Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Dvosoban stan ume da ima takav debeo zid sa armaturom između dve sobe da ti ne pomaže ni najskuplji uređaj. Moraš da probaš za početak sa prosečnim ruterom pa da vidiš da li ti je to dovoljno ili ne.
Drugo, nisi naveo koju vrstu internet konekcije imaš, da li već imaš ruter od provajdera i kako ti sa njim radi, za šta ti treba ruter (casual surf ili nešto ozbiljnije) itd.
 
Ma kakvi to danas pa na dalje ko kupuje sa 100 Mbps portovima, velika mana.

Ja bih uzeo onaj najjeftiniji dual band asus sa gigabitnim portovima mrzi me traziti oznaku, mislim da je malo jace od 50€.

Sent from my G
 
Drugo, nisi naveo koju vrstu internet konekcije imaš, da li već imaš ruter od provajdera i kako ti sa njim radi, za šta ti treba ruter (casual surf ili nešto ozbiljnije) itd.

Iskreno da kazem ne znam koji je internet u pitanju, od aprila sam se uselio u taj stan, imam izvucen lan kabal u sobi, prethodni stanar mi je reko da su to neki momci sproveli i da tako dele internet po kraju. Taj stanar je koristio tp link wr740n, i kaze da nije imao problema. Internet mi treba upravo za casual surf, download, ytube i tako to.
 
Ma kakvi to danas pa na dalje ko kupuje sa 100 Mbps portovima, velika mana.

Ja bih uzeo onaj najjeftiniji dual band asus sa gigabitnim portovima mrzi me traziti oznaku, mislim da je malo jace od 50€.

Sent from my G

Ako ces ga koristiti za net ne znam sto bi bio problem - vecina Srbije jos koristi 10Mbps net. Ako mu doduse treba i da izmedju kompova prebacuje sve i svasta, ili da podeli neki externi disk, NAS, onda da, 1Gbps is the way to go :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da, koristi bih samo za net, i iso bi na neku jeftiniju varijantu, tipa ovaj TP-LINK
TL-WR841N sto je predlozio nesa07, ima ga za 2200 u jednij nasoj radnji sa D oznakom. Tako da cu najverovatnije njega da uzmem.
 
Ma kakvi to danas pa na dalje ko kupuje sa 100 Mbps portovima, velika mana.

Ja bih uzeo onaj najjeftiniji dual band asus sa gigabitnim portovima mrzi me traziti oznaku, mislim da je malo jace od 50€.

Sent from my G
To se reši lepo sa gigabitnim switchem.
Daj link do tog dualband asusa za malo jače od 50€



Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Za ovo sto njemu treba, bice mu dobar ovaj Xiaomi ;)
 
Jedino da vidis preko KP-a, ali tesko, jedino narucivanjem.
 
Sta imas to narucivati, uzmes ovde za 20eur, garancija 3 godine asus. Ja sam skoro uzeo Asus RT N12+ dobar je, net 15 MBps, dok dodje optika i preko 100Mbps nacekacu se, tako da....
I SW je jako bitan, svi su oni HWski tu negdje. SWski sam skeptik po pitanju tog Xiaomia znajuci kakvi su na drugim stvarima, sto se toga tice.
Imam i Thomson/Technicolor od ISPa, HW dobar, broadcomm chipovi ovo/ono, ali SW katastrofa, sa njim bacam 5 GHz.

Sent from my G
 
Poslednja izmena:
http://m.gigatron.rs/ruteri/asus_dual-band_wireless-ac750_gigabit_router_-_rt-ac53-87645
75€ [emoji15]
Ima i jeftiniji ali nije gigabit. Dzaba switchevi kad je lan/wan 100 Mbps. Ne pravis mrezu, bitno za internet.

Sent from my G


Pa to je već 50% skuplje od onih 50€ i 100% skuplje od xiaomija i skroz odlazi u neku drugu kategoriju.

Ovu poslednju rečenicu nisam razumeo kako misliš džaba switchevi?
Jel ti bitan gigabitni lan ili nije?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Pa to je već 50% skuplje od onih 50€ i 100% skuplje od xiaomija i skroz odlazi u neku drugu kategoriju.

Ovu poslednju rečenicu nisam razumeo kako misliš džaba switchevi?
Jel ti bitan gigabitni lan ili nije?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Moze se mimo radnji i jeftinije naci. Sta ces postici sa tim switchem, ako imas 100+Mbps net, a router usko grlo.
Zanimljivo.



Taj Asus nema ni ac standard, 5ghz itd itd.
Sta je zanimljivo. To sto sam ja uzeo taj, ne mora znaciti da treba, kod mene los net i bice jos dugo vremena. Dosta ih danas ima optiku i >=100Mbps, onda su takvi routeri neupotrebljivi prakticno.

Namjerno sam htjeo 2.4GHz da radi kao AP povezan na router od provajdera koji radi na 5GHz. Ustedim repa kad vec ima.
Sent from my G
 
Poslednja izmena:
Pa koji ruter ima gigabitni wifi :)

Stavis gigabitni switch i na njega vezes sve cega se bojis da ce biti usko grlo.
Mislio sam na gigabitni lan/wan port. Doduse imas i gigabitni wifi u teoriji, ima sada AC po 1000+ Mbps.

