Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Dobar dan. Potrebna mi je pomoc oko interneta. Imam Tehnicolor ruter od SBBa. Paket je 250mb/s. Signal je jako los (kuca 180m2), jako debeli zidovi i izolacija 10cm, na drugom spratu jedva i da hvata signal. Potreban mi je (dual band) uredjaj koji ce pokriti signalom celu kucu i dvoriste ako je to moguce. Potrebno mi je samo da moze da se gleda yt, poneki video razgovor i tako te stvari, dakle nista ekstremno. Eon uredjaj i kompjuter su povezani lan kablom.
Sta mi mozete preporuciti ? Vidim da postoje range extenderi, acces pointi, power line adapteri, ne razumem se bas koja je najbolja opcija. Budzet do nekih 7-8 000 din, mozda i 9000 ako bas vredi.
Hvala unapred. Pozdrav
 
Poslednja izmena:
ja sam jako merkao tplink archer c7, Ali pošto mi sad sve ok radi, ne dobijam zeleno svetlo od žene za investiciju....
po svemu što sam čitao, on ti je verovatno najbolje rešenje i trebalo bi Da može sa kp da se kupi za te pare.

ako hoćeš ipak domaću kupovinu, imaš c6 koji je slabiji, a još ti se u budžet uklapa dlink dir842 i Huawei. po opisima na netu to je otprilike to.

bitno je da povezes kablom na postojeći...

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Cao, koja bi bila krstena zamena za sbb-ov cisco epc3928 za kucu? Non stop gubim WIFI na Macbook Pro 2015 i moram da iskljucim/ukljucim wifi na mac-u da bi proradio... A posto nemam taj problem nigde drugde niti sa mob-om nadam se da ce drugi ruter resiti problem.
 
Hvala ti puno na savetu. Jel mi mozes dati svoje misljenje o ovom modelu? U pitanju je ASUS RT-AC1200G Plus. Da li je on bolji izbor od Archera c7?
I sta mislis o Tenda ruterima, da li oni moguce da rese stvar u ovom nekom cenovnom rangu? Vidim ima i Xiaomi neke modele, pa ako mozes da mi kazes svoje misljenje i o njima. Hvala puno unapred. Pozdrav. :)
 
ako si mene pitao, ja ne bih uzimao jeftinijeg asusa, imao sam ac51, signal tuga. koliko sam čitao ovaj ac1200 je sličan, isto nema gb portove! i mislim da cela ac50 serija je prosto slaba... ovi ac66 i ac68, to je već prava stvar al i košta, osim ako ako nadjes polovne...

Edit sad vidim na amazonu da 1200g+ ima gigabitne portove, što je dosta bolje. ono što je meni iskakalo po domaćim radnjama nema (običan 1200), pa obrati pažnju.

ne znam zaista za tende, sećam se da je priča da im je loš software, zastareo, na kineskom itd...
xiaomi su ljudi ranije naručivali sa foruma, jedino da prelistas teme, samo obrati pažnju da jeftiniji ruteri nemaju 1gb port što ti jako ograničava upotrebljivost rutera...

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Linksys WRT3200ACM je vrhunski router, ali skup.
Predlažem jeftiniju varijantu, takođe vrhunsku: #Aliexpress € 41,24 | MTK MT7621AT 802.11AC 1200Mbps 5G Wireless WiFi Router USB Gigabit Ethernet LEDE OPENWRT Router Padavan 512MB Memory /32MB Flash
https://a.aliexpress.com/_d6jYm19
 
Nije opcija dok se cene slanja ne vrate na normalu.
Šta je preporuka za budžet 1200 ruter sa usb storage podrškom a da radi koliko toliko pristojno tj. stabilno? Ne trebaju mi gigabajt portovi, bitno je da wi fi ne puca i da šerovanje radi dobro u mreži? I da može da se kupi kod nas..

