Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Drugar ima restoran sa smeštajem - prizemlje i dva sprata (slika). Trenutno ima Supernova biznis paket sa 300/20 Mb/s protokom interneta i njihovim ruterom TC-7210. LAN kablovi su provčeni do ključnih tačaka. Trenutno mu od Wi-Fi radi samo TP Link na prvom spratu ali se žali da mu internet često puca.
Šta bi mogao od opreme da doda / zamijeni kako bi stabilizovao Wi-Fi konekciju?
Pogledajte prilog 412082
Ako taj switch ima PoE pogućnosti, treba uzeti 3 x Ubiquiti U6+ i staviti u svaku prostoriju po jedan. Uključujići i prostoriju u kojoj je TP-Link koji treba ukloniti. Ako switch nema PoE, treba uzeti neki koji ima. Na primer D-Link DGS-1100-08PV2. Pogledaj ovu temu za više detalja.
 
Koja je površina po spratu? Nešto od enterprise opreme, ja preferiram ubiquiti, pa u odnosu na površinu birati konkretan model. Recimo U6 pro po spratu plus ruter ako može da se supernova ubaci u bridge, u zavisnosti od broja neophodnih portova.

Koji je budžet?
 
Po spratu je otpilike 120 kvadrata. Budžet, hmm, hoće da radi. Znači nešto u rangu ovoga što je alex naveo. Postoji mogućnost nabavke opreme u EU pošto vidim da je gore navedeno skoro duplo skuplje kod nas.
 
Uzeh ovo na kraju, sada je sve ok sa netom u svim delovima stana (76kvm)!

1.jpg

2.jpg

3.jpg


4.jpg


Sijalice su jedine na 2.4, TV na 5GHz i sve ostalo (telefoni, laptopovi) na 6E :)
 
Stigoh malo da testiram ruter na brzinu i u principu je ok, nije idealno, ali mnogo bolje nego sa starim ruterom. :)

Paket optika 500/500 Mbps, podrazumevana podešavanja rutera i kanali za sada na AUTO.

6E i laptop u istoj sobi gde je ruter:
15483660993.png


5GHz i TV u istoj sobi gde je ruter:
TV-5-GHz-WIfi.png


TV i kabl (USB 3.0 ethernet adapter):
TV-i-Ethernet-adapter-USBv3.png


E sad mesto gde je pre bilo mnogo problema sa starim ruterom - 2 zida između i najudaljenija tačka u stanu od rutera:

Laptop i 5GHz:
15483712437.png


Laptop i 6E:
15483726495.png


Samsung S22 Ultra i 6E u istoj sobi gde je ruter:
9686257286.png


Samsung S22 Ultra i 6E na najudaljenijem mestu:
9686269047.png


Rezultati baš variraju na ovom mestu, ali je u principu svaki put preko 200 Mbps (od 500) bez obzira na uređaj, što je i više nego korektno.
Kada bude bilo vremena mora još to da se čačka i podešava...
 
Poslednja izmena:
Gde si ga uzeo? Ne nalazim ovaj model u ponudi kod nas.
 
Nema ga u Srbiji trenutno, ima ga kod Mađara i po EU (od 145 do 175€) tako da verovatno može da se naruči od poznatih prodavaca na KP.
Nema nigde kod Mađara na KP, već smo konstatovali! ;)
 

Prilozi

  • Archer AXE75.jpg
    Archer AXE75.jpg
    216.7 KB · Pregleda: 56
Ima u Mađarskoj (doduše cena trenutno nije neka) tako da lako može da se naruči od preprodavaca na KP da donesu kad cena bude ok.
Daj neki link ako može, zvao sam dvojicu, trojicu njih i kažu da ga uopšte nemju u ponudi...

Archer AXE75.jpg
 
Poslednja izmena:
Koji KP prodavac pristaje na druge radnje osim iPon-a? Ja ga ne nadjoh za sve ove godine, a sta sve nisam nasao u drugim prodavnicama sto nema na Iponu..
 
Ako niko neće da donese onda čekaš da se pojavi na baš tom sajtu ili naručiš iz druge zemlje :)
A i koliko vidim bio je i jeftiniji, a sad ide i crni petak tako da i bolje da se sačeka...

HUF.png
 
Zdravo, treba mi ruter koji će u kući(tri sprata + dvorište) da pokrije relativno dobro signalom. Imam neki telekomov koji pokriva 80% onog što hoću(stari jetspeed) i neki archer C54 koji sam mislio da će mi rešiti problem, ali nije ništa puno bolji od ovog starog.
Gledao sam archer C80, vidim ima i Xiaomi pa ne znam recimo koliko jači signal ima C80 ili bilo koji drugi do 10k u donosu na ovaj C54? Nije mi sad bitna brzina toliko, ioanko je slab adsl u pitanju pa mi treba možda za neki video/audio poziv max i to je to.
Zasad može i ovako, ali bi mi značilo ako bih našao neki malo jači ruter.
 

Honor Router 3

Da li postoji neki dobar razlog sto je tako jeftin koji bih trebao da znam pre kupovine?

Hteo sam da ulozim i malo vise jer volim kada imam stabilan i dobar net i nervira me kada me zeza, ali sam u totalnom renoviranju pa gledam neku budzet verziju koja ce da mi radi ok.

 
Pa gledao sam xiaomi ax3000 da uzmem, skuplji je bio (dok je bilo na stanju do skoro) par hiljada (sto je na ove cifre maltene duplo), tp link je cak malo vise od duplo skuplji (ax3000 isto).
 

Honor Router 3

Da li postoji neki dobar razlog sto je tako jeftin koji bih trebao da znam pre kupovine?

Hteo sam da ulozim i malo vise jer volim kada imam stabilan i dobar net i nervira me kada me zeza, ali sam u totalnom renoviranju pa gledam neku budzet verziju koja ce da mi radi ok.

Taj ruter izgleda isto kao huawei ax3, ako radi kao on to je ok ruter al signal prosečan, ili možda malo ispod proseka.
 
Treba mi ruter za stan od 60m2 da postavim kao AP za wifi uređaje (umesto Huawei HG8245Q2 ONTa koji imama od Oriona).
Šta je bolje rešenje:

1. ASUS RT-AX53U Wireless AX1800 Ruter
2. TP - LINK Wireless ruter Archer AX23 AX1800
oba su približno iste cene,

Ili da dodam 2500rsd za ASUS Bežični ruter RT-AX57 AX3000 ako se dobija na kvalitetu/pouzdanosti/opcijama ( kućna mreža sa jednim PC-jem žično i još 10ak WiFi uređaja: telefona, tv stikova, boksova, tablet)?

 
Jedina možda bitna razlika kad uporedim ax23 i ax53 je high power FEM, ako taj modul nečemu služi, jer vidim da je adapter za ax53 od 2A u odnosu na 1A kod ax23 ( mada piše da je transmission power sličan i u skladu sa CE propisima)? Oba imaju dual core cpu, samo je kod ax23 Broadcom, a kod ax53 navodno neki Intelov i ax53 podržava 160MHz širinu kanala (što je meni skroz nebitno).

Epilog: Poručen je TP-LINK AX-23 za 6400 sa Ananasa uz uračunat popust od 2500 za plaćanje Mastercardom.
 
Poslednja izmena:
Здраво свима, имам проблем са Wifi сигналом стану од 84м2
У најдаљој соби коју деле два зида (један је носећи пун арматуре) телефон показује да хвата две црте сигнала али је проток никакав, не може да стримује ни УТ на 720p
Тренутно користим SBB дифолт рутер ккји је мало несрећно позициониран, близу пода и у ормарићу.
Да ли је боље купити квалитетнији рутер или вреди пробати неки extender/repeater и Који модел би препоручили до неких 100е?
 
Nazad
Vrh Dno