Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Da li bi onda na primer taj TP Link C7 resio moj problem? Vidim da je oko 60e na KP, toliko bih mogao da izdvojim za novi ruter

Ako ustanoviš da na kablu nemaš problema - DA.
Ako ima problema i na kablu - do provajdera...
 
Ja garantujem da je taj mikrotik gori od većine routera u svom cenovnom rangu po wifi... I opet ga preporucujete :((( Obavezno ga uzeti online da može da se vrati... Ja sam ga brze vratio neg što sam ga dočekao da stigne. Tp-link c7 ga jede za doručak.



Sent from my M2007J20CG using Tapatalk

Negde sam procitao na mikrotik forumu da problem lezi u nepotpunoj kompatibilnosti wifi drivera i kernela, tj. novi wifi driver ne podrzava nativno stari kernel, pa su ga ovi iz mikrotika nabudzili da radi sa starim kernelom, ali ocigledno neuspesno. Mozda problem bude resen sa novim RouterOS-om. Meni hap AC² radi sasvim korektno, ali ja sam prilicno nezahtevan korisnik, jedino mi je bilo bitno pri odabiru da je router rock stable, da ne zabada.
 
RSD 7,975.84 30%OFF | AX1800 Xiaomi Mi Wireless Router Dual Band Home Router 2.4G 5.0GHz 1800Mbps Wifi Repeater 4 High Gain Antennas Wider 802.11ac
https://a.aliexpress.com/_BVajg4

Ovde, javljam kad stigne.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Stigao, prosao bez carine, jos da stignem da ga postavim i testiram.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Stigao, bez carine i pdv, signal.je bolji nego stara 3G vezija, brzine na max i posle 3 zida, zadovoljan sam.
11321e56c07f28ab4b7d18ff33bae678.jpg
5dbbbdd023e541d13c1ba6a6c3fa294b.jpg


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Smatram da ste svi u pravu u vezi MikroTik rutera. Ja bih generalno odlučivao da li uzeti MikroTik za kućni wifi ruter na osnovu odgovora na samo dva pitanja:

1) da li vam je potrebno više stotina megabita u sekundi preko kućnog wifi uz održan pristojan kvalitet van sobe u kojoj je ruter
2) da li vam je bitno da uređaj bude user-friendly

Da je u mom slučaju odgovor na bilo koje od ova dva pitanja bio "da" ne bih uzeo MikroTik. Obzirom da koristim dosta firewalling i VPN mogućnosti RouterOS-a i moja kućna mreža ne zavisi od 5Ghz wifi dometa - veoma sam zadovoljan sa hap AC^2.

Sa druge strane, kao što je Recoba20 pomenuo - imali su problem sa drajverima i stabilnosti AC standarda i izbili na loš glas. Kasnije je to malo upeglano ali i dalje nemaju najnovije mogućnosti koje su manje-više standard kod skoro svih kućnih AC rutera ("seamsless roaming" i slično). Slažem se i sa danijel00 - ne možete porediti kvalitet i domet wifi signala MikroTik rutera sa integrisane 2 MIMO antenice sa bilo kojim home ruterom sa više eksternih antena u istom cenovnom rangu - to je čista fizika. Na kraju vezano za podešavanje i održavanje konfiguracije koje je daxyco pomenuo, zašto bi korisnik morao da zna blok šemu switch čipa rutera i kako da optimizuje firewall da bi mogao da izvlači stabilnih 300-400-500Mbps?

Prosumer korisnici kojima treba kvalitetniji (i skuplji) wifi često se odluče za Ubiquity rešenja, a tipični korisnici kojima je potreban kvalitetan wifi imaju širok izbor umesto komplikovanog MikroTik RouterOS operativnog sistema.
 
Stigao, bez carine i pdv, signal.je bolji nego stara 3G vezija, brzine na max i posle 3 zida, zadovoljan sam.

Ako ti je ono iza TV makni ga ili uzdigni, TV je jedan veliki EM štit i popiće dobar deo signala...
 
Da je u mom slučaju odgovor na bilo koje od ova dva pitanja bio "da" ne bih uzeo MikroTik. Obzirom da koristim dosta firewalling i VPN mogućnosti RouterOS-a i moja kućna mreža ne zavisi od 5Ghz wifi dometa - veoma sam zadovoljan sa hap AC^2.

A i za VPN, ako hoćeš veću brzinu preko njega, opet ima mnogo boljeg izbora jer je relativno slab CPU sa malo memorije na kućnim/office modelima (ima i skupljih MikroTik rutera za to ali su papreni). Ali mimo problema za brzinom, što se tiče opcija koje možeš setovati - podeljen tuneling uz napredna pravila i sl., nema mu premca...
Za firewall se slažem (i za mnoge druge funkcije), teško da ima sa više opcija koje možeš da setuješ (potpuna kontrola).
 
Jel probao neko Honor WiFi 6 ili Huawei AX3 Pro? Trebalo bi da su duplo jeftiniji od Asus AX3000.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Ja sam se odavno interesovao za njih jer izgledaju dosta dobro, ali nisam kupio nista kada sam saznao da su to sve kineske verzije koje se nikako ne mogu prebaciti na engleski.

E sad, zivo bi me zanimalo iskustvo nekoga odavde, jer imao sam ranije xioami ruter kineza sa kojim nisam imao nikakvih problema, cak je bolje radio sa kineskim firmwerom nego sa engleskim.
 
Ja kotistim godinama xiaomi rutere, svi su sa alija za kinesko trziste, preko miwifi aplikacije zavrsavam sve koja je na engleskom, rade odlicno, sad i ovaj AX1800 sto mi je stigao.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
A kako se pokazase ti xiaomi u mesh sistemu? Merkam onaj Redmi AX5 mozda 2 komada da pazarim, skupi mi asusi da uzimam 2 komada.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Resio sam ipak da se isprsim i uzmem dva Asusa. Moze li preporuka sta da uzmem od sledecih?
Koristio bih u Aimesh modu, a ono sto mi je bitno je da je da node ima dobar domet u 2.4GHz, ako uopste ima razlike izmedju njih po tom pitanju.

RT-AX55 82e
RT-AC66U B1 86e
Rt-AC68U 97e



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Poslednja izmena:
Resio sam ipak da se isprsim i uzmem dva Asusa. Moze li preporuka sta da uzmem od sledecih?
Koristio bih u Aimesh modu, a ono sto mi je bitno je da je da node ima dobar domet u 2.4GHz, ako uopste ima razlike izmedju njih po tom pitanju.

RT-AX55 82e
RT-AC66U B1 86e
Rt-AC68U 97e

Ako je tako, a nemaš AX uređaja (a i tada ne bih taj model već 57), onda opcija 3.
 
Kakav je xiaomi-jev 4A ruter?

Rođak me je pitao za preporuku za neki do 20e, htedoh da mu kažem da potraži neki tplink, međutim vidim da će sutra ruter biti 2500din za happy hour, pa ako uspe da naruči.
 
Hvala. Samo da pitam pošto sam laik. Korisnik sam Supernove-Kopernikusa i pošto je onaj njihov ruter slab i u spavaćim sobama je slabiji signal ja mogu ovaj ruter da postavim negde u hodniku da proširuje signal na preostale dve sobe?
 
Već jeste na akciji, uzeo ga prošle nedelje.

Da li je bestbuy ne bih znao, ja zadovoljan. Priložiću grub crtež kućnih zidova (cigla + regali,frižider) i SS testa na 5GHz pa ti sam odluči...


Screenshot_20201126a.jpg - na oko 1,5m od rutera
Screenshot_20201126b.jpg - pravolinijski na nekih 10m
 

Prilozi

  • wifi 5GHz.png
    wifi 5GHz.png
    8.3 KB · Pregleda: 97
Poslednja izmena:
Znam da je na akciji i planirao sam sutra da ga uzmem. Samo pitam ima li šta bolje u tom cenovnom rangu. Gledao sam i ovaj:
XIAOMI Mi 4A ruter Wireless, 802.11 ac, do 1167Mbps, Dual Band (2.4 GHz & 5 GHz)
Na KP može da se uzme za oko 3.000 dinara.
Ne razumem se baš u rutere pa mi treba savet.
 
Mi 4A ima samo 2 LAN 10/100 Mbps + 1 WAN 10/100 Mbps porta.
C6 ima 1 WAN + 4 LAN 10/100/1000 Mbps porta. Ukoliko ti ta razlika nije bitna uzmi jeftiniji.

Kvalitet wifi signala 4A rutera jedino da se neko sa foruma javi i podeli utiske, ili da prozujiš yutubom...
 
Znam da je na akciji i planirao sam sutra da ga uzmem. Samo pitam ima li šta bolje u tom cenovnom rangu. Gledao sam i ovaj:
XIAOMI Mi 4A ruter Wireless, 802.11 ac, do 1167Mbps, Dual Band (2.4 GHz & 5 GHz)
Na KP može da se uzme za oko 3.000 dinara.
Ne razumem se baš u rutere pa mi treba savet.

Ako gledaš Mi 4A, imaš na mi Srbija verziju sa gigabitnim portovima za 3990.
Od sutra imaju 20% popusta uz promo kod pa bi te izašao 3192 a imaš i regularnu garanciju.
 
Znam da je na akciji i planirao sam sutra da ga uzmem. Samo pitam ima li šta bolje u tom cenovnom rangu. Gledao sam i ovaj:
XIAOMI Mi 4A ruter Wireless, 802.11 ac, do 1167Mbps, Dual Band (2.4 GHz & 5 GHz)

Pošto i sam tražim neki jeftin, a ok ruter za virtual desktop na Quest-u, primetio sam da će biti ok cene u mi radnji od ponoći večeras.

Dvoumim se između pomenutog MI 4A Giga Version (ima i običan 4A, al mi nije jasno čemu brz ruter ako ne mogu do njega dovesti ništa brže od 100mbps), on će biti 3200, i Mi AIoT Router AC2350 za 4800. Drugi deluje dosta bolje, al ne znam dal bi pravilo razliku za moje potrebe.
 
Uzeo sam na kraju TP Link Archer C7, resio je sve probleme koje sam imao

Naravno da jeste, i miran si duže vreme.
Bilo koji kršten ruter šije bilo koji provajderski, a posebno na WiFi planu...

P.S.
Ako i dalje imaš ruter od SBB a ne modem, ako već nisi obavezno ubij WiFi na njemu (a ako imaš UNIFI moraćeš ručno u njemu otkačiti antene) kako ne bi pravio konflikt!
 
Poslednja izmena:
Zanima me da li uzeti Archer C6 (kolega sa foruma kod nas nudi NOV, neotpakovan za 40 eura, prvi je reklamirao, dobio drugi nov, u medjuvremenu prsao na Unifi sistem), ili da ganjam Archer c7, kod nas je u RS Archer C7 oko 75 eura, a Archer c6 oko 50-55 evra. Pretpostavljam da je domet WiFi-a dobar i na jednom i na drugom, s tim sto C7 podrzava, naravno, vece brzine kako na 2.4 GhZ, tako i 5 GhZ, ima USB port, itd. Uglavnom treba mi ruter, a ne bih da dajem previse novca, posto je stara gradnja (stan), da i u dnevnom boravku imam brzine kao i u sobi. Trenutno je optika 100/50 Mbps.
 
Xiaomi AC2350 za 6k u radnji, na papiru odlican, ima i ugradjen gateway za njihove pametne uredjaje.

Koristi li neko i zasto ne? :D
 
Nazad
Vrh Dno