Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Mislim da je TP-Link 620hd ili 660hd uporediv sa Ubi i omada kontroler mozes instalirati lako na PC, neku VM, itd. Mada AP wifi6 imaju jacu cenu(narocito ove brze varijante kao 660HD), ali to je ipak oprema koja duze traje.
 
Da li postoji Wifi 6 ruter (ne samo Access point) koji se napaja preko PoE?

Takođe, koji PoE Access point sa WiFi 6 mi savetujete a da ima pristojnu cenu? Puno mi je para da uzmem Ubi i cloud key. Da je samo AP bez cloud key bo bi uzeo odmah.

Zašto bi uzimao Cloud Key? Pogotovu za 1 AP. Ja sam dugo koristio Unifi Controller App za Windows. U početku kao nešto podešavaš, posle shvatiš da se ne uloguješ mesecima. Sada mi je u Dockeru na RPi4 i to radi savršeno.

Za prvo pitanje, ima Mikrotik nekoliko WiFi routera koji imaju i PoE-In. Pogledaj na linku.
 
Uzeo sam skoro mts optiku i Wireless sa tog njihovog rutera ima jako velike varijacije u brzini pa razmišljam da uzmem posebno wireless ruter a onemogućim ga na tom njihovom Nokia ruteru i koristim samo kao modem. Možda i da prebacim lan port na koji prikačim moj ruter u bridge mod, čini mi se da može?
Razmišljam između ova dva modela, koja bi bila preporuka:
 
na tom njihovom Nokia ruteru
idi na mts optika temu. nokia, nažalost, ne može da radi samo kao modem i ne može da se stavi u bridge. možeš da uzmeš tvoj ruter, ali da ga koristiš samo u AP mode-u. na nokiji isključiš wireles, a uključiš ga na svom ruteru. portove i sl. otvaraš na nokiji, koji i dalje vrši funkciju rutera.
 
Pozdrav, skoro smo uzeli orion optiku, u nedoumici sam između ova 3 rutera:




Iskreno me najviše brine ovaj zadnji od xiaomi, ne znam koliko su pouzdani. Na koji bi ste vi išli i zašto? Guglao sam neke reviews, ali ne znam u detalje šta nije valjalo ako su imali nekih primetnih mana(ako neko baci pogled na neki review, u svetu se ovaj xiaomi zove ax5, zbog njihovog drugačijeg preimenovanja rutera za Evropu u odnosu na ostatak sveta..), nadam se da ni jedan od ta 3 ne prekida u trenutku da ne bude neophodno stalno ponovo isključiti i uključiti wifi kao što je to slučaj sa ovim ont od oriona koji smo dobili, i ne bih znao ko daje veću brzinu, više dobacuje, daje veću brzinu na većoj udaljenosti itd(nemamo neku preferencu od ovih navedenih stvari, pošto znam da ne možemo sve imati najbolje), nisam našao neki sajt za poređenje, samo review za svaki pojedinačni sa različitih sajtova sa različitim uslovima testiranja
 
Da li ima smisla dati 38.000 dinara za SYNOLOGY Ruter RT2600AC?
Šta su bolje ili jeftinije alternative? Neki sa WiFi6?

Potrebno mi je da je ruter pouzdan, da trpi dosta uređaja na LAN (15-ak na switchu) i WiFi (10-15)
  • da su svi portovi gigabitni (to je valjda sada standard?)
  • guest WiFi
  • da je WiFi generalno pouzdan (pokriva mali prostor, praktično bez pregradnih zidova)
  • 2 WAN sa balancingom je prednost
  • da bude ruter koji radi out of box, da ne moram ja da budžim neke firmware, da nešto improvizujem
  • da može da se kupi legalno kod nas
 
Pozdrav, skoro smo uzeli orion optiku, u nedoumici sam između ova 3 rutera:




Iskreno me najviše brine ovaj zadnji od xiaomi, ne znam koliko su pouzdani. Na koji bi ste vi išli i zašto? Guglao sam neke reviews, ali ne znam u detalje šta nije valjalo ako su imali nekih primetnih mana(ako neko baci pogled na neki review, u svetu se ovaj xiaomi zove ax5, zbog njihovog drugačijeg preimenovanja rutera za Evropu u odnosu na ostatak sveta..), nadam se da ni jedan od ta 3 ne prekida u trenutku da ne bude neophodno stalno ponovo isključiti i uključiti wifi kao što je to slučaj sa ovim ont od oriona koji smo dobili, i ne bih znao ko daje veću brzinu, više dobacuje, daje veću brzinu na većoj udaljenosti itd(nemamo neku preferencu od ovih navedenih stvari, pošto znam da ne možemo sve imati najbolje), nisam našao neki sajt za poređenje, samo review za svaki pojedinačni sa različitih sajtova sa različitim uslovima testiranja

Archer ax10. Tj još bolje ax20 ako ga ima a da nije puno skuplji.
 
Da li ima smisla dati 38.000 dinara za SYNOLOGY Ruter RT2600AC?
Šta su bolje ili jeftinije alternative? Neki sa WiFi6?

Potrebno mi je da je ruter pouzdan, da trpi dosta uređaja na LAN (15-ak na switchu) i WiFi (10-15)
  • da su svi portovi gigabitni (to je valjda sada standard?)
  • guest WiFi
  • da je WiFi generalno pouzdan (pokriva mali prostor, praktično bez pregradnih zidova)
  • 2 WAN sa balancingom je prednost
  • da bude ruter koji radi out of box, da ne moram ja da budžim neke firmware, da nešto improvizujem
  • da može da se kupi legalno kod nas
Nema smisla davati toliko para za ruter koji nije wifi6. Wifi6 stvarno unosi mnogo dobrih tehnologija i iako nema još puno wifi6 klijenata, mislim da je u današnje vreme "must". Pogotovo za tu količinu klijenata.
Voleo bih da mogu da ti predložim neki konkretan model ali nisam lično probao nijedan koji ispunjava sve što si naveo. Ali definitivno ne bih pristao da se odreknem 802.11ax.
 
Ja bi isao na Asus RT-AX86U
 
Ja bi isao na Asus RT-AX86U

Šta.mu znači ovo 2x port aggregation? Na jednom portu dobiješ duplu brzinu, ali se odrekneš jednog fizičkog porta?

Ima mogućnost dva WAN, da li to podrazumeva da ima load balancing/fail over? Nije da je neophodno, ali biće mu dostupni MTS optika i SBB, pa što ne iskoristiti.

Asus mi (neopravdano?) nikada nije zvučao privlačno za mrežne uređaje, jer prave svašta od opreme.
Ovaj Synology sam video gledajući šta da uzmem od NAS uredjaja. Ali slažem se da je outdated.
 
Baci oko malo po yt. Ruter je babaroga,merkam ga vec neko vreme zbog neta koji imam 1000/100 i wifi protoka koji moze da izbaci.
 
Ja sam prezadovoljan i sa ASUS RT-AX55. Uzeo sam ga kada sam uveo Orion 1000/200 . Vrlo stabilan, izbacuje moj paket na WiFi, dobar firmware/software i lak upgrade i gomila mogućnosti od kojih ja malo koristim, ali kontam da će ti ispuniti sve zahteve...
 
Šta.mu znači ovo 2x port aggregation? Na jednom portu dobiješ duplu brzinu, ali se odrekneš jednog fizičkog porta?

Ima mogućnost dva WAN, da li to podrazumeva da ima load balancing/fail over? Nije da je neophodno, ali biće mu dostupni MTS optika i SBB, pa što ne iskoristiti.

Asus mi (neopravdano?) nikada nije zvučao privlačno za mrežne uređaje, jer prave svašta od opreme.
Ovaj Synology sam video gledajući šta da uzmem od NAS uredjaja. Ali slažem se da je outdated.
Imam ja tog ASUSa AX86U. WAN agregacija ti omogucava bas to, da imas dva linka koja ce ti raditi u Active/Active rezimu, dakle dupla brzina + failover kada ti jedan link padne.

Iance ASUS pravi mnogo dobre rutere za ozbiljniju kucnu upotrebu.


5xJ9lQ.jpg


Sa druge strane ako ti je potreban za posao, zasto ne uzmes neki firewall appliance koji je ujedno i ruter i switch, poput Palo Alto-a, Fortineta (ima da se kupe u Srbiji legalno) ili Check Point.
Cak se i ja razmisljam da za kucu uzmem jedan Fortinet (cisto za vezbu, igranje i ucenje za dalje :D )
 
Jeste za posao, ali ništa što zahteva poseban nivo bezbednosti. Trenutno korsitmo MTS ruter koji je došao uz optiku i neki prastari switch. Trenutna mana je što na svakih 10-15-20 dana moramo da resetujemo switch, jer se internet drastično uspori, prvo prestanu da rade mrežni štampači ili baš baš uspore, pa se ne bude moguć pristup NVR-u i do tog trenutka ga obavezno neko resetuje, ne znam gde bi završilo.

Računao sam da u rack ubacim neki TP-LINK switch (dumb) i da ruter deli IP adrese, odnosno, većina uredjaja bi bilo na statičkoj, lokalnoj adresi.

Da li imaš predlog za neki konkretan Fortinet uredjaj?
 
Pa zavisi od potreba firme.


Uglavnom najjeftiniji dual WAN modeli su iz 50 i 60 serije..oko 600-700 EUR + licenca koja se odvojeno placa

Check Point je tu malo bolji jer u cenu ulazi i 1god. licena


Imaj u vidu da se licence placaju za neki period 1,3,5 godina i ukljucuju softverske nadogradnje, podrsku proizvodjaca i funkcionalnost uredjaja (obicno neke radnje nece raditi kada istekne licenca)
 
Ja sam prezadovoljan i sa ASUS RT-AX55. Uzeo sam ga kada sam uveo Orion 1000/200 . Vrlo stabilan, izbacuje moj paket na WiFi, dobar firmware/software i lak upgrade i gomila mogućnosti od kojih ja malo koristim, ali kontam da će ti ispuniti sve zahteve...
Koju tacno brzinu izvlacis na wifi?
 
Zavisi od uređaja. Moj Lap može oko 400, ženin 850, a njen iPhone 11 može preko 800, moj Redmi Note 9 Pro malo ispod 600. Nemam ni jedan ax uređaj...
 
Onda zavrsava posao sto se tice wifi a nije ni skup ruter.
 
Ma jako sam zadovoljan. Dobar WiFi signal i vrlo stabilan ruter. AsusWRT je odličan firmware, ima i DNS, QOS, Speed test, WiFi AI mesh sa drugim Asus ruterima... Meni je za novac bio best buy, a lako sam se odlučio jer sam i pre toga imao ASUS koji me je odlično služio, samo je morao biti zamenjen zbog brzine novog paketa.
 
Nisam uopšte koristio VPN, nisam imao potrebu. Nemam ni iskustva sa tim
 
Imam i ja ASUS RT-AX55 i zadovoljan sam. Nisam samo uspeo da ga ubacim na dual wan load balance mod (dok u fallback radi ok). Za ostalo ima moju preporuku. Imam na njemu openVPN server sa ddns i sve radi savršeno.

Njegova mana je to što ima samo 4 LAN porta i nema USB ulaz.
@PJ mislim da je kod tebe taj switch usko grlo, ako imaš uslova ja bi uzeo na primer ovaj asus i dokupio još 2 swicha pa bih podelio 3 LAN sa rutera na 3 swicha dok bi četvrti koristio eventualno za dual wan.
 
@zechs za sada mi to nije potrebno. Ali u perspektivi, ko će ga znati.

@Olujche trenutno nema toliko uredjaja koliko sam napisao, ali da, I sada je problem do njega. Uskoro se selimo, pa se dodaje nekoliko IP kamera na kabal, dva dodatna računara, još jedan mrežni štampač i nekoliko bežičnih uređaja. U toj situaciji bi ovaj mučenik uginuo.
 
Odvoj IP kamere na zaseban swich, računare i štampač na drugi i rešio si problem. Uz wifi6 na ruteru nećeš imati problema ni sa 20 wifi klijenata.
Polako će mreža početi da vam liči na prave korporacione mreže :D za godinu dve eto tebi prvi network rack.
 
  • Like
Reagovanja: PJ
Koliko pravi razliku da li su kamere i računari/štampači na jednom switchu sa 16 portova ili na 2 po 8 portova?

Ako mrežom upravlja ruter, na koji je switch zakačen.

Nego, gde da nađem nekoga da mi u ormarić gospoCki popakuje UTP kablove?
U mom kućnom ormariću je pre svega bio problem sa pozicijom odakle kablovi stižu, a onda i do toga što od 4 uredjaja u unutrašnjosti, samo jedan je predviđen za police, ostale sam nabacao unutra 😬
 
Jel može neko molim vas da mi kaže ako asus rt-ax55 pravi veću razliku u brzini u odnosu na tp-link archer ax10 ili čak u odnosu na archer ax20? takođe vidim da u istom cenovnom rangu se nalazi i ax50, pa sad koji je bolji od ta 3 (ako ova 3 prave veću razliku u brzini u odnosu na ax10), s obzirom sam negde video da je možda čak ax20 bolji od ax50(ako je to stvarno tačno), pa sad ne znam između asusovog ax55 i archer ax20? Hvala unapred
 
Zaboravio sam da napomenem da sam takođe video asus rt-ax53u, pa sad ne bih znao da li je veća razlika između ax53u i ax55, znam da je veći izbor rutera koje sam nabrojao, i ja se izvinjavam na tome, gledao sam razne review, pa ne bih znao šta bi mi dalo najbolje rezultate od svih tih u tom cenovnom rangu. Na ovom sajtu sam našao grafikone upoređivanja ova prethodna 3 što sam naveo, ne znam koliko je merodavno? https://www.nytimes.com/wirecutter/reviews/best-wi-fi-router/
 
Nazad
Vrh Dno