Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Pozdrav ljudi, uzeo sam tendu ac 10, imam adsl telekom internet pa bih probao samo kako radi dok mi ne stigne drugi internet. Jel moze neko da mi objasni kako da povezem? Ne znam gde se stavlja kabal od interneta
 
Kabl koji dovodi internet povezes u WAN port. Racunar povezes preko bilo kojeg od LAN portova.

Da bi podesio Wi-Fi i ostalo kucaj adresu gateway-a(koji mozes dobiti kucajuci "ipconfig" bez navodnika u cmd-u) u bilo kom browseru.
 
Da.

Tenda ruter povezujes na modem koji si dobio od Telekoma.
 
Ne postoji druga mogucnost bez povezivanja Telekom modema. Ruter koji si kupio sluzi da bi dalje distribuirao mrezu koju si doveo do njega, ne da bi radio kao modem.

Kad budes presao na optiku i tada ces imati modem koji ces Ethernet kablom povezati na ruter koji si kupio.
 
Iz kog razloga ne bi koristio Telekom uredjaj ili bilo koji drugi modem koji dobijes od provajdera?
 
Dobices od Exe-a modem to je sigurno, moraju da obezbede mrezu do tebe, a modem je deo te mreze. Ruter verovatno neces, ali si kupio, tako da nema brige :)

Imas edit funkciju, nemoj da pises poruku za porukom na forumu.
 
Све си помешао. Телеком модем нема никакве везе са ехе-нет интернетом. Добићеш у сваком случају UTP везу, да ли модем, рутер или само конвертор са оптике у UTP је небитно. Ако узмеш већи пакет, сигурно добијеш и рутер. Како год, сада можеш да искористиш телеком уређај (мада је лакше лан на лан због мање подешавања) а када дође ехе, јави се да наставимо.
 
Uzeo danas Asus RT-N12E N300 ruter da malo pojačam wi-fi signal u odnosu na default SBB modem i za to je odradio posao.

Međutim, nakačim se na speedtest preko PC-a koji je kablom povezan na ruter i nema šanse da prebaci 95-96Mbps dok ako se povežem direktno na modem brzina ide do 102Mbps.
Pogledam specifikaciju rutera kad ono stvarno za LAN port je brzina 100 iako je sam ruter 300Mbps.
Pogledam specifikaciju skupljeg Asus TAC51U routera koji je 450Mbps kad i kod njega piše da je brzina za LAN 100...

E sad ili ja tu nešto dobro ne kapiram ili je potrebno da se kupi neka aždaja od rutera da bi se u potpunosti iskoristila neka prosečna brzina neta čak i u Srbiji?

Hvala unapred na pomoći. :)
 
Treba ti gigabitni ruter ako na Lan-u hoces da imas vise od 100 megabita.

Ovo sto ti pise 300 (ili 450) se odnosi na wifi.

Koristi taj Asus za povezivanje uredjaja bezicno a na modem/ruter povezi uredjaje kablom (ako je to onaj sa vise lan portova)
 
Pa izgleda da ću morati tako, doduše za 2000 din vredi i samo kao pojačivač Wi-fi signala...

Hvala za info.

Je l' uopšte postoji neki gigabitni ruter do recimo 50EUR?
 
Poslednja izmena:
Pozdrav...imam neku Asus već 2-3 godina i hzo bih uskoro da uzmem neki novi ruter, ima li neka preporuka do 35€ (5€gore dole)
Koristio bi se u spratu iznad modema od SBB(Telemach) i bio bi povezan lan kablom.
Na njega bi se konektovan 1 pc putem LAN kabla i eventualno još neki uređaj (Android box ili Smart TV po potrebi)
Brzina paketa koju imam sada 60/8...da li neki xiaomi ruter da gledam ili preporuka za nešto drugo...hvala

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Da se pohvalim i ja, posle 35 dana stigao Mi 3G ruter.Za sada i vise nego zadovoljan.
Imam par konstatacija i pitanja oko podesavanja.
Da bi mi mi wifi app radila izabrao sam zemlju Tajvan samo tada hoce da radi, kad stavim region Evropa nece da se upari sa ruterom. Da li je neko imao slicna iskustva?
Fabricki je ruter za mrezu 5GHz bio namesten na 148 kanalu, negde sam na forumu procitao da je neko namestio na 60 kanal, sto sam i ja ucinio i dobio znatno bolje brzine.Kakva su iskustva drugih korisnika oko ovog podesavanja?Da li je neki drugi kanal bolji od 60?
Da li je moguce da se ne dozvoli ruteru da on sam bira u zavisnosti od jacine signala da li ce npr mob da bude povezan na 5GHz ili 2.4Ghz. Naravno, a da se u tim podesavanjima totalno ne ugasi 2.4GHz mreza jer lap top nema ac karticu.
Nisam neki previse zahtevan korisnik, pa me interesuje da li bih nesto mnogo dobio instaliranjem padavan firmware?I da li za isti ima neki srpski tutorijal?
 
Meni je u početku pravio problem telefon pa sam morao ručno da podesim na kanal 40. Kod mene je region other. Inače može da bude he'd a spojena mraza, tako je po difoltu. Inače ja sam razdvojio mrežu.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Isključi ono Smart band ili kako se već zove to je za automatsko menjanje 2.4/5ghz
Ali onda će da ti se pojave dve zasebne mreže pa ćeš ručno morati da odaberete na koju se kacis.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Koji ruter uzeti za 250/100mbs brzinu?
Sad imam tu nekih sniženja, pa taman da iskoristim da kupim ruter.
Trenutno je na nekom sniženju TpLink Archer AC1200 v2 pa kontam da uzmem taj.
 
Da probam opet, nadam se da će se neko javiti [emoji4]
Našao sam u oglasima Linksys Q87-WRT 1900 ACS, prodaje se za nekih 85 eura.

Nov ovde u Švedskoj kosta oko 140 eura, manje vise.

Da li neko ima iskustvo sa ovim ruterom? Isplati li se kupiti?


Skickat från min iPhone med Tapatalk
 
Danas mi je otisao u večna lovišta ruter koji dolazi uz kablovsku(Radius Vektor), Thompson je neki u pitanju. E sada, već sam imao problema sa signalom pa sam i poručio ripiter, ali sada kada je ovaj skroz gotov uzeo bih novi ruter, a modem sam javio da mi donesu Cisco obican bez rutera integrisanog.

Gledao sam Tendu AC6 zbog jačine signala koji je kod nas oko 4200rsd sto bih i platio ako stvarno vredi (vidim da je na aliju 21$ ali mi treba sutra najkasnije tako da to otpada), takodje sam video i Tendin F3 model koji je oko 1800rsd, pa mi treba preporuka da li vredi doplate za AC6 ili zanemariti oba i neko trece rešenje uzeti?

Nije mi toliko bitna brzina na lan portovima tako da mi gigabitni protok nije potreban jer trenutno imam 75Mbps a tesko da će Vektor u skorije vreme preko 100 (i da hoce nije neka investicija zameniti ruter), najbitnija mi je pokrivenost. AC6 ima 4x5db a F3 3x5db.
 
Danas mi je otisao u večna lovišta ruter koji dolazi uz kablovsku(Radius Vektor), Thompson je neki u pitanju. E sada, već sam imao problema sa signalom pa sam i poručio ripiter, ali sada kada je ovaj skroz gotov uzeo bih novi ruter, a modem sam javio da mi donesu Cisco obican bez rutera integrisanog.

Gledao sam Tendu AC6 zbog jačine signala koji je kod nas oko 4200rsd sto bih i platio ako stvarno vredi (vidim da je na aliju 21$ ali mi treba sutra najkasnije tako da to otpada), takodje sam video i Tendin F3 model koji je oko 1800rsd, pa mi treba preporuka da li vredi doplate za AC6 ili zanemariti oba i neko trece rešenje uzeti?

Nije mi toliko bitna brzina na lan portovima tako da mi gigabitni protok nije potreban jer trenutno imam 75Mbps a tesko da će Vektor u skorije vreme preko 100 (i da hoce nije neka investicija zameniti ruter), najbitnija mi je pokrivenost. AC6 ima 4x5db a F3 3x5db.

Juce uzeo F3. Prva mana je nedostatak podesavanja. Meni sluzi kao repeater i nema sanase da promenis kanal na kom odasilje wifi, nego preuzima kanal od rutera koji extenduje. Moze i to da se sredi, ali mora da se ide preko WISP, ali onda imam drugaciji subnet od ostalih wifijeva u kuci... Samo ta stavka me nervira, jer ne vidim nigde na telekomu kako da promenim kanal za wifi. Sve ostalo je bombona (u tom cenovnom rang), sam signal pegla kao blesav. Stoji mi na cosku kuce (na spratu) koji je najblizi dvoristu i u celom dvoristu imam signal 4 od 5 crtica. Merio sam sa nekim programcicem, najnize sto dobijam je na najudaljenijem delu a to je -76dBm, sasvim dovoljna jacina da se gleda fhd yt.
Koliko sam video po netu, jedina mana ovog uredjaja je slab protok u mrezi, tj 54mbps....e sad, ja imam telekomovih (majku im grebem) 10 megabita i na speed testu dobijam bas toliko, a samo ceprkanje po mrezi mi je nebitno jer nemam nekih smart gadgeta, nasova i tako toga, tako da mislim da ce mi ovo raditi super posao :)
 
Juce uzeo F3. Prva mana je nedostatak podesavanja. Meni sluzi kao repeater i nema sanase da promenis kanal na kom odasilje wifi, nego preuzima kanal od rutera koji extenduje. Moze i to da se sredi, ali mora da se ide preko WISP, ali onda imam drugaciji subnet od ostalih wifijeva u kuci... Samo ta stavka me nervira, jer ne vidim nigde na telekomu kako da promenim kanal za wifi. Sve ostalo je bombona (u tom cenovnom rang), sam signal pegla kao blesav. Stoji mi na cosku kuce (na spratu) koji je najblizi dvoristu i u celom dvoristu imam signal 4 od 5 crtica. Merio sam sa nekim programcicem, najnize sto dobijam je na najudaljenijem delu a to je -76dBm, sasvim dovoljna jacina da se gleda fhd yt.
Koliko sam video po netu, jedina mana ovog uredjaja je slab protok u mrezi, tj 54mbps....e sad, ja imam telekomovih (majku im grebem) 10 megabita i na speed testu dobijam bas toliko, a samo ceprkanje po mrezi mi je nebitno jer nemam nekih smart gadgeta, nasova i tako toga, tako da mislim da ce mi ovo raditi super posao :)
Uzeo sam ga i ja ima nedelju,dve i koristim ga kao repeater, signal je ok, nisam preterano odusavljen, ali radi posao lepo, imam i dalje problema u smislu kada se povezem direktno na glavni ruter skida mi brzinom oko 30mbps dok kada sam povezan na F3, koji mi je cak i blizi nego glavni skida oko 5-10 mbps, nekada skoci do 20 sto je retko, iako mi je blizi nego glavni. Sada ne znam sa li sam lepo namestio parametre na tendi, ili me opet zeza vektorov ruter..

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno