesto pominjete. 🤷‍♂️
Isto se dvoumim izmedju ovog i C80, mada C80 veci domet a jeftiniji. Jedino mi ne ide u glavu zasto su stavili tako malo rama. Stranci ga nahvalise kako pokriva kucu sa sve dvoristem. Interesuje me ako ga neko poseduje da kaze utiske. Razmatram isto kacenje njegovo na cga2121.
 
slicna mi je bila cena za c80 i ax20 - ax20 sam smatrao da je bolji :) tako da sam uzeo njega.

edit: ako ga kacis kao AP, onda ti bas nista ne znaci taj ram :)
 
Treba mi jedan jeftini WiFi 6 ruter. TP-Link AX55 ima virtual servers opciju, da mogu da prosledim port na jedan konkretan lokalni IP, da ne moram da otvorim port za celu mrežu. Koliko vidim aX10 i AX20 to nemaju.
U ovoj temi ne postoji nijedna poruka u kojoj se pominje TP-Link AX55. Da li neko ima iskustva sa njim?
 
Poslednja izmena:
Treba mi jedan jeftini WiFi 6 ruter. TP-Link AX55 ima virtual servers opciju, da mogu da prosledim port na jedan konkretan lokalni IP, da ne moram da otvorim port za celu mrežu. Koliko vidim aX10 i AX20 to nemaju.
U ovoj temi ne postoji nijedna poruka u kojoj se pominje TP-Link AX55. Da li neko ima iskustva sa njim?
Ovaj xiaomi izgleda interesantno i nije skup, samo ne znam kakav je:


mada uvek bi pre uzeo neku tendu za jeftiniji ruter.
 
@mitar1982 hvala za ideju za emulatore. AX55 je prvi na spisku emulatora na linku https://www.tp-link.com/us/support/emulator/

Ima verzije V1 i V2, ali nijedan nema Virtual servers, već mu je ta funkcija pod Port forwarding i zapravo je podešavanje kao za VS.
Prvi put sada vidim interfejs ovih novih TP-Link, majko moja, koje boje i kakvi meniji.

Sad vidim da V2 ima opciju da ruter bude VPN client. To bi mi bilo korisno na drugoj strani, da jednu konekciju prebacim na nivo rutera. S tim što se na V1 i V2 razlikuju i procesori.

TP-LINK Archer AX55 - AX3000 Gigabit Wi-Fi 6 Router
Qualcomm IPQ5018 (IPQ0518) 2.4GHz + QCN6102 (5GHz)

TP-LINK Archer AX55 V2 - AX3000 Gigabit Wi-Fi 6 Router
Broadcom BCM6756 WiSoC; CPU: 4x ARM (Cortex-A7) @1.7GHz

Da li je neki ovih čipova poznat kao dobar ili loš izbor?


@bakara preskočio bih Xiaomi. Imam neke njihove uređaje, sve to radi, ali nešto im ne verujem kad su ruteri i telefoni u pitanju. OK mi je ako usisivač povremeno zabode, pa ga odnesem "u kućicu", ali ako ruter zabada, onda je stao i usisvač i sve ostalo. To ide u kantu.
 
Koliko sam danas dobio info, kod nas je dostupan samo AX55 V1 tj bez VPN client opcije.
 
Bas kad mi treba cena ax 20 skocila i kod madjara, na kraju sam ipak uzeo C80. Velika je kuca pa mi treba bolja pokrivenost..Za koju godinu kad puste vece brzine svakako ce pojeftiniti pa ce onda moci da se razmatra 🙂
 

Mi WiFi Range Extender AC1200​

Sta mislite o ovome ima li ga neko? Vidim da je na nekoj akciji a potrebno mi je nesto ovako da pojacam signal u jednom delu kuce.
 
kupi mesh ako hoces pokrivas kucu, manite se tih extendera.
 
Poštovani,
Uzeo sam TP-Link TL-WR844N pre nekoliko meseci, na laptopu uvek imam 100 Mbps, dok na telefonu Samsung A52s 5G ne ide više od 50 Mbps.
Na 5 GHz ide do 52 Mbps preko A1 ruter Technicolor tc7200 😀
Imam i jedan stari ASUS RT-N12 D1, ali njega koristim za printera.
Radi se o kancelariji oko 50 m2.

Preporuka za neki pristojni ruter?
Da baca full 100 Mbps koji mi sleduje od A1 🙂
Internet paket mi je 100/5 Mbps.
 
Asus RT-AX58U ruter za svaku preporuku...
Na SBB EON Full paketu (150Mbps) sniman protok mobilnim Samsung S10 Lite ....

Screenshot_20220226-105215_Speedtest.jpg
 
Videh da se prodaje ovaj MERCUSYS AC12G GIGABIT AC1200, ima 3 gigabitna porta, verujem da je brži wifi nego stara Tenda w311r+, možda bih mogao da nabavim MERCUSYS za oko 3500 din. Da li je neko imao iskustva sa ovim ruterom? Ne znam da li ima nešto u tom rangu cena, a da ima gigabitne portove?

Koristim sbb net, 250mbps, njihov ruter Tehnicolor sam stavio u lokal, na njega preko lana je nakačen računar, 2-3 mobilna i smart TV, i to OK radi.
Od Tehnicolora ide lan kabl 20m do kuće, u njemu je utaknuta Tenda w311r+, a iz Tende mi kabl ide do EON box-a, Tenda ima 10/100 portove
Kada sam mobilnim nakačen na Tehnicolor izvlači oko 230mbps, a kada sam nakačen na Tendu kod kuće, mislim oko 30mbps.
Mislio sam da kupim neki najjeftiniji wifi ruter, koji će imati gigabitne portove, preko kog bih onda nakačio EON box i malo bolji wifi.
 
Poslednja izmena:
Nisam pratio dugo temu. Da li je još uvek najbolja kupovina Tenda AC 10 preko Mađara ?
 
Nazad
Vrh Dno