Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
200
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Trenutno imam kineski klon Asus AC1200 (youhua-wr1200js) babaroga ruter za smešne pare. Međutim, počeo sam da testiram NordVPN (javite se ako već koristite da se učipim za jedan uređaj, trenutno sam na trialu) i kad na ruteru namestim da se vezuje na njega, preko OpenVPN protokola, jedva 20MBit izvlačim, naspram 80ak koliko ide preko desktop aplikacije Nordove. Procesor mu se zakuca na 100%.

Da li neko od vas koristi VPN direkt na ruteru sa OpenVPN protokolom i da izvlači makar 50MBit i na kom ruteru tačno? Gledam šta da kupim a da mi završava posao, a kinez ode na doboš. Greota, ali za jedno oko ćorav konj.

Za VPN (bilo koji) treba kao što si shvatio procesorska snaga ili nema brzine. U tom slučaju najmanje ASUS RT-AC86U i jači (ili ekvivaletni "u snazi" od konkurencije) za 200 Mbps VPN-a.
Drugim rečima jeftin ruter i brz VPN neće moći zajedno...
 
Kapiram da ruter od 30 evra ne može... ali mi je skoro 300 evra realno previše za ASUS RT-AC86U, tj za 15ak MBita više preko VPNa...
 
Poslednja izmena:
Evo ti primer, ASUS RT-AC68U koji je kod nas cca 200€ več ne može više od 30-50 Mbps max. da izgura.
A i ovo 200 Mbps je veliki max. ako se dobije sa RT-AC86U, drugim rečima za tu i veću brzinu treba još jači ruter, tj. od 380-400€+ (kao RT-AX88U)...
Nažalost to je činjenica da tek četvorojezgarni to guraju kako treba, i to sa dosta memorije.
 
Naravno, ali mene zanima da li postoji nešto između :) . Ne treba mi 200MBita... već bednih 40ak :D , to mu dođe skok od 30% u odnosu na ruter od 30 evra :) . Pri čemu ne očekujem linearan rast cene :p
 
Šta da ti kažem, traži u specifikacijama nekog kineza a da ima pristojan CPU (2 core, 1000MHz min) i količinu memorije (512+), to bi trebalo da "odradi" bolje.
No ja i tu ne očekujem da ima za ispod 100-150€. A razlog je prost, jači ruteri uvek imaju i jači i bolji WiFi (AC ili čak AX) i sve ostale funkcije i opcije; tj. nisam video jak hardverski a da ima tipa samo N do 300 Mbps. Otuda i jaka cena i veliki skok u istoj.
 
To naravno zavisi od CPU, ali i od podesavanja OpenVPN.Koju enkripciju koristis,CBC, GCM. Koliko sam nalazio na netu, GCM je multithreading i moze da iskoristi vise od 1 Core.Medjutim mislim da OpenVPN na ruteru u praksi ne profitira od vise jezgara, obicno verzija 2.x.Kazu da ce tek sa verzijom 3.x moci da se iskoriste i druga jezgra.Opet pitanje je koja je arhitektura MIPS ili ARM.Nije nebitno i da li je Broadcom, Qualcomm ili Mediatek.
 
Jesi probao da iskljucis kompresiju, mislim da je bespotrebno(bar prema uobicajenom sadrzaju na internetu, video,https...)?

Ako nisi u mesh prici sa bas velikim i problematicnim pokrivanjem, jedan dobar ruter je dovoljan.Opet ako je bas nesto naprednije moze se ici na mikrotik,poe sw i AP-ove. Mozda nesto od liste rutera na kojima radi Merlin, ili neki njegov klon(xwrt vortex) ili Netgear x4s ili ova nova generacija ax, wave2,160MHz kanalom(trenutno nemas sigurno mnogo klijenata sa ax podrskom,ali ruter se kupuje za duge staze).
 
Poslednja izmena:
@netlord Što mu opet dođe isto što sam mu i ja preporučio, ali nema/neće čovek da da više od 100€, gde svi navedeni otpadaju, mikrotik tek nisam pominjao to moraš znati podesiti (super je ako znaš, ali nije user friendly nikako). Ali ne treba očekivati ni neku VPN brzinu onda naravno...

No ako zna da mu je dovoljno da izgura 50-70 Mbps, ko mu brani da se igra i proba nešto (mada to probanje bi za mene upravo bila preskupa igrarija hoće li/ ili ne raditi brže ili uopšte).
 
Jesi probao da iskljucis kompresiju, mislim da je bespotrebno(bar prema uobicajenom sadrzaju na internetu, video,https...)?

Ako nisi u mesh prici sa bas velikim i problematicnim pokrivanjem, jedan dobar ruter je dovoljan.Opet ako je bas nesto naprednije moze se ici na mikrotik,poe sw i AP-ove. Mozda nesto od liste rutera na kojima radi Merlin, ili neki njegov klon(xwrt vortex) ili Netgear x4s ili ova nova generacija ax, wave2,160MHz kanalom(trenutno nemas sigurno mnogo klijenata sa ax podrskom,ali ruter se kupuje za duge staze).

Probao sam bez kompresije, ista priča. Što se tiče WiFia, tu nemam problem. Imam dobru pokrivenost sa 2 APa.

Razmišljao sam i o sledećoj akrobaciji. Naime meni VPN pristup treba na TVu, pa mi je palo na pamet da laptop pretvorim u gateway, no moram da vidim da pozajmim usb na lan adapter, pošto mi treba dodatna kartica. Ako se ispostavi da to radi, za hiljadarku mi je problem rešen.
 
Ako neces da investiras u jaci ruter i imas vpn na njemu onda ti ostaje da tu funkcionalnost izmestis i postavis fizicki host, vm, itd. Hardverska podrska za enkripciju na intelu i performanse ne bi trebalo da dodju u pitanje. Ako budes nekad razmisljao u pravcu kucnog NAS(intel based)...
 
Evo malog updatea vezano za moju potragu za jeftinim ruterom sa solidnim VPN protokom. Na kraju sam umesto rutera, promenio protokol. Prešao na wireguard protokol (ne znam zaista puno o njegovoj zaštiti i privatnosti, ali mi za to ni ne treba) i sada bez problema izvlačim stabilnih 60Mbit, probaću ovih dana možda može i više. Inače ruter je ostao stari kineski youhua-wr1200js sa OpenWRT pošto jedino za taj rom sam našao wireguard.
 
Trenutno imam kineski klon Asus AC1200 (youhua-wr1200js) babaroga ruter za smešne pare. Međutim, počeo sam da testiram NordVPN (javite se ako već koristite da se učipim za jedan uređaj, trenutno sam na trialu) i kad na ruteru namestim da se vezuje na njega, preko OpenVPN protokola, jedva 20MBit izvlačim, naspram 80ak koliko ide preko desktop aplikacije Nordove. Procesor mu se zakuca na 100%.

Da li neko od vas koristi VPN direkt na ruteru sa OpenVPN protokolom i da izvlači makar 50MBit i na kom ruteru tačno? Gledam šta da kupim a da mi završava posao, a kinez ode na doboš. Greota, ali za jedno oko ćorav konj.
To je kvaka sa Nordvpn ili drugima gde ti niko ne kaze da ti za nord treba ruter od 200 eura da bi imao 60 mb :) banda trgovacka. Za enkripciju ti treba jak dual core proc od 1.4 ghz a i vise .. Koristim Nord i nisam mogao sa Asus ac56u ( valjda je taj ) da izvucem ni 20mb pa sam prebacio na G4560 da radi vpn enkripciju i sad imam preko 100mb :)
Sada imam passtru zyxel i htpc sa g4560 intelom koji preko app radi ono što ruter ne može
 
Poslednja izmena:
Fora sa openvpn performansama je da je pozeljno imati hw podrsku za AES, a to cete dobiti na novijim asus ruterima(npr ac86u, ac88u) ili da koristite intel based host.wireguard se deklarise kao manje zahtevan, open source, itd.
 
Poslednja izmena:
Evo ja da se javim nakon nedelju dana na Wireguard protokolu... prezadovoljan. Performanse pucka (trostruko veći protok nego sa OpenVPN), konektovanje i diskonektovanje mnogo brže nego sa OpenVPN.
 
Drugari kupio sam pre 2 meseca Tendu AC11, ali pocela je od pre neku nedelju da zapucava, i da moram da je restartujem. Hteo sam firmware nov da skinem da upgrade-ujem ali ne mogu na sajtu da pronadjem AC11 model uopste, ima samo AC7 koji mi po slici isto izgleda ali ne znam je li to isti ruter. Kroz sam software rutera kad kliknem upgrade kaze da je verzija latest....
 
Ko zeli, ima potrebe za vrlo dobar ruter na duge staze moze kuputi npr qotom mini pc i instalira pfsense ili opnsense, wifi, lte podrsku dobija preko instalacije mini pci kartica za laptop.Ponuda qotom hw je velika od celeron do i7,razlicit broj LAN portova(1 port se moze koristiti kao WAN, ostali bridge-ovani kao LAN), RAM memorije, itd.Qotom ili sl.hw se moze koristiti i za druge potrebe.Vazno je pogledati da li postoji podrska za AES i da je lan kontroler intel. U principu za ruter ne treba nista jace od pojedinih celeron, eventualno i3, 4GB RAM).Stari ruter iskoristite kao AP i to je to.
 
Pre 2 god. Pratio uputstvo preko Youtube (traje preko 20 min.) na ruskom jeziku ( gledao, ne razumem) i sve prošlo OK. Sam postupak traje dugo (zavisi od računara).
Radi bez problema sve vreme, nakačen je i 3GB USB disk. Namestio da mogu preko mobilnog da skidam torente na disk (Transmission). Brzine na 5GHz su do max. (300/15). Za 35€ ja prezadovoljan.
 
Pozdrav ljudi, pratio sam kako ovu temu tako i druge teme na drugim forumima, i trenutno sam toliko zbunjen sta uzeti za oko 20e za moje kucne uslove gde ima u proseku oko 4-7 uredjaja na vajrlesu. Sbb mi je pored kompjutera u potrkovlju i signal je dosta dosta slab na 1. spratu, u nekim delovima ga cak ni nema uopste(oko 100kvadrata je povrsina). Da li ima neko preporuku za neki ruter za ove uslove? Dakle nisu mi previse bitni neki ultra 'geek-y' detalji i slicno, voleo bih ako je moguce da podrzava 5ghz i da ide preko 100mbs, ali ako nema to, opet nije neki problem kao sto rekoh :)
 
Pre 2 god. Pratio uputstvo preko Youtube (traje preko 20 min.) na ruskom jeziku ( gledao, ne razumem) i sve prošlo OK. Sam postupak traje dugo (zavisi od računara).
Radi bez problema sve vreme, nakačen je i 3GB USB disk. Namestio da mogu preko mobilnog da skidam torente na disk (Transmission). Brzine na 5GHz su do max. (300/15). Za 35€ ja prezadovoljan.
Ja sam ubacio nekim tutorijalom gde ne mora da se ide preko vm tj linuxa.
Zanima me video sam neki video kako izvlači preko kabla 30mb/s kopiranje sa storage na komp i 100mb/s sa kompa na storage. Ja uspeo da izvučem max 30mb/s u oba pravca. Reko da nema neko dodatno podešavanje.

Mnogo mi je bolji od stock-a 2.4ghz wifi, sad se telefon kači na 300mbps a ranije na 144mbps. Ranije preko 2.4ghz net nije išao preko 100mbps, sada skoro 130mbps.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kod mene je sve povezano preko wi-fi (4 mobilna i laptop), samo TV kablom. Kopiranje na sa hdd na laptop je oko 14,5MB/s, a 12,2MB/s sa laptopa na HDD ( 5GHz na 4metra kroz zid od cigle). Sada probao fajl od 2GB.
 
Meni preko wifi 5g neće više od 10mb/s, možda je do softvera. Koji si ti instalirao?

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Ljudi, pomoc.

Treba mi nesto da zakacim na telekomov adsl ruter koji bih prebacio u bridge da sluzi kao modem, kako bih pojacao domet u kuci.
Da li mi treba wifi ruter ili ap?
Neka preporuka, novo, polovno, za razumnu cenu?
 
Ako ga stavljaš u bridge treba ti ruter (nešto mora da radi rutiranje). Uglavnom većina rutera može da radi i kao AP.
 
Nazad
Vrh Dno