Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
200
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Logicnije je da ne das 200-300e za 2 rutera :)
 
Zato i razmišljam...
Proday k’o da ga placaju ovi iz Asusa [emoji1]


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Nego sad imam drugo pitanje. Jel ima smisla da ostavim ovaj N66U kao AP s obzirom da on ni nema 802.11ac standard, ili je logicnije da i njega zamenim tj uzmem dva ova AC?

Uzmi 2 ova, jer N66U više nema apdejta i bezbednosnih zakrpa, a i sporiji je (neće ti izdržati buduće veće brzine neta)...
Doduše i 68 će imati problema sa bržim netom u budućnosti, 86 neće skoro.

Ako možeš finansijski, ja ti toplo predlažem 86 (glavni) +68! A tada i može 86 + 66 (sve će ići preko 86 ALI nemaš onda AC na 66...) ,)
 
Poslednja izmena:
Ja sam uzeo rtax58u ax3000. Wifi6 i future proof. Oko 180e kod madjara. Opcije su ok, ali zauzeće je veliko. Domet nike nešto posebno, očekivao sam više. Zato jurim još jedan, ali mi se ne daje još 200e za wifi 6 aimash ruter. Mislim da je tp link wifi 6 ruter za 100e mnogo bolji izbor

Edit: Inače mdm, dadoh ti reputaion up, ali nisi u pravu :D

Postoji standard za unifikovan mash. Pisao sam asusu da vidim da li moj rt ax 58u podržava EasyMash

https://www.theverge.com/circuitbreaker/2018/5/14/17346696/easy-mesh-wifi-alliance-router-standard
 
Poslednja izmena:
@Mikec Nemoj te jeftine ASUS (a nijedan drugi) ako palniraš da ga imaš, a ni one ultra skupe mambo đambo ala GT i sl. (57 je mnogo gori od npr 56...)
Ukratko idi na bilo koji koji je podržan od strane RMerlin-ovog FW! ;) A to su ustvari svi sa Broadcom CPU-om. Ali preporuka da ako ulažeš ideš makar od 68, 86 pa + (najbolji od najjačeg modela je AX88 ali je i skup vrlo...). I Best Buy bi trenutno bili ako možeš da nabaviš RT-AX56U i posebno RT-AX58U :smash:

@Villy_Da_Man ASUS AiMesh se može kombinovati samo sa drugim podržanim ASUS ruterom. Isto važi za svakog proizvođača, nema "univerzalnog Mesh standarda" pa da može kombinacija sa različitim proizvođačima...

Ja razmisljam o Ubiquiti Unifi Dream Machine ruteru. Kakav je on u poredjenju sa tim Asusom AX88U ?
 
Ja sam uzeo rtax58u ax3000. Wifi6 i future proof. Oko 180e kod madjara. Opcije su ok, ali zauzeće je veliko. Domet nike nešto posebno, očekivao sam više. Zato jurim još jedan, ali mi se ne daje još 200e za wifi 6 aimash ruter. Mislim da je tp link wifi 6 ruter za 100e mnogo bolji izbor

Edit: Inače mdm, dadoh ti reputaion up, ali nisi u pravu :D

Postoji standard za unifikovan mash. Pisao sam asusu da vidim da li moj rt ax 58u podržava EasyMash

https://www.theverge.com/circuitbreaker/2018/5/14/17346696/easy-mesh-wifi-alliance-router-standard

Znam za tu EasyMesh priču, ali nisam znao da su konačno i izbacili neke rutere koji to podržavaju (članak ti je iz '18 a tek sada ih ima), mislio sam i da neće! :p Ali opet ti treba 2 rutera koja oba podržavaju EasyMesh da bi radilo...

Pa ax58 je i dalje budžet varijanta, tek bi sa AX88 bio impresioniran, ali i sa cenom takođe...
 
Znaci za ruter kakav da je, samo Asus da je?

A ne, i NETGEAR, TP-Link, D-Link, Linksys i par drugih itekako dolaze u obzir; ali je pomenuo da ima već ASUS pa zato.
A i nešto ih je lakše nabaviti kod nas od drugih.
 
Poslednja izmena:
Čoveče, nešto kod nas ne valja, kad dajemo 20k za rutere koji su "bužet varijante" :D Ironija je što je ax56ica zapravo samo par hiljada jeftiniji. Da košta 100 eur, pa i da ga uzmem za mash nod, a ovako mi se više isplati da uzmem još jednu 58icu.
 
Pa kad pogledaš cene ovih "jačih" shvatiš da je ovaj budžet (iako mu cena to ni malo ne govori!) :D
Isto nam je nažalost i sa matičnim, CPU, GPU... :smash: Samo nas deru! :whip:
 
Valja li cemu Archer C7 za kucnu upotrebu. Prelistao sam temu i vidim spominje se navedeni ruter. Danas sam skontao da kada mi je ukljucen bluetooth i wifi na iphone, da je brzina wifi drasticno manja, jer oba koriste 2.4 GHz. Malo sam guglao i vidim da je do nekih 150 KM- 75 eura Archer C7 ok ruter. Ima 5Ghz sto mi je potrebno. Na Ebay se moze naci za nekih 75 eura sa postarinom. Kod nas radnje drze cijene od 165 eura, sto je suludo. Na amazonu je oko 60$... ako neko ima neku drugu preporuku, jos bolje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nema to veze sa BT i WiFi. Jednostavno 2.4 ghz tesko da moze preko 80Mbps, idealno 100 ali tesko.
Na svakom koji nudi 5GHz imaces vecu brzinu, pa onda koliko para toliko muzike. Ja imam C7 i drzi sve kako treba 400/150 internet na 10ak uredjaja bez stucanja.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Valja li cemu Archer C7 za kucnu upotrebu. Prelistao sam temu i vidim spominje se navedeni ruter. Danas sam skontao da kada mi je ukljucen bluetooth i wifi na iphone, da je brzina wifi drasticno manja, jer oba koriste 2.4 GHz. Malo sam guglao i vidim da je do nekih 150 KM- 75 eura Archer C7 ok ruter. Ima 5Ghz sto mi je potrebno. Na Ebay se moze naci za nekih 75 eura sa postarinom. Kod nas radnje drze cijene od 165 eura, sto je suludo. Na amazonu je oko 60$... ako neko ima neku drugu preporuku, jos bolje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Asus RT-AC68U, u kući i u stanu po dva komada (mesh sistem) rade odlično već mesecima!

Sent from my SM-N9860 using Tapatalk
 
Nema to veze sa BT i WiFi. Jednostavno 2.4 ghz tesko da moze preko 80Mbps, idealno 100 ali tesko.
Na svakom koji nudi 5GHz imaces vecu brzinu, pa onda koliko para toliko muzike. Ja imam C7 i drzi sve kako treba 400/150 internet na 10ak uredjaja bez stucanja.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ima veze. Ugasim bt, zakucava 90-95/60. Upalim 60-70/60. Znam sta pricam, nisam ni ja vjerovao, ali tako je. Isto pisu na xda, redditu i ostalim sajtovima.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne znam stvarno, evo sad sam probao 2.4 sa ukljucenim i iskljucenim BT nema razlike. IPhone 11pro i Archer C7.
No nebitno, u svakom slucaji jaci ruter je pozeljan (5.4Ghz)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Meni je spojen apple watch pa zato. Kod cure upalim na 11 pro bt ali sve je ok jer nema nista spojeno. Cudno, ali pasce neki 5ghz svejedno. Hvala :)!

A i wifi mi je na kanalu 13, koji niko u zgradi ne koristi, tako da wifi zakucava na ostalim uredjajima, iako je na 2.4 ghz.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Meni je spojen apple watch pa zato. Kod cure upalim na 11 pro bt ali sve je ok jer nema nista spojeno. Cudno, ali pasce neki 5ghz svejedno. Hvala :)!

A i wifi mi je na kanalu 13, koji niko u zgradi ne koristi, tako da wifi zakucava na ostalim uredjajima, iako je na 2.4 ghz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

probaj kao zemlju u podesavanju da stavis ameriku manje kanala ali se dobija na signalu
zavisi koju verziju imas ako podrzava stavi dd wrt
na danasnje vreme kaci se vise uredjaja a to iziskuje ruter sa jacim procesorom(dual core 1GHz ) i vecom memorijom
 
Treba mi mala pomoc oko izbora Mesha. Mali uvod, pa konkretno pitanje.

Naime, novi stan mi je duplex (cca 120kvm), ali nije pozicioniran jedan iznad drugog vec vise dijagonalno (dva stana spojena u jedan).

U donjem stanu se nalazi mts optika. Za sada 200/80 , ali uskoro 400./150. Imam direktan lan kabal koji je sproveden od donjeg sprata do sredine gorenjeg (sto moze biti bitno).
Na gornjem spratu mi se nalazi video nadzor koji nema wifi tako da mora kablom (sto ima izvedeno).

Problem: zelim dobru pokrivenost u celom stanu sa stabilnim signalom i max brzinom u glavnim prostorijaama (dnevna soba (dole), spavace sobe (gore u centru), radna soba izmedju dva sprata). Gornje kupatilo i terasa nisu toliko bitni, ali da imaju internet stabilan. U spavacoj sobi je izveden kabal za video nadzor.

Prvi pokusaj:
Ovde na forumu sam uzeo Ubiquiti Amplifi HD sa dve mesh antene. Ocekivao da ce to full da radi. Generalno, radi dobro, ali nisam zadovoljan jer ocekujem od sistema od 350e da radi dosta bolje. Tj. radi dobro ali ne za moj potrebe.
Antena gore otpada jer nema lan prikljucak koji mi treba za video nadzor. Stavio sam ruter gore zbog lana, dobio sve sto treba, gornji sprat pokriven sve kako treba, ali donja antena ima 'weak' signal i radi sa 20% protoka, sto mi je neprihvatljivo. Pri tome, ne pokriva kuhinju i gubi se.

Drugi pokusaj:
Dole koristim mts ruter a gore preko mreze stavio neki D-link od drugara. Lose. D-link jedva baca na terasu koja je pored, sto je manji problem. Veci, je prelazak sa mreze na mrezu. Kad sidjem dole ostaje na gornjoj mrezi, kad odem gore ostaje na donjoj i sl.


Citao sam o ovim AiMesh sistemima i svidja mi se kao zvuci. Ne ocekujem da za male pare dobijem vrhunsku stvar, spreman sam da izdvojim razumnu cifru, ali zato zelim da mi bude full signal i full brzina u glavnim prostorijama + potpuna pokrivenost u sporednim.
Vidim da u G*** ima "akcija" na nove serije Ax Asusa. Konretno RT-AX55 (13.500) i RT-AX58 (19.000).
Uzeo bih dva komada, jedan gore, jedan dole, upario u Mesh, cak i direktno lanom ako treba.

Pitanje: Da li je to to i da li ce zavrsi posao kako treba ili ima neko drugo resenje (ne bih bacao za AX58 vise 100e ako ne mora)... ili mozda ovaj pomenut AC68 ili sta vec?


Sto se tice AX standarda, racunar ima AX karticu, laptop je Macbook Pro 2019 (koliko vidim nema AX), telefoni iPhone 11 Pro, iPad Pro 11" ostali uredjaji manje bitni koji sigurno ne podrzavaju


Unapred hvala i izvinjavam se za smaranje
 
Poslednja izmena:
@nikoola
Ako možeš finansijski, RT-AX58U (nemoj AX55 nikako ni zbog tipa CPU, malo memorije, nema RMerlin FW podršku...); ili kao ti ne treba AX onda RT-AC86U (a ne stari AC68 kako si napisao); i naravno LAN kablom ih povežeš u AiMesh.
Mislim da ćeš biti 99% zadovoljan.
No trebalo bi možda i jedan od navedenih da pokrije ceo stan; a jedan jači bi svakako trebalo da pokrije ceo stan tipa RT-AX88U, ali mu je zato i cena...
 
@mdm

Finansije nisu problem, ali ne bih davao neke prevelike pare ako ne moram. Amplifi polovan sam platio 200e. I kontao da se uklopim u 200-250. Ali nije ni 300 problem ako ce to da bude bas resenje mojih problema.

AC86U koliko vidim se krece 32-36.000din.
Zar ne bi bilo bolje resenje za te pare dva AX58 u AiMash nego jedan AC86U.

AX88U je skup, ne bi bilo problem ni na njega da se nategnem, ali i dalje se postavlja isto pitanje... da li su bolja dva u AiMash slabija nego jedan jaci/bolji

ps. u G*** ima i AX56
 
Predlazem da se uzme Unifi Uap ac LR x2 ili UAP ac lite x2 ili kombinacija, vidi zbog pokrivenosti, i neki ruter koji može da podrži buduće brzine, recimo MT 4011. I po potrebi ako treba da se ubace negde svičevi, na 4011 odradiš VLan i to je to
Mnogo bolje, stabilnije i profesionalnije rešenje od Asusa.

Hint, VIP Exit festivala je godinama pokriven sa UAP AC LR.
 
@nikoola
Da 2x RT-AX58U bi trebalo da reši sve tvoje probleme olako.
A 1x AC86U (ili AX88U) bi trebali i sami da pokriju tu površinu ALI to dijagonalno na 2 sprata ovisno od tipa zida armirani beton ili sl. bi moglo biti problem...
AC86U je iako je samo AC, jači model hardverski od AX58U (ima više kanala, brži CPU...) zato.

@matrax
Naravno da jeste, ALI zahteva daleko više znanja za setovanje od ASUS-a koji je komercijalna varijanta sa vrlo lakim UI; dok MikroTik nikako ne spada u to ako hoćeš zaista da ga podesiš (njega predlažem i uzimam samo firmama i ja im ga naravno i podesim).

A mogla bi zato i kombinacija ASUS ruter i neki AP (kao predloženi Ubiquiti), ako ti LAN ne treba na drugom delu stana...
 
Poslednja izmena:
Svakako sam za laksu varijantu, jer nisam dovoljno strucan u setovanju i u celoj tematici, a nemam nikog ko bi mi oko toga pomogao.

AC86U je pitanje da li bi sam resio ceo problem, a da kupim dva komada mi je previse. Doduse ni dva AX58 nisu jeftina, ali ako ce to da mi resi problem na duze staze, sto da ne.

Mozda jos neki predlog?
 
Xiaomi 4a ili Asus AC51, 4k su oba. Poceo nesto da mi lose radi technicolor, pa da ga zamenim.
 
Meni treba samo malo bolje, ne treba mi takvi high end ruteri :D

Video sam i Xiaomi AC2350, skuplji 2k.
 
Mozda jos neki predlog?

Ne zaboravi kombinaciju @matrax i mog predloga, i to ti nije loše: "A mogla bi zato i kombinacija ASUS ruter i neki AP (kao predloženi Ubiquiti) za WiFi, ako ti LAN priključak ne treba na drugom delu stana već samo WiFi..."
 
Da li neko ima iskustva sa Asus ROG Rapture GT-AX1100 ruterom? Kakav mu je domet signala u praksi?
 
Nazad
Vrh Dno