Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Sta tacno znaci "veći broj korisnika u toku dana (50 - 100)"?
Da li su to zaposleni, stalni korisnici kojih je u toku dana 50-100 tokom 8h i koji u poslu koriste net i na taj broj jos gosti i koliko je njih?
Koji je maximalni broj korisnika u jednom trenutku (od prilike)?
Ovo je kao neki TC?
Zasto ne dolazi u obzir postavljanje kablova?
 
^ ima i zaposlenih a ima i dece (u pitanju je škola) i ukupno u toku dana na WiFi može se nakačiti njih od 50 do 100, dakle ne u jednom trenutku već kumulativno. U jednom istom momentu, po mojoj proceni, može da ih bude najviše oko 50, verovatno da će ih u proseku biti i dosta manje od toga (recimo tridesetak), ali to ne mogu da znam sa preciznošću niti sa sigurnošću. Ako stalno drže upaljen WiFi na svojim telefonima, svaki put kada budu u krugu škole će se nakačiti na mrežu, bez obzira koristili WiFi ili ne, i onda taj broj stvarno može da naraste do 50 ako se desi da baš svi drže upaljen WiFi (što uopšte nije nemoguće, posmatram po sebi).

Dolazi u obzir i postavljanje kablova, nego sam samo imao prvobitnu želju da se to završi bez kablova, tj. mislio sam da može samo uz pomoć extendera, ali ako je bolje kablovima onda ćemo tako..
 
E sad ce se neko upucen u problematiku javiti pa pobrojati i objasniti sta bi i kako trebalo, onda ces naci dobrog majstora da ti to odradi, ali ne uzimaj jeftinije u nadi da ce raditi vec samo proverenu opremu i kvalitetnu...
Garantujem da ce sva deca (đaci) imati upaljen wifi.
Vama bi bolje bilo da se postave ometaci mobilne telefonije i iskljuci wifi dok traju casovi... ;)
 
Ma to i hoću, da uzmemo nešto kvalitetnije da ne bismo posle bili u situaciji kao što smo sad - kupili neku opremu i na kraju ne radi kako treba.
To bi bilo najbolje, kad bi tako moglo :)
 
Da, bezveze sam se izrazio, ja imam prostor u glavi pa mislim da i svi drugi znaju kako izlgeda..
Evo tačne osnove u prilogu. Dovodni LAN kabl je tačno na sredini hodnika


Odgovor malo prevazilazi naslov teme, ali da ne ostane neodgovoreno.
Ja volim Ubiquiti opremu, pa pišem njihov setup. Verujem da za sve može da se nađe i alternativa kod drugih proizvođača


1. UniFi Security Gateway
2. UniFi Switch 8 (150W) - ima slisla odmah uzeti veći
3. UniFi AC Pro AP - prostor je ogroman i sa zidovima. 4 komada su minimum.
4. UniFi® Cloud Key

Future proof alternative (npr za kasnije proširenje video nadzorom)

2a UniFi Switch 24 (500W)
4a Cloud Key Gen2 Plus

ubr, ne zam šta znači Dovodni LAN kabl je tačno na sredini hodnika. Ako je ovo WiFi proširenje postojeće mreže gde router več postoji, onda može da se izbaci stavka 1 i možda 2.
Ako je u pitanju nezavisna mreža koja se priključuje direktno na provajderov link ostaje predlog kao gore.
 
Poslednja izmena:
A ima to sve da se kupi kod nas, sve sa fiskalnim jer trosak mora da se kroz papire prikaze...?
 
Odgovor malo prevazilazi naslov teme, ali da ne ostane neodgovoreno.
Ja volim Ubiquiti opremu, pa pišem njihov setup. Verujem da za sve može da se nađe i alternativa kod drugih proizvođača

Hvala na predlogu! Nisam se sreo ranije sa Ubiquiti opremom, a koliko sam video za sada - deluje mi je da je vrh. Jedina mana je i cena koja je isto vrh, ali ajde, ova oprema se valjda samo jednom uzima..


ubr, ne zam šta znači Dovodni LAN kabl je tačno na sredini hodnika. Ako je ovo WiFi proširenje postojeće mreže gde router več postoji, onda može da se izbaci stavka 1 i možda 2.
Ako je u pitanju nezavisna mreža koja se priključuje direktno na provajderov link ostaje predlog kao gore.

U školi imamo dva linka, tj. dva provajdera - jedan je za zaposlene i njihove računare a drugi je namenjen samo za WiFi. Kabal drugog linka je razveden od switch-a do sredine hodnika i tu je postavljen jedan ruter koji emituje WiFi, na to sam mislio. Skica mreže je u prilogu.

Ako sam dobro razumeo UniFi Security Gateway ima mogućnost za dva WAN linka? Sviđa mi se kontrola uređaja i internet saobraćaja koju nudi pa mislim da ću se odlučiti za njega definitivno.
I samo još jedno pitanje - da li AC Pro AP uređaje povezujem svaki za sebe na switch ili se samo prvi poveže na switch a ostali dalje povezuju (redno) međusobno putem bridge (secondary) porta?
 

Prilozi

  • mreza.png
    mreza.png
    60.4 KB · Pregleda: 116
Može redno, samo port na ac pro onda nije poe, moraš posebno napajanje.


Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Pogledajte ova resenja, ja sam uzeo par jednog i par drugog modela, da vidim kako radi.

Tenda PH3

Tenda PA3

Mogu se kombinovati zajedno, naravno.

Samo da javim utiske, posto je roba stigla. Rezultati su vise nego odlicni! Jedan P3 (nije PH3) LAN kablom povezan sa modemom i jos na dva mesta u kuci preko uticnica ukljuceni PA3 koji su wifi. Testiran protok mobilnim telefonima i izvlacim skoro maksimalne brzine, kao da su telefoni nakaceni preko LAN-a :). Paket mi je do 50Mbps, a Speedtest izvlaci preko 40Mbps. Ekstra stvar, preporuka sa moje strane.

Po defaultu wifi uredjaji nemaju password, mreza je otkljucana, pa je preko web browsera potrebno uneti sifru (mogu se podesavati jos neke stvari). Ovde je za sad jedina zamerka, jer je interfejs na kineskom, ali tu je G Translate, pa to i nije problem, jer se to ne podesava svaki cas.
 
Zdravo ljudi,
Gledam da uzmem neki brzi net u skorije vreme pa bi mi trebao novi AC ruter.
Posto je budzet uvek ogranicenje tako je i sada stanje:
- Mi Router 3G v1 - 48$ sa Alija (Jednostavan flash OpenWRT-a)
- Mi Router 4A - 30$ sa Alija (Moze OpenWRT ali je komplikovano)
- WR330 - 40$ sa Alija (OpenWRT po default-u ali ne znam nista o samom uradjaju, ima samo 2 antene)

Sta mi preporucujete? Eventualno nesto drugo?
 
Zdravo ljudi,
Gledam da uzmem neki brzi net u skorije vreme pa bi mi trebao novi AC ruter.
Posto je budzet uvek ogranicenje tako je i sada stanje:
- Mi Router 3G v1 - 48$ sa Alija (Jednostavan flash OpenWRT-a)
- Mi Router 4A - 30$ sa Alija (Moze OpenWRT ali je komplikovano)
- WR330 - 40$ sa Alija (OpenWRT po default-u ali ne znam nista o samom uradjaju, ima samo 2 antene)

Sta mi preporucujete? Eventualno nesto drugo?

Ja imam WR330 par meseci i prezadovoljan sam. Set it and forget it iskustvo za sada. Što se dometa tiče, ne mogu nešto da uporedim sa drugim. Meni je na tavanu, 5G mi je slab u kupatilu npr. ali u ostatku kuće je dobar.

Imaju U-Breed za flešovanje raznih romova u bukvalno 2 klika (doduše na kineskom, ali imaju sličice gde se klikne). Ja ga guram sa OpenWRT.
 
Poslednja izmena:
Jel probao iko neki Mesh tipa tp-link Deco E4 ili M4 ili M5 (ili kombinaciju :) ) ? Cene više nisu strašne...a ja razmatram šta da uparim sa SBB UBEE.. Hoće mesh moći da radi u "ruter" modu ili će morati da ide kao AP ? (tad mu ne rade neke napredne funkcije, kod Deca konkretno) Ako Deco radi kao ruter (a UBEE nema bridge mode) ne bi trebalo da je Double NAT ikakav problem za kućno korišćenje ? (vidim da UBEE ima DMZ za jedan IP, pa možda Deco koji se kači kablom na njega staviti u DMZ ako išta pomaže..)
 
Preporuka za Ruter 40-45$ cijena da se može platiti sa PayPal?
Net mi je trenutno 100/6Mbitps, ovaj Asus trenutno što koristim povremeno ima prekide kod Wi-Fi pa bi htio da ga zamijenim.
Danas ima neki popust za dan samaca pa bi ako naleti nešto povoljno da iskoristim:D

Hvala unaprijed

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Trebao bi mi WiFi adapter, PCI ili USB, da nakačim na kompjuter koji bi hvatao WiFi signal sa MTS rutera iz susedne sobe. Dakle, nešto prosto i jeftino, čisto da obezbedi net sa rutera u drugoj sobi. Preporuke (može i nešto sa KP, vidim TP-Link Archer T2UH AC600 za 2000)?

Mada, verovatno bi bilo bolje da prosto razvučem kabl ali nemam pojma da podešavam mrežnu opremu, heh...
 
Poslednja izmena:
Dilemu oko rutera sam sveo na TP-Link Archer C9 ili Asus RT-AC68U. Najbitnije su mi dve stvari - što stabilniji rad sa dosta wifi klijenata (15-ak) i što bolji domet. VPN mi ne treba, a ostalo je manje bitno. Cena je približna (ne računam KP).

Šta uzeti?
 
Dilemu oko rutera sam sveo na TP-Link Archer C9 ili Asus RT-AC68U. Najbitnije su mi dve stvari - što stabilniji rad sa dosta wifi klijenata (15-ak) i što bolji domet. VPN mi ne treba, a ostalo je manje bitno. Cena je približna (ne računam KP).

Šta uzeti?

Asus
 
Naravno da znam. Ovaj drugi bi išao u prizemlje kao repeater.
Mislim da je ok cena jer je na kp oko 135-140 evrića za Asus RT-AC68U.
 
Onda OK.
Mada ja za repeater ne bih uzimao tako slabašan, samo je N do 300Mbps, nema AC...
 
Biće dosta za tv i android box. I da malo pokrije wifi.
 
Ja sam zbog TV-a i uzeo novi AC ruter, 4K filmovi traže poveći protok, a od 300 ćeš imati max 150 što je knap, barem za mene bi bilo kad pustim 4K još ako je i HDR...
Inače cena je OK za dvojac.
 
Ma buni me i cena jer je samo RT-AC68U kod njih 28k, a ovo u paketu 2 rutera 20k.
 
Ma buni me i cena jer je samo RT-AC68U kod njih 28k, a ovo u paketu 2 rutera 20k.

Omašili, vredi iskoristiti dok je tako! :d
(ili dokaz da su samo za 68U preterali, jer ga kod drugih ima i za cca 20.000...)
 
Poslednja izmena:
Trenutno imam kineski klon Asus AC1200 (youhua-wr1200js) babaroga ruter za smešne pare. Međutim, počeo sam da testiram NordVPN (javite se ako već koristite da se učipim za jedan uređaj, trenutno sam na trialu) i kad na ruteru namestim da se vezuje na njega, preko OpenVPN protokola, jedva 20MBit izvlačim, naspram 80ak koliko ide preko desktop aplikacije Nordove. Procesor mu se zakuca na 100%.

Da li neko od vas koristi VPN direkt na ruteru sa OpenVPN protokolom i da izvlači makar 50MBit i na kom ruteru tačno? Gledam šta da kupim a da mi završava posao, a kinez ode na doboš. Greota, ali za jedno oko ćorav konj.
 
Nazad
Vrh Dno