Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Ubiquiti Unifi AP AC LR, ili novi Unifi 6 na plafon kao na slici. Ima PoE napajanje pa se povezuje samo ethernet kablom. Sprovedeš kablove po ćoškovima u kanalicu, ako ti je dostupan prostor iznad kuhinjskih elemenata.
Eventualno Mesh sistem. Do sad nisam video dobro rešenje sa repeaterima (da ne prekida vezu i sl.).
Plan111.jpg
 
koliko vidim sa iole boljim ruterom ljudi rešavaju problem...
Zavisi od konkretnog rutera, njegove pozicije, vrste zidova, opterećenja mreže itd itd...
Ako je opcija lan kabelom da povežeš dva rutera pa drugi ruter u jedinicu smestiš ili peticu to je najjeftinije rešenje.
 
Preporuka, model?

EDIT: Uz napomenu da na osnovu jednog posta i dalje ne odusajem od rutera, jer koliko vidim sa iole boljim ruterom ljudi rešavaju problem...

Vidi naruči ga online, pa ga vrati ako ne radi posao.
Sad vidim da su repeateri su kod nas kod nas skupi ko otrov. Inače tplink re300 mi je ok opcija, a možda i taj router koji gledaš ima repeater mod.
Rešenje sa ap i kablom koje ti je predloženo ti je sigurno dobro. Doduse ja bih ap postavio posle stuba, ne ispred, ali kabl ti ne gine po plafonu u oba slučaja.
 
Pozdrav svima.
Imam jednu nedoumicu oko wifi rutera. Naime, u stanu imam dosta uredjaja koji koriste internet, pa sam odlucio da poradim malo na stabilnosti i kvalitetu mreze. Inace koristim ADSL.
Kao prvi uredjaj koristim obican TP-Linkov modem-ruter, koji je postavljen u bridge mod. Posle njega se nalazi mikrotik ruter, koji je ustvari i glavna zverka u nizu. Nakon mikrotika zelim da postavim jedan wifi 6 ruter.

Da li je bitno koji wifi ruter uzeti (sa kojim procesorom, koliko rama, itd...), sobzirom da je mirkotik ustvari glavni ruter, i on obavlja sve a wifi ruter treba samo da sluzi kao bezicna konekcija do nekih uredjaja?
 

Tako sam i uradio uzeo ovaj Mi Ruter AX1800 za 3999 din, na nekoj je akciji 29%, još kao korisnik SBB imam onaj kupon od 1000din popusta na shop.ter-u...

Valjda će šljakati, ako ne bude povezivaću ga lan kablom na drugu lokaciju kao što ste predložili...
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozdrav svima.
Imam jednu nedoumicu oko wifi rutera. Naime, u stanu imam dosta uredjaja koji koriste internet, pa sam odlucio da poradim malo na stabilnosti i kvalitetu mreze. Inace koristim ADSL.
Kao prvi uredjaj koristim obican TP-Linkov modem-ruter, koji je postavljen u bridge mod. Posle njega se nalazi mikrotik ruter, koji je ustvari i glavna zverka u nizu. Nakon mikrotika zelim da postavim jedan wifi 6 ruter.

Da li je bitno koji wifi ruter uzeti (sa kojim procesorom, koliko rama, itd...), sobzirom da je mirkotik ustvari glavni ruter, i on obavlja sve a wifi ruter treba samo da sluzi kao bezicna konekcija do nekih uredjaja?
Trebaju ti ap-ovi, jedan ili više.. Ppgledas prethodne strane. Zašto router?
 
Pozdrav svima.
Imam jednu nedoumicu oko wifi rutera. Naime, u stanu imam dosta uredjaja koji koriste internet, pa sam odlucio da poradim malo na stabilnosti i kvalitetu mreze. Inace koristim ADSL.
Kao prvi uredjaj koristim obican TP-Linkov modem-ruter, koji je postavljen u bridge mod. Posle njega se nalazi mikrotik ruter, koji je ustvari i glavna zverka u nizu. Nakon mikrotika zelim da postavim jedan wifi 6 ruter.

Da li je bitno koji wifi ruter uzeti (sa kojim procesorom, koliko rama, itd...), sobzirom da je mirkotik ustvari glavni ruter, i on obavlja sve a wifi ruter treba samo da sluzi kao bezicna konekcija do nekih uredjaja?

Treba ti dobar AP. Za dugoročna rešenja gledaj plafinske modele u obliku tanjira

Ja imam odlična iskustva sa Ubiquiti Unifi
Imaš njihov novi AP WiFi 6.Vidim da ga ima na KP.
Alternativa je npr TP-Link EAP620 koga isto ima kod nas.
 
Trebaju ti ap-ovi, jedan ili više.. Ppgledas prethodne strane. Zašto router?

Zato sto nisam siguran da li AP-ovi imaju bilo kakva ogranicenja? A drugo, u ovom trenutku nemam bas mogucnosti da razvlacim kablove i postavljam "plafonjerke". :)

Treba ti dobar AP. Za dugoročna rešenja gledaj plafinske modele u obliku tanjira

Ja imam odlična iskustva sa Ubiquiti Unifi
Imaš njihov novi AP WiFi 6.Vidim da ga ima na KP.
Alternativa je npr TP-Link EAP620 koga isto ima kod nas.

Bilo bi idealno ako postoji neki koji se ne kaci na plafon a ok je. I isto pitanje, da li sa AP-om imam bilo kakva ogranicenja?
I sta se desava ako posle Mikrotik-a postavim neki wifi ruter koji nije u AP modu?
 
Šta ti znači ograničenja kod ap?
Elem, tplink repeater I većina routera imaju ap mod. Ako ti se igra, re205, re300, archer c6, c7, c80, ax20...
 
Ako ti treba samo za WiFi mana rutera je što si platio 10 opcija, a koristiš 1 ili 2, pošto ćeš sve ostalo da ugasiš.

Jedino zbog čega ruter u AP modu može da bude u prednosti je što možeš da iskoristiš lan portove da žično vežeš neke uređaje.

Ako nećeš mnogo kablova gledaj neki od Mesh uređaja. Nisu jeftini.
 
Dajte preporuku za pokrivanje mrežom stana kao na slici:
"plava tačka" je mjesto gdje dolazi kablovski net (možda i optika, svejedno). Tu treba wifi i tri lan priključka.
"zelena tačka " je drugo "čvorište", tu treba wi fi i 3 lan priključka. Ove dvije tačke se mogu vezati žično, imaju po dvije utičnice između.
Koja je preporuka - da li je moguće uzeti jedan uređaj koji bi imao toliko jak wifi da pokrije sve i da ima jedno 5-6 lan priključaka ili druga mogućnost - dva uređaja koji bi bili povezani žično, svaki sa wifi i po 3-4 lan prilkjučka. U drugom slučaju bi trebalo da budu u istom opsegu adresa zbog pristupa štampaču i nasu sa svakog mjesta.
 

Prilozi

  • stan_wifi.jpg
    stan_wifi.jpg
    75.9 KB · Pregleda: 89
Ako ti treba samo za WiFi mana rutera je što si platio 10 opcija, a koristiš 1 ili 2, pošto ćeš sve ostalo da ugasiš.

Jedino zbog čega ruter u AP modu može da bude u prednosti je što možeš da iskoristiš lan portove da žično vežeš neke uređaje.

Ako nećeš mnogo kablova gledaj neki od Mesh uređaja. Nisu jeftini.

Ipak sam se odlucio za ruter u ovom trenutku koji cu staviti u AP mod. U buducnosti kada budem menjao stan verovatno cu promeniti, uzeti AP ili vise njih, ili nesto od mesh uredjaja.
 
Danas stigao Mi Ruter AX1800.
Povezivanje i podešavanje je boza.
Nisam mnogo testirao, ali na prvu loptu sam i više nego zadovoljan, obzirom da u dve sobe u kojima nisam imao stabilan Wifi signal, sada imam 4 od 5 crta i stabilnih 40mbps... A u druge dve 100 i 80mbps. Testirano je mobilnim koji može da se kači samo na 2,4Ghz mrežu, pa su na 5Ghz brzine sigurno još bolje.

Kada bi bio bolje pozicioniran (jer je ova trenutna pozicija verovatno najgora moguća (nisko, puno prepreka i ni blizu sredine stana), verovatno bi se još bolje polazao.

Od mene za sad preporuka, pogotovo za cenu od 3999.
 
U onoj rupi, dijagonalno kroz 2 zida i stub imaš 40mbps na 2.4ghz? Ako je tako, slažem se, zvuči super.

Da se pohvalim... Doneo sam sa tajlanda tplink re205 (sa us utikacem...) ubo sam ga dečju sobu (gde deca više ne spavaju), jer se žena žalila da ima problem sa signalom na mobilnom u ćošku od kreveta. Aktivirao onaj smart wifi i one mesh na archer c7. Sad imam samo jedan ssid (2.4 i 5ghz i repeater) , ali evo po celom stanu je zadovoljna signalom. Nedelju dana bez greške, radi kao u reklami :)
Sad podešavam VPN koji nije pptp, da mogu eon da gledam i na mi sticku :)
 
Poslednja izmena:
Tplink re205 može, samim tim i jači modeli mogu... To se zove high speed mode...
 

