Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
200
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Ja sam uzeo Asus 1200GP, instalirao entware i namestio openvpn client na originalnom asus fw(zvanicno nema podrsku za openvpn) Pristup kamerama radi bez problema, sa telefona, tableta, itd, pristup ftp serveru, upgrade kamera radim takodje daljinski. Preko custom skripti proverava status linka i radi reset, restart rutera, itd. Koristim huawei hi-link 4g modem.
 
Poslednja izmena:
Da li kupiti polovan ruter? Imam mogucnost kupovine u Nemackoj, Asus RT-AC68U i Netgear Nighthawk R7000 za oko 55€ ili Asus RT-AC87U i NETGEAR Nighthawk X4 AC 2350 (R7500) za oko 75€.
Koje su razlike izmedju ovih rutera i sta je bolja kupovina?
Dostava u Srbiju me ne kosta nista.
 
Ja bih uzeo Netgear Nighthawk R7000.

Kad neko vec kupije nesto a ne zna koji i kakakv kvalitet mu treba, onda se vodim nacelom kupi najjeftinije sto zavrsava posao, pa kasnije kad se pojave neke stvarne potrebe biraj sam kad znas sta ti treba.
 
Sa današnjim brzinama neta, potrebama i zagušenošću etra teško je odabrati uređaj koji je povoljan, brz i stabilan. Ja imam starije Xiaomi rutere, ali oni nisu dovoljno brzi, posebno na 2,4 Ghz. Ubiquiti sa druge strane radi odlično, ali to je samo AP sa cenom koja je u skladu sa kvalitetom. Eventualni dodatni ruter bi bio i dodatni trošak.
Razmišljao sam se više puta da kupim Tendu ili noviji Xiaomi, ali sam se svaki put plašio da neće biti adekvatni.
 
ja sam naručio tendu ac 10 za 35€ kod gaziranog. Za te pare odlično završava posao za kuću.
 
Da li kupiti polovan ruter? Imam mogucnost kupovine u Nemackoj, Asus RT-AC68U i Netgear Nighthawk R7000 za oko 55€ ili Asus RT-AC87U i NETGEAR Nighthawk X4 AC 2350 (R7500) za oko 75€.
Koje su razlike izmedju ovih rutera i sta je bolja kupovina?
Dostava u Srbiju me ne kosta nista.

Nijanse su u pitanju ali definitivno Netgear R7000 izuzetno stabilan,brz,dobrog dometa i dosta mogucnosti sto se tice firmvera ima najvecu podrsku,DD Wrt,Tomato,instaliranjem Merlina dobija se Asusu 68
 
Asus RT-AC87U ili R7000 za 55€? Moram sto pre da javim!!


Imam 7000 i verovao ili ne 2 meseca nikako da ga upalim. Inace sam ga uzeo u de za 45. Sta znam, oba imaju svoje prednosti i mane.
NG mi je prednost sto je brick flash proof (jos uvek koristim wndrmac v2), ali asus ima merlin fw (zvanicni) sto moze da bude prednost....
 
I ASUS je "brick flash proof", ima Firmware Restoration tool, gotovo nemoguće ubiti...
AC68U i AC87U su dosta slični i bliski po kategoriji, te i nije neka razlika (inače imam AC87U sa merlinom i prezadovoljan sam). Da si pitao razliku sa makar 86U ili neki još bolji da ne kažem AX modeli; ovako manje više svejedno, a više ovisi od uređaja koji će se kačiti izbor rutera (podržavaju li 4x4, koje AC brzine itd).
 
Kupljen je AC87u,sledece nedelje je kod mene pa cu videti kakakv je...kacice se 2 tel i dva laptopa,net je kopernikusov kablovski 120/15 valjda.Treba da pokrije kucu i 30m dvorista.Ovaj njihov Cbn je imao slab domet wifija...ne razumem se u rutere pa sam zato pitao.
 
Poslednja izmena:
Kupljen je AC87u,sledece nedelje je kod mene pa cu videti kakakv je...kacice se 2 tel i dva laptopa,net je kopernikusov kablovski 120/15 valjda.Treba da pokrije kucu i 30m dvorista.Ovaj njihov Cbn je imao slab domet wifija...ne razumem se u rutere pa sam zato pitao.

Samo stavi RMerlin-ov FW i bez brige:
https://www.asuswrt-merlin.net/
i forum
https://www.snbforums.com/forums/asuswrt-merlin.42/

AC87U ima dobru pokrivenost antena, ja sa 11 sprata kroz zid (na koji je nakačen) kod ulaza zgrade prekoputa (cca150m) imam 5GHz signal! :D
 
Pisali su nešto oko te buke, ako se dobro sećam i menjali su besplatno.
Onaj ko kupi za kancelarijski prostor i stavi ga u neki zajednički hodnik, verovatno nikada neće ni primetiti tu buku.

Sent from my Mi 9 SE
 
Još jednom molim za savet. Spratna kuća, potreban gigabitni ruter, nisam zahtevan korisnik, nema gejminga, samo stabilna i brza wifi veza, da pokrije kuću.

Uži izbor:

1. Asus RT-AC1200G+
2. Tenda AC15/AC18
3. Archer C7/C9
4. Asus RT-AC68U kao najskuplja varijanta.

Nešto drugo?

Hvala.
 
Ako su dve etaže u pitanju, onda bih ja uzeo jedan ruter i jedan AP ili dva rutera (da drugi radi kao AP). Po jedan za svaku etažu. Mislim da će teško jedan ruter sve lepo da pokrije, naročito 5GHz signalom, ma koliko bio skup.
Jedno po meni od boljih rešenja je Ubiquity ili Mikrotik, ali su i skuplji.

Sent from my Mi 9 SE
 
Poslednja izmena:
Nema veze ako je sprat a nije kuća preširoka preko 70-100 kvadrata po spratu, na sredini jednog od spratova sa orijentisanim antenama 50-50% (horizontalno-45 stepeni) radiće to.
Savet RT-AC68U, a ako treba 2 (pokaže se ipak slab signal - armiran debeo beton itd...) radi u AiMesh jako lepo (2 kao AP)...

Ili čak samo 1 RT-AC86U bi verovatno sve pokrio, ali skupo skoro kao ova.
 
Meni pokriva jedna tenda ac11 250m2, ali to moze da radi samo na 2.4ghz
radio je i xiaomi 3 ali je znao da zabada

Hoce da zabadaju ruteri kada se istovremeno koriste i 5ghz i 2.4ghz pa on sam da hendluje na koju ce frekvenciju da poveze, tu vecina posle nekog vremena pocne da trokira a zgodna je opcija.

Za kucu treba uzeti dobar ruter na 2.4ghz, 5ghz svakako nece moci da pokrije.
 
Poslednja izmena:
Zavisi izbor opreme i od brzine neta; ako neko plaća npr. 150Mbps ili više, trebao da ima opremu koja dobro radi na 5GHz, da tim signalom pokrije celu kuću. Da bi prosto imao to što plaća.
Za oko 200-250eur može da se kupi dobar ruter i AP, i da se više ne razmišlja o tome. Naravno, ako se to uklapa u budžet.

Sent from my Mi 9 SE
 
Poslednja izmena:
Za AP recimo Ubiquiti UniFi AP AC Lite ili AP AC LR (ovaj sa oznakom LR bi trebalo da ima veći domet, ali neki uređaji imaju problem da zuje - imaš na prethodne dve strane komentar od @mitar1982 koji ga poseduje). Lite je oko 80eur, a LR oko 100eur.
Meni se sviđaju MikroTik ruteri jer imaju vrhunski softver sa brdo opcija, rade odlično, podešavanja u sitna crevca, ali je zato njihov OS komplikovan i često ljudima odbojan. Model MikroTik hAP AC košta oko 120 eur (ima PoE-out, 1300Mbps na 5 GHz) ili model MikroTik hAP AC2 koji košta oko 65 eur (nema PoE-out, 867Mbps na 5Ghz). Ili neki drugi ruter koji ti je lakši za konfigurisanje (npr. neki iz tvoje liste).
 
