Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Stigao je malisa, Xiaomi AX3600 :D

Pored njega ruter normalne velicine, Mi Router 3G. Sa telefonom koji podrzava AX standard brzina 5GHz mreze je 1200Mbps, dok je na 2.4GHz brzina 573Mbps.

Uradjen update odmah na poslednju verziju softvera, postoji podrska za Mesh, ali mislim da to nikada necu koristiti, jos jedan ovakav na drugom spratu i bice svuda vrh signal.

@losmi_80
Pitao si za VPN, u podesavanjima ima da se bira PPTP ili L2TP protokol, koliko vidim to je sve.
IMG_20210104_114658.jpgimage_2021-01-04_12-36-18.jpg

@mdm

Spreman sam za manijacenje, kako cemo da ga testiramo? :D
 
Poslednja izmena:
Ne podrzava openVPN? Ili ne pronalazim u specifikacijama.

Sent from my LG-H990 using Tapatalk
 
Stigao je malisa, Xiaomi AX3600 :D

Pored njega ruter normalne velicine, Mi Router 3G. Sa telefonom koji podrzava AX standard brzina 5GHz mreze je 1200Mbps, dok je na 2.4GHz brzina 573Mbps.

Uradjen update odmah na poslednju verziju softvera, postoji podrska za Mesh, ali mislim da to nikada necu koristiti, jos jedan ovakav na drugom spratu i bice svuda vrh signal.

@losmi_80
Pitao si za VPN, u podesavanjima ima da se bira PPTP ili L2TP protokol, koliko vidim to je sve.

@mdm

Spreman sam za manijacenje, kako cemo da ga testiramo? :D

Odakle si poručio?
 
@Falcon

Ima ga u HU, na oglasima sam porucio. Placen ~115e zajedno sa postarinom.
 
Stigao je malisa, Xiaomi AX3600 :D
@mdm

Spreman sam za manijacenje, kako cemo da ga testiramo? :D

Super, znači nije da samo zvuči pristojno, već je OK.
Da od VPN-a nekog (osim osnovnog) nema se šta mnogo očekivati, no kome to nije bitno...

Pa morao bi imati npr. neki laptop (jači sa min. 2x2 ili idealno 4x4 konekcijom - sa boljim WiFi modulom) pa da testiraš kapacitet u punoj snazi. Sa telefonom to nećeš tako lako saznati (osim da je neki jači najnoviji AX model).
Ovako možeš tipa na računar staviti wifi_speed_test_server ili netperf pa videti protok preko laptopa ili telefona (ima i drugih alata) šetajući se po kući - samo tako ćeš znati odnos brzine/dometa.
 
Moze li preporuka za neki dobar 4G/LTE router? Bitno da ima makar 2 LAN izlaza, i najvaznije,stabilnost u radu. Koristice se u kancelariji, gdje 2 komjutera imaju pristup internetu preko kabla, a kaci se jos 6-7 mobilnih telefona preko wifi. Nemam pojma sta tu valja a sta ne valja, pa ne umijem ni da kazem koji cjenovni okvir da gadjam, ali evo do 100 eura da bude - okvirno. Naravno, ako ima da valja za manje, bolje je
 
Gledaj od TP LINK MR200


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Pomoc jedno pitanje od supernove sam dobio :
1. Zyxel EMG3525-T50B prepostavljam da je ovo ruter a ima i
2. drugi ZTE ali u njega dolazi opticki
da li iz izkustva mislis da ima neki bolje model n.p. xaomi ili tende ili TP link odnos cena kvalitet da je bolji. AKo je po antenicama ovaj model Zyxel EMG3525-T50B nema ni jednu antenu.

Da li imate neke preporuke odnos cena - kvalitet
 
Naravno da moze samo ko ce to da mu podesi?
 
Ja sam pogresno razumeo izgleda, ovaj AX3600 nema BLE gateway, nego ima zasebnu WiFi antenu koja skenira za njihove WiFi uredjaje, u prevodu beskorisno je osim sto olaksava proces dodavanja novog uredjaja.
 
U stanu imam Beotelov ADSL 50/8 ali na taj način što sam iz kancelarije koja je u istoj zgradi provukao utp kabal do stana. U kancelariji je postavljen njihov ruter/modem. Nije mogao wifi jer je kancelarija na drugoj strani zgrade, a kabl je provučen kroz instalaciju koja je odavno tu, iskreno ne znam za šta je konkretno bila namenjena.
Kabl sam u stanu uključio u ruter TP-Link Tl-WR340g, šta reći, ruter iz 2007... Mada meni to i nije toliko smetalo, ali u poslednje vreme vidim da kada koristim EON aplikaciju za gledanje njihovog tv sadržaja dolazi do prekida, zamrzavanja slike (preko wi-fi) te pretpostavljam da je do rutera.
Šta je preporuka za kupiti do nekih 5000-6000:
- Xiaomi ax1800
- Xiaomi ac2350
- TP-LInk Archer C7?

Trenutno mogu da se nađu polovni za 5000-6000 dinara.

Laičko pitanje, da li bih ja tim ruterima nešto dobio s obzirom da je ruter/modem od provajdera u kancelariji, ja sam u stan "samo dovukao" kabl iz tog rutera?

Takođe, imam Yamahu network risiver koja ima konekciju za lan, nema wifi. Pošto se nalazi na suprotnoj strani zida od rutera moram vući kabl preko cele sobe. Da li bih mogao kupiti neki wifi extender, uključiti ga u struju a iz njega utp kabl u Yamahu? Da li bi streaming radio na taj način? Ako bi, preporuka za neki?

Hvala!
 
U stanu imam Beotelov ADSL 50/8 ali na taj način što sam iz kancelarije koja je u istoj zgradi provukao utp kabal do stana. U kancelariji je postavljen njihov ruter/modem. Nije mogao wifi jer je kancelarija na drugoj strani zgrade, a kabl je provučen kroz instalaciju koja je odavno tu, iskreno ne znam za šta je konkretno bila namenjena.
Kabl sam u stanu uključio u ruter TP-Link Tl-WR340g, šta reći, ruter iz 2007... Mada meni to i nije toliko smetalo, ali u poslednje vreme vidim da kada koristim EON aplikaciju za gledanje njihovog tv sadržaja dolazi do prekida, zamrzavanja slike (preko wi-fi) te pretpostavljam da je do rutera.
Šta je preporuka za kupiti do nekih 5000-6000:
- Xiaomi ax1800
- Xiaomi ac2350
- TP-LInk Archer C7?

Trenutno mogu da se nađu polovni za 5000-6000 dinara.

Laičko pitanje, da li bih ja tim ruterima nešto dobio s obzirom da je ruter/modem od provajdera u kancelariji, ja sam u stan "samo dovukao" kabl iz tog rutera?

Takođe, imam Yamahu network risiver koja ima konekciju za lan, nema wifi. Pošto se nalazi na suprotnoj strani zida od rutera moram vući kabl preko cele sobe. Da li bih mogao kupiti neki wifi extender, uključiti ga u struju a iz njega utp kabl u Yamahu? Da li bi streaming radio na taj način? Ako bi, preporuka za neki?

Hvala!
To se zove wifi klijent, mnogo wifi AP mogu raditi u tom modu. I radiće.
 
Izvini, nisam te razumeo najbolje, misliš na ovo pitanje za Yamahu risiver koja treba da radi preko wifi extendera? Ili na ovo moje pitanje vezano za kupovinu rutera?
 
Hvala Saša. Može li neka preporuka..? Ja sam planirao da kupim novi ruter, tipa Xiaomi mi AX1800. Ne znam da li bih mogao iskoristiti stari ruter TP-Link TL-WR340G kao klijent? Ili bi morao neki noviji model?
 
Potrebna mi je pomoc. Ovako:

Na spratu mi je ruter od ADSLa. U prizemlju, dakle sprat nize je lokal gde mi je potreban izlaz na internet preko LAN porta.
Znaci treba mi uredjaj koji ce se bezicno zakaciti na ruter iznad (signal je odlican) i dati internet preko LANa

Preporuka?
 
Potrebna mi je pomoc. Ovako:

Na spratu mi je ruter od ADSLa. U prizemlju, dakle sprat nize je lokal gde mi je potreban izlaz na internet preko LAN porta.
Znaci treba mi uredjaj koji ce se bezicno zakaciti na ruter iznad (signal je odlican) i dati internet preko LANa

Preporuka?
Wifi klijent mod, ima ga svaki bolji wifi Ap/ruter
 
Svakome kome treba LAN priključak a ne želi da razvlači kablove ima dva dobra izbora MESH uređaj ili Powerline adapter. Oba mogu da rade fantastično i prilično loše. Ja sam se odlučio za MESH.
 
Svakome kome treba LAN priključak a ne želi da razvlači kablove ima dva dobra izbora MESH uređaj ili Powerline adapter. Oba mogu da rade fantastično i prilično loše. Ja sam se odlučio za MESH.

Powerline ja nisam uspeo da nateram da radi nigde :D

Mesh radi skroz ok, mada za sad najbolje rezultate dobijam sa cistim WIFI6.
 
Pozdrav ljudi trenutno imam optiku sn. Od njih sam na korišćenje dobio zyxel 2.4/5GHz ruter ali to je teško s(r)anje ako smem da primetim. Doduse imam svoj asus n18u i nega sam povezao na 100mb port, a ovaj zyxel na gigabitni. Imate li beki predlog sta uzeti od rutera za 5ghz i ako moze da izdrzi kombinovano sa 2.4, gde ce uvek biti barem 2 korisnika na wifiju, 3 na kablu? Za bezicno sirenje signala imam i jedan n12+ ali nesto mi do sada nije dobro radio sa n18u ne znam zbog cega. Budzet bi mi bio nekih 100e maks. Mozda i malo vise ako nesto vredi te doplate. Hvala unapred

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Pozdrav ljudi trenutno imam optiku sn. Od njih sam na korišćenje dobio zyxel 2.4/5GHz ruter ali to je teško s(r)anje ako smem da primetim. Doduse imam svoj asus n18u i nega sam povezao na 100mb port, a ovaj zyxel na gigabitni. Imate li beki predlog sta uzeti od rutera za 5ghz i ako moze da izdrzi kombinovano sa 2.4, gde ce uvek biti barem 2 korisnika na wifiju, 3 na kablu? Za bezicno sirenje signala imam i jedan n12+ ali nesto mi do sada nije dobro radio sa n18u ne znam zbog cega. Budzet bi mi bio nekih 100e maks. Mozda i malo vise ako nesto vredi te doplate. Hvala unapred

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Ovo je dobra akcija za WIFI 6 ruter. https://gigatron.rs/ruteri/asus-rtax55u-ruter-378542
 
Nazad
Vrh Dno