Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
200
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Pa ne znam, nisam guglao... zato i pitam

Znam da su ranije ti 4a ili bese 4c bili slabiji, ovo su sad neki novi gigabitni.
Samo nabrajam u cemu bi mogla biti razlika
da nije kineska verzija?
 
Treba mi predlog oko rutera.
Do skoro sam bio kod Maska na kablu i kod njih se se dobija neki tomson sa dve antene na njemu,wifi signal je bio odlican.
Racunar je na spratu,zivim u kuci na placu od 11ari. Pokrivenost je bila odlicna svuda po dvoristu.
Sad je maska kupila super nova,uzeli su mi taj tomson i stavili cisco.
Kod maska je paket bio od 50mb a na super novi 120mb.
Kvalitet wifi signala na ovom ciscu je ocajan,spustim sa sprat nize i signal bude na trcini,izadjem u dvoriste i gotovo,nema nista,uzas.
Prvo sam mislio da je telefon sporan,uzmem kevin,caletov i od drugara i sve isto. Pomislio sam da je ovaj cisco sporan,prijavio doneli danas drugu,isti cisco,isti model i sve isto.

Sta uzeti a da moze da podrzi moj paket i da mogu na miru u dvoristu da sedim,pijem kafu i gledam youtube ili nesto slicno :)
Budzet 3000-4000 din.
 
Šta naručiti od ova dva za dvospratnu kuću, ruter stoji na sredini prvog sprata:

1. Xiaomi router 3G
2. Tenda ac11

Do sada sam ima Airport Extreme 5th gen. ali nema dovoljno jak signal, baca on na sve spratove ali po uglovima, krajevima kuće se gubi signal. Imao sa Xiaomi router 3 pre njega i mislim da je bio Xiaomi malkice bolji.
Možda da uzmem pored nekog od ova dva rutera i jedan xiaomi repeater 300mbs pro.
Imam SBB internet od 75Mb.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Hvala na odgovoru, ali najjeftiniji mesh je onaj tp link deco e4 sa 100mbs brzinom, košta oko 15.000 dinara, plus nema ništa od nekih opcija koje ima običan ruter. Na primer Tenda ac11 je oko 4000 i manje sa aliekspresa, a ima 5 antena, mu mimo i beamforming, gigabitni wan i lan .... Sa toliko antena predpostavljam da može fino da baci signal?

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Br. antena nema vezer sa dobacivanjem signala; samo sa brojem kanala, tj. brzinom.
Jedna natena sa više dB može da dobaci više no 5 sa manje...
 
Treba mi predlog za ruter, koji ce da sluzi samo da poveca domet wifia, znaci ako moze da ima sto jace antene...kupio sam D-Link DIR-605L u ww, ali mi ne odgovara...budzet je oko 5000, bilo bi dobro da je u nekoj od prodavnica u Kragujevcu jer uzimam, sa jos nekim stvarima, na cekove.
Ovaj mi je zapao za oko, TP-Link TL-WR841HP, ima 2x9db antene, sta mislite?
 
Poslednja izmena:
U kom smislu ti treba povećanje dometa?

Jel ti kuća/stan imaju rupe/padove u mreži ili hoćeš da proširi radijus mreže (u svim pravcima ila samo u nekim, npr. Samo ispred kuće/zgrade)?

Za prvo ti treba neki AP koji staviš između glavnog rutera i kritičnih mesta, ako je drugo onda uzmeš neki stari ruter i napraviš usmerenu i jaču antenu.
 
Modem koji sam dobio uz internet paket je na spratu, zbog telefonske utičnice i na prizemlju skoro da ne hvatam wifi..povukao sam lan kabl do prizemlja i povezao ga za taj dlink ruter koji sam kupio, njegovim wifi signalom je pokriveno oko 60 posto prizemlja pa sam hteo da kupim neki jaci da bih signal imao i u ostalim sobama.
Problem je sto se kompjuter i ruter ne nalaze u sredisnjoj sobi vec na krajnjem uglu pa se signal ne siri lepo.
 
Ovaj TP-Link TL-WR841HP ima 2x9db, ali citao sam da ta verzija v5, koju prodaju u ww, nema neke amplifier chips, ima slabiji domet i da cesto puca veza..ali ja se uopste ne razumem, zato sam pitao za savet.
 
Ja sam naručio sa aliekspresa Tenda tw3, dva komada, mesh mreža. Jeste da ima samo 100mbs lan port, ali ja ionako imam 75MB, a može tw3 da se upari sa tw6 tako da mogu samo jednu kockicu da kupim tw6 koja je gb tako da mi ceo sistem postaje gb :). Javljam kakvo je pokrivanje i jačina kada stignu.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Drugari, molim za preporuku koji ruter uzeti za klinca gejmera :) Njegova soba je na spratu, a ruter mi je u dnevnoj sobi u prizemlju. Na njegov komp sam stavio TPLink adapter TL-WN8200ND, internet i sve ostalo radi kako treba, ali kada treba da se igra Fortnite - mućak :)

Dakle, šta uzeti, cena recimo do 100€...? Drugar kaže da je uzeo Tenda AC10 ili AC15, nije siguran, kaže da se dobro pokazao.
 
za gejming samo kabli

tenda arčer je pristojan, ali kako je već napomenuto miljon puta - xiaomi 3g je bestetst baj eva.
ukoliko baš mora bežično, podesi 5ghz ac standard.
 
Poslednja izmena:
Da, moraću onda da menjam i taj TPLink adapter, on je na 2.4GHz...
 
A sto bi morao menjati ako je kuca, odma manje smetnji i okolnih korisnika, jos sto 5GHz teze prolazi kroz ploce...
Ja sam "zakljucio" da je kuca jer je domacinstvo "na sprat", a duplexi su retki...
 
Nije kuća, duplex je :)

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Ljudi, treba mi savet za ruter kojim bih u firmi pokrio prostor širine 100m. Zapravo, ne očekujem da pokrijem ceo prostor jednim ruterom nego, pretpostavljam, uz pomoć extendera odnosno repeatera, pa treba predlog za tako neku kombinaciju? Prostor je pravougaonog oblika i bukvalno treba da postavim uređaje samo po sred hodnika kako bi hvatali prostorije sa leve i desne strane, to nije problem, ali taj posao moram da završim bez kablova.

Trenutno imamo neki TP link ruter i repeater, ali to radi jako slabo i redovno baguje pošto pretpostavljam da ne može da izdrži veći broj konekcija, pa se zaglupi iz tog razloga. Firma koja nam je to razvodila je savetovala je da ćemo moći da izbegnemo zaglupljivanje rutera jedino ako zaključamo mrežu. Međutim, treba nam i mreža koja će biti slobodna za posetioce. Iz tog razloga mi za gore spomenuti predlog treba rešenje koje će dozvoliti dve WiFi mreže - jednu sa passwordom a drugu bez password-a. Ukoliko postoji neka opcija rutera koja može da izdrži veći broj korisnika u toku dana (50 - 100), a samo sa otvorenom mrežom (bez zaključavanja, tj. passworda) to bi mi bilo bolje.

Takođe, bitno mi je da može da radi na 5GHz ali i 2,4GHz (neki uređaji koji se kače na WiFi podržavaju samo ovaj režim rada pa mi je zato bitno).
Nema ograničenja po pitanju budžeta, pa bih voleo da čujem sve predloge.
 
Šta znači da je prostor širine 100m?
Koliko je onda dugačak. Pokušaj da pošalješ neku skicu prostora sa pregradama i okvirno dimenzijama.

Ako sam ga ja dobro zamislio, vrlo verovatno neće moći da se napravi pouzdano rešenje koje ne uključuje kabl(ove).


Eventualno neki mesh sistem kao ApliFi, ali opet dosta zavisi od strukture prostora.
 
Poslednja izmena:
Šta znači da je prostor širine 100m?
Koliko je onda dugačak. Pokušaj da pošalješ neku skicu prostora sa pregradama i okvirno dimenzijama.

Ako sam ga ja dobro zamislio, vrlo verovatno neće moći da se napravi pouzdano rešenje koje ne uključuje kabl(ove).


Eventualno neki mesh sistem kao ApliFi, ali opet dosta zavisi od strukture prostora.

Da, bezveze sam se izrazio, ja imam prostor u glavi pa mislim da i svi drugi znaju kako izlgeda..
Evo tačne osnove u prilogu. Dovodni LAN kabl je tačno na sredini hodnika
 

Prilozi

  • Skica.png
    Skica.png
    117.5 KB · Pregleda: 118
Poslednja izmena:
Na osnovu ove skice i tvog teksta ja bih jedino preporučio oprobanu klasičnu kombinaciju..ruter + 2x ap kablom spojeni na ruter...ekstenderi , repeateri su loša varijanta (plus će raditi u half duplex modu što će dodatno uticati na pad brzine)..druga varijanta bi bila mesh sistem ali nisam pratio taj segment pa ne znam šta tu valja..

Naravno, bilo bi dobro gledati industrijsku opremu ako bi hteo neku robusnost..
 
Nazad
Vrh Dno