Poslednja izmena:
Za AP recimo Ubiquiti UniFi AP AC Lite ili AP AC LR (ovaj sa oznakom LR bi trebalo da ima veći domet, ali neki uređaji imaju problem da zuje - imaš na prethodne dve strane komentar od @mitar1982 koji ga poseduje). Lite je oko 80eur, a LR oko 100eur.
Meni se sviđaju MikroTik ruteri jer imaju vrhunski softver sa brdo opcija, rade odlično, podešavanja u sitna crevca, ali je zato njihov OS komplikovan i često ljudima odbojan. Model MikroTik hAP AC košta oko 120 eur (ima PoE-out) ili model MikroTik hAP AC2 koji košta oko 65 eur (nema PoE-out). Ili neki drugi ruter koji ti je lakši za konfigurisanje (npr. neki iz tvoje liste).
U medjuvremenu si odgovorio...na nesto sto nije bilo pitanje.
btw imao sam ja mikrotikova nekoliko i nije mi problem da podesim.

Pricamo o pokrivanju vece kuce na 5ghz a ne o pokrivanju stana, to mikrotik ruter ne moze da pokrije signalom.
 
Poslednja izmena:
Jednu etažu bi trebalo da može, naravno zavisi i od površine i mesta gde se postavi. Kod mene model hAP AC lepo pokriva stan od 60m2 (na 5GHz, naravno).
Na drugoj etaži bi bio Ubiquiti. Ako ide na Mikrotik postoje i jeftiniji za oko 50eur bez 5GHz wifi, pa onda i sa 2x Ubiquity AC Lite, ceo ceh ispadne oko 210 eur, što nije mnogo za MikroTik + 2x Unifi.

Ili eto neki drugi ruter sa jačim wifi signalom. Ja bih na drugoj etaži obavezno išao sa Unifi AP, da nema sporta "lov na 5GHz signal" :)

Edit:
U medjuvremenu si odgovorio...na nesto sto nije bilo pitanje.
Kako nije bilo pitanje? Odmah u početku sam pisao o min. 2 uređaja, ne o jednom.
 
Poslednja izmena:
MikroTik je super, ali ja sam to uzeo za u firmi gde je sve jedan otvoren prostor, jer on nema eksterne antene, te slab domet.
ASUS bolji (kao i jači Netgear, Ubiquity, TP-Link, D-Link, Synology) može da pokrije kuću i sa 3 prata (ako se nalazi na 1); ja sam na prošloj strani pisao da imam 5GHz signal uz OK brzinu sa 11 sprata kod ulaza zgrade prekoputa ulice cca 150m, a ruter mi je nakačen na spoljnom betonskom armiranom nosećem zidu. A ima jačih modela od moga...
 
Za AP recimo Ubiquiti UniFi AP AC Lite ili AP AC LR (ovaj sa oznakom LR bi trebalo da ima veći domet, ali neki uređaji imaju problem da zuje - imaš na prethodne dve strane komentar od @mitar1982 koji ga poseduje). Lite je oko 80eur, a LR oko 100eur.
Meni se sviđaju MikroTik ruteri jer imaju vrhunski softver sa brdo opcija, rade odlično, podešavanja u sitna crevca, ali je zato njihov OS komplikovan i često ljudima odbojan. Model MikroTik hAP AC košta oko 120 eur (ima PoE-out, 1300Mbps na 5 GHz) ili model MikroTik hAP AC2 koji košta oko 65 eur (nema PoE-out, 867Mbps na 5Ghz). Ili neki drugi ruter koji ti je lakši za konfigurisanje (npr. neki iz tvoje liste).

Da li se to zujanje odnosi samo na LR modele ili općenito?
 
Nazad
Vrh Dno