Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
^^^ Pa koje je rešenje onda?

Sent from my S9+

Prvo trebas testirati pa onda razmotriti opcije. Cak i da kazes kvadraturu, broj prostorija i das nacrt nece niko moci sa sigurnoscu da ti kaze sta ce raditi. Mozda uspes sa jednim boljim ruterom, mozda mozes neki mesh da uzmes, a mozda i treba jednostavno vise rutera povezanih kablom...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sreća pa sam razvuko lan kablove kroz zidove kad sam radio kompletno struju po kući.... Probao sam da izmestim postojeći ruter u dnevnu sobu i odmah bolje.... Tako da, izgleda je bolje i jeftinije rešenje 2 ok rutera za manje para nego neki ubica od 200-300eur a možda ne može da pokrije kao 2 rutera.

Sent from my S9+
 
Je l' bi mogao ovaj Asus bez problema da pokrije stan od 60 kvadrata?

Pričam u kontekstu da se SBB-ov ruter bez antene muči kada se odaljim od njega na skroz suprotni kraj stana. Bukvalno mi treba 10-15% jači signal i bilo bi OK, ne znam da li su i ovi bazični modeli osetno bolje rešenje od ovoga što SBB daje besplatno.
 
koje uređaje uzeti da bih povezao dvije kuće kao na slici. Ruter1 je pozicija sadašnjeg uređaja na prizemlju (ima i sprat, ali mislim da to nije toliko bitno, bilo koji uređaj će na tom spratu davati signal) a ruter2 je moguća pozicija 2. rutera u kući pored i to na spratu jer ta kuća ima prizemlje, sprat i potkorovlje pa da svuda bude signala. Povezivanje je moguće isključivo bežično, kabal nije moguć.
 

Prilozi

  • wifi.png
    wifi.png
    54.1 KB · Pregleda: 104
koje uređaje uzeti da bih povezao dvije kuće kao na slici. Ruter1 je pozicija sadašnjeg uređaja na prizemlju (ima i sprat, ali mislim da to nije toliko bitno, bilo koji uređaj će na tom spratu davati signal) a ruter2 je moguća pozicija 2. rutera u kući pored i to na spratu jer ta kuća ima prizemlje, sprat i potkorovlje pa da svuda bude signala. Povezivanje je moguće isključivo bežično, kabal nije moguć.
Mislim da je to preskupa rabota, ruter 1 mora da bude životinjski jak. Ja bih nešto drugo predložio, u prostoriju prve kuće ubaci jedan ruter do zida koji je najbliži drugoj kući, tako da izmedju najbližih rutera dve kuće imaš samo dva zida. Prvi i drugi ruter da budu spojeni bežično ali tako da drugi ruter samo prima i prosleđuje signal koji dobija od prvog rutera. Ako budeš imao tri ili 4 zida zaboravi na internet.

Послато са Tab2A7-10F уз помоћ Тапатока
 
Ne može ruter biti na prizemlju kuće i pri tom povezivati dve kuće na sprat.

Za početak ruter dignite na tavan, a ne vidim zašto ne bi koristili kabl?
Kabl je svakako došao do jedne kuće pa tako nek dodje i do druge
I opet će vam trebati dobar ruter ako ima malo više korisnika da bi to radilo kako treba.

Ja sam kod mene slično u umrezavao kuće u komšiluku to jedino preko kabla može da radi kako treba.
Kuće imaju ploču, stubove, armaturu i velike su, najbolje mesto za ruter je tavan ali opet je nemoguća misija pokriti sve u jednoj kući a ne dve, čak ni montažne kuće ne mogu dobro da se pokriju a ne zidane.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Stigao Mi Router 3G nakon 32 dana. Ukupni troskovi sa sve carinom(700din) oko 4.000. Kod nas i preko oglasa za taj novac nema ni priblizno dobar ruter. Cekam samo da mi stigne jos jedan Cat6e kabl, trenutno je veza izmedju njega i modema 100Mbps jer je kabl prastar, a jedini Cat6e koji imam sam iskoristio za vezu izmedju 3G i racunara.

Prvi utisak je odlican, videcemo za dalje :)
 
Poslednja izmena:
Ja sam ga porucio pre nego sto mi je od provajdera stigao Huawei HG8245Q2, da mi je stigao ranije verovatno ne bih porucivao Router 3G.

U svakom slucaju Router 3G ima bolji i stanilniji signal i kontrolu preko aplikacije/racunara, dok mi je na ovom od provajdera pristup zakljucan, moze da se podesava samo iz njihove kancelarije sto mi ne odgovara uopste. Softver je na kineskom, ali Chrome ga dovoljno dobro prevede, kao sto je vec neko pisao.

Da li se dobija nesto flesovanjem Padavan softvera?
 
Potpisah novi ugovor sa provajderom, dobih brzinu od 300/15 Mbps.
Posedujem provajderov modem epc3208 i neki stari TP link ruter.
Zivim u zgradi stan 50m2, u okolini 12-15 mreza na 2.4GHz.
U upotrebi 2 tel (2.4 i 5 GHz), laptop i tablet (2.4Ghz), smart TV (preko Plexa gledam filmove) + veoma često dva gostujuća telefona.
Zelim da kupim dual band ruter sa gigabitnim portovima.
Da li kupiti od brace zutaca, Xiaomi 3G ili Tendu AC10 (cca 30-40 €) ili odmah preci na ozbiljniju ali i znatno skuplju varijantu npr TP-Link Archer C9?
 
3g ima duplo vise ram-a takodje.
 
Poslednja izmena:
3g ima quad-core procesor takodje, dok je na 4 dual-core.
 
Nije tacno, oba rutera imaju iste procesore MT7621A koji su dual core a 4-thread. Razlika je najvise u ram memoriji gde 3g ima 256 a 4 ima 128 I to samo zato sto 3g ima opciju usb share-a pa mu treba vise rama.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Aha, zato pise CPU cores: 4 u web interfejsu za ruter, a svuda pise da je MT7621A, a na sajtu MediaTek-a ne pise da je quad-thread. Sad vidim na da na Wikipedia sajtu pise lepo, dual-core quad-thread.

Mislio sam da je pogresan info na kineskim sajtovima za 3g.

Hvala :)
 
3g je odlican sto se tice signala I funcija, steta samo sto ne moze da izvuce deklarisane brzine konekcije kada se kopiras nesto sa usb 3.0 hdd-a. Uspeo sam na 1tb Toshiba ext hdd da izvučem oko 20mb/s preko lan-a i nekih 13mb/s putem 5ghz wifi-ja. Probao sam i sa telefonima tipa xiaomi sa 433mbps I sa telefonima sa boljim wifi koji su se kacili na 867mbps.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Kakav je taj Xiaomi 3 u poredjenju sa recimo Netgear N6200?
 
Stigao Mi Router 3G nakon 32 dana. Ukupni troskovi sa sve carinom(700din) oko 4.000. Kod nas i preko oglasa za taj novac nema ni priblizno dobar ruter. Cekam samo da mi stigne jos jedan Cat6e kabl, trenutno je veza izmedju njega i modema 100Mbps jer je kabl prastar, a jedini Cat6e koji imam sam iskoristio za vezu izmedju 3G i racunara.

Prvi utisak je odlican, videcemo za dalje :)
Uz dužno poštovanje, Tenda AC6 1200 je malo više od 4k ovde u maloprodajama Srbije. Jedino što ima samo 100 Mb/s 3x LAN i WAN portove, ali bežične performanse su malko bolje
od „Male riže“ koliko sam video na netu plus nema zezanja sa aplikacijom i sl. i pravi za evropsko tržište (ispunjava CE standard), a ne samo kitajsko.

Kome ne treba gigabitni LAN i neki bolji firmware tipa DD-WRT, openWrt i sl., ta Tenda je sasvim dobra.
 
Imam 170/60 konekciju koja ce samo da se ubrzava, osnovna potreba je gigabitni lan i wan :)

Ne znam sto bi neko ulagao u opremu koja nije barem gigabitna danas. Koja je smisao 5GHz mreze ako sama konekcija do rutera nije gigabitna?
 
Poslednja izmena:
Na tu brzinu sigurno ne bi uzeo takav ruter nego neki od 200e
 
Za 200e cu celu kucnu mrezu povezati, a ne jedan ruter :)
 
MikroTik ruteri mogu da budu dobar izbor. Nisu preterano skupi, a korektno rešenje naročito u uslovima kada ima dosta korisnika i/ili ako se žele malo "finije" postaviti pojedine stvari. Wi-fi možda nije jača strana u tim jeftinijim serijama, ali opet nije ni loše; ide do ~200Mbps prilikom data transfera preko 5GHz mreže (telefon-PC).
Treba malo više živaca prvih par dana, ali je posle sve OK :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno