Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Uzeo sam sa drugarom nord vpn pola pola na 2 godine. Na mom Asus AX rt58 ima VPN client i radi, dok na njegovoj tendi AC1200 model 10U ima samo VPN server i ne može da se podesi. Ima li neke mogućnosti da se flešne neki firmware da ima i VPN client opciju? Hvala
 
ne mozes tako pausalno da sudis sve zavisi od modela vidis ja nisam zaobisao imam TP Link Archer C9 i prezadovoljan
i c7 je odličan. ali ja lično ne znam da je neko baš zadovoljan sa c6 ili lošijim...

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Da se javim sa utiscima posto nisam bio tu 10-ak dana i veceras sam sam sve podesio.

Od Fante stigli 2 komada RT-AX58U.
Povezivanje u AiMesh, lagano i bez ikakvih problema. Za divno cudo, wireless konekcija izmedju rutera u mom slucaju radi odlicno (signal je jako dobar), tako da 99% necu ni morati da koristim lan kabal (ako budem primetio gubitke, lako cu ih spojiti).
Odmah sam instalirao Merlin na oba mada mislim da necu imati potrebe sa tim, ali videcemo (probacu da namestim da mi na TV-u radi EON aplikacija preko VPN posto sam na mts-u).
Asusov graficki interfejs je odlican sa gomilom informacija i mogucnosti. Bas mi se dopada. Aplikacija za iOS isto jako korektna.

Sto se tice signala, jako sam zadovoljan, pokriva sve prostorije bez ikakvih problema (donji sprat 45, a gornji 75 kvadrata). Probao sam sa jednim ruterom dole, nije pokrivao gornji sprat ceo, takodje, ni ruter gore nije pokrivao ceo donji sprat.


Hvala svima na pomoci, posebno @mdm :)
 
@nikoola Nema na čemu! :wave: Drago mi je da sve radi.
Nego bolje je LAN kablom uvek kad ti već nije problem, a ionako će ti trebati za veću brzinu, još ćeš preopteretiti i zauzeti nepotrebno WiFi kanal... ;)
 
Doduše imam samo 80/8 i 80/20mb/s

To je poenta, tu leži zec! Jer je ruteru ostalo dovoljno ukupne brzine da to lepo radi. Prosto je, max. ukupna brzina je fiksna i u nju ulazi sav WiFi saobraćaj kao i onaj u mesh-u, te ako je brzina neta veća od pola brzine po tom kanalu rezultat je jasan - nećeš je imati. A kome je bitna brzina lokalno između uređaja, ta kombinacija je no-go od starta!
A upravo je @nikoola pomenuo da za sada ima 200/80 (već knap) ali uskoro će imati 400/150. To samo preko LAN kabla ima da radi kako valja...
Usput, slabiji modeli rutera (CPU) ima mnogo da potroše snage na toliku silnu obradu wifi-mesh+net+uređaji da će da gubi na performansama (zato i postoje skuplji ruteri ;)), dok ga LAN komunikacija gotovo ništa ne košta i ostane CPU vremena za druge pametnije stvari.
 
I nije samo brzina u pitanju, nego i kašnjenje signala preko wifi u odnosu na kabl. Jednostavno, duže traje dok se signal prenese prvo između prvog i drugog rutera pre wifi, pa onda preko wifi do telefona/laptopa/čega god, nego kada je veza između dva rutera kabl.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Pa to sam i rekao "kašnjenje signala" - ili ti LAG je isto brzina (utiče na - percipirana)... ;)
Samo nisam hteo ići u detalje; pa ako je npr. još gužva u kraju ima onda i izgubljenih paketa (više puta), pa ponovno slanje, pa... Zato iako se ne primeti (manje) na slabijim brzinama neta, ja ipak uvek savetujem kabl.
 
Sad imam ax3000 i ubacujem ovaj ax1800... Brzina treba da mi bude na mashu kao ax3000 ili varijabilna?
 
Da se nadovezem malo na ovu temu i dopunim svoje zapazanje i utiske od sinoc.

Ostao sam sinoc do 3h testirajuci, gledajuci i nervirajuci se. U "kriticnim" delovima stana, delovima gde se susrecu signali rutera i gde se preklapaju, dolazi do velikog gubljenja, kasnjenja, sporih brzina itd. I bas me nerviralo.

Malopre sam povezao rutere onim lan kablom i cela mreza u tim delovima je bukvalno poletela. Gde se gubio signal, sad je pun, gde su brzine bile 10% sad su 100% itd. Sad sam stvarno odusevljen kako radi AiMesh. Ali tu ostaje problem za ljude koji nemaju obezbedjen mrezni kabal od rutera do rutera, a mnogi bas zbog toga i uzimaju mesh sisteme. Mozda bi problem resio jaci ruter kao sto @mdm kaze, ali tu se onda dolazi do bezobrazno visoke cene (koja nije ni mala u mom slucaju sa dva AX58).


Ali imam jedan drugi problem. Budjavi mts ima posebne portove preko kojih radi IPTV (2 i 4 na optickom ruteru). Koriscenjam kabla za AiMesh, izgubio sam kabal koji sam koristio za IPTV na gornjem spratu. Kako sad da osposobim i poteram rutera da daje signal za IPTV?
 
Malopre sam povezao rutere onim lan kablom i cela mreza u tim delovima je bukvalno poletela. Gde se gubio signal, sad je pun, gde su brzine bile 10% sad su 100% itd. Sad sam stvarno odusevljen kako radi AiMesh.
Ali tu ostaje problem za ljude koji nemaju obezbedjen mrezni kabal od rutera do rutera, a mnogi bas zbog toga i uzimaju mesh sisteme.
Eto, lepo rekoh, ništa ne menja kabl ;) A može da radi bolje ako su ruteri bliže jedan drugom i zaista se preklapaju (sa jačim signalom).
Ali ne, ne uzima se zato mesh da bi se izbegao kabl, već da se ne gubi WiFi signal u celom stanu/kući! Tu je osnovna greška u poimanju i svrsi mesh-a...

Ali imam jedan drugi problem. Budjavi mts ima posebne portove preko kojih radi IPTV (2 i 4 na optickom ruteru). Koriscenjam kabla za AiMesh, izgubio sam kabal koji sam koristio za IPTV na gornjem spratu. Kako sad da osposobim i poteram rutera da daje signal za IPTV?

Ne razumem... Pa valjda vezuješ jedan na drugi a ne oba na mts, tj. mts-AX58-AX58 a ne AX58-mts-AX58?!?
Ili misliš doslovno na sam kabl? Pa proteraj još jedan onda.
A može i opcija da u AX58 podesiš port za IPTV (ako znaš setovanja/da ti ih mts) u LAN - IPTV delu rutera...
 
Da se nadovezem malo na ovu temu i dopunim svoje zapazanje i utiske od sinoc.

Ostao sam sinoc do 3h testirajuci, gledajuci i nervirajuci se. U "kriticnim" delovima stana, delovima gde se susrecu signali rutera i gde se preklapaju, dolazi do velikog gubljenja, kasnjenja, sporih brzina itd. I bas me nerviralo.

Malopre sam povezao rutere onim lan kablom i cela mreza u tim delovima je bukvalno poletela. Gde se gubio signal, sad je pun, gde su brzine bile 10% sad su 100% itd. Sad sam stvarno odusevljen kako radi AiMesh. Ali tu ostaje problem za ljude koji nemaju obezbedjen mrezni kabal od rutera do rutera, a mnogi bas zbog toga i uzimaju mesh sisteme. Mozda bi problem resio jaci ruter kao sto @mdm kaze, ali tu se onda dolazi do bezobrazno visoke cene (koja nije ni mala u mom slucaju sa dva AX58).


Ali imam jedan drugi problem. Budjavi mts ima posebne portove preko kojih radi IPTV (2 i 4 na optickom ruteru). Koriscenjam kabla za AiMesh, izgubio sam kabal koji sam koristio za IPTV na gornjem spratu. Kako sad da osposobim i poteram rutera da daje signal za IPTV?

Pa zato pravis mesh :) Uzimas 3,4,5 uredjaja, koliko god je potrebno da bi sve pokrio bezicno..sa druge strane koliko je to skupo
 
Da se nadovezem malo na ovu temu i dopunim svoje zapazanje i utiske od sinoc.

Ostao sam sinoc do 3h testirajuci, gledajuci i nervirajuci se. U "kriticnim" delovima stana, delovima gde se susrecu signali rutera i gde se preklapaju, dolazi do velikog gubljenja, kasnjenja, sporih brzina itd. I bas me nerviralo.

Malopre sam povezao rutere onim lan kablom i cela mreza u tim delovima je bukvalno poletela. Gde se gubio signal, sad je pun, gde su brzine bile 10% sad su 100% itd. Sad sam stvarno odusevljen kako radi AiMesh. Ali tu ostaje problem za ljude koji nemaju obezbedjen mrezni kabal od rutera do rutera, a mnogi bas zbog toga i uzimaju mesh sisteme. Mozda bi problem resio jaci ruter kao sto @mdm kaze, ali tu se onda dolazi do bezobrazno visoke cene (koja nije ni mala u mom slucaju sa dva AX58).


Ali imam jedan drugi problem. Budjavi mts ima posebne portove preko kojih radi IPTV (2 i 4 na optickom ruteru). Koriscenjam kabla za AiMesh, izgubio sam kabal koji sam koristio za IPTV na gornjem spratu. Kako sad da osposobim i poteram rutera da daje signal za IPTV?

trebao si ti odmah da uzmes 2 ax92 kad je bal nek je bal
 
trebao si ti odmah da uzmes 2 ax92 kad je bal nek je bal

Ne bi njemu dijagonalno 2 sprata kroz armirani beton odradio verovatno ni jedan (jeftiniji) ruter, a ax92 nije bolji ruter (samo ima 2x5GHz), i nema RMerlin za njega... Samo je od AX88 bolji, pa jači.
 
Ne razumem... Pa valjda vezuješ jedan na drugi a ne oba na mts, tj. mts-AX58-AX58 a ne AX58-mts-AX58?!?
Ili misliš doslovno na sam kabl? Pa proteraj još jedan onda.
A može i opcija da u AX58 podesiš port za IPTV (ako znaš setovanja/da ti ih mts) u LAN - IPTV delu rutera...

Da. Jedan AX je vezan na mts, a drugi AX vezan na prvi AX.
Nemam mogucnost da proteram jos jedan kabal.

E to me zanima, ali AX58 ima tu mogucnost setovanja porta za IPTV i kako se to radi ako moze. (kada Asus prikljucim na port 1 na mts-u radi net, kada ukljucim u port 2, ne radi net. Isto takva je i situacija sa portovima za IPTV).
 
E to me zanima, ali AX58 ima tu mogucnost setovanja porta za IPTV i kako se to radi ako moze. (kada Asus prikljucim na port 1 na mts-u radi net, kada ukljucim u port 2, ne radi net. Isto takva je i situacija sa portovima za IPTV).

To ti mora reci mts i omoguciti ako hoce i dati parmetre, u suprotnom nista od toga...
 
@mdm

Vidim da ima u podesavanjima rutera LAN-IPTV, podesavanje portova i slicno. Probacu da saznam ta podesavanja i da li to uopste moze da se podesi.


Hvala jos jednom
 
To što marketing odeljenje Asusa (ili drugih) "navodi"...
Mačku o rep! :D
 
Meni rt ax58u na 10m ne može da probije dva zida od ciglu ipo (50cm) sa armaturom... Zato sam i naručio ovaj ax55 nod. Tako da se slažem. Zid je smrt za wifi

Opet pitam.. sad imam ax3000 (58u) i kad dodam sad ax1800 (ax55) koja mi je brzina dostupna za uredjaje na ax55ici? Hoće li biti zagušenja? Biće vezani preko LAN kabla i imam 100/50Mbps...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno