Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
200
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Pa, u sustini, ako je za neku kucnu upotrebu, dobro ce mu funkcionisati bilo koji osnovni model, bilo da je TP-Link, D-Link ili nesto od Ciscove opreme (Linksys...). Ja sam devojci uzeo TP-Link TL-WR740N, cena mu je ~2500 dinara, 150 Mbps, QoS, 100 Mbps LAN/WAN... Radi lepo kroz dva zida na udaljenosti od nekih 5 metara, a pristojno "baca" signal i dalje.
 
Mislio je da odvoji oko 3000din, max 3500din. Ruter bi mu stajao na spratu inace u stanu, a lap top bi koristio dole u dnevnoj i spavacoj sobi. Prepreke bi bile plafon i mozda neki pregradni zid dok je dole.

Uglavnom bi ga koristio za surfovanje i da skine ponekad neki film i muziku.

Inace koje bi ste mi dobre modele preporucili za ovaj novac? Nisam bas strucan u tome. I sta treba da se gleda prilikom kupovine? :)
 
Ja bih ti preporucio da pbratis paznju na oglase jednog clana ovde na forumu koji se inace bavim prodajom rutera i ima stalnu ponudu jako dobrih rutera po povoljnim cenama.
 
Evo, konkretno, TP-Link TL-WR741ND Lite N, ja imam malo stariju verziju ove i radi odlicno. Imas 150 Mbps i to je to. Naravno, ima i D-Link rutera i ostalih, ali ja imam iskustva samo sa TP-Link, pozitivna :).
 
Aha, ok. Pa jel ima neke razlike izmedju TP-Link i D-Link u kvalitetu itd?

I jel taj ruter radi na kablovskom internetu? Sta treba da gledam prilikom kupovine, na sta da obratim paznju?
 
Svaki ruter (osim ako nije ADSL) radi na kablovskom netu. Iskreno TP-Link je najgori koji postoji, u oglasima su bili dlink, netgear i cisco koji su bili po 3-4 puta nizoj ceni nego u radnji po celi koliko kosta nov krs od tplink-a.

trenutno imas linksys za manje od 30evra a vredi bar 3 puta toliko
 
UbicaLasica, molim te, obrazlozi svoj post zasto je TP-Link najgori koji postoji :).
 
UbicaLasica, molim te, obrazlozi svoj post zasto je TP-Link najgori koji postoji :).

Nema potrebe da objasnjavam, ako si iole probao neki bilo koji brendirani shvatices i sam razliku...to ti je kao jugo i nesto drugo, dobar je i jugo vozi te svuda malo trosi ali ne daj boze da nesto ozbiljnije trebas nekog treba da slepas...ode sve nizbrdo...a tek komfor u njemu...ni nema ga...samo to prevedeno u rutere :)
 
Citiracu jednog iskusnijeg clana u vezi sa ruterima koji ih je probao na stotine sa foruma:

"TP Link taj izbegavam u sirokom luku"

"bolje bilo koji polovan ruter nego nov TP Link"
 
UbicaLasica, pa ne mozes reci da je nesto najgore i onda dati argument "nema potrebe da objasnjavam". Ja nisam imao nikakvih problema sa TP-Linkom, a susretao sam se sa poprilicnim brojem istih i svi su radili kako treba. Jedan jedini je crkao i to zato sto ga je lupila struja dok je bila oluja i sevalo napolju, pa cak i tada je crkao jedan LAN port i WAN, dok je sam ruter nastavio da funkcionise. Ili obrazlozi zasto je TP-Link najgori ili to tvoje sto si rekao nema nikakvu tezinu :).

Vec sam rekao da sam kod devojke postavio TP-Link TL-WR740N koji vec poslednjih godinu dana uopste nije morao da se resetuje, cak i kada nestane net pa se vrati. Radi non-stop, odlican domet, odlicna brzina. Lepo izgleda, ima QSS, ima QoS i sve napredne servise koji su potrebni. Ja imam ruter mator vec nekoliko godina, ne pamtim kada sam poslednji put morao da ga resetujem jer se zabagovao. Placen ~4500 dinara. Samo sam mu flashovao firmware, stavio sveziji, da bi mi radio traceroute preko njega. Nikakvih problema.

I sta je sad tu najgore? :)

Usput, za Yuga vrlo lako moze sve da se navede sta ne valja u odnosu na ostale automobile.

I da, imam otpor prema tome "brendirani". To sto je nesto brendirano, ne znaci da je bolje. Milion puta dokazano.
 
Poslednja izmena:
Netgear su skupi ruteri i moj brat nema novca. Njegov limit je bas oko 3000din max 3500din. I ja sam zbog toga razmisljao ili TP-Link ili D-Link samo ne znam koja je razlika u kvalitetu kod njih sem sto je drugi proizvodjac.


OK. Pogledacu onda tu seriju 841 i 740N. I jel ima neke mozda razlike u serijama i oje? Vidim ima 6, 7 8...



U svakom slucaju hvala svima na pomoci. :)
 
Sve sami eksperti se javljaju :).

stolex, razlike su u odredjenim naprednim opcijama i brzini WiFi interfejsa. Npr. razlika izmedju 740N(741N) u 841N je brzina, 740N(741N) je Lite N ruter, sto znaci da je WiFi 150 Mbps, a 841N je 300 Mbps i ima malo veci domet. S obzirom da je za kucnu upotrebu, bilo koji ce mu odgovarati.
 
Poslednja izmena:
841N ima antene koje ne mozes da skines sa rutera i zamenis, a 841ND ima dve antene koje mozes da skines sa rutera i zamenis :).
 
@UbicaLasica
Poslao sam PM i tom calnu pa cu da vidim i sa njim sta ima od rutera.

Problem je kod mog burazera sto vise voli da kupi novo u pordavnici nego nesto prkeo oglasa, pa zbog toga. :)


@JohnnySM
A reci mi jel to znaci da mogu da satvim vece antene zbog boljeg prijema ili? I gde se one kupuju? Ili su sasvim dovoljne ove na njemu?

I koji onda uzeti od ta dva? :)
 
Jep, mozes da turis neke velike antene zbog boljeg prijema, ali mislim da nece biti potrebe sa 841. Ako ustreba, postoje 8 dBi izmenjive antenice.

btw, nisi mene pitao, al eto da odgovorim :)
 
Da, to znaci upravo to, mozes da stavis jace antene od 5dBi, 8dBi itd.
 
Aha, super. Hvala @Shang Tsung na brzom odgovoru: :) Nadam se onda da ce i ove fabricke biti dovoljne.

I recite mi samo jos kako onda posle da povezem IKOM kablovski net sa njim? Da li treba sve da skopcam sa onog njihovog Thomson modema i prebacim na ovaj ili? I koja posle podesavanja jos treba da se odrade da bi to radilo?

I je treba da se mozda update-uje frimeware i kako se to radi na ruteru?
 
tplink5_1020_medium.jpg


Meni ovaj malecki TP-Link snabdeva celu kancelariju vrlo brzim netom (150Mbit). Zapravo, brži je dosta od onog kući, sa nekim mega antenama i povećanim prijemom (i drugim glupostima), jer je svega 54Mbit/s. :) Jedino šta nemaš je LAN, ostalo ništa ne primećujem da fali.

Cena, sitnica, manje od 2500 dingera po radnjama.

edit: da ne zaboravim, radi i kao ripiter, tako da ako odeš na neki put, poneseš ga sa sobom i ako u hotelu imaš slab prijem, staviš ga negde gde ima prijema i pojačaš signal bilo kog rutera. Takođe, ako imaš samo priključak za LAN tamo gde odeš, lepo ga nakačiš i deliš net između uređaja. :)
 
Poslednja izmena:
Mislim da nece biti potrebe za updatetom firmwarea, ali ako bas bude tvog drugara zanimalo, sve se radi preko web browsera. Skine se firmware sa sajta, odes na ruteru u Update firmware opciju i ubacis preko browsera kao kad bi uploadovao sliku :).

Povezes IKOM modem i ruter i to je to. Ne znam kako je njihova mreza podesena, ali bi trebalo da ide sve preko DHCP servera koji dodeljuje dinamicke IP adrese. Samo na ruteru stavis tip konekcije Dynamic IP i to je to.
 
OK, onda cu tako i uraditi. A samo mi reci sa cime povezujem ruter i njihov modem Thomson sto je on dobio i kako? A to znam da treba da bude dinamcika IP adresa, jer su mu to rekli i ovi iy IKOM-a. I gde se to stavlja na ruteru da bude dinamicka?

I kako si mislio odem na ruter kad hocu da update-ujem frimeware? :)

Izvini sad ako malo gusim sa pitanjima, ali sam malo nestrucan i ja u tome pa zbog toga. :)

@nidza
Bas je zanimljiv uredjaj, videcu sa njim i za njega. :)
 
Pristupas ruteru, bilo kom, preko web browsera. Opera, Chrome, Firefox... obicno je adresa http://192.168.1.1/ ali moze biti i neka druga. Tacnu adresu mozes naci na samom ruteru na nalepnici gde pise MAC adresa itd. Upises koricniko ime i lozinku, standardno je postavljeno user: admin, pass: admin ili user: admin, pass: password. Sva podesavanja tu radis, kao i sam update firmwarea. Modem i ruter povezujes mreznim, odnosno UTP kablom. Trebalo bi da dobijes jedan uz ruter. Na TP-Link ruterima imas opciju Network > WAN pa tu podesavas tip konekcije. Slicno bi trebalo i da je na ostalim ruterima.
 
Poslednja izmena:
I ja da dam preporuku za TP-Link WR741N(D). Imam pomenuti ruter nesto vise od godinu dana i nikada problema nisam imao, a radi non-stop. A iz istog razloga sam ga kupio, da mi sluzi u kombinaciji sa kablovskim modemom. Jako pouzdan ruter.
 
Nazad
Vrh Dno