Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
200
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Imam Telekomov ADSL i neki SpeedTouch prastari ruter bez wireless signala. Šta/koji model mi treba za wireless, ne za veliki prostor, jedna soba je u pitanju?
 
Koji WI-FI ruter uzeti?

Apsolutno se isplati kao i vecinu tehnike...naravno pod uslovom da je ispravan...mada iskreno meni se ni jedan nije pokvario nikada a gomilu sam promenio sto rutera sto adsl modema.
 
Poslednja izmena:
Crkao mi je ruter ili strujni adapter (ispravljac) od rutera...

Dakle trebace da se kupi novi ruter za spajanje sa kablovskim modemom da di imao wifi u stanu i neposrednoj okolini... pitanje je koji?

Treba za stan od 60-ak kvadrata, ustvari za 2 prostorije koje deli tanak zid od cigle... a dobro bi bilo da dobaci 20-ak metara kroz prozor (i Al venecijanere) do parkinga...
Ovaj stari D-link DIR635 je bacao i 40-50m od stana na max snazi...

Da li je bolje uzeti ASUS ili TP-Link?

http://emmi.rs/wireless-ap-bežični-ap-ruter-asus-rt-n12-plus-n300.11.html?productId=46499

http://www.emmi.rs/wireless-ap-bežični-ruter-asus-rt-n12e.11.html?productId=26172

http://www.emmi.rs/wireless-ap-bežični-ruter-tp-link-tl-wr841n.11.html?productId=15664

http://www.emmi.rs/wireless-ap-bežični-ruter-asus-rt-n12.11.html?productId=26177

---------------

Sta mislite o ovim Tenda ruterima?
Eventualno neki od ovih Tenda, mada o njima ne znam nista:

http://www.emmi.rs/wireless-ap-bežični-ap-client-ruter-tenda-w309r-n300.11.html?productId=37694

http://www.emmi.rs/wireless-ap-bežični-ruter-tenda-3g622r+.11.html?productId=37678

http://www.emmi.rs/wireless-ap-bežični-ruter-tenda-w3002r.11.html?productId=37692

U cemu je razlika izmedju ova dva poslednja?
Vidim da gornji ima usb i ima 3G modul. Sta je 3G modul, cemu to sluzi i kako se koristi?
Sad vam je jasno i koliko se razumem u ovo ...
 
Poslednja izmena:
Sto ne proveris adapter pre kupovine? Dobar je DIR-635 da bi tako neslavno zavrsio u kanti.

Ne znam puno o ruterima ali zelim da kazem da ta Tenda w309r radi ko avion, ima izmenjive i to 2x5db antene. Kod burazera sam njome od konekcije 60/3Mbs izvukao u jednoj sobi gde je prepreka samo drvena vrata 56/3Mbs a u drugoj gde ima kao prepreku debeo noseci zid 55/3 ...zid se probija pod pravim uglom. Nisam probao koliko u daljinu ali verujem da je dosta jer sam nekad ranije probao slabiju Tendu n3 ali sa isto 5db antenom i ona je bacala dalje od dir-635. Inace bas u toj radnji pre manje od mesec dana je buraz kupio tu w309r za 2.700,00?!

EDIT: ta sa 3g moze da rutira i saobracaj sa SIM kartice ...pogl temu u vezi mtel kartica, mozda ti bude zanimljiva ;)
 
Poslednja izmena:
Proverio, oboje crklo...
Komso unimerom utvrdio da je ispravljac mrtav i odneo kuci ruter, tamo nasao neki svoj ispravljac, mislim 5V i 2,5A pa ukljucio i spalio svoj ispravljac... necu vise da rizikujem sa njim, ide u kantu...:(
Nemam nista protiv "tende" samo ne verujem da ima garanciju kao asus, a 36m mi se TAKO MNOOOOGO SVIĐA... :)

Prvi ruter koji sam kupio je bio TP-Link, ekonomicnost bila prioritet, pa je crkao za 14-15m, pa sam ga zamenio istim (reklamacija) i koristio dok nije bio pred istekom garancije i onda prodao. Onda uzmem ovaj polovni D-Link 635, tu sam vec zeleo "snagu" i "kvalitet", koji je radio 13m i crkao...

Rodjo mi je u IT sektoru, kaze da su mu na radnom mestu masovno D-Linkovi crkavali pred ili neposredno posle isteka garancije, samo mi je to prijavio nakon sto sam kupio...
Isto mi je tako rekao da su mu ASUS-i radili godinama bez problema...
Ovi Asus-i sto gledam imaju 3g garanciju, meni je ta "matematika " sada prioritet uz kvalitet... krastavac ako opet pogresim vracam se na ekonomicnost uz osrednji "kvalitet".
 
Poslednja izmena:
:D Nema prepravljenih fw za ovaj moj sto sam kupio, nov proizvod, od skoro na trzistu, a za sada mi radi dobro ...
Uzeo sam ASUS RT - N12 Plus.

Jedini problem koji sam sa njim imao je da su kinezi zapakovali polomljen, pa sam se vracao u prodavnicu da zamenim i nisu pravili problem, zemenili su odma za drugi sto je bio u radnji ali im jeste bilo cudno i nije im bilo pravo, cudili su se i ja sam se cudio kad sam kuci otpakovao... rasčenuo antene paker i polomio deo kucista na koji je zakacena jedna od antena i samo ga takvog spakovao...
 
Poslednja izmena:
Nisam slomio, i nisu ni pokusali me nabediti, nije im bilo pravo, cudili su se, jedan je rakao da je bilo upakovano u foliju orginalnu, sto je potpuno tacno ali nisu pravili problem, bili su prema meni izuzetno korektni i zamenili.
Dolazim ja tu 2-3 pa i 4 puta godisnje i kupujem kojesta, od sitnica do nesto krupniijih stvari, "pa me kao i znaju" iz vidjenja i ovo je prvi put da sam imao problem sa robom kod njih kupljenom. Na moje zadovoljstvo pozitivno reseno.
 
Da li moze preporuka za WiFi/LAN ruter za firmu na koji ce da se kaci do 10-tak desktop racunara preko UTP-a (ne treba da ima vise od 4 UTP porta jer ce klijenti da se kace preko dodatnih switcheva) i ono vaznije, do 15 preko WiFi-a?
Ovaj WiFi ruter TL-WR340GD sto imamo sada se zakuca na svakih dva-tri sata, kada se na njega nakaci 5 => telefona ili tableta.
Prostor koji treba da se pokrije je oko 55 m2 sa jednim zidom.
Da li bi TL-WR940N ili TL-WR941ND mogli da rade posao?
Ili mozda TL-WR1042ND?
Mogao bih da izdvojim 60€-70€ ali i vise ako je neophodno.

(p.s. Izvinjavam se, ne znam sta se desava sa unosom poruke, sada vidim da se pojavljuju 4 duplikata :\ ... - molim moderatore da obrisu prethodne poruke koje su mi javljale Database Error)
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima!

Slabo se razumem u rutere pa bih Vas zamolio da na osnovu svog iskustva iznesete bilo kakvo mišljenje na šta trebam da obratim pažnju pri kupovini.

Do sada sam bio na Telekomu, sada prelazim na SBB. Telekom ruter koji sam imao bio je HG532e (dobro koristim još par dana dok ne stigne oprema od SBB-a). Služio mi je kao početniku super (bila mi je bitna samo brzina interneta download/upload kao i da ne puca veza što je ovaj ruter ispoštovao).

*Sada kada sam uzeo Synology NAS prva stvar koju sam primetio je ta da nije gigabitni ruter i da mi brzine prebacivanja idu maksimum recimo 12 mega, i saznao sam da kada bi mreža bila gigabitna da bi brzine bile višestruko brže.

*Druga stvar je što imam Smart TV LG 660s i kada pustim 1080p mkv film (remux od recimo 20-30 GB, nekada zna da bude i više) preko žice ide normalno ali bežičnim putem zna da zastane pa nastavi. Inače TV podržava a/b/g/n WiFi standarde.

Ne razumem se u karakteristike rutera i sve ono što stoji u oznaci, nikada nisam kupovao, uvek sam dobijao na korišćenje od Oriona, Telekoma...

SBB daje ruter ili modem (ko šta želi) ali u SBB temi sam pročitao da mnogi nisu zadovoljni ruterom i da su tražili zamenu za modem pa su odvojeno kupovali (ili imali od ranije) ruter. Ja sam isto tako pri potpisivanju ugovora tražio modem.

Ono što bi meni trebalo je:

1. da je laka instalacija (pošto se ne razumem u sve one skraćenice ako iskoče pri instalaciji "da li želiš da se instalira preko DDLTK, PPRIC, ZZNEO... :p"),

2. da radi sa NAS-om 24/7/365 bez restarta,

3. da nema potrebe za firmware-om pošto ne volim / ne znam i ne bih da se igram sa takvim stvarima, već bih voleo da kupim nešto što raspakujem, uključim i da radi odmah bez bilo kakve potrebe za učenjem, čitanjem po internetu šta i kako,

4. da ima gigabitnu mrežu,

5. e sada, ono što sam primetio čitajući ovu temu da se mnogi od Vas javljaju sa potrebom da imaju što jači signal, izmenljive antenice kako bi mogli kasnije da pojačaju signal novim antenicama, govorite o tome kolika je razdaljina između računara/tableta/mobilnih telefona i rutera, spominjete zidove od kakvog su materijala, kuće sa spratovima/sobama, da signal hvata čak i napolju ispred zgrade dok ste u kolima itd. Kod mene je skroz drugačija situacija pošto ne nameravam dalje od sobe da koristim ruter, ali bih voleo da ruterom smanjim broj kablova (na primer između rutera i TV-a bih izbacio iz igre jedan kabal, između NAS-a i rutera bih izbacio još jedan kabal, između računara i rutera bih treći kabal sredio...).

Jedino bi mi bilo bitno da povežem ruterom lap koji koristim na poslu sa kućnom mrežom ali to je nemoguće pošto je udaljenost nekoliko kilometara :),

6. na koje kompanije trebam da obratim pažnju te da ih stavim na vrh prioriteta a koje da izuzmem?

7. da nije glomazan, već da je što manjih dimenzija i bez tih antenica (bilo bi lepo kada bi bio veličine kao HG532e) i pošto mi je većina uređaja fancy da bude i taj :),

8. cena, pojma nemam. Možda 2-3-4 hiljade ako je preko oglasa u kešu, ako bi bio skuplje verovatno bih pisao jedan ili dva čeka, ni ne razmišljam o ceni dok ne dobijem podršku na šta da obratim pažnju.

Unapred hvala!
 
Hteo bih da uzmem novi ruter na koji bih mogao da nakačim externi HDD i delim sa drugim uređajima u stanu (trenutno koristim TP-Link TL-WR841N). Na laptopu imam instaliran Plex media server tako da bih samo mapirao externi HDD na laptopu i dodao ga u Plex za puštanje na TV-u. ne treba mi NAS pa bih tu opciju izbegao.
Da li bi mi Asus RT-N14U radio posao, ili bih morao da tražim neki skuplji model, da li neko ima iskustva sa tim?
Video sam da bi kod nekih rutera mogli da se pojave problemi sa brojem foldera na USB HDD-u koje korisnici u mreži mogu da vide (recimo ima 100 foldera, a u mreži se vidi samo prvih 10-ak), brzini čitanja i transfera podataka sa HDD-a. Ukoliko neko ima lična iskustva sa ovim, bilo bi mi od koristi.
 
Uvek ces neke ogranicenosti da imas na takvoj varijanti share-a. Ili sve ide sporo, ili nestaje mountovan drive, ili nesto trece. To ti je nuzna varijanta, ako se nema bas nista drugo pa da se zezas sa tim. Kad vec kupujes onda bar gledaj da uredjaj koji ima usb port podrzava i ddwrt i da ima sto jaci cipset, nesto sto radi na preko 600MHz.
 
Ljudi, koji ruter od ova dva najjeftinija?
http://itsvet.com/proizvod/tenda-w316r-5x-10-100/comp_comp_router/702/453
http://itsvet.com/proizvod/tp-link-tl-wr740n/comp_comp_router/317/298
Odnosno da li ima neki razlog, plus minus ili je svejedno? Treba mi inače za kuću, 150 kvadrata, samo prizemlje. Da stoji u sred kuće i da net radi korektno u susednim sobama i na terasi ispred. Sve je jedan do dva zida između.
Ja pojma nemam, a vidim tenda ima port više i 5 dBi antenu a TP-Link 3 dBi pa ne znam utiče li to na domet i kvalitet signala ili je samo marketing... Taj TP-Link je s druge strane dosta popularan ali vidim ima i mnogo negativnih iskustava. Mada možda je to i normalno s obzirom na broj prodatih primeraka?
 
Ljudi, koji ruter od ova dva najjeftinija?
http://itsvet.com/proizvod/tenda-w316r-5x-10-100/comp_comp_router/702/453
http://itsvet.com/proizvod/tp-link-tl-wr740n/comp_comp_router/317/298
Odnosno da li ima neki razlog, plus minus ili je svejedno? Treba mi inače za kuću, 150 kvadrata, samo prizemlje. Da stoji u sred kuće i da net radi korektno u susednim sobama i na terasi ispred. Sve je jedan do dva zida između.
Ja pojma nemam, a vidim tenda ima port više i 5 dBi antenu a TP-Link 3 dBi pa ne znam utiče li to na domet i kvalitet signala ili je samo marketing... Taj TP-Link je s druge strane dosta popularan ali vidim ima i mnogo negativnih iskustava. Mada možda je to i normalno s obzirom na broj prodatih primeraka?
Ne mogu da ti kazem hoce li ti tenda resiti posao, ali ja sam sa 740N imao velikih problema, a mislim da nisam jedini. Ne bih preporucio kupovinu istog.
 
Uvek ces neke ogranicenosti da imas na takvoj varijanti share-a. Ili sve ide sporo, ili nestaje mountovan drive, ili nesto trece. To ti je nuzna varijanta, ako se nema bas nista drugo pa da se zezas sa tim. Kad vec kupujes onda bar gledaj da uredjaj koji ima usb port podrzava i ddwrt i da ima sto jaci cipset, nesto sto radi na preko 600MHz.
Hvala na odgovoru, ovaj koji sam pomenuo ima procesor koji radi na 600MHz koliko sam uspeo da nađem na netu. Imaš li neki predlog što se tiče rutera za koji misliš da bi radio posao koji sam opisao?
Našao sam polovan Linksys EA4500 za sličnu sumu kao onaj gore Asus, a ima procesor od 1200MHz i navodno je dobar za storage share, ali bih voleo da neko ko ima iskustva sa storage share opcijom na bilo kom ruteru prokomentariše i podeli to iskustvo bilo ono pozitivno ili negativno.
 
Poslednja izmena:
@Soleslav
Hvala na inormaciji sad tek vidim, nisam bio dva dana kući. Videću onda nešto da izaberem, videću i sa ovim jednim ortakom kako mu radi, mislim da on ima baš taj 740n.
Meni to sve neverovatno da toliko loših iskustava ima, ja to zamišljao uštekaš i zaboraviš na to. Ne očekujem neki domet/signal niti mi trebaju napredne funkcije samo da radi a ne da me nervira.
 
Имам одавно тај рутер мада тренутно није код мене, где је проблем? Укључиш wireless, закључаш за комшије и то би требало да одмах ради.
 
Pa problem je što nikad nisam imao ruter a i slab sam s mrežama pa ne znam ručno da podesim. A kod mene nije uobičajena situacija koju proizvođači pretpostavljaju kad prave uputstva, tipa spojiš modem na wan pa kompove na lan... Kod mene je složenije, na krovu je mikrotik wireless ruter a dole switch i tri računara. A neću da mi ide net prvo u tendu već samo da ga dodam na jedini preostali port na switch-u da bih zadržao gigabitnu mrežu.
Ukratko problem je što ruter ne dobija internet.
Mikrotik na krovu je 192.168.0.99 računare sam ručno podesio ip, gatway i dns i to radi.
Kad ubodem tendu u switch i idem na static ip šta da mu dam za lan i wan adresu i gde da ubodem da bi radilo?
 
Drugari pažljivo sam čitao postove na ovom forumu kao i koristeći google i sve mi je manje više jasno, valjda :) al jedno nisam uspeo nigde da nadjem čak ni u specifikacijama. Naime, ja imam Telekomov ruter onaj obični b/g sa integrisanom antenom. U mojoj sobi je sve ok medjutim kad se odmaknem u prostoriju koju deli dva zida e onda nastaje veliki problem. Postoji internet konekcija ali jako je slaba i dovoljna je samo za facebok, forume itd,ali ne može da gura youtube, nema šanse. Signal na laptopu je na 50%. Meni je jasno da mi treba jači ruter, a šta mi onda nije jasno? Nije mi jasno koje je snage moja mrežna kartica atheros ar9002wb-1ng koja je u mom laptopu, koliko dBi ima antena na laptopu, zna li neko podatak o tome?
Bitno mi je da znam jer ako ću da kupim n ruter onda bi trebalo da kupim i eksternu n wireles karticu, izbor je solidan. A da bi sve to lepo funkcionisalo ja bih hteo da znam kad već uzimam karticu da uzmem onu koja ima bolji prijem u dBi nego moja na laptopu.
Unapred hvala na odgovoru.
 
Moze li predlog za best buy wifi ruter u rasponu 2000 do 3000din, samo treba da baca wifi mrezu sa modema, a da nije neka krsina sto ce stalno da baguje...dlink crkao posle 4-5god, tplink nikad nesto nisam mirisao, ne znam da li da idem na tendu ili da narucim xiaomi od brace kineza za 30 i kusur eur...?
 
Moze li predlog za best buy wifi ruter u rasponu 2000 do 3000din, samo treba da baca wifi mrezu sa modema, a da nije neka krsina sto ce stalno da baguje...dlink crkao posle 4-5god, tplink nikad nesto nisam mirisao, ne znam da li da idem na tendu ili da narucim xiaomi od brace kineza za 30 i kusur eur...?

moja preporuka TP LINK TL841N imam ga dve godine nikad gasen, nikakvih problema sa njim.
 
Nazad
Vrh Dno