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
ja sam poručio od domaće firme koja je tvrdila da može da ga isporuci do četvrtka, mislim da lažu, ali videćemo.

imao sam juče prekide vpn sesija. jako me je isfrustriralo, što je najgore moze biti ruter, SBB, ili sam vpn - hoću bar ruter da eliminišem kao sumnjivca

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Ja sam uzeo Tenda AC10U, u ripiter modu na 5GHz drži stabilnih 40-45Mbps koliko sam danas ispratio, nema pucanja signal dosta dobar. Stan je u dva nivoa, 5Ghz mreža pokriva taman koliko SBB cisco na 2.4Ghz otprilike.
Nije dovoljno vremena prošlo da tvrdim išta ali ako ovako ostane, za moje potrebe što podrazumeva gledanje eon sadržaja na više uređaja uz korišćenje telefona ili tableta pride, bez seckanja i drugih smetnji, ja prezadovoljan


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Isto iskustvo kao post iznad sa Xiaomi Mi Router 4A Giga. 5G radi veoma stabilno, bez problema TV stream Netflixa i jos ostalih uredjaja. Dual band bez poteskoca (treba mi 2.4 mreza za Shelly i usisivac). Za sada veoma zadovoljan s obzirom da je router bio 35$
 
neverovatno, ali stigao mi je router...
eklik ga je imao na stanju, i to medju najjeftinijima.

na kp su svi rekli da mogu za desetak dana isl, netiks nema itd, tako da sam bio jako skeptičan.

router je extra.
ima malo slabiji signal od netisa (manje crtica u krajnjim uglovima stana npr 3 umesto 4), ali tu gde ima signal, brzine su odlične. ceo stan od 100kvm ima preko 100mbit.

najviše sam oduševljen desktop mašinom koja ima tplink t2u USB. sa netisom tu sam imao kako kad od 30 do 100mbit. sa c7 preko 150 bez problema...

na službenom laptopu je nešto lošiji signal, ne znam zašto... doduše malo je drugačije pozicioniran (jer je poveći i leži), tako da umesto 120 imam oko 100mbit u spavaćoj sobi. ostalo je još da žena vidi kakav joj je signal na mobilnom po sobi, pa da kažem da sam zadovoljan ;) i da ostaje definitivno

probacu još na ulici dokle ga hvata :))
f7ccbff79ddbaa42d354185f09dece81.jpg


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Ja zaboravih da napisem svoje iskustvo. Stigao mi je Archer c7 ruter pre mozda nedelju dana.
Uzeo sam ga na kp, 81900din sa dostavom sto mislim da je super cena. I meni su isto rekli da moze slanje za 10ak dana ali su poslali pola 6. Imam Sbb Eon full paket.
Na spratu gde je ruter brzine su oko 140-150mb/s. Na potkrovlju isto 150mb/s. Na donjem spratu su oko 30-40mb/s ali taj sprat pokriva glavni Sbb ruter. U dvoristu je oko 30mb/s, ali to je dovoljno za youtube i drustvene mreze.
Ja sam prezadovoljan za sad, kuca 180m2 i dvoriste su pokriveni, pritom znam da podesim samo najosnovnije, verovatno to moze i bolje. Stvarno svaka preporuka za ruter i hvala na preporuci! Pozdrav.
 
verovatno nula manje, onda je super cena ;) ja ionako garanciju izgubim, pa smo na istom

nećeš dobiti veću brzinu štagod da mu radiš... jedino ako imaš u blizini još neki wifi pa da mu smeta...

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Jel stavljao neko OpenWRT na Mi Router 3g?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Ja stavio padavan, radi odlično. Posebno torrent client, čini mi se da i radi brže kopiranje preko mreže.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
 
Zdravo kolege!
- Aj da vas pitam javno ovde na forumu! Imam MTS-ov internet 50MB brzinu. Kod nihovog tog rutera imam 42-43brzinu WiFi. Povezao sam LAN kablom drugi ruter WiFi na terasu i ne mogu imati više od 12-13MB!!! Možda zato sto ovi moji ruteri su previše stariji modeli: Senao ECB-3220 i drugi TL-WA5110G. Vidim da spominjete neke rutere 150-200eura. Meni treba neki običan koji preko njegov WiFi bi mogao imati brzinu makar 15-20MB.

- Meni treba najednostavniji neki polovan koji ce stajati van na terasi... Ukucao sam na KP-oglasima i tražio od 1000-3000din i pojavilo se 1300 rutera. Jel bi mogao neko da mi da predlog od ovih polovnih koji bi bio dobar i bar malo veci protok da pušta od ovih mojih? Da li da gledam barem da ima najmanje dve antene ili...?
Možete mi odgovoriti ovde , ali možete i na PP ako želite.
HVALA :)
 
Vec neko vreme mucim muku otkad mi je otkazao pomocni ruter pa sam u dilemi. Elem imam optički internet 100/10 i neki krš ruter koji bih prebacio u bridge mod.
Pored toga imam Asus RT-N66U kog držim u AP modu i ugašenim DHCP i on radi posao i po pitanju dometa i brzine (upaljeni i 2.4GHz i 5GHz). Ideja je da dodam jedan ruter koji bi hijararhijski bio iznad pomenutog Asusa. Kod njega mi je bitno jeste da lepo "hendluje" sve uređaje u mreži (10-15 uređaja) i da Wi-Fi roaming radi u paru sa Asusom, odnosno da mi sam prebacuje mobilni uređaj sa jedne mreže na drugu. Šta bi bilo najpametnije kupiti? Pada mi na pamet da još jednog istog tog Asusa iako je sad već malo mator.
 
Dodaj bilo kojeg ASUSa kojeg si možeš priuštiti, slagaće se lakše i znaćeš da rade...
 
Može mash od ostalih rutera da se kombinuje sa asusovim aimash? Ako mi je glavni ruter ax a nod običan wifi5 hiće li raditi?
 
Ništa kao 2x rt-ac68u [emoji56]

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

A slazem se za to, ali kad vec imam jedan RT-N66U koji mi radi posao i po pitanju dometa i po pitanju pokrivenosti, ne znam sta bih uopste dobio od benefita sa RT-AC68U, mislim nije mi problem priuštiti ga. Jedino ako bi značilo za DHCP i sam routing pošto bi to bio glavni ruter ipak.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Nemam potrebe za meshom, to je sigurno. Nego sad gledam malo po netu i skapiram da moj asus ima samo 802.11n, a nema ac. Posto koliko sam video to ima solidan uticaj na brzinu uzeh da trazim neki najjeftiniji ac model i naletih na RT-AC57U, oko 50e na KP, 7400RSD u radnji kod nas. Jel to mozda neka siromasna verzija ili ima sve sto je meni potrebno? U tom slucaju bih uzeo 2 komada a trenutni prodao.

https://www.asus.com/Networking/RT-AC57U/


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
moje iskustvo sa ac51 je da je signal katastrofa, a ni CPU nije neki. ne znam za 57, ali ne Bih se kladio da je puno bolji

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
@Mikec Nemoj te jeftine ASUS (a nijedan drugi) ako palniraš da ga imaš, a ni one ultra skupe mambo đambo ala GT i sl. (57 je mnogo gori od npr 56...)
Ukratko idi na bilo koji koji je podržan od strane RMerlin-ovog FW! ;) A to su ustvari svi sa Broadcom CPU-om. Ali preporuka da ako ulažeš ideš makar od 68, 86 pa + (najbolji od najjačeg modela je AX88 ali je i skup vrlo...). I Best Buy bi trenutno bili ako možeš da nabaviš RT-AX56U i posebno RT-AX58U :smash:

@Villy_Da_Man ASUS AiMesh se može kombinovati samo sa drugim podržanim ASUS ruterom. Isto važi za svakog proizvođača, nema "univerzalnog Mesh standarda" pa da može kombinacija sa različitim proizvođačima...
 
U redu, rešiste mi dilemu, uzeću AC68U. [emoji1]
Nego sad imam drugo pitanje. Jel ima smisla da ostavim ovaj N66U kao AP s obzirom da on ni nema 802.11ac standard, ili je logicnije da i njega zamenim tj uzmem dva ova AC?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Nazad
Vrh Dno