Prilozi

  • Screenshot_20211015-111832_Chrome.jpg
    Screenshot_20211015-111832_Chrome.jpg
    64.5 KB · Pregleda: 66
Tplink re205 može, samim tim i jači modeli mogu... To se zove high speed mode...
Moze li se ovaj RE205 iskoristiti samo kao access point, znaci nema potrebe da extenduje WiFi vec da pruza internet kroz ethernet port?
 
Koliko se sećam sve može, samo sigurnije ti je manual da mu skineš nego da mene pitaš, pošto nisam probao :)

Al to što ti pitaš nije ap nego client mod.
 
Imam ruter na spratu i kabal koji ide u prizemlje za moj računar i to sve super radi ali wifi je los u mojoj sobi gde je taj racunar.
Je l mogu da napravim novi wifi iz moje sobe tako što ću taj kabal iz rutera sa sprata da ubacim u Asus ruter RT-N12E a drugi kabal posle iz rutera u računar?

 
Moze li se ovaj RE205 iskoristiti samo kao access point, znaci nema potrebe da extenduje WiFi vec da pruza internet kroz ethernet port?

Da ne bude da me mrzi, ovo sto si pitao radi out of the box, kao podrazumevano ponašanje. Ako hoćeš ap, moraš da mu menjas mod.
 

Prilozi

  • Screenshot_20211015-194852_Chrome.jpg
    Screenshot_20211015-194852_Chrome.jpg
    114.7 KB · Pregleda: 38
Da ne bude da me mrzi, ovo sto si pitao radi out of the box, kao podrazumevano ponašanje. Ako hoćeš ap, moraš da mu menjas mod.
Hvala. U medjuvremenu sam video da mu je ethernet port 100Mbps, sto mi je granicno, ali ako ne nadjem pametnije resenje, to je sto je.
 
:ROFLMAO: Sta je problem u 100mbita?
nisu ti extenderi namenjeni da zamene kabl vec da prosire domet bezicne mreze gde svakako ne vuces 100mbita

ako ga kacis na 2.4ghz i onako nece moci da izvuce ni celih 100mbit a 5ghz ima domet koliko i 20m kabla
 
Pozdrav! Treba mi mala pomoc u odabiru novog modema. Koristim ADSL i bitno mi je da ima 3.0 USB. Planiram da povezem USB fles za neke sitne fajlove i bekap istih. Zapao mi je za oko ASUS DSL-AC68U i nasao sam ga na oglasima ovde za 170e. Medjutim, naleteh na oglasima u Austriji i na ASUS DSL-AC68VG za 140e koji je kao noviji i bolji. Ako bi neko mogao da mi objasni ko je strucan sta bi bila bolja kupovina bio bih zahvalan. Na uporedjivanjima nisam nista bitnije saznao osim sto AC68VG ima VoIP, koji ne igra nikakvu ulogu ovde.
 
Pozdrav! Treba mi mala pomoc u odabiru novog modema. Koristim ADSL i bitno mi je da ima 3.0 USB. Planiram da povezem USB fles za neke sitne fajlove i bekap istih. Zapao mi je za oko ASUS DSL-AC68U i nasao sam ga na oglasima ovde za 170e. Medjutim, naleteh na oglasima u Austriji i na ASUS DSL-AC68VG za 140e koji je kao noviji i bolji. Ako bi neko mogao da mi objasni ko je strucan sta bi bila bolja kupovina bio bih zahvalan. Na uporedjivanjima nisam nista bitnije saznao osim sto AC68VG ima VoIP, koji ne igra nikakvu ulogu ovde.

Proveri prvo sa provajderom da li možeš uopšte da koristiš svoj adsl ruter.

Mada bih ja svakako išao na klasičan ruter, a to što si dobio od provajdera prebacio u bridge ili ujkucio DMZ
 
Koji 3kom Mesh sistem uzeti koji radi stabilno i ima najbolju app za setup? Na KP. Kuća na 3 nivoa
TP-Link Deco X20, X60, Linksys, Netgear?
Asus odlični uređaji đubre od app
 
Da li postoji Wifi 6 ruter (ne samo Access point) koji se napaja preko PoE?

Takođe, koji PoE Access point sa WiFi 6 mi savetujete a da ima pristojnu cenu? Puno mi je para da uzmem Ubi i cloud key. Da je samo AP bez cloud key bo bi uzeo odmah.
 
Nazad
Vrh Dno