Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Nisam nasao tu opciju.

Nego @gigibugos i ostali, ako znate. Kako bi trebao da umerim antene i zasto si @gigibugos rekao bas ovu kombinaciju? Sta radi srednja, a sta spoljne?

Kod mene je situacija sledeca. Ruter je na jednom kraju kuce, skroz uz spoljni zid, na prvom spratu. Potrebno je da pokriva taj i donji sprat. Okrenut je licem (deo gde su lampice) prema unutrasnjosti kuce (kontra od spoljnog zida/ulice), a ja sam antene savio blago prema napred, u smeru lica rutera. Jel to u redu, ili treba nekako drugacije da ih usmerim? I da li uopste sve tri da umerim isto, ili da pravim neke kombinacije? Znam da je individualno, ali koje je neko teoretsko pravilo?
 
Signal se pruza ovako antennas-range-patterns.jpg
Znaci ako ti je ruter na spratu, neka antena mora da bude okrenuta tj. nagnuta ka prizemlju. E sad koliko, 30, 45 ili 60°, to ces ti morati da vidis. A ako nema spoljasnje antene onda se vidi (otvori ili nadje rasklapanje na netu) kako stoji unutrasnja pa ga tako i okrenes.
I verovatno bi bilo bolje da bude negde u centru kuce (gore ili dole, svejedno) a ne na kraju.
 
Poslednja izmena:
To za centar kuce stoji, a za antene nikako - nekad ce signal dolaziti probijanjem a mnogo cesto i refleksije, tako da tesko je odrediti ugao bez experimentisanja.

Najbolje jedna osoba kod routera, druga ide u odredjene tacke i isprobavate razne pozicije antena, a komunicirate dovikivanjem ili preko speakerphone.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ma nema, kod mene u kuci to nikog ne zanima, niti kapira cime ja to "gubim vreme". Ja sam jedini "geek". Njihovo je samo da kad nesto ne radi, zovu da ja "vidim sta je". :) A kuca mi na dva nivoa i onda trci gore dole, dobio sam upalu misica. Uglavnom, igrao sam se malo sa tim antenama i onako po nekoj mojoj logici sam ih slozio i sad radi pristojno. Imam signal u celoj kuci, cak se i na tom kraju pojavio, mada je i dalje na granici. I sto je bitno protok je odlican. Uglavnom 50-60 mbps tera. Nekad padne oko 30, ali nemam pojma, valjda ga nesto ometa u tom momentu. Sve u svemu radi sada solidno, tako da ne cackam vise nista.

Samo jos jedno pitanje. Ja u svojoj kuci nemam (sada) repeater, ali bacam komsinici preko ulice signal, koji ona hvata sa svojim ruterom i distribuira ga dalje po kuci. Nisam siguran da li sama cinjenica da je ruter povezan na moj, moze da utice na protok? Naravno pod pretpostavkom da u momentu merenja, kod nje niko ne koristi internet?
 
Ukoliko ona ne koristi internet ne utiče naravno...znači samo pomeranje antena ti je poboljšalo signal? Pa kako si ih izokrenuo :p ? I jesi li stavljao USA kao zemlju? Dirao podešavanja jačine signala ?
 
Hmm zanimljivo...ne može znači da stoji položen ruter a?
 
Pa mozes ti da ga stavis na bok, ali nije predvidjen da tako stoji.

Nego ne znam da li sam ispao gradski seljak, posto sam stavio i svoj i komsinicin ruter na kanal 3, iako bi prema nekom bontonu trebalo da se koriste kanali 1, 6 i 11, zbog preklapanja? Neko mi je ovde napisao da probam kanale 2 i 3 iako nisu standardni pa sam to i uradio. I gledam preko wifi analyzer-a, sve komsije su na 1, 6 ili 11, samo sam ja na 3.
 
Znam da mora biti isti kanal. Ja podesavam i njen i moj ruter i stavljam isti kanal. Nego kazem, stavio sam kanal koji inace ne bi trebalo da se koristi, pa ne znam da li da menjam to, ili da ne diram nista.
 
Ma ako radi ne diraj :D Pa u suštini kod tih kanala ima preklapanja signala, ali ponovo ništa ti ne znači i da staviš 1. kanal ako je pola komšiluka na 1. kanalu :D Idealno bi bilo neki kanal na kom nema nikoga osim tebe i komšinice i plus da na kanalima koji se preklapaju nema nikoga, ali to su puste želje :D
 
Samo jos jedno pitanje. Ja u svojoj kuci nemam (sada) repeater, ali bacam komsinici preko ulice signal, koji ona hvata sa svojim ruterom i distribuira ga dalje po kuci. Nisam siguran da li sama cinjenica da je ruter povezan na moj, moze da utice na protok? Naravno pod pretpostavkom da u momentu merenja, kod nje niko ne koristi internet?

Utice cak i kada niko ne koristi internet, doduse slabije, ali ako tipa svako malo se salje i koji KB ili prima to ti znatno utice na protok jer zbog slabog signala tvoj router komunicira tipa sa njenim rate-om od (lupam sad) 60Mbps, a tipa sa tvojim uredjajem 120Mbps. Smanji opet ove brzine kod slabijih signala i gledaj da router menja povremeno tako rate-ove zbog toga - to drasticno utice na stabilnost i protok. Iz istog razloga se kod wifi providera korisnici sa losim signalom nisu spajali na bazne stanice jer bi onda oni sa dobrim ispastali zbog istih. Resenje je da:
1. pomiris se sa cinjenicom da to donekle utice (koliko utice mozes videti samo testiranjem mada je malo komplikovano)
2. iskljucis komsinicu i ona uvede svoj net
3. komsinica se kaci na tebe usmerenom antenom a dalje distribuira kako god - dal taj uredjaj na drugi router u router mode (NAT) ili odmah taj router sa antenom kao repeater (mada nije najsrecnije resenje posto ce signal biti najjaci ka tebi a ne suprotno od toga)
 
Utice cak i kada niko ne koristi internet, doduse slabije, ali ako tipa svako malo se salje i koji KB ili prima to ti znatno utice na protok jer zbog slabog signala tvoj router komunicira tipa sa njenim rate-om od (lupam sad) 60Mbps, a tipa sa tvojim uredjajem 120Mbps. Smanji opet ove brzine kod slabijih signala i gledaj da router menja povremeno tako rate-ove zbog toga - to drasticno utice na stabilnost i protok. Iz istog razloga se kod wifi providera korisnici sa losim signalom nisu spajali na bazne stanice jer bi onda oni sa dobrim ispastali zbog istih. Resenje je da:
1. pomiris se sa cinjenicom da to donekle utice (koliko utice mozes videti samo testiranjem mada je malo komplikovano)
2. iskljucis komsinicu i ona uvede svoj net
3. komsinica se kaci na tebe usmerenom antenom a dalje distribuira kako god - dal taj uredjaj na drugi router u router mode (NAT) ili odmah taj router sa antenom kao repeater (mada nije najsrecnije resenje posto ce signal biti najjaci ka tebi a ne suprotno od toga)

Pa ako se ona kači na tvoj ruter onda mora da joj stoji isti kanal kao tebi, jer ona radi extending - proširenje...

Ovako jel neko probao ove antene koje mogu da se nakače na rutere koji imaju eksterne promenljive antene...jel mogu poboljšati kvalitet i stabilnost signala unutar stana, kuće ?

http://www.tp-link.com/us/products/details/cat-5067_TL-ANT2414A.html

http://www.tp-link.com/us/products/details/cat-5067_TL-ANT2409A.html
Iskreno ne bih koristio antene indoor - jedino ove male imaju neki smisao posto rasprsuju signal, ali eto pojacavaju po tipa 3-5 dB i jedino ima smisla kada ti je sve u jednom nivou - onda ako si u centru uzimas tipa neku pendrek jacu (na fazon omni antene), ili ako si u cosku nesto sa horizontalnim zracenjem od tipa 90 stepeni i vertikalom od tipa 20-30 stepeni max da bi poboljsao signal.
 
Ok, hvala. Kako je tako je za sada. To mi je prijateljica, koja provodi mesec, dva godisnje ovde i onda joj dajem net, jer ovi nasi provajderi slepci svi traze neke ugovore i druge usluge za iole pristojniji net, a ona nece da placa cele godine kad ne zivi tu. Tako ce biti za sada, pa kad ode u septembru, videcemo onda kako ce da bude kad bude moj ruter samostalno radio.

Nego ajde jos da pitam, posto nisam siguran da sam nasao dobar podatak. Ove moje antene su od 5dbi i biju pod 40 stepeni?
 
jel moze preporuka za neki low buget ruter (do 5000-6000 hiljada), ali da mu ne puca mreza kada je prikacen na lan, sta je bestbuy?
ovaj sbb-ov Cisco EPC3928 non stop puca... Iskljucim wifi i prikacim se na njega, i puca svake 3-4 sekunde.
NE znam da li ima veze, to sto je hikvision kamera prikacena na njega..
 
Mozda ubiquiti neki (polovan). Jel ti treba omni ili sektor? Outdoor/indoor?


Sent from my iPhone using Tapatalk

hteo bih da nakacim svoju antenu pa je bitno da moze da se skine. pa outdoor ako moze da se uklopi u budzet.
e hvala, sad videh da je onaj bullet m2 idealan za mene.
 
Poslednja izmena:
Pocetnicko pitanje uvodim uskoro opticki net brzine 50/10,provajder mi nudi Tenda,Huawei modeme na iznajmljivanje po ceni od 10e koliko vidim takvi modemi se mogu kupiti za dvadesetak,sta uzeti da bi zavrsilo posao za jedan racunar preko kabla,mobilni na wi-fi i ip kameru,nema zagusenja kod mene i bitno mi je samo da je pouzdana veza,wi-fi nije toliko bitan
 
Ja ni ne koristim provajderov modem. Imam Asus RT-AC3200 i direktno sam ga spojio na fiber media converter (HET-3012). Provajderov modem mi skuplja prasinu na tavanu (bukvalno). :)
 
Definisi pouzdano - svi mi imamo razlicita shvatanja tog termina.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Bitno mi je da veza ne puca stalno mislim tu na zicanu,wi-fi je manje vise nebitan slabo to koristim cisto da ga ima,odlucio sam se za TP-Link TL-WR841ND cena oko 2000din,jel bi on zavrsio posao za moje potrebe ili da idem na jeftiniji 740N,internet je optika 50/5
 
Mislim da je to sve kod jeftinije router-a kocka - cak i preko kabla se desi da ping random skoci na tipa 500-1000ms ponekad ili krene da dropuje pakete... Zato i kostaju toliko izmedju ostalog... Poenta mog pitanja za pouzdano je - kolika ti pouzdanost treba? Tebi je mozda ok da ti 3-4 puta dnevno pukne na par sekundi ili minut, a meni bi taj router zavrsio u kanti - svi imamo razlicite potrebe... Dakle - ako je 3-4 puta dnevno na minut onda ce ti vrv bilo koji router raditi posao...
 
Dvoumim se izmedju ova dva rutera ASUS RT-AC51U AC750 i Xiaomi Mi WiFi Router 3. Treba mi dual band i sto jaci signal.
Xiaomi je dosta jeftiniji, da li je Asus toliko bolji?
 
Ja imam asus RT-AC51U, a glavni razlog za njega mi je bio usb na koji sam nakačio externi disk koji mi je sad mrežni disk, i pristupam mu sa svih uređaja (laptop, telefoni, tv box odnosno kodi) služi i kao bekap disk kako za laptop tako i za telefone. Osim toga imam mogućnost da mu pristupam i preko interneta, recimo na moru sam i prebacim odmah slike...
Što se tiče signala, stabilan i za godinu dana nije bilo nikakvih pucanja... zadovoljan sam i jačinom signala s obzirom da sam ga tušnuo u neku policu ispod TV-a, signal imam u čitavom stanu (60 kvadrata)...
Jedino što mu je nedostatak je što je ovaj usb 2.0...sledeći ruter će biti sa 3.0

Sent from my Redmi Note 3 pro
 
Nazad
Vrh Dno