Kakav vise switch, evo konkretno kako ces uspjeti izvuci max brzinu ako imas internet brzine preko 100Mbps, a nemas router sa gigabitnim lan/wan? [emoji482]

Sent from my G
 
Poslednja izmena:
Mislio sam na gigabitni lan/wan port. Doduse imas i gigabitni wifi u teoriji, ima sada AC po 1000+ Mbps.

Kakav vise switch, evo konkretno kako ces uspjeti izvuci max brzinu ako imas internet brzine preko 100Mbps, a nemas router sa gigabitnim lan/wan? [emoji482]

Ti bas ne razumes da postavis mrezu...

Sta ces da uradis sa tim asusom kad on ima svega dva lan porta?
opet ti treba switch...

Nista bolje ne dobijas nego sa onim xiaomijem plus gigabitni switch.

Znaci na modem povezes switch i xiaomi ruter, u "teoriji" tvoju gigabitnu brzinu interneta koju nemas koristis preko kabla koji je zaboden u switch, a preko wifi koristis "skromnih" 100mbita koje takodje nemas :)
 
Poslednja izmena:
Dobro pokusaj povezati i switch i router na modem pa javi. [emoji1]

Moja varijanta:

Kupis gigabitni dual band i zavrsio posao. Imas sve mogucnosti za brzine neta preko 100 Mbps (i wifi i kabl). Danas optika uveliko stigla, ima ljudi sa tim brzinama.

Tvoja varijanta:

Kupis megabitni router sa kojim si ogranicen na 100Mbps i switch koji tu i nema neku Bog zna kakvu ulogu. Ne znam ni sto trpas switch u ovu pricu. [emoji1]

Sta ce ti vise od 3 porta, 1 WAN za modem i 2 LAN za uredjaje kao PC, mada i on moze na wireless. Sve ostalo u kuci ide na wireless.

Ne kontam tebra te komplikacije sa tvojim switchem, bespotrebno granati vise od jednog uredjaja (routera). Opet taj switch ide iz routera koji ima 100Mb. Ne mozes povezati modem i switch. [emoji107]


Edit:

Vjerovatno si mislio na modem+router combo.

OK, na to spojis router (ap mode naravno) jos jedan i switch, pa jbt koliko imas kablovskih uredjaja u kuci, te granas toliko portova. I opet neces dobiti gigabitne portove, jer dijele jedan. Obicno modem+router ima 4 porta. Racunamo da su gigabitni jer operater isporucuje, ako imaju 100+ mrezu jesu.

Nije to to, ako moras kablom iskoristavati brzinu interneta. Sta ko ima laptop, tablet, telefon itd.

Sent from my G
 
Poslednja izmena:
Ево ја имам комбинацију Xiaomi Router 3 и гигабитни TP-Link-ов свич са 8 излаза, на све то је прикључен NAS који је направљен од компа са гигабитним ланом, затим један десктоп рачунар такође са гигабитним ланом, андроид тв такође са гигабитним ланом, један тв са лан прикључком и још једно пет уређаја повезана на wifi. Поента је да уређаји који имају гигабитни лан комуницирају гигабитном брзином, једино ако повлачи са интернета онда иде брзином самог интернета, односно не пролази саобраћај кроз рутер па кроз свич. Сам Xiaomi рутер је одличан за цену по којој се продаје, има и 5GHz опсег за wifi, има и леп интерфејс и апликацију за телефон, има и усб за екстерни хард диск ( е ту би ишло смањеном брзином ако би на пример повукао неки фајл са тог хард диска на десктоп рачунар) има четири антене и има чак аликацију за телефон. Ја га користим у кући од два спрата и имам свуда сигнал. Једина мана је што за десктоп рачунар нема интерфејс на енглеском него на кинеском.

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk
 
Koji WI-FI ruter uzeti?

Zaboravio si da i ako preko wifi pristupas NAS uredjaju da si opet limitiran sa tih 100Mbps sto je katastrofa...
A da ne pricamo tek ako se desi da tipa 2 uredjaja preko wifi hoce da koriste NAS...

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sta ce ti vise od 3 porta, 1 WAN za modem i 2 LAN za uredjaje kao PC, mada i on moze na wireless. Sve ostalo u kuci ide na wireless.

Vidiš, možda je tebi to dovoljno, ali meni nije. Na LAN portove su mi povezani desktop, satelitski risiver, tv i print server.

Hoću da kažem - ne možeš po svojim potrebama da određuješ bilo čije, iako si sigurno u pravu za veliku većinu korisnika. :)
 
Zaboravio si da i ako preko wifi pristupas NAS uredjaju da si opet limitiran sa tih 100Mbps sto je katastrofa...
A da ne pricamo tek ako se desi da tipa 2 uredjaja preko wifi hoce da koriste NAS...

Sent from my iPhone using Tapatalk
Nije zaboravio pomenuo je i to, a tu je usko grlo pre svega sam USB a ne 100mbit koji je opet sasvim dovoljan jer to nije brzinski sampion niti to mozes da ocekujes za te pare.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Да, напоменуо сам да је спорије преко wifi-ja али је дечко питао јефтино решење са јаким сигналом и стабилном везом, ја ето имам Xiaomi (већ 6 месеци) прикључен на SBB и нисам имао проблема до сада. Плус има 5GHz опсег па ако живи у стану и ако му уређаји подржавају, имао би баш стабилан сигнал јер би избегао загушеност на 2.4GHz.Такође нигде није поменуо да има NAS или потребу за таквим уређајем, наравно мени тренутна конфигурација задовољава потребе.

Sent from my Lenovo K53a48 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno