Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
Nije zaboravio pomenuo je i to, a tu je usko grlo pre svega sam USB a ne 100mbit koji je opet sasvim dovoljan jer to nije brzinski sampion niti to mozes da ocekujes za te pare.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Ali poenta je da onda sam router gubi smisao? Po tome i 802.11, ajde ne b, ali tipa i g ce skoro raditi posao. Poenta je da nigde nemas bottleneck jer onda vecina toga gubi smisao - meni je npr. taj Xiaomi sam po sebi bottleneck i kao uredjaj nema neki smisao sem ako ne koristis wifi only i imas net preko 100Mbps (naravno tu je i pitanje koliko moze routing da dobro radi, jer routing tog neta radi sam CPU i firmware).
 
Ja sam rekao - gigabitni routeri koji rade routing kako treba nisu jeftini (a da pri tom lepo radi i wifi).
Za dobra resenja placas oko 200 eur i tu imas Apple Airport Extreme, par Asusa, i mozda koji netgear...
Ima i par Asusa koji ce ok raditi i oko 70-100 eur.
Sve ostalo manje vise ima mane - konkretno problem kod Xiaomi je 100Mbps LAN, a i pitanje je kakav je fw (i kakav ce biti). U svakom slucaju, ja ne mogu nista ispod nekih 70 eur da preporucim :)
 
Najbolje, ako se rešava neka lokacija za duže vreme, odvojiti routing od lokalnog saobraćaja.

- Mikrotik ruter za Wan
- Gbit switch za LAN
- Ubiquiti Unifi AC AP za WiFi

Kad se sve podesi zaboraviš da oprema postoji.

Za kratkoročnija rešenja, dobar AC Router sa Gbit LAN.
 
No, no, no, no... No, no, no, no!
Osim ako nisu ispeglali firmware da radi kako treba unifi ac je pre radio ocaj za razliku od druge Ubiquiti opreme...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Hm.
Na uzorku od 10ak, prilično heavy duty lokacija, ako je i bilo ranije nekih problema sad ih nema, tj. niko se ne žali.

Kako se manifestuju ti problemi u radu? Da probam da ga izazovem.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Najbolje, ako se rešava neka lokacija za duže vreme, odvojiti routing od lokalnog saobraćaja.

- Mikrotik ruter za Wan
- Gbit switch za LAN
- Ubiquiti Unifi AC AP za WiFi

Kad se sve podesi zaboraviš da oprema postoji.

Za kratkoročnija rešenja, dobar AC Router sa Gbit LAN.

Da, ovo je super predlog generalno za firme, za kucnog korisnika je odlicno ali zar ne mislis da je malo preterano..ipak je u pitanju obicno neki stan, nije dvospratna kuca koju treba opremiti mrezom :) Jedini problem koji moze biti je cena jer kvalitetniji gigabit ac ruteri idu od 100e pa navise.. Steta sto je ovaj mikrotik hap ac lite bez gigabitnih portova, a razlika izmedju njega i hap ac je pored jaceg procesora i memorije u tim gigabitnim portovima..i cena od jos 100 evra...nije mi jasno sto i u hap ac lite nisu stavili gigabitni switch
 
Ima i par Asusa koji ce ok raditi i oko 70-100 eur.
Sve ostalo manje vise ima mane - konkretno problem kod Xiaomi je 100Mbps LAN, a i pitanje je kakav je fw (i kakav ce biti). U svakom slucaju, ja ne mogu nista ispod nekih 70 eur da preporucim :)
Ti asusi koje pominjes za 70eur imaju svega dva lan porta, a ako ti treba gigabitni bandwith 2 lan porta ce biti sasvim nedovoljno.
nema potrebe davati 100-200eur i nije nikakav problem tih 100mbit ako se pravilno postavi mreza.

Bas ovako:
Najbolje, ako se rešava neka lokacija za duže vreme, odvojiti routing od lokalnog saobraćaja.
a to moze da se uradi vrlo prosto i jeftino.

Da, ovo je super predlog generalno za firme, za kucnog korisnika je odlicno ali zar ne mislis da je malo preterano..ipak je u pitanju obicno neki stan, nije dvospratna kuca koju treba opremiti mrezom :) Jedini problem koji moze biti je cena jer kvalitetniji gigabit ac ruteri idu od 100e pa navise.. Steta sto je ovaj mikrotik hap ac lite bez gigabitnih portova, a razlika izmedju njega i hap ac je pored jaceg procesora i memorije u tim gigabitnim portovima..i cena od jos 100 evra...nije mi jasno sto i u hap ac lite nisu stavili gigabitni switch

Ja imam bas takvu kucu 3 desktop racunara, i nekih dvadesetak uredjaja nakacenih na wifi.

Povezano je kako sam vec objasnio:
iz modema u mikrotk RB pa to povezano na tendin wifi ruter (koji sluzi samo za wifi) i switch
I to tako radi od 2006 godine da nije stucnulo.

Sad tu konfiguraciju planiram promeniti sa xiaomi ruterom i gigabitnim switchem, i stvarno ne vidim gde bi bilo usko grlo osim u nekoj teoriji, a moje resenje je u odnosu na ta vasa nekoliko puta jeftinije...
 
Pa da dobro, to je kuca, ali sta da radi neko u dvo-sobnom, tro-sobnom stanu...malo je previse da pravi kombo ruter-switch-ap..kazem, ok za kuce i velike prostore, ali za 50-60-70-80 kvadrata nije bas isplativo u toj meri ako ces da uzimas kvalitetnu opremu
 
Zar switch ne deli sve na jednake delove?

Jel može neko od vas koji se razumete da objasni kako se ova tri uređaja povezuju i na koji način se kontroliše internet protok za sve korisnike mreže.
 
I ja sam se za kao prelazno rešenje odlučio na kombinaciju 100Mbit rutera i 1GB sviča. Značajno jeftinije. Komunikacija na relaciji žičanih uređaja mi je gigabitna bez problema, net mi je ionako samo 60Mbit tako da ni tu nema problema. E sad to što ni sa dva wi-fi uređaja ne mogu da rešim neke mrtve lokacije... to je drugi problem.
 
Zar switch ne deli sve na jednake delove?

Jel može neko od vas koji se razumete da objasni kako se ova tri uređaja povezuju i na koji način se kontroliše internet protok za sve korisnike mreže.
Deli, ali ako switch povežes sa ruterom i na ruteru podigneš dhcp onda ruter vidi sve uređaje na mreži.


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Zar takvo rešenje ne deli internet na "ravne časti" za žično povezane uređaje i nema mogućnost ograničavanja brzina istim?

Ne, pošto je DHCP server odnosno kontrola Interneta na ruteru. Sva ograničenja se rade tamo prema dodeljenoj IP adresi.

Na MT je trivijalno*

Kod:
/queue simple
add burst-limit=256k/256k burst-threshold=256k/256k burst-time=1s/1s max-limit=\
    128k/128k name="Throttle 07-14" target=192.168.10.105/32 time=\
    7h-14h,mon,tue,wed,thu,fri
add burst-limit=256k/256k burst-threshold=256k/256k burst-time=1s/1s max-limit=\
    128k/128k name="Throttle 16-20" target=192.168.10.105/32 time=\
    16h-20h,mon,tue,wed,thu,fri

Npr ovo usporava net na ćerlnom iPhonu radnim danom od 7-14 i 16-20.

Drugim pravilom joj je zabranjen net od 21-07.

Kod:
/ip firewall filter
add action=drop chain=forward comment="Block Internet" log-prefix=drop- src-address-list="Block devices" time=21h-7h,sun,mon,tue,wed,thu,fri,sat

Zar switch ne deli sve na jednake delove?

Jel može neko od vas koji se razumete da objasni kako se ova tri uređaja povezuju i na koji način se kontroliše internet protok za sve korisnike mreže.

Ovako je kod mene:

Izvor interneta (SBB modem) ide u ruterov WAN/LAN1 port. Oba stoje u hodniku u multimedia kutiji.

Na ruteru na LAN2 je vezan switch koji stoji u dnenvnoj sobi (na njemu je TV, PC, HTPC/NAS, XBOX).
Na LAN 3 je WiFi AP koji stoji u drugoj sobi. Na WiFi se kači laptop, 4 smarthome uređaja i 5 telefona. Napravljna je i odvojena (izolovana od intraneta) druga WiFi mreža za goste sa jednostavnom šifrom.


* Trivijalnost dolazi vremenom. :) Verujem (znam) da ovo može i elegantnije, ali do toga još nisam stigao :)
 
Poslednja izmena:
Odlično zvuči.

Samo mi i dalje nije jasno kako bi recimo televizoru ili PC-u ograničio internet. Ruter može ograničiti switch-u brzinu ali ne i uređajima koji su na switch povezani (makar ja sa svojim, da naglasim, ograničenim znanjem tako vidim).

Inače sve ovo pitam zbog online igara, jer mi ping skače čak i kada prilično ograničim brzine ostalim uređajima. Moram utorent u potpunosti da pauziram.

Da li mreža za goste može da se ograniči?
Vidim da to ne mogu ni ovi ruteri od Asusa od 200+ evra.
 
Odlično zvuči.

Samo mi i dalje nije jasno kako bi recimo televizoru ili PC-u ograničio internet. Ruter može ograničiti switch-u brzinu ali ne i uređajima koji su na switch povezani (makar ja sa svojim, da naglasim, ograničenim znanjem tako vidim).

Pogresno si pretpostavio, tako je i pocela diskusija da je xiaomi i switch lose resenje :)

Kada spojis switch na ruter, svi uredjaji su vidljivi po IP adresi i svakome mozes da odredjujes pravila, i tu dolazi do izrazaja opcije na ruteru. (fakticki na xiaomi mozes da spojis MT i samo nebo je granica)

U sustini ranije ruteri nisu ni imali vise od jednog mreznog porta (i tako je pravilno) a vise uredjaja si spajao iskljucivo preko switcha, i tako se kontrolisao bandwith.

Vas su zapravo razmazili ovi noviji wifi ruteri koji po pravilu dolaze sa vise mreznih portova pa vam svrha switcha vise nije jasna.
 
Poslednja izmena:
Imam ovaj ruter i obavlja mi ok posao deljenja interneta u dva stana TP-Link TL-WR1043ND Ultimate N Gigabit:
http://emmi.rs/wireless-ap-bežični-...43nd-ultimate-n-gigab.11.html?productId=11805


Jedno pitanje pocetnicko, iako kapiram da ne moze, al da proverim. Posto ponekad imam problema sa ikomovim internetom jel ima mogucnost da na ruter stavim mobilni modem pa da privremeno po potrebi taj mobilni modem bude izvor interneta ako/kad ikom ne radi? vidim da ima usb na sebi ruter. kapiram da ovo ne moze sto pitam al ajd za svaki slucaj da pitam:)
 
Može li neka preporuka za ddns servis koji lepo radi sa openwrt ruterima (bez neke nenormalne akrobacije). Vidim u openwrt veliku listu, pogledah 2-3... raspad.
 
Normalno da ne može :)

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

pretpostavio sam, ali ono nada nikad ne umire posebno kad nemas pojma u nekoj oblasti :D

drugo pitanje..koliko je ok varijanta da uzmem neki polovan mobilni ruter sa kupujemprodajem i da ubacim neku pripaid karticu sa kreditom... dal to moze tako da mi bude backup ruter za 3 racunara? naravno dokupim 2,4g usb bezicne mrezne kartice za svaki od racunara..jel to moze i koliko je to ok opcija? malo me buni sto sami mobilni provajderi rutere kao daju samo uz postpaid internet pakete..a uz pripaid mobilne modeme. motivisanje ljudi da uzmu postpaid pakete ili sam ja nesto lose video?:)
 
Imam ovaj ruter i obavlja mi ok posao deljenja interneta u dva stana TP-Link TL-WR1043ND Ultimate N Gigabit:
http://emmi.rs/wireless-ap-bežični-...43nd-ultimate-n-gigab.11.html?productId=11805


Jedno pitanje pocetnicko, iako kapiram da ne moze, al da proverim. Posto ponekad imam problema sa ikomovim internetom jel ima mogucnost da na ruter stavim mobilni modem pa da privremeno po potrebi taj mobilni modem bude izvor interneta ako/kad ikom ne radi? vidim da ima usb na sebi ruter. kapiram da ovo ne moze sto pitam al ajd za svaki slucaj da pitam:)
Pogledaj ovde.

Uz OpenWRT može, mada dosta zavisi i od revizije samog rutera.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Treba mi preporuka za ruter, trenutno imam neki TP Link, malo bolji od onog osnovnog, ali jednostavno ne moze da izdrzi puno uredjaja (TV, iPhone, iPad, racunar, Xbox) i zna da puca a to me nervira, znaci treba mi ruter koji moze da izdrzi dosta uredjaja i da je pouzdan, nista vise, i da sprovodi 30mbit/s kako treba, bar da bude priblizno full speed.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa ne znam, do nekih 5,6k mozda malo i preko al ako bas vredi... ma samo da daje stabilan signal i da ga ne gusi vise povezanih uredjaja, nisam ja zahtevan korisnik da mi treba neko umrezenje i ti fazoni, samo da je stabilan, jer na trenutnom TV (KS7000) ne moze da povuce vise od 16mbit/s a net je 30), a Xbox zna da gubi konekciju i imam ponekad muke da ga povezem i to me nervira pogotovo ako treba da pristupim store ili necemu sto nije igra, a potreban je net... preferiram Linksys, TP Link, samo nemoj Asus, jednom sam ga uzeo, nije on za Kopernikus, haha [emoji16] ili naravno vec neki tvoj predlog @SG999


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Asus baš ima dobre rutere u tom srednjem i višem cenovnom rangu, e sad sto ih ti ne voliš... Ne znam koliko je onaj archer c7 od tp linka.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Nazad
Vrh Dno