Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Zakasnio za izmenu 😭 . Nema veze, nadam se da sam barem malo pomogao kolegi u odabiru.
Što se tiče dometa, čini mi se da je TP link bio bolji za nijansu. To primećujem u dvorištu, da je malo slabiji signal nego pre
 
Samo da korigujem jer je bitno, nije Katastrofalno već Očekivano iskustvo... ;)

Pa šta očekivati od jeftine igračke sa 16/128 MB ROM/interne memorije! :ROFLMAO:
Pride je 2x2, skoro da je nikakav hladnjak, a mogu zamisliti veličinu NAT tabele itd.
Drugim rečima on sve to prepuni vrlo brzo sa već cca 3 uređaja i ono malo što je radio je zbogom. :sneaky:
Ja samo da uletim k'o padobranac da dodam da ne mora da znači da su same specifikacije hardvera problem.

Konkretno na Cudy WR1300 koji ima MT7621 SoC i 128 MB RAM (ROM nema veze sa performansama uređaja već samo koliko gluposti mogu u firmver da natrpaju) sa 2x2 MIMO uz običan 802.11ac sa OpenWrt 21.02-rc3 dobijam oko 550-600 Mbps protoka na kvalitetnom laptopu sa integrisanim Intel WiFi adapterom koji ima MIMO, a na jeftinijim krš telefonima imam oko 400-490 Mbps sa MIMO. Uređaj košta 3600 din u zvaničnoj prodaji.

Ja sam na OpenWrt omogućio 802.11r i dodao skriptu koja služi kao roaming assistant, konkrento deauth-uje uređaje kada se nađu predaleko od rutera, ili ih kick-uje sa 2.4GHz na 5GHz band ako im je signal prejak i na listi su uređaja sa "enhanced" roaming funkcijom koju sam definisao (to je dakle ako se telefon zaglavi na 2.4GHz a pored rutera sam). Imam ih 3 komada u AP modu sa MikroTik hEX ruterom i dok 2 pokrivaju dvospratnu kuću i okolni deo dvorišta, treći u pomoćnoj zgradi pokriva popriličan deo spoljašnjosti u samom dvorištu. Nakačene su 6 IP kamere na njih i nisam imao problema. Restartuju se svaka 3 dana u 4h ujutru, preventivno. Ponekad uradim imagebuilder build nove verzije i automatski deployment sa skriptom koju sam napravio još ranije, čisto ako bude nekih poboljšanja u mt76 WiFi drajveru.

Nisam našao bolji ruter do sad, da je jeftiniji od 100€, a mnogo sam ih prošao do sad. MikroTik-ovi su me baš razočarali u tom cenovnom segmentu, totalni raspad im je WiFi.

Za Xiaomi nemam šta da kažem osim - znalo se da su krš ruteri, ne [samo] zbog specifikacija, nego zbog prirode sklepanosti hardvera i softvera.
 
@MilanKragujevic To 3 komada u AP modu (dakle ruter servisi u njima su ugašeni, i to je cca 60% manje opterećenja za uređaj), mali br. uređaja na svakom sa malo konekcija (IP kamere posebno ne otvaraju mnogo konekcija, i osim da su 4K i/ili sa malo kompresije, imaju mali protok), a sve to na OK sposobnom hEX ruteru koji radi glavni deo posla...
TEŠKO da je case study! ;) I nije merodavno većini korisnika, koji ga ne bi tako koristili. Više specifično onima koji imaju kuće sa dvorištem da pokrivaju. A pride ukupno sve to košta ko jedan skuplji ruter.
Dakle hardver i dalje jeste problem, ali ti si ga zaobišao rasterećenjem uređaja njihove glavne funkcije i deljenjem saobraćaja na više njih (zbirno).

Ja kao i većina ovde se pita da to SVE radi taj jedan uređaj, pa na kolena bi pao!! :sneaky:
To da 1 uređaj ima xy protok na nekom ruteru je apsolutno irelevatno (i još u tom slučaju samo 600Mbps max je za mene jadno, posebno tek ako je brzina između uređaja a ne sa neta merena); nakači nekoliko uređaja koji imaju aktivno više konekcija i da svaki nešto vuče, e to bi bila sasvim druga slika gde u zbiru nikad ne bi izvukao tu brzinu...
 
Ja kao i većina ovde se pita da to SVE radi taj jedan uređaj, pa na kolena bi pao!! :sneaky:
Ja sam koristio gigabitnu konekciju na ruteru koji ima 64 MB RAM-a i single core Realtek LEXRA SoC. Onaj Mercusys AC12G što daje Supernova.

Bukvalno koristi hardware-assisted NAT i switching i uspeva da obezbedi više nego zadovoljavajući QoS.

Što se tiče celog odgovora, moram da napomene da 1) koristio sam i routing na lošijim uređajima i nisam imao problema, i 2) nemoj da mešaš consumer environment sa jednim ruterom i enterprise-level usage.

Ko hoće da pravi 40k konekcija neće imati jedan AIO ruter+ap+switch+gateway uređaj nego će imati dosta kompleksniju mrežu. Za kućnu upotrebu taj Cudy (na primer) će da radi dobro i kao AIO uređaj.

Pričamo o scenariju gde čovek ima 7-15 Mbps na WiFi na tom Xiaomi ruteru, nije ok da navodiš scenarije "ali cela firma ne može da ima 500 Mbps na WiFi uz 50 IP kamera, 200 IoT senzora i 100 zaposlenih".

Ko ima usage pattern kao ti kupiće enterprise grade ruter i AP kao što ti radiš. Ja sam kupio krš AP-ove jer su jako dobri za cenu a ne možeš pokriti (free space) 1300 m² sa jednim ruterom pa makar koštao 100k€ zato što si ograničen transmit power-om klijentskih uređaja. Jedva možeš pokriti sa 3-4 strateški postavljena AP-ova. Jednostavno mi se jedino isplatilo da imam 3 AP-a (trebalo bi barem 5 komada ali nemam para niti želju da kopam celo dvorište da provlačim podzemno instalaciju za rutere LOL) i jedan hEX za routing, shaping, access control, firewall, itd.

Mislim da ne postoji AIO rešenje koje može da zadovolji sve potrebe, ali opet ponavljam - pričamo o čoveku koji je imao 10-15 Mbps na WiFi ruteru. Ja sam hteo da "doprinesem" informaciju da ima jeftinog hardvera koji može da pruži 500+ Mbps na 802.11ac 2x2 80MHz. Osim toga on može i da radi NAT na tim brzinama jer ima hw acceleration za switching i masquerade - dakle može da ga koristi neko sa gigabitnom konekcijom i home user level potrebama (torrenting, browsing, par IoT uređaja, poneki TV STB, itd.) Radiće mu savršeno i za torrent ako smanji broj konekcija na neku razumnu vrednost.

A ko neće da smanjuje broj konekcija neka kupi enterprise grade opremu.
 
@MilanKragujevic Nisi me shvatio, ili uopšte nisi precizno čitao šta sam napisao... Nigde ne govorim o potrebi firme (ili nekom pojedinačnom korisniku sa jačim potrebama kao što sam ja npr.) ali niti jednom! Niti o 40k+ konekcija, već pre mislim na vrlo realnih 1.000-5.000, do max 10.000.
Već baš o kućnoj primeni jednog uređaja kod prosečnog potrošača.
Ja govorim takođe o primeru (a bio sam precizan) da sve to što imaš kućno povezano nakačeno staviš na taj jedan Cudy uređaj (zamisli da su ti svi uređaji tu blizu u dometu)... Kao i deo da ako je to max brzina između dve uređaja (tipa PC na LAN i WiFi na tom laptopu), onda je meni bedna.

I u tom smislu i samoj poenti tvog odgovora na moje (naše) pisanje o single uređaju nema komparaciju u tome kako ti upravo koristiš uređaj (a fakat ih imaš 3+1, sa tim jednim sposobnijim ruterom), je skroz pogrešno i neuporedivo! Pogledaj na šta si prvobitno odgovorio, sa suprotnim primerom i primenom (single vs main+3 AP)... ;)

I zato upravo i imam suprotno mišljenje mišljenju da "Za kućnu upotrebu taj Cudy (na primer) će da radi dobro i kao AIO uređaj."; i mislim da ne bi mogao/izgurao/izdržao. Barem ne da se aktivno i istovremeno koristi više uređaja u prosečnom domu; 2-3 mobilna, 1-2 TV, PC, laptop, nekoliko IoT, i negde neki torrent; kao što si i sam naveo.
Ako nisi probao da sve to proguraš preko jednog takvog uređaja; a ja jesam imao priliku i znam kako to ne radi!; jednostavno ne znaš da li bi to pilo vodu (mada se već i teorijski vrlo zna i bez probe...).


A jedino deo "scenariju gde čovek ima 7-15 Mbps na WiFi na tom Xiaomi ruteru" je deo koji ne želim ni da komentarišem koliko je pre-bedna brzina koju upoređuješ, i ne znam kome može biti dovoljna! :cool:
Tj. da, skok sa totalno neupotrebljivim 7-15 na 150-200 bi u tom slučaju bio WOW, ali je 150-200 i dalje za mene (a čak i većinu danas) i dalje bedan protok (još sa usporenjima i štucanjima za koja sam siguran da bi sl. uređaj imao).
 
Poslednja izmena:
Jesam sa malo previše reči izneo poentu; ali je sve bilo samo u smislu i svrsi ne davanja pogrešne "preporuke modela rutera" a upravo ne prema pogrešno protumačenim "iznetim zahtevima, potrebama, uslovima i budžetu", kako neko ne bi shvatio napisano pogrešno i zeznuo se u izboru!
Ako je i to pogrešno, izvinjavam se, i suzdržaću se ubuduće od komentara ma šta da je napisano...
 
koliki stan? raspored i građa zidova
nije isto garsonjera do 30 i 4-soban stan preko 100 kvadrata
 
I isto toliko bitno da bi se bilo kome bilo šta moglo preporučiti: koja su očekivanja; tj. koja brzina (interneta), koji protokol se želi (N, AC, AX)?
Cena i time model za preporuku će umnogome više varirati od ovih info., nego od kvadrature za pokriti!
 
I isto toliko bitno da bi se bilo kome bilo šta moglo preporučiti: koja su očekivanja; tj. koja brzina (interneta), koji protokol se želi (N, AC, AX)?
Cena i time model za preporuku će umnogome više varirati od ovih info., nego od kvadrature za pokriti!
Logično da hoće maximalnu brzinu za tih 4000 dinara koje hoće da potrosi 😁
 
I isto toliko bitno da bi se bilo kome bilo šta moglo preporučiti: koja su očekivanja; tj. koja brzina (interneta), koji protokol se želi (N, AC, AX)?
Cena i time model za preporuku će umnogome više varirati od ovih info., nego od kvadrature za pokriti!
Stvarno se uopste ne razumem u rutere, tako da nisam znao ni koje su informacije potrebne niti sta se moze ocekivati za taj novac. Cilj jeste da se omoguci povezivanja tva, telefona i laptopa na wifi u svrhu svakodnevne upotrebe u vidu surfovanja po netu, a na tvu eventualno koriscenje yt, netflixa. Cena moze i varirati ukoliko ovo nije izvodljivo za novac koji sam naveo. Inace u pitanju je SBB, ne znam kolko je to bitna informacija.
 
Radi na Ssb umesto njihovog rutera?
Ne, radi "uz" njihov modem. To je samo ruter, a SBB-ove modeme ne možeš izbeći nikako jer nije dozvoljeno niti omogućeno da koristiš svoju opremu. Nego ruter nakačiš na njihov modem i na modem ugasiš WiFi i postaviš DMZ na ruter ako nisi na CGNAT i treba ti port forwarding.

Stvarno se uopste ne razumem u rutere, tako da nisam znao ni koje su informacije potrebne niti sta se moze ocekivati za taj novac. Cilj jeste da se omoguci povezivanja tva, telefona i laptopa na wifi u svrhu svakodnevne upotrebe u vidu surfovanja po netu, a na tvu eventualno koriscenje yt, netflixa. Cena moze i varirati ukoliko ovo nije izvodljivo za novac koji sam naveo. Inace u pitanju je SBB, ne znam kolko je to bitna informacija.
Evo ja ću opet da predupredim kolegu @mdm i da navedem Cudy WR1300 k'o da sam ga ja napravio.
 
Stvarno se uopste ne razumem u rutere, tako da nisam znao ni koje su informacije potrebne niti sta se moze ocekivati za taj novac. Cilj jeste da se omoguci povezivanja tva, telefona i laptopa na wifi u svrhu svakodnevne upotrebe u vidu surfovanja po netu, a na tvu eventualno koriscenje yt, netflixa. Cena moze i varirati ukoliko ovo nije izvodljivo za novac koji sam naveo. Inace u pitanju je SBB, ne znam kolko je to bitna informacija.
Nisi i dalje rekao koja je brzina Interneta koji imaš, koji paket?
A i koji standard ti treba je isto veoma bitno. Npr. ako TV ima AC (neki najnoviji i možda AX) i 4K je, sa N ima više nego da se namuči i YouTube 4K da pusti ili ćeš čak samo imati slide show, ma koja da ti je brzina interneta!
Dakle moraš znati čemu su ti svi uređaji sposobni i šta od svakog očekuješ; drugačije ti niko ne može pomoći... (barem ne adekvatno!)
 
Na SBB-u sam 250/25, Technicolor CGA2121 ima los wifi, vidim da se preporucuje da iskljucim wifi na njemu i nakacim ruter koji ce da daje wifi signal.
stan 60kvm, 10-tak uredjaja na WiFi (koji ne rade svi istovremeno), ruter bi trebao da daje dobar signal kroz 2 betonska zida.
Treba mi ruter koji ce provereno da radi u ovoj situaciji i sa ovim uredjajem?
 
Na SBB-u sam 250/25, Technicolor CGA2121 ima los wifi, vidim da se preporucuje da iskljucim wifi na njemu i nakacim ruter koji ce da daje wifi signal.
stan 60kvm, 10-tak uredjaja na WiFi (koji ne rade svi istovremeno), ruter bi trebao da daje dobar signal kroz 2 betonska zida.
Treba mi ruter koji ce provereno da radi u ovoj situaciji i sa ovim uredjajem?
E sad imamo neke konkretne informacije! ;)
Prvo, zaboravi da će ruter od 4.000 (često pominjana cena) biti bolji od CGA2121, jer neće.
Kvadratura nije neka velika, to sve pokriva 1 korektan ruter, br. uređaja je ni mali ni veliki, ali 2 betonska zida (još i ako su i armirani - JAKO bitno!) traži odgovarajuću snagu...
Brzina neta nije ogromna ali nije ni premala (ako ne planiraš skorije preći na brže!! / ili SBB ubrza ponovo pakete jednog dana!) možeš jeftinije proći; jer ako planiraš/pređeš u skorije vreme (godinu-dve) a planiraš ruter imati duže, neće moći jeftinije rešenje.

Dakle minimum ti treba 15.000 a da to radi, i da radi primetno bolje od CGA2121, a optimalno neki za 20-25.000 (veća brzina u budućnosti, više uređaja itd.) - future proof.
Marku, model biraš, koji god od boljih (a oni su po ovim cenama) nećeš se zeznuti.
To je moj realan savet, a ispod 10.000 nemoj ni gledati ništa ako ti je trenutno prevelika suma, već štedi; jer ćeš samo u suprotnom baciti pare!

A @bogdanst - ti nemaš betonske zidove i možeš proći i sa jeftinijim (ali takođe ne sa 4.000, ako su uslovi iole slični kao kod Protos-a)...
 
@bogdanst moj savet je da se WiFi ruter postavi, ako je moguće, na plavo mesto, kako bi se bolje hvatao signal
1628111553383.png

@Protos @bogdanst moj stan je otprilike 25% veći od vaših, ne računajući terasu. ruter sam postavio takoreći u središte stana na visini od oko 2m. ima betonskih i zidova od opeke, a praktično na putu nema nijedan gipsani zid. na terasi je neki limeni sanduk (ne pitajte) i signal uspeva da prođe kroz dva betonska zida i taj sanduk. ima barem 10-ak WiFi korisnika, pored najmanje 3 žična i svi su pokriveni bez problema. doduše, u pitanju je TP-Link Archer C1900, jača verzija modela Archer C9 (potonji se kod nas prodavao i za 18K dinara). kolega ima slabiji model (mislim da je C7) u stanu oko 60 kvadrata (nije mi poznat raspored i građa zidova) i njemu dotični dobro radi posao mada mu ne hvata signal u celom stanu.
 
Teorija je jedno...
@bogdanst
"... Izvor signala je mesto obelezeno narandzastom bojom, signal treba da dodje do prostorije sa crvenom bojom..."
"...Cilj jeste da se omoguci povezivanja tva, telefona i laptopa na wifi u svrhu svakodnevne upotrebe u vidu surfovanja po netu, a na tvu eventualno koriscenje yt, netflixa..."
@Protos
"...Technicolor CGA2121 ima los wifi...Treba mi ruter koji ce provereno da radi u ovoj situaciji i sa ovim uredjajem?"

Praksa...
Da li je ruter od 4000(3600), Cudy WR1300, bolji od CGA2121 i da li odgovara prosecnom i ne mnogo zahtevnom korisniku? Postoji samo jedan pouzdan nacin da se to i sazna. Praksa.
Posto i mene zanima ishod ove 2 specificne situacije, dajem na kratkotrajan test Cudy WR1300. Preduslov je da ste iz Beograda. Posebnih uslova nema. Ukoliko ste zainteresovani, dogovor PP.
 
Imam sbb i Cisco epc3928s i tendu AC8, ali mi tenda cesto gubi konekciju, probao sve kanale, ali ne radi jednostavno. Razmisljao sam da uzmem Asus RT-AX55 AX1800, kakav je ruter i da li bi sa njim resio probleme, treba mi full speed i stabilna konekcija?
 
Najjeftiniji polovan ruter za do 50 korisnika

Nije bitan domet, 5ghz opseg takođe nije bitan, bitno je da može da posluži za dosta korisnika i da košta što manje.
Takva je situacija, ne pitajte zašto.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno